Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflácia na Slovensku je síce o máličko nižšia, ako sme očakávali, no stále patrí k najvyšším v Európe

Robert Juriš Ekonomika Poslať

Aprílová inflácia na Slovensku je podľa najčerstvejších dát Štatistického úradu SR o niečo nižšia, ako tvrdil rýchly odhad Európskeho štatistického úradu Eurostat pred dvomi týždňami. V konečnom účtovaní je však spotrebiteľom a bežným občanom úplne jedno, či je medziročný rast cien na Slovensku 13,8 %, alebo 14 %. Vo finále je to vysoké číslo, ktoré je druhé najvyššie v krajinách eurozóny a jedno z najvyšších v celej Európe.

Inflácia mierne poklesla, no stále je jedna z najvyšších v Európe

Foto: Shutterstock

Rast spotrebiteľských cien sa začína spomaľovať

„Dynamika rastu spotrebiteľských cien sa po dvoch rokoch začala spomaľovať. V apríli 2023 sa tento trend konečne prejavil aj u potravín. Úroveň rastu cien pri bývaní s energiami sa vrátila na hodnoty z januára minulého roka, ceny pohonných látoko desatinu lacnejšie ako pred rokom,“ konštatuje vo svojej správe Štatistický úrad SR.

Medziročne inflácia v apríli teda klesla na 13,8 %. Túto úroveň naposledy dosahovala v júli minulého roku. Doterajšie maximum pochádza z novembra 2022februára 2023, keď vystúpila na 15,4 %. Napriek tomu, že inflácia na Slovensku sa medziročne znížila, v porovnaní s marcom 2023 sa zvýšila o 0,6 %.

Ceny nahor ťahajú najmä potraviny

Aktuálnych 13,8 % naznačuje, že vrchol rastu cien na Slovensku bol už prekonaný. Stále však ide o vysoké hodnoty, aké tu neboli viac ako dve predošlé dekády. Minulý mesiac boli vyššie ceny v 11 z 12 sledovaných odborov. Klesli len v doprave, a to o 0,2 %.

Najvýraznejší rast cien už niekoľko mesiacov zaznamenávajú potraviny. Tvoria druhú najvýznamnejšiu položku vo výdavkoch slovenských domácností a nepretržite rastú už viac ako dva roky. Aktuálne však mierne utlmili tempo svojho rastu na 26,1 %.

Najvýznamnejšie bolo medziročné zvýšenie cien chleba a obilnín o 25,9 %, ďalej mäsa takmer o 25 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o 32,9 %. Priaznivejšia situácia je u ovocia, ktoré medziročne zdraželo „len“ o 13,3 %.

Klesli len ceny v doprave

Dobrou správou je, že rast cien v odbore bývanie a energie aktuálne klesol na hodnotu 12,3 %. Bývanie s energiami je najväčšou výdavkovou skupinou slovenských domácností. Z hľadiska vplyvu v tomto odbore medziročne najvýznamnejšie vzrástli ceny imputovaného nájomného o 10,8 % (v ktorom sa dlhodobo premieta vplyv rastu cien stavebných materiálov), tiež plynu o 11,9 % a tepla o 19,8 %.

Významný podiel na raste cien malo tiež 20-percentné zdraženie v reštauráciách s ubytovaním, ktoré ťahalo nahor najmä zvýšenie cien v závodnom stravovaní. Naopak, v odbore doprava ceny medziročne klesli o 0,2 %, pričom naposledy bolo zníženie cien zaznamenané ešte v januári 2021. Príčinou bola skutočnosť, že aprílové ceny pohonných látok boli medziročne nižšie o 9,1 %.

Komu vysoké ceny škodia najviac

Stále tiež platí, že inflácia je milosrdnejšia k domácnostiam zamestnancov, teda k rodinám, kde sa o príjem starajú dvaja dospelí ľudia (13,7 %). Horšia je situácia v prípade nízkopríjmových domácností (14,7 %) a domácností dôchodcov (16,6 %).

Česko: Realita predbehla očakávania

Inflácia v Česku bola počas uplynulého roka výrazne vyššia ako na Slovensku. Po zverejnení dát za apríl 2023 je však toto tvrdenie minulosťou. Kým inflácia na Slovensku je na úrovni takmer 14 %, v Česku poklesla z marcových 15 % na aprílových 12,7 %.

Podľa údajov Českého štatistického úradu bola aprílová inflácia v Česku najnižšia od februára minulého roku. Analytici a ekonómovia síce jej pokles očakávali, no realita je ešte výrazne priaznivejšia, ako boli matematické predpoklady.

V súvislosti s klesajúcou infláciou Česká národná banka uvažuje o postupnom znižovaní svojich kľúčových úrokových sadzieb. Tie sa aktuálne držia na úrovni 7 %, čo je takmer dvojnásobok v porovnaní so sadzbami Európskej centrálnej banky. „Podmienkou na takéto rozhodnutie je, aby inflácia aj naďalej klesala smerom nadol,“ povedala viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

USA: Zrejme ešte nenastal čas na znižovanie úrokov

Dobrá správa zo zámoria – inflácia v krajine klesla po desiaty raz za sebou z marcových 5 % na aprílových 4,9 %, čo je najmenej za posledné dva roky. Prejavili sa tak v praxi klesajúce ceny mlieka, leteniek či nových automobilov. Stúpli však ceny bývania, benzínu, ojazdených áut a niektorých druhov služieb.

Niektorí analytici odhadujú, že americký Federálny rezervný systém (FED) by na základe tohto dlhodobého trendu mohol ukončiť fázu sprísňovania svojej menovej politiky a nastúpiť na vlnu postupného znižovania úrokových sadzieb z dnešných 5,25 % z mája tohto roku. Ďalší však vzápätí dodávajú, že hoci sa inflácia ochladzuje, stále je ďaleko od štandardného 2-percetného cieľa, takže na „zvoľnenie tempa“ zatiaľ nenastal ten správny čas

Švajčiarsko: Nespokojné aj s nízkymi 2,6 %

Krajinou s naozaj nízkou infláciou je Švajčiarsko. Medziročný nárast cien tu klesol z marcových 2,9 % na aprílových 2,6 %. Prispelo k tomu, ako vo väčšine ostatných štátov, zlacnenie pohonných látok. Napriek tomu sa inflácia v tejto krajine už 14 mesiacov drží nad cieľovým pásmom miestnej centrálnej banky v intervale od nuly až po 2 %.

Aj preto Švajčiarska centrálna banka v marci tohto roku zdvihla kľúčovú úrokovú sadzbu o polovicu percentuálneho bodu na 1,5 %. O ďalšom prípadnom zvyšovaní bude rokovať v júni 2023.

81728

Spojené kráľovstvo: Stále príliš vysoké čísla

Veľká Británia stále nie je spokojná s číslami, ktoré inflácia v krajine dosahuje. Už siedmy mesiac za sebou sa drží na dvojcifernej úrovni. Hoci je to v súčasnosti len tesne nad úrovňou 10 %, aj tak je to výrazne viac, ako si želajú miestni ekonómovia. V krajinách veľkých svetových ekonomík je to jedna z najvyšších inflácií vôbec.

Aj preto britská centrálna banka Bank of England zvýšila základný úrok o štvrť percentuálneho bodu na 4,5 %, čo predstavuje 15-ročné maximum. Úroky tak zdvihla po dvanástykrát za sebou. Očakáva sa, že takéto sprísňovanie menovej politiky by v druhom polroku malo zabrať a inflácia v krajine by ku koncu roka mala klesnúť na úroveň približne 5 %.

Maďarsko: Uvažujú o znižovaní úrokových sadzieb

Spotrebiteľské ceny u našich južných susedov stále rastú mimoriadne rýchlym tempom. Medziročná inflácia v apríli tohto roku síce klesla o viac ako jeden percentuálny bod, no stále sa drží na úrovni 24 %. Výsledkom je, že až 86 % občanov Maďarska musí v súčasnosti obmedzovať svoje výdavky. Menej míňajú najmä na spotrebiče, oblečenie a cestovanie.

Maďarská centrálna banka v boji s vysokou infláciou vyhnala svoje kľúčové úrokové sadzby už na 13 %. Zároveň je však prvou centrálnou bankou v Európe, ktorá otvorene hovorí o potrebe uvoľnenia svojej menovej politiky, čo sa spája s postupným znižovaním týchto sadzieb. Opatrenia by sa k slovu mohli dostať v druhej polovici tohto roka.

Turecko: Infláciu znížili z 85,5 % na 43,7 %

Takmer dvojnásobne vyššiu infláciu ako Maďarsko majú v Turecku. Aj tu však kritické čísla postupne začínajú klesať, keď z marcových 50,5 % klesla na aprílových 43,7 %. V porovnaní s minuloročným maximom na úrovni 85,5 % je to „len“ približne polovica, pričom príčinou ekonomických problémov v tejto krajine bola najmä minuloročná menová kríza. Najvyššiu infláciu spomedzi ekonomicky vyspelých krajín však má juhoamerická Argentína, ktorá sa v apríli tohto roku dostala až na 108,8 %.

logo
Prečítajte si tiež:
18.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa zvýši stravné na pracovných cestách a hodnota gastrolístkov?

Zamestnanci, ktorí sa stravujú v reštauráciách a iných stravných zariadeniach, budú od začiatku septembra tohto roka dostávať od svojich ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Daňové priznania v tomto roku prinesú do štátneho rozpočtu 3,9 miliardy eur

Finančná správa SR tento rok prijala historicky najviac 1,31 milióna daňových priznaní v celkovom objeme 3,9 miliardy eur. V porovnaní s ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

ECB svoje sadzby neznížila, zmena príde najskôr v septembri 2024

Inflácia v krajinách eurozóny sa postupne znižuje na úroveň želaných 2 %. V júni tohto roku klesla z májových 2,6 na 2,5 %. Ani to však ...

18.7.2024 Martina Staňová

Klimatické zmeny menia prístup poisťovní k oceňovaniu poistných rizík

Dôsledky klimatických zmien sú čoraz zreteľnejšie. Príkladom je zvyšujúca sa frekvencia prírodných katastrof, akými sú povodne, búrky, ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Po krachu piatich výrobcov elektromobilov je budúcnosť tohto odvetvia nejasná

Výroba elektroautomobilov sa ich producentom nedarí tak, ako by si želali. Dôkazom je aj nedávny bankrot americkej spoločnosti Fisker. ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Tržby v priemysle opäť klesajú, rast v ostatných odvetviach sa výrazne spomalil

Tržby počas tohtoročného mája stúpli v troch z piatich mesačne sledovaných odvetví ekonomiky. Stabilita ich rastu sa udržala v ...

18.7.2024 Redakcia FinReport

Union prichádza so zľavami na voľnopredajné lieky

Poisťovňa Union prichádza s novým benefitom. Jej poistenci môžu využívať zľavy na produkty, ktoré podporia ich zdravý životný štýl. ...

18.7.2024 Robert Juriš

Čoraz viac občanov sa u NBS sťažuje na finančné inštitúcie

Jedným zo spôsobov, ako sa domôcť spravodlivosti vo svete financií, je obrátiť sa na orgán dohľadu nad finančným trhom, teda na Národnú ...

17.7.2024 Robert Juriš

Index bohatstva národov 2024: Najlepšie je na tom Írsko, Slovensko skončilo na 30. mieste

Podľa Indexu bohatstva národov Varšavského podnikového inštitútu najbohatšími krajinami na svete pre rok 2024 sú Írsko, Švajčiarsko a ...

17.7.2024 Martin Jamnický

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa obmedzuje falošné recenzie aj umelé navyšovanie cien

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla 2024, prináša zmeny, ktoré sa dotknú aj nakupovania cez internet. ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Daniari sa pustili do masívnej kontroly letných prevádzok

Slovenskí daniari z Finančnej správy SR sa počas tohtoročného leta zamerajú na evidenciu tržieb a používanie elektronickej registračnej ...

16.7.2024 Eva Sadovská

Na Slováka pripadá 30 balení liekov ročne. Ako skončia tie, ktoré nespotrebujeme?

Na Slovensku sme vlani spotrebovali vyše 160 miliónov balení liekov. Na jedného obyvateľa tak pripadalo 30 balení liečiv v hodnote vyššej ...

16.7.2024 Redakcia FinReport

Objednávky v slovenskom priemysle opäť klesajú

Hodnota nových objednávok v priemysle počas tohtoročného mája klesla. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku boli o 1,2 % nižšie. ...

15.7.2024 Robert Juriš

Inflácia klesla na 2,1 %, vrátila sa na svoje trojročné minimum

Ceny potravín, nealkoholických nápojov, piva, vína aj pohonných hmôt počas uplynulého mesiaca opäť o niečo klesli. Júnová inflácia na ...

14.7.2024 Redakcia FinReport

Monitorovanie zamestnancov môže byť problém – pre obe strany

Kontrola zamestnancov na pracovisku je pomerne častá zo strany zamestnávateľov. Chránia tak nielen svoje záujmy, ale aj záujmy zamestnancov s ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa nenechať napáliť pri reklamácii nábytku

Zariaďujete novú spálňu a posteľ vám dodali v inej farbe, ako ste chceli? Kúpili ste si v obchode s nábytkom novú skriňu, ale po zložení ...

12.7.2024 Redakcia FinReport

Ceny pohonných látok stále rastú, hoci už o niečo pomalšie

Ceny pohonných látok pokračovali v raste aj na začiatku tohtoročného júla. Zdražel 95-oktánový benzín aj motorová nafta, ktoré boli ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay