Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Zuzana Fryč Investovanie Poslať

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi v čase lacných peňazí kvôli nízkym úrokovým sadzbám o ne nebol veľký záujem, situácia je dnes opačná. Konzervatívne fondy zaujmú najmä tých, ktorí chcú mať peniaze kedykoľvek dostupné, a pritom ich zhodnocovať na úrovni okolo aktuálnej inflácie a nepodstupovať pritom vysoké riziko.

Konzervatívne investície ako alternatíva k bankovým vkladom

Foto: Shutterstock

Úspory stále držíme na účtoch

Podľa investičného analytika spoločnosti FinGo.sk Františka Burdu sa momentálne nachádzame v období, ktoré je veľmi priaznivé aj pre konzervatívnych investorov. „Je dobré to využiť, keďže Slováci držia zbytočne na svojich účtoch 45 miliárd eur,“ hovorí.

Počas éry lacných peňazí pred dvomi rokmi boli možnosti krátkodobých investícií výrazne obmedzené. Pri vtedajšej nízkej inflácii a minimálnom zhodnotení na sporiacich účtoch ľudia neboli motivovaní premýšľať, ako naložiť s úsporami tak ako v súčasnosti.

Na jednej strane nám vysoká inflácia v poslednom období rýchlo znehodnocuje úspory, na druhej strane sa za posledný rok objavilo niekoľko možností, ako investovať peniaze krátkodobo, s nízkym rizikom a s celkom slušným zhodnotením,“ opisuje odborník.

Základom je železná rezerva

Finanční analytici sa pritom zhodujú, že začať je vhodné aj s bankovými produktmi, ako sú sporiace účty či termínované vklady. Keď úspory v nich sú vo výške troch mesačných výdavkov, ďalšie peniaze je vhodné nasmerovať do konzervatívnych investícií, teda napríklad peňažných či dlhopisových stratégií.

„Opäť po naplnení troch mesačných výdavkov sa smerovanie môže orientovať na realitné či zmiešané stratégie. Ide vždy o to, že na pokrytie neočakávaných výdavkov slúži buď poistenie, alebo železná rezerva, a nie všetky úspory, ktoré človek má,“ informuje finančný analytik Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar.

81511

Zároveň však viazanosť prostriedkov pri termínovaných vkladoch nemusí vyhovovať každému. Výhoda konzervatívnych podielových alebo ETF fondov spočíva v tom, že je možné ich mať rýchlo k dispozícii, dokážu priniesť vyššie zhodnotenie ako pri sporiacich účtoch a ETF fondy sú zároveň oslobodené od dane po viac ako ročnom držaní. Konzervatívne investície sú pritom podľa P. Škriniara vhodné pre každého, pričom ich riziko je na úrovni 1 až 2 zo 7-stupňovej škály rizikovosti.

Peňažné fondy môžu pokryť aktuálnu infláciu

Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika súčasná situácia praje práve konzervatívnym fondom, čím sa do investovania môžu zapojiť aj ľudia, ktorí nie sú ochotní akceptovať riziko spojené s investíciami do volatilnejších akciových podielových či ETF fondov, alebo chcú investovať len krátkodobo.

F. Burda pritom dodáva, že v čase vysokých úrokových sadzieb sú dobrým riešením fondy peňažného trhu, ktoré sú v rámci ETF fondov tou najmenej riskantnou možnosťou a vyznačujú sa stabilným, aj keď nie garantovaným výnosom.

78185

Peňažné fondy v tomto roku navyše podľa M. Búlika dokážu priniesť výnos až na úrovni inflácie, prípadne aj mierne vyšší, čo je v porovnaní so sporiacimi termínovanými účtami výnimočné. Netreba pritom zabudnúť, že pri peňažných fondoch je na rozdiel od termínovaných účtov možný výber peňazí kedykoľvek bez rizika a bez straty úrokov. Samozrejme, keďže ide o investície bez garancie výnosu, zhodnotenie investície môže skončiť aj pod úrovňou očakávanej inflácie.

Investičný horizont u fondov peňažného trhu je v rozmedzí šiestich mesiacov až jedného roka, čo znamená, že v prípadnom dlhšom časovom horizonte troch až piatich rokov je možné pôvodný vklad viackrát reinvestovať.

82163

„Zaujímavosťou je, že aktuálny priemerný ročný výnos desiatich najlepších fondov peňažného trhu v Spojených štátoch amerických sa nachádza na úrovni 5,2 %. To je historicky veľmi vysoký výnos pri tomto type konzervatívnej investície. V priebehu tohto roka sa očakáva pri priemernom peňažnom fonde výnos na úrovni 3,5 až 4 %, čiže na úrovni očakávanej inflácie na Slovensku pre rok 2024,“ spresňuje M. Búlik.

Hoci v ďalších rokoch sa predpokladá, že dôjde ku korekcii výnosov, peňažné fondy by si mali zachovať naďalej atraktívny výnos v porovnaní s úročením termínovaných a sporiacich vkladov, ktoré bude rýchlejšie klesať. A to aj vďaka tomu, že financie sa v rámci týchto fondov investujú do štátnych pokladničných poukážok a krátkodobých dlhopisov, ktoré prinášajú v súčasnej situácii zvýšený výnos kvôli rastúcemu úročeniu dlhopisov s dlhou splatnosťou. Keďže táto situácia sa v najbližších rokoch pravdepodobne nezmení, podľa M. Búlika je riziko poklesu výnosov z dnešných úrovní minimálne.

Dlhopisové fondy sú ešte výnosnejšie

Ešte zaujímavejšou voľbou pre potenciálnych investorov môžu byť podľa M. Búlika dlhopisové fondy, ktoré majú ťažiť z ich aktuálnych vysokých výnosov, ako aj z rastu ich ceny pri čoskoro predpokladanom poklese úrokových sadzieb. Vhodnou možnosťou môžu byť krátkodobé vládne či korporátne dlhopisy.

„Najlepšie dlhopisové fondy dnes dosahujú výnosy na úrovni 6 %, a keďže situácia by im mala aj v ďalších rokoch priať, experti očakávajú aj v najbližšej dekáde priemerné výnosy na úrovni 4,8 až 5,8 %. Dlhopisom bude pomáhať spomaľujúca ekonomika a menej agresívna menová politika. To znamená, že najmä štátne dlhopisy budú naďalej zaujímavé pre investorov,“ tvrdí analytik.

87212

Analytici sa pritom zhodujú, že dlhopisové fondy sú trochu rizikovejšie, no sú stále pomerne bezpečnou formou investície. Majú síce prirodzene vyššiu kolísavosť (volatilitu) ako peňažné fondy, čím je aj riziko výraznejšieho prepadu u nich vyššie, no pri dodržaní investičného horizontu minimálne na úrovni troch až piatich rokov je aktuálne riziko, že pri ukončení investície bude klient v mínuse voči tomu, čo vložil, štatisticky len minimálne.

Vhodné je rozloženie rizika

Ďalšou možnosťou je aj kombinácia viacerých týchto fondov v rámci jedného balíčka, čo prináša vyššiu diverzifikáciu, vďaka čomu sa riziko poklesu hodnoty investície znižuje.

Pre rozloženie rizika odporúča M. Búlik klientom s kratším investičným horizontom skombinovať sporiaci účet pre uloženie finančnej rezervy, peňažný fond s financiami, ktoré bude klient potrebovať použiť do jedného roka, a k tomu doplniť dlhopisové ETF portfólio s odporúčanou lehotou investovania dvoch až piatich rokov. „Ak klientovi stačí celkové zhodnotenie mierne nad úrovňou inflácie s vysokou mierou istoty, táto kombinácia mu zabezpečí finančnú istotu aj slušný výnos,“ uzatvára analytik.

Sporiace a termínované vklady

Pre porovnanie, sporiace účty predstavujú jeden z najbezpečnejších spôsobov uloženia úspor s vopred stanoveným výnosom, pričom výhodou je aj to, že peniaze uložené na sporiacom účte má klient kedykoľvek k dispozícii. Nevýhodou je však najnižšie zhodnotenie spomedzi finančných produktov, ktorým sa však banky v poslednom období snažia priblížiť k zhodnoteniu na termínovaných vkladoch.

Termínované vklady zase ponúkajú minimálne riziko a tiež predvídateľný výnos. Klient má možnosť zvoliť si obdobie fixácie, počas ktorého je síce možné vybrať peniaze predčasne, no kvôli vysokým poplatkom by klient prakticky prišiel o celý výnos. Ponúkané úroky sa pohybujú väčšinou okolo 2 až 3 %. Oba tieto produkty navyše podliehajú zdaneniu z výnosu vo výške 19 %.

89711
logo
Prečítajte si tiež:
19.5.2024 Redakcia FinReport

Slováci radi nakupujú tam, kde ponúkajú zľavy, a takmer každý má aspoň jednu vernostnú kartu

Slováci sú známi tým, že radi šetria. Až tri štvrtiny obyvateľov Slovenska uprednostňujú nakupovanie v obchodoch, v ktorých majú k ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Slovenské e-shopy čakajú silný rok, tržby im vzrástli o 7 %

Tento rok by pre e-shopy mohol byť úspešnejší ako ten minuloročný. V prvom štvrťroku tohto roku dosiahli v porovnaní s prvým štvrťrokom ...

18.5.2024 Redakcia FinReport

Stredoškoláci hospodária s vlastnými peniazmi, dvaja z troch si sami zarábajú

Deväť z desiatich slovenských stredoškolákov (90 %) pravidelne na mesačnej báze hospodári s vlastnými peniazmi. Tieto finančné prostriedky ...

17.5.2024 Robert Juriš

Anketa: Tretí najdôležitejší kanál predaja poistných produktov je telesales

Sprostredkovanie poistenia už dlhšie nestojí len na osobnej ponuke a fyzickej komunikácii. Tento predajný kanál dopĺňajú aj ďalšie dva v ...

17.5.2024 Redakcia FinReport

Ceny oboch druhov benzínov aj motorovej nafty konečne výraznejšie klesli

Ceny oboch druhov benzínov predávaných na Slovensku, ako aj motorovej nafty, počas uplynulého týždňa klesli. V porovnaní s predchádzajúcim ...

17.5.2024 Eva Sadovská

Rumunsko „valcuje“ EÚ ekonomicky aj vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie

Rumunsko už niekoľko rokov nie je na chvoste EÚ. Za posledné roky sa jeho ekonomika posunula z pozície „chudobného príbuzného“ výrazne ...

16.5.2024 Robert Juriš

Za prvé štyri mesiace tohto roka pribudlo v druhom pilieri viac ako 58-tisíc sporiteľov

Druhý dôchodkový pilier sa rozrastá. Ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením percenta finančných príspevkov neodradilo tisíce ...

13.5.2024 Robert Juriš

Čo to znamená, keď vláda povie, že chce vydávať štátne dlhopisy pre bežných občanov

Predseda vlády Robert Fico nedávno prišiel s nápadom vydávať štátne dlhopisy pre občanov, vďaka čomu by získal prostriedky na ...

10.5.2024 Redakcia FinReport

Apríl na trhoch: Akciová rely s kladnými mesačnými výnosmi sa skončila

Päťmesačná akciová rely s kladnými mesačnými výnosmi sa skončila. V apríli 2024 globálna hodnota akcií klesla o 3,9 %. Pravdepodobnou ...

2.5.2024 Martin Jamnický

Aukcia: Zbierku mincí vydražili za 6,25 milióna eur, najdrahší 10-dukát z nej za 780-tisíc eur

Celoživotná zbierka mincí významného zberateľa MUDr. Václava Brunu bola vydražená za viac ako 6,25 milióna eur. Numizmatická zbierka, ...

30.4.2024 Redakcia FinReport

V roku 2023 vstúpilo do druhého piliera rekordných takmer 95-tisíc ľudí

Druhému pilieru, ako príprave financií na dôchodok, sa darí. Napriek tohtoročnému zníženiu príspevkov si v ňom sporí takmer 1,9 milióna ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

24.4.2024 Martin Jamnický

Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie

Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne ...

23.4.2024 Martin Jamnický

Do dražby smeruje unikátna zbierka mincí, jej hodnota môže prekonať 5 miliónov eur

Zberatelia aj investori by mali zbystriť pozornosť. Do dražby putuje celoživotná zbierka významného zberateľa MUDr. Václava Brunu. ...

19.4.2024 Eva Sadovská

Dnes (19. apríla) je svetový deň investičných fondov. Ako sa im darí na Slovensku?

Práve 19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Spoločnosti Amundi US a Victory Capital sa zlúčia

Spoločnosti Amundi a Victory Capital podpísali Memorandum o porozumení, na základe ktorého sa Amundi US stane strategickým akcionárom vo ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

NBS vydáva striebornú desaťeurovku s motívom holokaustu

Národná banka Slovenska vydáva novú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur. Motívom tejto desaťeurovky je holokaust, ...

17.4.2024 Redakcia FinReport

Trh s kanabisom mal problémy a bol v strate, no v tomto roku narástol už o 22,4 %

Akcie kanabisu sa opäť dostávajú do centra pozornosti. Kým v niekoľkých predchádzajúcich rokoch vrátane toho minulého boli v mínuse, v ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay