Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Termínované vklady rastú. Ktoré banky ponúkajú najvýhodnejšie úrokové sadzby?

Roland Régely Banky a poisťovne Poslať

Okrem zvyšovania úrokových sadzieb hypotekárnych úverov konečne rastú aj sadzby vkladových produktov. Viaceré finančné domy v posledných týždňoch zatraktívnili svoju ponuku sporenia na termínovaných vkladoch. Ak si uložíte peniaze napríklad na tri roky, niektoré banky ponúkajú výnos 2 až 4 % ročne. Slováci si pritom môžu sporiť nielen v eurách, ale aj v českých korunách či maďarských forintoch.

Banky sa pretekajú v poskytovaní atraktívnych úrokových sadzieb

Foto: Unsplash

Pima banka: Účet v banke znamená lepší úrok

Prima banka koncom apríla tohto roku zvýšila úrokové sadzby na termínovaných vkladoch pri viazanosti na tri a štyri roky. Aktuálne sadzby sa tu pohybujú od 1,5 do 2,6 % ročne v závislosti od dĺžky viazanosti vkladu.

Platí, že občan, ktorý si zriadi osobný účet v tejto banke, získa vyšší úrok. Ak klient osobný účet v Prime nemá, banka mu ponúkne nižší úrok, spravidla o 1 %.

Najvyššiu úrokovú sadzbu na termínovanom vklade takto možno získať pri päťročnej viazanosti. Je to až 2,60 % ročne. Čím kratšie si klient v Prima banke sporí, tým je nižší úrok. Pri štvorročnej viazanosti je to 2,50 % ročne, pri trojročnom fixe 2,40 % a pri vklade na dva roky platí úroková sadzba 2 % ročne.

Najnižšia úroková sadzba sa uplatňuje pri najkratšej, teda ročnej viazanosti. Je to 1,50 % ročne a opäť len za predpokladu, že si klient založí aj účet v banke. Minimálna výška vkladu je 500 eur.

UniCredit Bank: navýšenie úrokov o 0,1 %

UniCredit Bank začiatkom mája 2023 zvýšila úrokové sadzby na termínovaných vkladoch celoplošne o 0,10 %. Banka ponúka najmä krátkodobé termínované vklady od jedného do dvanástich mesiacov. Najvýhodnejšiu sadzbu ponúka pri vkladoch s viazanosťou na 6 a 12 mesiacov, a to vo výške 0,40 %. Klienti môžu zhodnotiť svoje vklady už aj za jediný mesiac, a to úročením vo výške 0,30 %. Výška minimálneho vkladu nie je stanovená, maximálne to môže byť 100-tisíc eur.

Banka tiež láka na vyšší úrok pri založení bežného účtu. Klient, ktorý si do 30. júna 2023 založí účet START, OPEN alebo TOP, získa na štyri mesiace úrokovú sadzbu 4 %. Maximálna suma, ktorú možno takto úročiť na bežnom účte, je 10-tisíc eur.

ČSOB: Letná akcia s výhodnejším úrokom

ČSOB ponúkne od 15. júna do 15. septembra 2023 výhodnejší úrok na sporiacom účte s názvom 35D Depozit. Úrok s hodnotou 1,01 % ročne získajú tí klienti, ktorí splnia podmienku aktívneho používania účtu. Táto sadzba sa vzťahuje na vklady do 30-tisíc eur.

Aktívny bežný účet znamená, že klient má v banke zriadený účet ČSOB Pohoda, Extra Pohoda alebo Smart účet, pričom kreditný obrat na účte dosahuje minimálne 400 eur mesačne, z účtu sú mesačne realizované aspoň tri pravidelné platby a súčasne je potrebné aspoň 5-krát zaplatiť kartou.

Mladým klientom do 14 rokov je priznaná zvýhodnená úroková sadzba 1,01 % do výšky maximálne 30-tisíc eur bez vyhodnocovania ďalších podmienok aktivity klienta. ČSOB tiež zaradila do svojej ponuky termínovaný vklad v maďarských forintoch. Úroková sadzba však dosahuje len 0,01 % ročne.

79175

VÚB banka: Vyššie sadzby pri kombinovanom produkte

VÚB banka umožňuje získať zvýhodnenú úrokovú sadzbu 4,40 % ročne pri viazanosti na 12 mesiacov. To je aktuálne najvýhodnejšia ponuka na trhu termínovaných vkladov. Podmienkou na jej získanie je kombinovaná investícia do termínovaného vkladu a podielových fondov Eurizon.

Podmienkou zvýhodneného úročenia na termínovanom vklade je tiež minimálna investícia 1 500 eur rozdelená v pomere 1 : 2 na termínovaný vklad a do podielových fondov, teda minimálne 500 eur na termínovaný vklad a minimálne 1 000 eur do fondov.

Zvýhodnená úroková sadzba na 12 mesiacov aj v ČSOB

Zvýhodnenú úrokovú sadzbu na obdobie 12 mesiacov teraz ponúka aj ČSOB. Termínovaný vklad so zhodnotením 3 % ročne získa klient, ktorý má v banke založený účet a zároveň splní ďalšie dve podmienky. Polovicu finančných prostriedkov, najmenej však 500 eur, vloží na svoj účet s 12-mesačnou viazanosťou a zároveň druhú polovicu finančných prostriedkov alebo v rovnakej výške už vloženého vkladu na účet investuje do špeciálneho rastového Fondu ČSOB.

Dvojročný fix: Tri percentá ročne aj mimo akcie

V prípade dvojročnej fixácie vkladu ponúkajú viaceré banky zhodnotenie v rozpätí 2 až 3 %. Najvyššie úroky na termínovaných vkladoch s viazanosťou na dva roky aktuálne ponúka J&T Banka s úročením 3,5 %, nasledujú 365.bank a Poštová banka s úrokovou sadzbou 3 %.

Ďalej je to Privatbanka, ktorá propaguje úrok 2,60 % ročne, Fio banka ponúka zhodnotenie 2,20 % ročne a ponuku výhodnejších sadzieb uzatvárajú BKS Bank a Prima banka s úrokmi 2 % ročne.

Sporenie na tri roky je rovnako atraktívne

Približne rovnaké poradie s veľmi podobnými úrokovými sadzbami možno nájsť aj pri trojročných viazanostiach. Jednu z najvyšších úrokových sadzieb (3,5 % ročne) aj v tomto prípade ponúka J&T Banka nasledovaná Privatbankou s úročením 3 %. Dvojpercentnú úrokovú sadzbu pri trojročnom sporení na termínovanom vklade poskytuje aj najväčšia banka na Slovensku – Slovenská sporiteľňa. Rovnako výhodné úroky ponúka na vklady aj Tatra banka či Raiffeisen.

Menšie finančné domy často požadujú k získaniu najvyššieho úroku pri sporení aj otvorenie a používanie bežného účtu. Viazanosť na štyri, päť a viac rokov ponúka aktuálne najmenej bánk na Slovensku a aj zhodnotenie je v porovnaní s kratšími viazanosťami slabšie.

Sporenie v českých korunách nie je pre všetkých

V Česku sa najvyššie úrokové sadzby termínovaných vkladov pohybujú už na úrovni 7 % ročne, čo viaceré zahraničné pobočky bánk na Slovensku využili ako lákadlo pre slovenských klientov. Napríklad VÚB banka poskytuje sporenie v českých korunách s úrokom 6,15 %, ktoré môžu využiť aj Slováci. Zhodnotenie od 4 do 6,25 % ročne v českých korunách ponúka aj J&T Banka, tretím finančným domom s vkladom v českej mene pre slovenských klientov je Fio banka propagujúca úrokovú sadzbu 5,5 % ročne. Odborníci však varujú, že takéto sporenie je vhodné najmä pre tých, ktorí majú s Českom osobné alebo pracovné väzby, alebo žijú napríklad v pohraničí. Pre človeka zarábajúceho a míňajúceho v eurách totiž takýto vklad prináša aj kurzové riziko.

Inflácia bude vyššia ako zhodnotenie

Slováci začali presúvať úspory z bankových účtov na termínované účty aj s vedomím, že termínovaný vklad zatiaľ nedokáže plne ochrániť financie domácnosti pred vplyvom inflácie.

Podľa analytikov však možno takýmto spôsobom aspoň zmierniť straty v porovnaní so situáciou, keď peniaze ležia bez pohybu na bežnom účte. Vhodnejšou alternatívou je podľa odborníkov pravidelné investovanie na finančných trhoch, prípadne čoraz viac populárnejšie dlhopisy.

79584

Odborníci tiež dodávajú, že na termínovanom vklade má zmysel držať peniaze, ktoré slúžia ako hotovostná, respektíve bezpečnostná rezerva. Všetko ostatné by malo byť investované najmä do akcií a dlhopisov v závislosti od investičného horizontu klienta.

Podľa Maroša Ovčarika z Partners Investments by mali bankové vklady tvoriť 10 % finančného majetku, akcie a dlhopisy približne 60 % a zvyšok zostane na ostatné investičné alternatívy a iné možnosti.

Slováci obľubujú termínované vklady

Termínovaný vklad patrí medzi najznámejšie a najobľúbenejšie vkladové produkty na Slovensku. Jeho výhodou je, že vložené financie sa na účte zhodnocujú vyššou úrokovou sadzbou, ako napríklad pri bežných účtoch, sporiacich účtoch alebo vkladných knižkách.

Klient má tiež istotu, že počas celej viazanosti sa úroková sadzba na termínovanom vklade nezmení. Napríklad ak si vyberie viazanosť tri roky, počas celej tejto doby budete mať takú úrokovú sadzbu, ako si dohodol na začiatku.

Bankové vklady sú chránené zo zákona do výšky 100-tisíc eur

Finančné prostriedky uložené na termínovanom vklade sú chránené systémom ochrany vkladov do výšky 100-tisíc. Pokiaľ by niektorá banka skrachovala, fond musí v zmysle zákona všetky peniaze, vrátane úrokov, vyplatiť do 20 pracovných dní. Termínovaný vklad na rozdiel od dlhopisov predstavuje pre investora takmer úplne bezrizikovú investíciu. Vie, aké dlhé obdobie má peniaze nedostupné a aký výnos po uplynutí doby viazanosti získa.

logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

Predaje nehnuteľností sa rozbiehajú, ceny sa pomaly opäť zvyšujú

Realitný trh a predaje nehnuteľností sa postupne rozbiehajú. Keďže Slováci radi bývajú vo vlastnom, od kúpy bytu alebo rodinného domu ich ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť

Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože ...

13.4.2024 Redakcia FinReport

Až 93 % Slovákov žije vo vlastnom byte alebo rodinnom dome

Až 93 % občanov Slovenska býva vo vlastnom byte alebo rodinnom dome. V tejto štatistike nás predbiehajú už len Rumuni, kde je vlastníctvo ...

12.4.2024 Robert Juriš

Finanční agenti musia zvýšiť minimálny limit svojho poistného krytia o 20 %

Každý samostatný finančný agent aj finančný poradca by mal byť poistený pre prípad zodpovednosti za škodu, ktorú môže spôsobiť pri ...

12.4.2024 Martin Jamnický

Prognóza: Kryptomeny rekordne rastú, no do roku 2028 spomalia na slabučké 4 %

Kryptomenám sa v súčasnosti darí ako nikdy doteraz. Bitcoin aj ethereum dosahujú historické cenové maximá za token a viaceré tokeny rastú ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Väčšina služieb Slovenskej sporiteľne bude nedostupná

Najväčšia banka na Slovensku avizuje odstávku niektorých služieb, ktorú zdôvodňuje aktualizáciou a údržbou bankových systémov. ...

10.4.2024 Zuzana Fryč

Ako zvládnuť zvýšenie splátok hypotekárneho úveru aj bez pomoci štátu

Od 1. januára tohto roka dostali dlžníci s hypotékami možnosť využiť štátny príspevok na zvýšenú splátku úveru na bývanie, ktorý im ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Klienti Fio banky za niektoré tovary či služby zaplatili dvakrát

Fio banka sa obrátila na svojich klientov prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa im ospravedlnila za nepríjemnosti, s ktorými sa ...

8.4.2024 Zuzana Fryč

Obávate sa o osud svojho smartfónu? Takto si ho môžete poistiť

Mobilný telefón, alebo v súčasnosti už vo väčšine prípadov smartfón, je každodennou súčasťou nášho života. No do akej miery ho ...

5.4.2024 Dominik Horváth

Prečo sú na finančnom trhu nielen komerčné, ale aj centrálne banky a ako fungujú?

Centrálne banky sú kľúčovým hráčom vo svetovej ekonomike a zohrávajú nenahraditeľnú úlohu pri riadení menovej politiky, regulácii ...

4.4.2024 Zuzana Fryč

V akých prípadoch vám poisťovňa odmietne uzatvoriť životné poistenie?

Prejavy duševných ochorení, o ktorých sa dnes hovorí čoraz viac, môžu skomplikovať uzatvorenie životného poistenia. Dôležité je preto ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

J&T BANKA vlani dosiahla čistý zisk 218 miliónov eur

J&T BANKA uzavrela minulý rok s historicky najvyšším čistým ziskom vo výške 218 miliónov eur. V porovnaní s predchádzajúcim rokom to bolo ...

3.4.2024 Redakcia FinReport

Prieskum: Slováci si vyberajú banku najmä podľa výšky poplatku za vedenie účtu

Slováci si tú „svoju” banku vyberajú podľa viacerých kritérií. Tým kľúčovým je výška mesačného poplatku za vedenie bežného ...

30.3.2024 Redakcia FinReport

Čo robiť, ak vás vytopí sused, alebo vy vytopíte suseda?

Vytopený byt – to je situácia, ktorú nikto nechce zažiť. No keď sa už takáto nepríjemnosť stane, je dobré vedieť, čo môžete urobiť. ...

28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

27.3.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka rozdelí medzi akcionárov viac ako 155 miliónov eur

Tatra banka dosiahla v minulom roku zisk viac ako 237 miliónov eur. Valné zhromaždenie tejto banky včera rozhodlo, ako naloží s týmito ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay