Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov
Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až traja zo štyroch pracujúcich cudzincov k nám prišli z iných ako európskych krajín.

Foto: Shutterstock
Nový rekord na trhu práce
Slovenská ekonomika by si už bez pomoci cudzincov, ktorí k nám prichádzajú za prácou zo zahraničia, neporadila. V marci tohto roku ich na Slovensku podľa údajov Inštitútu finančnej politiky (IFP) pracovalo viac ako 103-tisíc, čo je nový rekord, pričom v nasledujúcich mesiacoch by toto číslo malo ešte ďalej rásť.
Od pandémie koronavírusu sa výrazne zmenila štruktúra krajín, odkiaľ k nám cudzinci prichádzajú. Kým v marci 2019 bol podiel pracujúcich cudzincov z Európskej únie a z tretích krajín približne rovnaký, dnes k nám až 70 % prichádza z krajín mimo Únie.
O najväčší prísun pracujúcich cudzincov na Slovensku sa aj vzhľadom na vojnový konflikt, ktorý prebieha na jej území, stará Ukrajina. Podiel Ukrajincov zamestnaných na Slovensku sa v uplynulých rokoch zdvojnásobil. Výrazne stúpol aj počet pracovníkov z Indie, ktorých je u nás evidovaných už takmer 4-tisíc. Naopak, viac ako o polovicu poklesol počet pracujúcich cudzincov zo Srbska a Rumunska.
Priveľa dlhodobo nezamestnaných
Napriek tomu, že na slovenskom trhu práce našlo uplatnenie viac ako 100-tisíc cudzincov, stále máme okresy s relatívne vysokou nezamestnanosťou. Východ a juh krajiny dlhodobo vykazujú mieru nezamestnanosti nad priemernou úrovňou 7,5 %. Najvyšší podiel nezamestnaných k obyvateľstvu v produktívnom veku tradične hlásia okresy Rimavská Sobota, Revúca a Kežmarok.
„Trh práce bojuje s výraznými regionálnymi rozdielmi. Zásadnejšiemu poklesu nezamestnanosti aktuálne bráni kvalifikačný a regionálny nesúlad na slovenskom trhu práce. Takmer polovica zo záujemcov o prácu nepracuje viac ako rok, pričom každý siedmy dokonca viac ako štyri roky,“ konštatujú analytici IFP.
Podľa nich väčšina pracovných pozícií je dostupná v okresoch s najnižšou mierou nezamestnanosti na Slovensku. Dobrou správou však je, že na konci tohto roka sa očakáva nábor do automobilky Volvo, ktorá by mohla pomôcť znížiť mieru nezamestnanosti na východe republiky.
Viacero nových projektov
O ďalšie znižovanie nezamestnanosti na Slovensku sa rezort práce a sociálnych vecí usiluje prostredníctvom spustenia viacerých nových projektov. Medzi nimi figuruje napríklad projekt Právo na prvé zamestnanie spustený od 10. apríla 2024. Vďaka nemu môžu zamestnávatelia požiadať o finančný príspevok na vytvorenie pracovného miesta pre uchádzača o zamestnanie.
Spúšťa sa aj ďalší rozsiahly národný projekt Finančné stimuly pre zamestnanosť, na ktorý je vyčlenených 317 miliónov eur, a ktorý je spolufinancovaný z fondov Európskej únie. Určený je pre ľudí bez práce do 30 rokov a pre znevýhodnených nezamestnaných.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Slovák vytvoril inteligentné AI lietadlo ovládané hlasom
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur