Pri investovaní si dávajte pozor na neuveriteľne výhodné ponuky aj na falošné garancie
Investičné podvody najčastejšie cielia na finančne menej zdatných občanov. Ich najčastejším príznakom je snaha o rýchle a extrémne vysoké zisky, 100-percentná garancia výnosu, investor bez príslušnej licencie, vyvíjanie nátlaku na klienta alebo snaha o investovanie do jediného finančného produktu.

Foto: Shutterstock
Aké sú skúsenosti Slovákov
Podľa prieskumu agentúry Focus má až štvrtina opýtaných (24 %) skúsenosť s podozrivou ponukou na investovanie. K najčastejšiemu kontaktovaniu dochádza prostredníctvom sociálnych sietí a telefonicky, prostredníctvom webových stránok a nevyžiadanými e-mailami.
Pri presviedčaní o výhodnosti investovania sa oslovení ľudia najčastejšie stretávajú s argumentom vysokého a 100-percentne garantovaného zisku, respektíve rýchlej návratnosti vložených peňazí. Uviedli to až dve tretiny respondentov prieskumu, ktorý si nechala urobiť sprostredkovateľská spoločnosť Partners.
Až viac ako desatina opýtaných (12 %) však uviedla, že s podozrivou investičnou ponukou má nielen negatívnu skúsenosť, ale dokonca utrpela aj finančnú stratu. Takmer dve tretiny z nich (59 %) prišli o finančné prostriedky do výšky tisíc eur a približne tretina (31 %) až do výšky 5-tisíc eur.
Pozor na pyramídové hry
Najčastejším spôsobom investičného mámenia je lákanie na rýchle a extrémne vysoké výnosy. „Takýto systém funguje, kým prichádza viac klientov-investorov, ako je klientov, ktorí chcú vyplatiť výnosy. Vtedy systém prestáva fungovať a skrachuje. Väčšina investujúcich klientov nielenže neuvidí vysoké zisky, ale prídu aj o celú svoju investíciu,“ vysvetľuje riaditeľ spoločnosti Partners Investments Maroš Ovčarik s tým, že tento spôsob podvodu pripomína pyramídu alebo takzvanú Ponziho schému.
Stopercentná garancia výnosu je nemožná
Ďalším obľúbeným argumentom podvodníkov je 100-percentná garancia výnosov. Každá investícia však v sebe nesie aj riziká, a o tých by mal byť investor dôkladne informovaný. „V žiadnom prípade sa pri investícii nesmie objaviť formulácia – 100-percentná garancia,“ pokračuje M. Ovčarik.
Firmy bez licencie
Na Slovensku sa môžu spoločnosti venovať investovaniu peňazí iných ľudí a firiem iba vtedy, ak získajú od Národnej banky Slovenska potrebnú licenciu. Firmy na získanie licencie musia spĺňať pomerne náročné požiadavky a sú pod neustálym dohľadom centrálnej banky, ktorá kontroluje napríklad aj to, že peniaze investorov sú použité výhradne na nákup investícií, na ktorých sa investor so spoločnosťou dohodol.
Investor by si tam bezpodmienečne mal overiť, či firma, ktorej služby chce využiť, je licencovaná NBS. Promo nelicencovaných spoločností sa často šíri prostredníctvom sociálnych sietí, a to cez deepfake videá využívajúce osobnosti alebo inak známych ľudí.
Zavádzajúce investičné tvrdenia
Existuje tiež viacero klamlivých a nebezpečných tvrdení, ktorými podvodní investori zvyknú operovať. „Často sú dobre formulované a založené na polopravde, ktorá má vzbudiť presvedčenie o budúcej vyššej hodnote či žiadnom riziku. Nebezpečenstvo týchto tvrdení spočíva v tom, že môžu viesť ľudí k nesprávnym investičným rozhodnutiam a finančným stratám,“ tvrdí analytik Finančného kompasu Matej Dobiš.
Klamlivými investičnými tvrdeniami sú napríklad – kopíruj investičné stratégie úspešných investorov a zbohatneš, investovanie je bez rizika, hodnota realít neklesá, máme tajné informácie, ktoré sú garanciou vysokého zisku a podobne.
Stavte všetko na jednu kartu
Ďalšou podvodnou investičnou praktikou je nátlak na investovanie do jedného investičného produktu. Jeho problém spočíva v rizikovosti investície, ktorá je často špekulatívneho charakteru. Obsahuje totiž vysoko nepravdepodobné očakávania, a teda aj vysokú pravdepodobnosť straty investovaných prostriedkov. Príkladom môže byť napríklad pretláčanie jedného typu aktíva, či už akcií, dlhopisov, zlata, alebo dokonca kryptomien.
Ako spoznať odborníka na investície
- Osobné stretnutia: Odborník sa chce stretnúť a nevyžaduje investície online či cez telefón.
- Bez nátlaku: Nevytvára nátlak, aby došlo k obchodu, nesľubuje zázraky, a už vôbec nie v krátkom čase.
- Myslí na finančnú rezervu: Nechce všetky vaše peniaze a už vôbec nie naraz.
- Vopred hovorí o rizikách: Vie jasne a zrozumiteľne objasniť investičné riziká.
- Diverzifikuje: Neponúka jednu konkrétnu investíciu/produkt/fond, a ponúka rôzne investičné produkty.
- Neohovára konkurenciu: Nezatracuje produkty konkurencie, porovnáva ich so svojimi.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Banky na Slovensku v roku 2024 dosiahli zisk 1,077 miliardy eur
- 2.Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe
- 3.Na internete môžete platiť aj na tretiny
- 4.Materská v roku 2026 poriadne stúpne. Získať môžete až 2 329 eur
- 5.Od 1. septembra sa menia pravidlá pre ospravedlnenie žiaka z vyučovania