Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ak sa nedokážu prispôsobiť zmenám, výpadok hypoték ukončí činnosť mnohých sprostredkovateľov

Zuzana Fryč Financie Poslať

Zníženie objemu poskytnutých a sprostredkovaných hypoték výrazne ovplyvňuje činnosť tých finančných sprostredkovateľov, ktorí sa v poslednom období sústredili najmä na úvery na bývanie. Podľa analytikov na trhu prežijú tí, ktorí sa dokážu reprofilovať na poskytovanie aj iných finančných služieb. Zmeny nastanú tiež v štruktúre tržieb jednotlivých spoločností, v horšom prípade môže dôjsť aj k ich poklesom.

image

Foto: Shutterstock

Hypotéky zdražujú prirýchlo

Keďže hypoéky zdražujú najrýchlejšie v histórii a priemerná sadzba úverov na bývanie v posledných mesiacoch výrazne narástla, u dlhších fixácií dokonca presiahla hranicu 5 %, na realitnom trhu a trhu s hypotékami je vidieť značný útlm. Analytici navyše očakávajú, že rast úrokových sadzieb sa ešte nekončí.

Rastúce úrokové sadzby a nižší záujem o kúpu nehnuteľností ovplyvňujú a menia aj prostredie finančných sprostredkovateľov, kde mnohí z nich strácajú príležitosti na poskytnutie hypoték.

Kým v posledných rokoch zažívali obrovský pretlak v záujme o kúpu bytov či rodinných domov, situácia je aktuálne iná. Mnoho záujemcov už totiž nedosiahne na požadovanú sumu úveru, alebo nemá dostatok vlastných zdrojov, ktoré sú nevyhnutné na kúpu nehnuteľnosti.

80960

Rozhodne schopnosť adaptovať sa

Na trhu je mnoho sprostredkovateľov, ktorí sa v posledných rokoch zameriavali primárne na oblasť poskytovania alebo refinancovania hypoték. Práve preto sa mnohí z nich teraz ocitajú v nepríjemnej situácii.  

„Súčasný vývoj na realitnom trhu vedie k tomu, že sa znižuje podiel hypoték v produkcii sprostredkovateľov. Pre sprostredkovateľov, ktorí sa v minulosti zameriavali najmä na riešenie hypoték pre klientov, môže nová situácia znamenať, že ukončia svoje pôsobenie,“ potvrdzuje senior analytik spoločnosti Brokeria Ivan Kahanec.

Preto práve tí, ktorí sa z dlhodobého hľadiska snažia poskytovať klientom komplexné finančné služby, vrátane životného a neživotného poistenia, investícií či dôchodkových sporení, sa dokážu v súčasnej situácii lepšie adaptovať. 

Analytik I. Kahanec navyše dodáva, že nie je jednoduché, aby sa sprostredkovateľ v krátkom časovom horizonte preorientoval na riešenie kvalitného zabezpečenia príjmu či investície. Všetko závisí od ich schopností.

Aj generálny riaditeľ Partners Investments Maroš Ovčarik hovorí o tom, že finanční sprostredkovatelia sa budú musieť čím ďalej, tým viac orientovať aj na iné produkty. „Tu je však potrebné zdôrazniť, že preorientovať sprostredkovateľa z hypoték na investície je proces, ktorý trvá dlhšie a vyžaduje si aj posun reálnych skúseností od skúsených sprostredkovateľov smerom nižšie k menej skúseným,“ dodáva.

Generálny riaditeľ spoločnosti FinGO.sk Roland Dvořák potvrdzuje, že sprostredkovatelia už pochopili, že musia poskytovať komplexné služby, aby ich biznis nestál iba na jednej nohe. „Trh sa už začal transformovať. Hypotekárni špecialisti prejavujú vo zvýšenej miere záujem o doškolenie v oblastiach ako sú poistenie a investície. Sprostredkovatelia začali efektívne pracovať s dátami, čo sa už začína prejavovať. Navyše vyhľadávajú spoločnosti s pridanou hodnotou, ako je kvalitná produktová podpora, pomocné kalkulačky, aplikácie a hlavne dostatok práce,“ reaguje odborník.  

Príjmy z hypoték klesajú 

Podľa M. Ovčarika spolu s klesajúcim dopytom po hypotékach, ktorý aktuálne klesá v desiatkach percent, sa porovnateľný pokles odráža aj na províznych príjmoch sprostredkovateľských firiem, ktoré sa orientovali primárne na hypotéky.

Preto okrem snahy rozšíriť orientáciu sprostredkovateľov aj na iné sektory sprostredkovania, očakáva aj on zníženie celkového počtu sprostredkovateľov na trhu.

„Pri nižšom počte klientov, ktorí majú záujem o financovanie bývania, sa presadia len ozajstní odborníci v oblasti poskytovania úverov. Tí, ktorí detailne poznajú úverovú legislatívu, špecifiká metodík jednotlivých bánk a pre klientov dokážu hľadať riešenie aj v tomto, pre úverovanie neľahkom, období. Vzniknutá situácia oddelila tých, ktorí sa orientovali len na refinancovanie hypoték, od tých, ktorí komplexne riešia financovanie bývania,“ približuje obchodná riaditeľka spoločnosti Finportal Katarína Faktorová.

Na druhej strane podľa R. Dvořáka príležitostní finanční sprostredkovatelia prejdú na polovičný úväzok alebo zmenia kvalifikáciu. Ich klientov si rozdelia ostatní, čiže na konci dňa budú ešte silnejší.

Zmena sa prejaví aj v tržbách

Aký vplyv bude mať pokles sprostredkovania hypoték na celoročné tržby jednotlivých spoločností, je zatiaľ otázne. „Aktuálne je predčasné odhadovať vplyv na celoročné tržby. Bude to závisieť najmä od toho, ako sa dokážu jednotlivci a celé spoločnosti adaptovať na novú situáciu. V Brokerii sme sa na túto situáciu dlhodobo pripravovali a očakávame, že aj napriek zmenám na trhu budeme v tomto roku rásť,“ tvrdí I. Kahanec.

U finančne stabilných samostatných finančných agentov sa to podľa K. Faktorovej môže  prejaviť na štruktúre tržieb, čo znamená, že zníženie tržieb zo sprostredkovania úverov na bývanie bude kompenzované nárastom tržieb z iných sektorov finančného sprostredkovania, a nie na ich celkovom znížení.

„U tých samostatných finančných agentov, ktorí takúto transformáciu nedokážu zabezpečiť, respektíve nepôsobia vo všetkých sektoroch finančného sprostredkovania, sa to, naopak, na znížení tržieb určite prejaví, a to bez ohľadu na to, či sa im zníži aj počet finančných sprostredkovateľov,“ dodáva obchodná riaditeľka.

Cestou môže byť spolupráca s broker poolom

O to viac je preto dôležité kvalitné vzdelávanie sprostredkovateľov a implementácia nových a moderných nástrojov, ktorými je možné pretransformovať sieť agentov na sprostredkovanie produktov z ostatných sektorov. Aby si finanční sprostredkovatelia rozšírili svoje pôsobenie aj o ďalšie sektory a stali sa komplexnými, môže im k tomu dopomôcť spolupráca napríklad s broker poolom. Ten prináša okrem širokého portfólia finančných partnerov a produktov zároveň aj pomoc s každoročne sa zvyšujúcou administratívnou záťažou a finančnými nákladmi.

Inflácia vzbudila záujem o investovanie

Aktuálne trendy podľa M. Ovčarika nasvedčujú tomu, že záujem sprostredkovateľov je aktuálne silne orientovaný na sprostredkovanie investovania v podielových fondoch, investičných balíčkov zložených ETF fondov, prípadne iných investičných produktov. Myslí si tiež, že zdravé sprostredkovateľské firmy by mali mať rovnomerne rozložený produktový koláč medzi jednotlivé segmenty, pretože ak klesá dopyt po niektorom z týchto sektorov, vedia pomôcť ostatné.

„V oblasti úverov zase namiesto úverov na bývanie aktuálne pociťujeme zvýšený záujem o spotrebiteľské úvery, podnikateľské úvery a tiež lízing. Je to dané hlavne tým, že v čase zvyšujúcich sa životných nákladov klientov, spôsobených najmä infláciou, klienti pre zachovanie si životného štandardu, respektíve splácania týchto zvýšených životných nákladov, siahajú po spotrebiteľských úveroch,“ opisuje K. Faktorová.

Zároveň dodáva, že klienti si v tejto dobe uvedomujú potrebu zabezpečenia rodiny v prípade výpadku príjmu, a tým sa zvyšuje aj záujem o životné poistenie. Aj vo FinGO.sk evidujú zvýšený počet rizikových poistení, investícií a vzostupnú krivku predaja po krachoch bánk zaznamenáva aj investičné zlato.

logo
Prečítajte si tiež:
20.9.2023 Martin Jamnický

Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov

Vzdelávanie sa je pre finančných agentov alfou a omegou pre ich bezpečné pohybovanie sa vo svete financií, ako aj pre ich zdokonaľovanie sa vo ...

20.9.2023 Redakcia FinReport

Prieskum: Každá štvrtá domácnosť si oproti vlaňajšku finančne polepšila, každá desiata pohoršila

Väčšina domácností na Slovensku si môže a dokáže vytvárať finančné rezervy a takmer štvrtina si oproti minulému roku aj finančne ...

21.8.2023 Redakcia FinReport

Odborné skúšky s najvyšším stupňom spôsobilosti pre finančných poradcov budú 27. a 28. septembra 2023

Národná banka Slovenska (NBS) vyhlásila termín odbornej skúšky s najvyšším stupňom odbornej spôsobilosti. Certifikovaná skúška pre ...

17.7.2023 Roland Régely

TOP finanční agenti: Staronový líder sa po prvý raz dostal cez hranicu 50 miliónov eur

Slovensko má staronového lídra v oblasti finančného sprostredkovania. Na čelo rebríčka sa po dvoch rokoch vďaka minuloročným tržbám na ...

14.7.2023 Roland Régely

NBS pozastavila činnosť Inštitútu bankového vzdelávania pre finančných sprostredkovateľov

Finanční sprostredkovatelia potrebujú na vykonávanie svojej činnosti osobitné finančné vzdelávanie a svoju spôsobilosť musia pravidelne ...

15.6.2023 Roland Régely

Brokeria opäť rástla v tržbách aj zisku, počtom finančných agentov už patrí do TOP 5

Hoci spoločnosť Brokeria vznikla len v roku 2016, firma sa objemom tržieb ihneď zaradila do top desiatky finančných sprostredkovateľov na ...

14.6.2023 Martin Jamnický

Anketa: Prečo sú niektorí finanční agenti úspešnejší ako ich konkurenti či kolegovia?

Každá spoločnosť zaoberajúca sa sprostredkovaním finančných produktov má svojich lídrov medzi finančnými agentmi. My sme oslovili ...

30.5.2023 Martin Jamnický Anglická verzia Anglická verzia

Spoločnosť Positive digitalizáciou finančného trhu vlani ušetrila 53 ton papiera a teraz vysádza aj nové stromy

Spoločnosť Positive sa prioritne venuje vývoju softvérov pre firmy pôsobiace na finančnom trhu. V roku 2022 jej softvérové systémy ...

18.5.2023 Redakcia FinReport

Do čela Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov bol znovu zvolený Martin Lancz

Asociácia finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) si volila vedenie na ďalšie funkčné obdobie. Predsedom predstavenstva ...

9.5.2023 Zuzana Fryč

Aké sú výhody a nevýhody uzatvorenia poistenia v poisťovni, banke alebo cez finančného agenta?

Pri výbere poistenia, či už ide o životné, alebo neživotné poistenie, sa často dostaneme k otázke, kde si nechať najlepšie poistiť ...

5.5.2023 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom sprostredkovateľskej spoločnosti Simplea sa stal Tibor Boťánek

Novým riaditeľom finančno-poradenskej spoločnosti Simplea sa stal jej dlhoročný obchodný expert Tibor Boťánek. Spoločnosť vstúpila na ...

17.4.2023 Roland Régely

OVB Allfinanz Slovensko prvýkrát dosiahlo obrat vyšší ako 50 miliónov eur

Jeden z najväčších finančných sprostredkovateľov na Slovensku prekonal svoje minuloročné rekordy, ktoré dosiahol v tržbách aj zisku. ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay