Inflácia v eurozóne klesla na 6,9 %, no rast cien na Slovensku je stále vysoký na úrovni 14,8 %
Rast cien tovarov a služieb v krajinách eurozóny sa v marci znížil o 1,6 percentuálneho bodu z februárových 8,5 % na marcových 6,9 %. Konštatuje to rýchly odhad Európskeho štatistického úradu Eurostat, podľa ktorého sa mala znížiť aj inflácia na Slovensku. Tu bol však pokles miernejší, pričom medziročná inflácia stále zostáva na vysokej úrovni 14,8 %.

Foto: Shutterstock
Potraviny, alkohol a tabak
Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne sa naplnilo očakávanie, že ceny nahor ťahali najmä potraviny, alkohol a tabak. V prípade týchto komodít bola marcová inflácia dokonca vyššia ako tá februárová. Stúpla totiž z 15 % na 15,4 %.
Vývoj cien v prípade ostatných dôležitých položiek skončil podstatne optimistickejšie. Inflácia v oblasti energií podľa Eurostatu dosiahla 12,8 %, u priemyselných tovarov 6,6 % a v odvetví služieb rovných 5 %. Mimochodom, celková inflácia v krajinách eurozóny kontinuálne klesá od novembra minulého roku.
Ako sú na tom krajiny eurozóny
Spomedzi krajín eurozóny sú na tom najlepšie Luxembursko s 3-percentnou infláciou, Španielsko (3,1 %), Holandsko (4,5 %), Grécko (5,4 %) a Cyprus (6 %). Naopak, najhoršie sú na tom pobaltské krajiny – Lotyšsko (17,2 %), Estónsko (15,5 %) a Litva (15,2 %), ktoré sú na tom veľmi podobne ako na štvrtej najhoršej priečke sa nachádzajúca Slovenská republika (14,8 %).
Kým inflácia na Slovensku sa už päť mesiacov drží na nebezpečne vysokej úrovni 15 %, niektorým krajinám sa v marci 2023 podarilo výrazne skresať svoje nepríjemne vysoké čísla. Napríklad Holandsko dokázalo znížiť infláciu z februárových 8,9 % na marcových 4,5 %. Úspešné však bolo aj Lotyšsko, ktoré sa dostalo z 20,1 % na 17,3 %, a tiež Luxembursko, ktoré išlo nadol zo 4,8 % na rovné 3 %.
ECB vyhnala sadzby na 3,5 %, FED na 5 %
Zrejme najzásadnejší vplyv na vývoj cien tovarov a služieb majú rozhodnutia centrálnych bánk. Európska centrálna banka (ECB) počas uplynulého mesiaca zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 3,5 %. Americký Federálny rezervný systém (FED), ktorý začal s prijímaním opatrení na zníženie inflácie skôr, ju zvýšil o štvrť percentuálneho bodu na rovných 5 %.
ECB zvyšovala kľúčové úrokové sadzby už šiesty raz za sebou. Po krachu troch amerických a problémoch druhej najväčšej švajčiarskej banky však bola okolo jej rozhodnutia v rade guvernérov intenzívna diskusia. Banka napriek tomu pokračovala v sprísňovaní menovej politiky. Na súčasných 3,5 % dokázala vyhnať úrokové sadzby v priebehu trištvrte roka a analytici počítajú, že v tejto svojej aktivite ešte neprestane.
Rozhodnutie FED bolo v porovnaní s razantnejšou reakciou zo strany ECB označené ako „holubičie“. Americká centrálna banka však začala zvyšovať sadzby skôr ako krajiny eurozóny a v súčasnosti sa nachádza o poldruha percenta vyššie. Navyše v USA inflácia klesá rýchlejšie ako v Európe a zároveň tu silnejú tlaky, aby nedošlo k utlmeniu ekonomiky krajiny a jej prepadu do recesie.
V Británii rastie inflácia aj úrokové sadzby
Druhá najsilnejšia ekonomika v Európe má vyššiu infláciu, ako predstavuje priemer eurozóny. Inflácia v Británii sa naposledy zastavila na úrovni 10,4 %, keď po troch mesiacoch poklesu opäť o niečo narástla. „Pomohli jej najmä stúpajúce ceny potravín a tiež zdraženie nápojov – alkoholických aj tých bez alkoholu.
Keďže analytici predpokladajúci ďalšie znižovanie inflácie sa mýlili, Britská centrálna banka bola nútená konať. V priebehu uplynulého mesiaca zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu na 4,25 %. Stala sa tak ďalšou z významných centrálnych bánk, ktoré sprísnili menovú politiku napriek turbulenciám na finančných trhoch.
Štrajky v Nemecku, Británii, Holandsku aj vo Francúzsku
Vysoká inflácia má zásadný vplyv nielen na peňaženky obyvateľov dotknutých krajín, ale aj na sociálny zmier v týchto štátoch. Najväčšie sociálne nepokojne dosiaľ zaznamenali v Nemecku, kde štrajkujúci znepokojení znižujúcou sa životnou úrovňou úplne paralyzovali prakticky všetky druhy dopravy. Demonštrácie sa vyskytli aj v Británii, Holandsku a tiež vo Francúzsku, najmä v Paríži. Tu je však korektné uviesť, že leitmotívom bola dôchodková reforma prezidenta Macrona, ktorá sa stretla s absolútnym odmietnutím širokej verejnosti.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 4.Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
- 5.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby