Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia na Slovensku je síce o máličko nižšia, ako sme očakávali, no stále patrí k najvyšším v Európe

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Aprílová inflácia na Slovensku je podľa najčerstvejších dát Štatistického úradu SR o niečo nižšia, ako tvrdil rýchly odhad Európskeho štatistického úradu Eurostat pred dvomi týždňami. V konečnom účtovaní je však spotrebiteľom a bežným občanom úplne jedno, či je medziročný rast cien na Slovensku 13,8 %, alebo 14 %. Vo finále je to vysoké číslo, ktoré je druhé najvyššie v krajinách eurozóny a jedno z najvyšších v celej Európe.

image

Foto: Shutterstock

Rast spotrebiteľských cien sa začína spomaľovať

„Dynamika rastu spotrebiteľských cien sa po dvoch rokoch začala spomaľovať. V apríli 2023 sa tento trend konečne prejavil aj u potravín. Úroveň rastu cien pri bývaní s energiami sa vrátila na hodnoty z januára minulého roka, ceny pohonných látoko desatinu lacnejšie ako pred rokom,“ konštatuje vo svojej správe Štatistický úrad SR.

Medziročne inflácia v apríli teda klesla na 13,8 %. Túto úroveň naposledy dosahovala v júli minulého roku. Doterajšie maximum pochádza z novembra 2022februára 2023, keď vystúpila na 15,4 %. Napriek tomu, že inflácia na Slovensku sa medziročne znížila, v porovnaní s marcom 2023 sa zvýšila o 0,6 %.

Ceny nahor ťahajú najmä potraviny

Aktuálnych 13,8 % naznačuje, že vrchol rastu cien na Slovensku bol už prekonaný. Stále však ide o vysoké hodnoty, aké tu neboli viac ako dve predošlé dekády. Minulý mesiac boli vyššie ceny v 11 z 12 sledovaných odborov. Klesli len v doprave, a to o 0,2 %.

Najvýraznejší rast cien už niekoľko mesiacov zaznamenávajú potraviny. Tvoria druhú najvýznamnejšiu položku vo výdavkoch slovenských domácností a nepretržite rastú už viac ako dva roky. Aktuálne však mierne utlmili tempo svojho rastu na 26,1 %.

Najvýznamnejšie bolo medziročné zvýšenie cien chleba a obilnín o 25,9 %, ďalej mäsa takmer o 25 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o 32,9 %. Priaznivejšia situácia je u ovocia, ktoré medziročne zdraželo „len“ o 13,3 %.

Klesli len ceny v doprave

Dobrou správou je, že rast cien v odbore bývanie a energie aktuálne klesol na hodnotu 12,3 %. Bývanie s energiami je najväčšou výdavkovou skupinou slovenských domácností. Z hľadiska vplyvu v tomto odbore medziročne najvýznamnejšie vzrástli ceny imputovaného nájomného o 10,8 % (v ktorom sa dlhodobo premieta vplyv rastu cien stavebných materiálov), tiež plynu o 11,9 % a tepla o 19,8 %.

Významný podiel na raste cien malo tiež 20-percentné zdraženie v reštauráciách s ubytovaním, ktoré ťahalo nahor najmä zvýšenie cien v závodnom stravovaní. Naopak, v odbore doprava ceny medziročne klesli o 0,2 %, pričom naposledy bolo zníženie cien zaznamenané ešte v januári 2021. Príčinou bola skutočnosť, že aprílové ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o 9,1 %.

Komu vysoké ceny škodia najviac

Stále tiež platí, že inflácia je milosrdnejšia k domácnostiam zamestnancov, teda k rodinám, kde sa o príjem starajú dvaja dospelí ľudia (13,7 %). Horšia je situácia v prípade nízkopríjmových domácností (14,7 %) a domácností dôchodcov (16,6 %).

Česko: Realita predbehla očakávania

Inflácia v Česku bola počas uplynulého roka výrazne vyššia ako na Slovensku. Po zverejnení dát za apríl 2023 je však toto tvrdenie minulosťou. Kým inflácia na Slovensku je na úrovni takmer 14 %, v Česku poklesla z marcových 15 % na aprílových 12,7 %.

Podľa údajov Českého štatistického úradu bola aprílová inflácia v Česku najnižšia od februára minulého roku. Analytici a ekonómovia síce jej pokles očakávali, no realita je ešte výrazne priaznivejšia, ako boli matematické predpoklady.

V súvislosti s klesajúcou infláciou Česká národná banka uvažuje o postupnom znižovaní svojich kľúčových úrokových sadzieb. Tie sa aktuálne držia na úrovni 7 %, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní so sadzbami Európskej centrálnej banky. „Podmienkou na takéto rozhodnutie je, aby inflácia aj naďalej klesala smerom nadol,“ povedala viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

USA: Zrejme ešte nenastal čas na znižovanie úrokov

Dobrá správa zo zámoria – inflácia v krajine klesla po desiaty raz za sebou z marcových 5 % na aprílových 4,9 %, čo je najmenej za posledné dva roky. Prejavili sa tak v praxi klesajúce ceny mlieka, leteniek či nových automobilov. Stúpli však ceny bývania, benzínu, ojazdených áut a niektorých druhov služieb.

Niektorí analytici odhadujú, že americký Federálny rezervný systém (FED) by na základe tohto dlhodobého trendu mohol ukončiť fázu sprísňovania svojej menovej politiky a nastúpiť na vlnu postupného znižovania úrokových sadzieb z dnešných 5,25 % z mája tohto roku. Ďalší však vzápätí dodávajú, že hoci sa inflácia ochladzuje, stále je ďaleko od štandardného 2-percetného cieľa, takže na „zvoľnenie tempa“ zatiaľ nenastal ten správny čas

Švajčiarsko: Nespokojné aj s nízkymi 2,6 %

Krajinou s naozaj nízkou infláciou je Švajčiarsko. Medziročný nárast cien tu klesol z marcových 2,9 % na aprílových 2,6 %. Prispelo k tomu, ako vo väčšine ostatných štátov, zlacnenie pohonných látok. Napriek tomu sa inflácia v tejto krajine už 14 mesiacov drží nad cieľovým pásmom miestnej centrálnej banky v intervale od nuly až po 2 %.

Aj preto Švajčiarska centrálna banka v marci tohto roku zdvihla kľúčovú úrokovú sadzbu o polovicu percentuálneho bodu na 1,5 %. O ďalšom prípadnom zvyšovaní bude rokovať v júni 2023.

81728

Spojené kráľovstvo: Stále príliš vysoké čísla

Veľká Británia stále nie je spokojná s číslami, ktoré inflácia v krajine dosahuje. Už siedmy mesiac za sebou sa drží na dvojcifernej úrovni. Hoci je to v súčasnosti len tesne nad úrovňou 10 %, aj tak je to výrazne viac, ako si želajú miestni ekonómovia. V krajinách veľkých svetových ekonomík je to jedna z najvyšších inflácií vôbec.

Aj preto britská centrálna banka Bank of England zvýšila základný úrok o štvrť percentuálneho bodu na 4,5 %, čo predstavuje 15-ročné maximum. Úroky tak zdvihla po dvanástykrát za sebou. Očakáva sa, že takéto sprísňovanie menovej politiky by v druhom polroku malo zabrať a inflácia v krajine by ku koncu roka mala klesnúť na úroveň približne 5 %.

Maďarsko: Uvažujú o znižovaní úrokových sadzieb

Spotrebiteľské ceny u našich južných susedov stále rastú mimoriadne rýchlym tempom. Medziročná inflácia v apríli tohto roku síce klesla o viac ako jeden percentuálny bod, no stále sa drží na úrovni 24 %. Výsledkom je, že až 86 % občanov Maďarska musí v súčasnosti obmedzovať svoje výdavky. Menej míňajú najmä na spotrebiče, oblečenie a cestovanie.

Maďarská centrálna banka v boji s vysokou infláciou vyhnala svoje kľúčové úrokové sadzby už na 13 %. Zároveň je však prvou centrálnou bankou v Európe, ktorá otvorene hovorí o potrebe uvoľnenia svojej menovej politiky, čo sa spája s postupným znižovaním týchto sadzieb. Opatrenia by sa k slovu mohli dostať v druhej polovici tohto roka.

Turecko: Infláciu znížili z 85,5 % na 43,7 %

Takmer dvojnásobne vyššiu infláciu ako Maďarsko majú v Turecku. Aj tu však kritické čísla postupne začínajú klesať, keď z marcových 50,5 % klesla na aprílových 43,7 %. V porovnaní s minuloročným maximom na úrovni 85,5 % je to „len“ približne polovica, pričom príčinou ekonomických problémov v tejto krajine bola najmä minuloročná menová kríza. Najvyššiu infláciu spomedzi ekonomicky vyspelých krajín však má juhoamerická Argentína, ktorá sa v apríli tohto roku dostala až na 108,8 %.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
21.9.2023 Redakcia FinReport

INESS: Najlepší volebný program v oblasti verejných financií majú SaS a PS

Analytici Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií INESS zhodnotili volebné programy politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich ...

21.9.2023 Roland Régely

Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?

Kým v západných krajinách, ako sú Rakúsko, Francúzsko, Dánsko a Holandsko, existuje koncept komerčného zdravotného pripoistenia už roky, ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Netrisk a Bauer Media zlúčia svoje online porovnávače v strednej a východnej Európe

Bauer Media Group a Netrisk Group sa dohodli na spojení svojich online porovnávacích spoločností v šiestich krajinách strednej a východnej ...

21.9.2023 Redakcia FinReport

Podvod: Podnikateľ zdokladoval, že tankoval aj 30-krát denne, daniari mu to spočítali

Podnikateľ chcel optimalizovať výsledok hospodárenia svojej firmy, a preto sa uchýlil k nečestnému konaniu. Do nákladov si zahrnul množstvo ...

21.9.2023 Robert Juriš

Príprava digitálnych mien centrálnych bánk sa dostala do ďalšej fázy, Swift koordinuje beta testy

Spoločnosť pre medzibankovú komunikáciu Swift spolupracuje s tromi centrálnymi bankami a 30 finančnými inštitúciami na beta testoch ...

20.9.2023 Martin Jamnický

Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov

Vzdelávanie sa je pre finančných agentov alfou a omegou pre ich bezpečné pohybovanie sa vo svete financií, ako aj pre ich zdokonaľovanie sa vo ...

20.9.2023 Robert Juriš

Druhý pilier: Za dva roky sa z konzervatívnych do indexových fondov presunie 3,7 miliardy eur

Počet sporiteľov v druhom pilieri presiahol 1,8 milióna. Úspory približne pol milióna z nich už migrujú do predvolenej investičnej ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Google sa snaží zachrániť pred pokutou vo výške 2,5 miliardy eur

Spoločnosť Google čelí obvineniu z využívania obchodných praktík, ktoré poškodzujú hospodársku súťaž. Firme hrozí pokuta vo výške ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Úrady práce registrujú rekordne nízke počty absolventov vysokých škôl

Nezamestnanosť v lete na Slovensku stagnovala. Miera evidovanej nezamestnanosti sa v auguste v porovnaní s júlom zvýšila o jedinú stotinu ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Špecialistom v IT či manažérom zo zahraničia bude stačiť na udelenie víz bakalársky titul

Vláda rozhodla o zmiernení podmienok vzdelania na udeľovanie víz pre špecialistov z tretích krajín. Ide najmä o manažérov, špecialistov v ...

19.9.2023 Roland Régely

Lietanie zatiaľ nie je zelené, ani keď si priplatíme za kompenzáciu uhlíkovej stopy

Aerolinky sa po celom svete snažia presviedčať zákazníkov, že za zelený príplatok dokážu zmierniť emisie pri lietaní. Takéto tvrdenia ...

19.9.2023 Redakcia FinReport

Štát podpísal zmluvu s elektrárňami, elektrina na budúci rok nezdražie

Vláda sa so Slovenskými elektrárňami dohodla na cene elektriny pre domácnosti na nasledujúci rok. Bude rovnaká ako v súčasnosti, teda 61,20 ...

18.9.2023 Redakcia FinReport

Objednávky v priemysle začali klesať. Stalo sa tak po piatich mesiacoch rastu

Hodnota nových objednávok v priemysle v júli 2023 dosiahla celkový objem 4,54 miliardy eur. Medziročne to predstavuje pokles o 7,3 % a po ...

14.9.2023 Redakcia FinReport

Benzín zlacnel, motorová nafta zdražela, ich ceny sú už takmer rovnaké

Ceny 98-oktánového benzínu a motorovej nafty sú opäť vyššie ako v predchádzajúcom týždni. Nachádzajú sa na svojich tohtoročných ...

14.9.2023 Robert Juriš

Inflácia na Slovensku klesla pod 9 %. Ktoré položky zlacňujú a ktoré, naopak, zvyšujú svoje ceny?

Koniec leta pre bojovníkov s vysokou infláciou príliš úspešný nebol. Priemerná inflácia v krajinách eurozóny aj naďalej zostala na ...

14.9.2023 Miloslava Némová

V piatok 15. septembra je sviatok pracovného pokoja, obchody budú zatvorené

Zajtra, teda 15. septembra, sa na Slovensku slávi sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Počas tohto dňa bude väčšina predajní zatvorená, ...

13.9.2023 Redakcia FinReport

Reálne mzdy na Slovensku konečne začali porážať vysokú infláciu

Mzdy v júli tohto roku rástli rýchlejšie ako ceny až v siedmich z 10 sledovaných odvetví ekonomiky. Zamestnanci tak dostali aj reálne ...

13.9.2023 Martin Jamnický

Zamestnanci sú málo angažovaní a poriadne vystresovaní. Pomohol by im návrat do kancelárií?

Zamestnanci v Európe sú v globálnom meradle dlhodobo najmenej angažovaní. Podľa najnovšieho prieskumu dosahuje miera angažovanosti na starom ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay