Hľadaj

Konzervatívne investície prinášajú zaujímavú alternatívu k bankovým vkladom

Zuzana Fryč Investovanie Poslať

Konzervatívne investičné produkty začínajú byť opäť zaujímavé z pohľadu zhodnotenia v krátkom časovom horizonte. Kým pred dvomi rokmi v čase lacných peňazí kvôli nízkym úrokovým sadzbám o ne nebol veľký záujem, situácia je dnes opačná. Konzervatívne fondy zaujmú najmä tých, ktorí chcú mať peniaze kedykoľvek dostupné, a pritom ich zhodnocovať na úrovni okolo aktuálnej inflácie a nepodstupovať pritom vysoké riziko.

Konzervatívne investície ako alternatíva k bankovým vkladom

Foto: Shutterstock

Úspory stále držíme na účtoch

Podľa investičného analytika spoločnosti FinGo.sk Františka Burdu sa momentálne nachádzame v období, ktoré je veľmi priaznivé aj pre konzervatívnych investorov. „Je dobré to využiť, keďže Slováci držia zbytočne na svojich účtoch 45 miliárd eur,“ hovorí.

Počas éry lacných peňazí pred dvomi rokmi boli možnosti krátkodobých investícií výrazne obmedzené. Pri vtedajšej nízkej inflácii a minimálnom zhodnotení na sporiacich účtoch ľudia neboli motivovaní premýšľať, ako naložiť s úsporami tak ako v súčasnosti.

Na jednej strane nám vysoká inflácia v poslednom období rýchlo znehodnocuje úspory, na druhej strane sa za posledný rok objavilo niekoľko možností, ako investovať peniaze krátkodobo, s nízkym rizikom a s celkom slušným zhodnotením,“ opisuje odborník.

Základom je železná rezerva

Finanční analytici sa pritom zhodujú, že začať je vhodné aj s bankovými produktmi, ako sú sporiace účty či termínované vklady. Keď úspory v nich sú vo výške troch mesačných výdavkov, ďalšie peniaze je vhodné nasmerovať do konzervatívnych investícií, teda napríklad peňažných či dlhopisových stratégií.

„Opäť po naplnení troch mesačných výdavkov sa smerovanie môže orientovať na realitné či zmiešané stratégie. Ide vždy o to, že na pokrytie neočakávaných výdavkov slúži buď poistenie, alebo železná rezerva, a nie všetky úspory, ktoré človek má,“ informuje finančný analytik Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar.

81511

Zároveň však viazanosť prostriedkov pri termínovaných vkladoch nemusí vyhovovať každému. Výhoda konzervatívnych podielových alebo ETF fondov spočíva v tom, že je možné ich mať rýchlo k dispozícii, dokážu priniesť vyššie zhodnotenie ako pri sporiacich účtoch a ETF fondy sú zároveň oslobodené od dane po viac ako ročnom držaní. Konzervatívne investície sú pritom podľa P. Škriniara vhodné pre každého, pričom ich riziko je na úrovni 1 až 2 zo 7-stupňovej škály rizikovosti.

Peňažné fondy môžu pokryť aktuálnu infláciu

Podľa finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko Mariána Búlika súčasná situácia praje práve konzervatívnym fondom, čím sa do investovania môžu zapojiť aj ľudia, ktorí nie sú ochotní akceptovať riziko spojené s investíciami do volatilnejších akciových podielových či ETF fondov, alebo chcú investovať len krátkodobo.

F. Burda pritom dodáva, že v čase vysokých úrokových sadzieb sú dobrým riešením fondy peňažného trhu, ktoré sú v rámci ETF fondov tou najmenej riskantnou možnosťou a vyznačujú sa stabilným, aj keď nie garantovaným výnosom.

78185

Peňažné fondy v tomto roku navyše podľa M. Búlika dokážu priniesť výnos až na úrovni inflácie, prípadne aj mierne vyšší, čo je v porovnaní so sporiacimi termínovanými účtami výnimočné. Netreba pritom zabudnúť, že pri peňažných fondoch je na rozdiel od termínovaných účtov možný výber peňazí kedykoľvek bez rizika a bez straty úrokov. Samozrejme, keďže ide o investície bez garancie výnosu, zhodnotenie investície môže skončiť aj pod úrovňou očakávanej inflácie.

Investičný horizont u fondov peňažného trhu je v rozmedzí šiestich mesiacov až jedného roka, čo znamená, že v prípadnom dlhšom časovom horizonte troch až piatich rokov je možné pôvodný vklad viackrát reinvestovať.

82163

„Zaujímavosťou je, že aktuálny priemerný ročný výnos desiatich najlepších fondov peňažného trhu v Spojených štátoch amerických sa nachádza na úrovni 5,2 %. To je historicky veľmi vysoký výnos pri tomto type konzervatívnej investície. V priebehu tohto roka sa očakáva pri priemernom peňažnom fonde výnos na úrovni 3,5 až 4 %, čiže na úrovni očakávanej inflácie na Slovensku pre rok 2024,“ spresňuje M. Búlik.

Hoci v ďalších rokoch sa predpokladá, že dôjde ku korekcii výnosov, peňažné fondy by si mali zachovať naďalej atraktívny výnos v porovnaní s úročením termínovaných a sporiacich vkladov, ktoré bude rýchlejšie klesať. A to aj vďaka tomu, že financie sa v rámci týchto fondov investujú do štátnych pokladničných poukážok a krátkodobých dlhopisov, ktoré prinášajú v súčasnej situácii zvýšený výnos kvôli rastúcemu úročeniu dlhopisov s dlhou splatnosťou. Keďže táto situácia sa v najbližších rokoch pravdepodobne nezmení, podľa M. Búlika je riziko poklesu výnosov z dnešných úrovní minimálne.

Dlhopisové fondy sú ešte výnosnejšie

Ešte zaujímavejšou voľbou pre potenciálnych investorov môžu byť podľa M. Búlika dlhopisové fondy, ktoré majú ťažiť z ich aktuálnych vysokých výnosov, ako aj z rastu ich ceny pri čoskoro predpokladanom poklese úrokových sadzieb. Vhodnou možnosťou môžu byť krátkodobé vládne či korporátne dlhopisy.

„Najlepšie dlhopisové fondy dnes dosahujú výnosy na úrovni 6 %, a keďže situácia by im mala aj v ďalších rokoch priať, experti očakávajú aj v najbližšej dekáde priemerné výnosy na úrovni 4,8 až 5,8 %. Dlhopisom bude pomáhať spomaľujúca ekonomika a menej agresívna menová politika. To znamená, že najmä štátne dlhopisy budú naďalej zaujímavé pre investorov,“ tvrdí analytik.

87212

Analytici sa pritom zhodujú, že dlhopisové fondy sú trochu rizikovejšie, no sú stále pomerne bezpečnou formou investície. Majú síce prirodzene vyššiu kolísavosť (volatilitu) ako peňažné fondy, čím je aj riziko výraznejšieho prepadu u nich vyššie, no pri dodržaní investičného horizontu minimálne na úrovni troch až piatich rokov je aktuálne riziko, že pri ukončení investície bude klient v mínuse voči tomu, čo vložil, štatisticky len minimálne.

Vhodné je rozloženie rizika

Ďalšou možnosťou je aj kombinácia viacerých týchto fondov v rámci jedného balíčka, čo prináša vyššiu diverzifikáciu, vďaka čomu sa riziko poklesu hodnoty investície znižuje.

Pre rozloženie rizika odporúča M. Búlik klientom s kratším investičným horizontom skombinovať sporiaci účet pre uloženie finančnej rezervy, peňažný fond s financiami, ktoré bude klient potrebovať použiť do jedného roka, a k tomu doplniť dlhopisové ETF portfólio s odporúčanou lehotou investovania dvoch až piatich rokov. „Ak klientovi stačí celkové zhodnotenie mierne nad úrovňou inflácie s vysokou mierou istoty, táto kombinácia mu zabezpečí finančnú istotu aj slušný výnos,“ uzatvára analytik.

Sporiace a termínované vklady

Pre porovnanie, sporiace účty predstavujú jeden z najbezpečnejších spôsobov uloženia úspor s vopred stanoveným výnosom, pričom výhodou je aj to, že peniaze uložené na sporiacom účte má klient kedykoľvek k dispozícii. Nevýhodou je však najnižšie zhodnotenie spomedzi finančných produktov, ktorým sa však banky v poslednom období snažia priblížiť k zhodnoteniu na termínovaných vkladoch.

Termínované vklady zase ponúkajú minimálne riziko a tiež predvídateľný výnos. Klient má možnosť zvoliť si obdobie fixácie, počas ktorého je síce možné vybrať peniaze predčasne, no kvôli vysokým poplatkom by klient prakticky prišiel o celý výnos. Ponúkané úroky sa pohybujú väčšinou okolo 2 až 3 %. Oba tieto produkty navyše podliehajú zdaneniu z výnosu vo výške 19 %.

89711
logo
Prečítajte si tiež:
6.10.2024 Redakcia FinReport

Top 7 rád pre zdravý cash flow a finančnú stabilitu vo firme

Takmer tretina slovenských firiem čelí problémom v oblasti cash flow, čo významne ovplyvňuje plánovanie investícií a často aj ich bežné ...

6.10.2024 Redakcia FinReport

V USA sa nachádza 82 % všetkých bitcoinových bankomatov na svete, v Európe sú len 4 %

Na území Spojených štátov sa nachádza až 82 % všetkých bitcoinových bankomatov, ktoré sú v prevádzke na svete. Je ich 20-násobne viac, ...

5.10.2024 Redakcia FinReport

Podniky nie sú dostatočne pripravené na digitálnu transformáciu, chýbajú im tí správni ľudia

Hoci hnacím motorom podnikových transformačných programov je rýchly technologický pokrok, spoločnosti s ním majú problém držať krok ...

5.10.2024 Redakcia FinReport

Trh s kryptomenami zaznamenal nezákonné transakcie za 121 miliárd dolárov

Hoci počet nezákonných transakcií s kryptomenami vlani medziročne klesol až o takmer 40 %, ich objem dosiahol masívnych 24,2 miliardy ...

4.10.2024 Robert Juriš

Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?

Slovenskí podnikatelia sa dočkali novej dane. Reč je o transakčnej dani, ktorá im prináša povinnosť platiť tri nové poplatky – 0,4 % z ...

4.10.2024 Redakcia FinReport

Novoprijatá transakčná daň zrejme prinesie rast šedej ekonomiky na Slovensku

Prijaté opatrenia zahrnuté v konsolidačnom balíčku zvýšia objem hotovostných operácií a prinesú rozšírenie šedej ekonomiky. Výkonnosť ...

3.10.2024 Robert Juriš

Hodnota úspor v dôchodkovom sporení dosiahla rekordné hodnoty

Hodnota dobrovoľných dôchodkových úspor v treťom pilieri na Slovensku je v súčasnosti už viac ako 4 miliardy eur. Od začiatku tohto roka ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

Akvizíciou investičnej platformy Fondee vstupuje na slovenský trh skupina Direct

Skupina Direct sa dohodla na odkúpení 100 % akcií investičnej platformy Fondee. Vstupuje tak na slovenský trh, kde Fondee pôsobí od roku 2022. ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

Hodnota úspor v treťom pilieri prekročila hranicu 4 miliardy eur

Hodnota dobrovoľných dôchodkových úspor v treťom pilieri na Slovensku je v súčasnosti už viac ako 4 miliardy eur. Od začiatku tohto roka ...

2.10.2024 Redakcia FinReport

ČNB po sto rokoch opäť vydala zlatý svätováclavský dukát

Česká národná banka po sto rokoch opäť vydala zlatý dukát s vyobrazením svätého Václava. Stalo sa tak pri príležitosti Národnej ...

29.9.2024 Redakcia FinReport

Trh s financovaním rizikového kapitálu stále zaostáva za rekordným rokom 2021

Trh s financovaním rizikového kapitálu stagnuje. Podľa prognóz by mal v tomto roku mierne prekonať svoje výsledky z vlaňajška a budúci rok ...

27.9.2024 Robert Juriš

Mimoriadne vzácny rukopis z ranokresťanského obdobia vydražili za 3,9 milióna dolárov

Objekty dražieb nemusia mať len cenovku s množstvom núl, ale môžu mať aj nevyčísliteľnú výpovednú a historickú hodnotu. Práve to je ...

27.9.2024 Redakcia FinReport

Zlato ešte nikdy nebolo také drahé ako dnes, rastie aj cena striebra

Zlato aj striebro opäť prekonali svoje historické maximá. Cena striebra stúpla najvyššie za posledných 12 rokov a zlato tiež posunulo svoj ...

26.9.2024 Martina Staňová

Predplatené poplatky by mohli priniesť úbytok finančných agentov v sektore investovania

Ako sme nedávno informovali, Národná banka Slovenska (NBS) pripravuje nové pravidlá pre finančných agentov za sprostredkovanie investičných ...

21.9.2024 Redakcia FinReport

NBS uvoľnila do obehu novú dvojeurovku s košickým maratóncom

Národná banka Slovenska začala s výmenou pamätnej euromince s nominálnou hodnotou dve eurá. Na takzvanej obehovej minci je vyobrazený motív ...

20.9.2024 Redakcia FinReport

Ceny zlata dosahujú rekordné hodnoty, no aj striebro zaznamenalo vysoké výnosy

Rekordná rely zlata pokračuje opakovaným prekonávaním historických rekordov. Naposledy, len pred niekoľkými dňami, sa dostalo cez úroveň 2 ...

17.9.2024 Redakcia FinReport

Zlato dosiahlo svoje ďalšie historické maximum na úrovni takmer 1 590 dolárov za uncu

Zlato prepisuje historické rekordy ako na bežiacom páse. Počas tohtoročného septembra totiž opakovane dosiahlo cenu, za akú sa doteraz nikdy ...

15.9.2024 Redakcia FinReport

V Sotheby´s vydražili kostru prehistorického stegosaura za 44,6 milióna dolárov

Aukčná spoločnosť Sotheby´s vydražila unikátnu kostru stegosaura, ktorý žil na Zemi približne pred 150 miliónmi rokov. A hoci očakávala, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay