Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Pred takmer 250 rokmi vznikol prvý investičný fond na svete. Ako sa dnes fondom darí na Slovensku?

Eva Sadovská Investovanie Poslať

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774, teda takmer pred 250 rokmi, založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je v súčasnosti populárne aj u Slovákov. K 31. decembru 2022 predstavovali na Slovensku aktíva podielových fondov objem 9,1 miliardy eur, čo bolo 2,5-násobne viac ako pred 10 rokmi. My sme sa preto pozreli na to, prečo sú medzi Slovákmi podielové fondy populárne, do ktorých fondov investujú najviac a aké výnosy im za posledné roky priniesli.

investičné fondy

Foto: Shutterstock

Na Slovensku sme už vyše roka svedkami prudko rastúcich cien tovarov a služieb. Priemerná úroveň inflácie vlani dosiahla 12,8 %, v závere roka 2022 sa vyšplhala dokonca na 15,4 %. Aj v súvislosti s rekordne vysokou infláciou sa preto stále intenzívnejšie hovorí o investovaní ako o prevencii pred stratou hodnoty úspor.

Objem majetku v podielových fondoch rastie

Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

K 31. decembru 2022 predstavovali aktíva investičných podielových fondov objem 9,119 miliardy eur. Za posledných desať rokov prišlo k výraznému nárastu týchto aktív, a to až 2,5-násobne.

Turbulentný rok 2022 poznačil aj trh s podielovými fondmi a ich aktíva boli k 31. decembru 2022 medziročne nižšie o –4,3 % kvôli poklesu hodnoty aktív dlhopisových a zmiešaných fondov. Na druhej strane rast objemu aktív realitných fondov pokračoval aj počas krízového roku 2022. V závere roka 2022 objem aktív realitných fondov medziročne narástol o významných 16,4 %. Práve reality tak spomedzi všetkých typov fondov zaznamenali aj najvýraznejší absolútny nárast objemu aktív.

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 31. decembru 2022 aj naďalej zmiešané fondy, a to 45,6 %. Druhými najzastúpenejšími fondmi s podielom 26,4 % sú realitné fondy. Nasledujú akciové fondy s podielom 15,8 %. Dlhopisové fondy sa podieľali na celkových aktívach investičných fondov podielom 12 %. Ostatné fondy vykázali ku koncu decembra 2022 podiel 0,2 %. Počas vlaňajšieho roka zaznamenali najvýraznejší nárast podielu už spomínané realitné fondy – medziročne z 21,7 na 26,4 %.

Svetový deň investičných fondov

Presne 19. apríla 1743 sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý je považovaný za zakladateľa investičných fondov. V roku 1774 totiž založil prvý investičný fond „Eendragt maakt Magt“ (V spojení je sila – Union is Strength). Určený bol pre občanov so skromnejšími finančnými prostriedkami. Tento uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád a bánk a poskytoval pôžičky plantážam v Západnej Indii. Odvtedy kolektívne investovanie prešlo významnými zmenami, najmä v súvislosti s legislatívnym rámcom či rôznorodosťou jednotlivých typov fondov. V roku 2012 začalo Svetový deň investičných fondov oslavovať Nemecko, v roku 2013 ho nasledovalo Rakúsko a v rokoch 2014 sa k nim pridali Česká republika a Slovensko.

Ktoré podielové fondy držia krok s infláciou?

Bežný investor, ktorý má zainvestované svoje finančné prostriedky v podielových fondoch, dosiahol od začiatku roka 2017 do konca roka 2022 kumulovaný výnos 10,4 %. Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci vlaňajšieho roka hodnotu 11 040 eur.

Na pokorenie inflácie to však nestačilo, pretože ceny tovarov a služieb boli k 31. decembru 2022 vyššie oproti úvodu roka 2017 až o 32,9 %. Vyplynulo to z indexu slovenského investora (ISI100). Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).

Počas analyzovaného obdobia výnosnosť podielových fondov negatívne ovplyvnili najmä vypuknutie pandémie COVID-19 na jar 2020, vojnový konflikt na Ukrajine a energetická kríza počas roka 2022.

Index tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesol na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na spomínanú aktuálnu úroveň 110,4 (k Q4 2022). Na druhej strane nemožno opomenúť, že v poslednom kvartáli 2022 prišlo k nárastu indexu oproti úrovni 109,3 vykázanej k 3Q 2022.

Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové a realitné fondy

Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom na úrovni 36 %. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 24,4 %. Iba tieto dva typy fondov tak dokázali od roku 2017 držať krok s infláciou. Realitné fondy zároveň ako jediné počas uplynulého roku 2022 (ovplyvneného vojnovou agresiou na Ukrajine a energetickou krízou) zhodnotili a dosiahli výnos 3,9 %. Investori si cez realitné fondy kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľností.

ETF – alternatíva ku klasickým fondom

Je tu však ešte jedno riešenie v podobe ETF (Exchange Traded Funds) označovaných aj ako takzvaný burzovo obchodovateľný fond. Je to druh cenného papiera, ktorý sleduje, respektíve kopíruje určitý index, komoditu alebo iné aktíva.

S ETF sa tak na rozdiel od otvorených podielových fondov obchoduje bežne na burze, rovnako ako v prípade klasických akcií. Cena burzovo obchodovateľného fondu tak v priebehu (obchodného) dňa kolíše, a v prípade dostatočnej likvidity je možné ETF okamžite kúpiť alebo predať za aktuálnu trhovú cenu. ETF sa okrem flexibility vyznačujú aj nízkymi poplatkami a sú vhodné aj pre drobných a menej skúsených investorov.

69359

Prečo je investovanie do fondov populárne?

Investovaním do fondov chcú investori profitovať z ich budúcich výnosov, a to prostredníctvom získania podielu v odvetví, ktorému veria, a na vývoji ktorého sa chcú podieľať.

„Ak si dnes vyberáme investičný fond, tak sa rozhodujeme na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu, správcovskej spoločnosti, ale aj na základe výšky poplatkov. Pozitívom je, že investorom pri rozhodovaní môžu pomáhať skúsení odborníci, ktorí im dokážu vybrať fond takpovediac na mieru, zohľadňujúc ich preferencie, vzťah k riziku či investičný horizont. V takom prípade sú fondy výborným nástrojom, ako diverzifikovať investičné portfólio a zvýšiť jeho výnosnosť,“  zhodnotil investovanie do fondov sales manager spločnosti Wood & Company Michal Kasana.

TOP 6 R zodpovedného investovania:

  • Rezerva: Skôr ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa ju mať vo výške aspoň 6-násobku zvyčajných mesačných výdavkov.
  • Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.  
  • Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, respektíve ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.
  • Rozumiem: Investovať by ste mali do takých produktov, ktorým rozumiete a máte o nich dostatok informácií.
  • Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jednu kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.
  • Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi, teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.
bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov
logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

11.4.2024 Eva Sadovská

Aktíva realitných fondov na Slovensku sú na úrovni takmer 2,6 miliardy eur

Podielové fondy patria na Slovensku medzi obľúbené investičné nástroje. Do skupiny podielových fondov patria aj realitné fondy, ...

10.4.2024 Miloslava Némová

Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov

Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ...

9.4.2024 Marián Búlik

Slováci neprimerane riskujú nákupom korporátnych dlhopisov

Hoci má väčšina obyvateľov Slovenska averziu voči riziku a k investovaniu pristupuje vyslovene konzervatívne, pri korporátnych dlhopisoch ...

8.4.2024 Redakcia FinReport

Cena zlata stúpla na viac ako 2 300 dolárov za uncu, a ešte bude rásť

Cena zlata opäť dosiahla historické hodnoty. Viac ako 2 330 dolárov za troyskú uncu (31,1 gramu) z konca minulého týždňa je cena, aká tu ...

2.4.2024 Redakcia FinReport

NBS pripravuje vydanie dvoch nových zberateľských strieborných desaťeuroviek

Národná banka Slovenska ohlásila vydanie dvoch nových strieborných zberateľských euromincí. Na prvej z desaťeuroviek je zobrazený motív ...

2.4.2024 Martin Jamnický

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako práve teraz, keď sa jeho cena dostala na 2 279,10 dolára za uncu

Zlatu sa v týchto dňoch opakovane podarilo prepísať svoj doterajší rekord, keď sa 1. apríla 2024 predávalo za 2 279,10 dolára za troyskú ...

26.3.2024 Redakcia FinReport

J&T ARCH sa stal najväčším fondom v Česku a na Slovensku

Fond kvalifikovaných investorov J&T ARCH INVESTMENTS uzavrel rok 2023 s objemom aktív vo výške 55,08 miliardy korún (teda 2,23 miliardy eur), a ...

25.3.2024 Redakcia FinReport

V krátkodobom horizonte verí Saxo Bank skôr európskym ako americkým akciám

V krátkodobom časovom horizonte verí Saxo Bank skôr európskym ako americkým akciám. Z pohľadu sektorov má pozitívne očakávania najmä v ...

18.3.2024 Redakcia FinReport

Legendárny herec Jozef Kroner má vlastnú desaťeurovú mincu

Práve dnes, teda 18. marca 2024, Národná banka Slovenska uvádza do predaja zberateľskú desaťeurovú mincu s námetom stého výročia ...

8.3.2024 Miloslava Némová

Kolekciu víťazných tenisiek Michaela Jordana vydražili za 8 miliónov dolárov

Osem miliónov dolárov zaplatil neznámy dražiteľ, ktorý na aukcii Sotheby´s kúpil zbierku šiestich tenisiek legendárneho basketbalistu ...

6.3.2024 Redakcia FinReport

Akcie za dva mesiace zarobili toľko ako inokedy za celý rok. Nehrozí prehriatie trhu?

Americké akcie majú za sebou silný začiatok roka. Index S&P 500 sa posilnil o 6,5 % (vrátane reinvestícií dividend), čo je približne toľko, ...

6.3.2024 Martin Jamnický

Bitcoin aj zlato dosiahli svoje historické maximá

Cena najdrahšej kryptomeny na trhu – bitcoinu a cena zlata prekonali historicky najvyššie hodnoty, aké kedy dosiahli. Kým bitcoin prepísal ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay