Dopyt firiem po pôžičkách klesá najrýchlejšie od globálnej finančnej krízy
Záujem firiem o požičiavanie si finančných prostriedkov významne klesol. Dokonca najviac od globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 až 2010. Tvrdia to analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) Národnej banky Slovenska. Podobný trend je vidieť aj v oblasti úverovania domácností.

Foto: Shutterstock
Prečo klesá dopyt po úveroch
„Hlavným faktorom poklesu dopytu pre firmy aj domácnosti sú podľa bánk vyššie úrokové sadzby. Znamená to, že zvýšenie úrokov nevplýva iba na úverové štandardy, ale aj na reálne rozhodnutia ľudí a firiem o tom, či si vziať pôžičku,“ konštatujú analytici.
Dopyt po hypotékach podľa nich klesal aj z dôvodu zhoršujúcich sa vyhliadok realitného trhu a klesajúcej spotrebiteľskej dôvery. Tempo tohto poklesu prekonalo očakávania a bolo dokonca najprudšie od začiatku vykonávania prieskumu v roku 2003.
Tempo prideľovania úverov podnikom a domácnostiam sa postupne spomaľuje práve v súlade s postupným zvyšovaním úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou. Očakávanie ďalšieho sprísňovania úverových podmienok a poklesu dopytu prispeje k spomaleniu ekonomiky a zvoľneniu tempa rastu cien.
Dôsledok sprísňovania menovej politiky
Spomaľovanie tempa úverovania v ekonomike však nemusí nutne indikovať problémy v ekonomike. „Takéto otočenie úverového cyklu sa dá chápať ako prirodzený dôsledok sprísňovania menovej politiky, ktoré zvyšuje náklady splátok. Tento vývoj však môže vyvolávať aj isté obavy vzhľadom na to, že zhoršenie, respektíve otočenie cyklu, bolo v minulosti v mnohých krajinách korelované s hlbšími ekonomickými recesiami a horším ekonomickým výhľadom,“ uvádzajú ďalej analytici.
V súčasnosti sa dá argumentovať, že dopyt po úveroch by mal skôr rásť – energetická kríza pravdepodobne vyvoláva potrebu zvýšených investícií firemného sektora a podobne na tom môže byť aj väčšina domácností. „Prípadný nežiaduci vzťah medzi úverovaním a ekonomickou aktivitou by však mohol byť zmiernený najmä vďaka obozretnej finančnej regulácii,“ uzatvárajú odborníci.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov
- 2.Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?
- 3.Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
- 4.JPMorgan prináša nový spôsob platenia prostredníctvom klepnutia na iPhone
- 5.Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy