Prvá aukcia roku: Sotheby's Evening Sale v Londýne zarobila 129 miliónov dolárov
Prvá tohtoročná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale v Londýne zaznamenala úspech, keď sa podarilo predať 54 zo 60 ponúkaných umeleckých diel. Zaujali rekordné ceny pre ženské umelkyne, ikonické dielo Picassa „Homme à la pipe“ a práce impresionistov Clauda Moneta a Paula Signaca.

Foto: Sotheby's
Prvá tohtoročná aukcia
Prvá veľká aukcia tohto roka, večerná aukcia Sotheby's Modern and Contemporary Evening Sale s názvom The Now, ktorá sa konala v Londýne, zarobila 129 miliónov dolárov. Pritom tesne pred aukciou bolo z predaja stiahnutých desať umeleckých diel vrátane vzácneho Picassovho portrétu z „modrého obdobia“, ktorého cena sa odhadovala na 5 až 7 miliónov libier. Nakoniec zo 60 ponúkaných položiek našlo nový domov 54, čo predstavuje 90-percentnú mieru predaja.
Zatiaľ čo nové aukčné rekordy padli v prípade troch ženských umelkýň – Etel Adnanovej, Takako Yamaguchovej a Rebeccy Warrenovej, najvyššie ceny si odniesli stálice umeleckého sveta, pričom hviezdou aukcie bol Picassov obraz Homme à la pipe (1968), ktorý aj s poplatkami stál 17,4 milióna dolárov.
Hviezdil Picassov mušketier
Obraz Homme à la pipe namaľovaný v roku 1968, keď mal Picasso deväťdesiat rokov, spája dva hlavné motívy, ktoré dominovali umelcovej neskorej tvorbe – mušketiera fajčiaceho fajku a romantického toreadora. Vo svojej starobe sa totiž Picasso často obával toho, že má „čoraz menej času, pričom je čoraz viac toho, čo chce povedať“, a obraz mušketiera evokuje istú nostalgiu za mladíckym elánom jeho raných rokov.
Umelcovu fascináciu týmto romantickým archetypom možno vysledovať až do jeho španielskeho detstva a lásky k Donovi Quijotovi. Mušketier bol postavou, ktorá stelesňovala dvorné maniere renesančného džentlmena, Picasso ju vzkriesil pre publikum dvadsiateho storočia.
Mušketieri z románu Alexandra Dumasa, ktorí slúžili ako ďalší kľúčový zdroj inšpirácie v jeho dielach z tohto obdobia, boli známi dynamickým životom, láskou a šermiarskym umením. Pomerne často, a tak je to aj v prípade tejto kompozície, sú zobrazovaní pri fajčení, čo mu poskytovalo jeden zo spôsobov, ako zmierniť svoju frustráciu: „Vek nás prinútil vzdať sa fajčenia, ale túžba zostáva. Tak je to aj s láskou.“
Francúzske kúzlo Paula Signaca
Londýnsku aukciu zorganizovali pri príležitosti 150. výročia prvej výstavy impresionistov v Paríži. Aj preto sa táto aukcia niesla v znamení dvoch impresionistických priekopníkov – Clauda Moneta a Paula Signaca, ktorých diela dosiahli rovnakú konečnú predajnú cenu 9,9 milióna dolárov aj s poplatkami.
Paul Signac, ktorého v roku 1891 vo veku 31 rokov ťažko zasiahla predčasná smrť blízkeho priateľa, sa rozhodol opustiť Paríž a presťahoval sa do Saint-Tropez na slnečnej Riviére, kde našiel svet zdanlivo nedotknutý industrializáciou a mestskou zástavbou. Malá rybárska dedinka naňho urobila trvalý dojem a inšpirovala ho k mnohým kompozíciám, napríklad Saint-Tropez či Le rayon vert.
Na obrazoch je zvlášť pozoruhodný Signacov experimentálny prístup k farbe. Na palete dominujú rôzne odtiene červenej a ružovej, ktoré vyvažujú zelenú farbu. Širšie ťahy štetca dodávajú dielu pôvab pestrofarebnej mozaiky. Ústredným bodom je zobrazenie vzácneho meteorologického javu – rayon vert, teda zeleného lúča, ktorý sa niekedy objavuje pri západe alebo východe slnka v dôsledku výrazného lomu slnečného svetla.
Monetova záhrada Giverny
Obraz Arbres au bord de l'eau, printemps à Giverny z roku 1885 namaľoval Claude Monet v čase, keď vrcholilo jeho impresionistické obdobie. Do dedinky Giverny sa presťahoval, keď mal 40 rokov, a až do smrti ju nazýval svojím domovom. Páčila sa mu aj preto, lebo na rozdiel od mnohých iných osád roztrúsených pozdĺž Seiny zostala nedotknutá postupujúcou modernizáciou.
Skôr, než sa naplno ponoril do „záhrady Giverny“, o ktorú sa intenzívne staral, a kde sa zrodila jeho preslávená séria obrazov s motívom lekien, v prvých rokoch svojho pobytu v dedine sa takmer denne za úsvitu vydával so svojimi plátnami na cestu cez kopce a údolia, pričom neustále hľadal a maľoval nové námety.
V tomto období, ako aj počas celej svojej kariéry, sa Monet často vracal k tej istej scéne. Maľoval ju v rôznych časoch dňa a za rôzneho počasia, čo mu umožnilo experimentovať s rôznymi prístupmi k svetlu a farbe.
Na aukcii predané dielo patrí do skupiny štyroch prác namaľovaných na jar roku 1885 pri rieke Epte. Monet zobrazil jej breh na jar, práve keď začali kvitnúť stromy, pričom použil kombináciu sýtych ružových a modrých farieb, ktoré nanášal typickými impresionistickými ťahmi štetca, aby vytvoril mimoriadne živú kompozíciu, ktorá dokonale vystihla jasnosť jarného dňa.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky 2025: do penzie pôjdeme neskôr, seniori si tento rok prilepšia na trinástom dôchodku o desiatky eur
- 2.Na severe Talianska sa našla rekordná krúpa s priemerom až 19 centimetrov, ide o najväčšiu v Európe
- 3.Rusi stratili ďalšie stovky vojakov, podľa Ukrajincov prišli aj o osem tankov
- 4.Inflácia dostáva ruských spotrebiteľov do úzkych, pre financovanie vojny ceny možno ešte porastú
- 5.Zažite jedinečnú atmosféru korunovácií v meste s 300 ročnou korunovačnou tradíciou