Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Zuzana Mecková Voľný čas
SK
EN
Poslať

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje nikto iný ako hviezdny Leonardo DiCaprio. Finančné zisky sú všetko, čo Jordan chce, aj za cenu podvodov s cennými papiermi či korupcie, pričom mu FBI začína čoraz viac dýchať na krk.

image

Foto: Wolf of Wall Street

Film zobrazuje Wall Street v 90. rokoch minulého storočia vo všetkých jeho odtieňoch. Tí najšikovnejší finančníci tu vtedy za niekoľko minút dokázali zarobiť aj desiatky miliónov dolárov.

Ambiciózny, drzý, učenlivý a úspešný

Jordan Belfort je cieľavedomý mladík, ktorý prijme miesto makléra na Wall Street. Tu dostáva expresnú školu nielen obchodníka s cennými papiermi, ale rýchlo vniká aj do miestnej neviazanej kultúry 90. rokov. Drogy, alkohol, ženy a finančné podvody sú jej súčasťou.

Po najväčšom jednodňovom poklese akciových trhov v histórii však prichádza o prácu, ktorú neskôr nachádza v sprostredkovateľskej firme na Long Islande. Vďaka naučeným technikám a agresívnemu štýlu obchodovania sa v spoločnosti rýchlo stáva číslom jeden a okamžite začne zarábať veľké peniaze.

Obchodným partnerom predával nadhodnotené akcie

Je to rodený talent na obchodovanie. Sebavedomie mu nechýba, a preto sa mu v obchodoch naozaj darí. Dokáže presvedčiť každého klienta, aby ním predávané akcie „výhodne“ kúpil. Jordanov systém obchodovania spočíva v nafukovaní ceny akcií tak, že o nich vydáva zavádzajúce a prehnane pozitívne vyhlásenia. Vďaka tomu sa mu akcie darí predávať za umelo navýšené ceny.

Jordan sa spriatelí so svojím susedom Donniem Azoffom, s ktorým sa rozhodne založiť vlastnú maklérsku spoločnosť. Do firmy naverbujú niekoľko svojich priateľov, ktorí spočiatku o obchodných praktikách nemajú ani poňatia. Práve z nich si Jordan vytrénuje obchodníkov so širokými lakťami.

Tí sú mu verní a nasledujú ho v nekalých praktikách. Nadhodnocujú hodnotu cenných papierov, a tie potom predávajú kupujúcim s čo najvyšším ziskom. Aby spoločnosť získala väčšie renomé, pomenuje ju zvučným a hrdým názvom – Stratton Oakmont.

FBI má podozrenie, začína sa vyšetrovanie

Úspech spoločnosti vzrastie hlavne po tom, ako magazín Forbes uverejní rozhovor s jej zakladateľom Jordanom Belfortom. Na to reagujú stovky mladých ambicióznych finančníkov, ktorí sa do Stratton Oakmont začnú len tak hrnúť. Jordan sa tak stáva nesmierne úspešným, a o to viac si užíva nespútaný život.

Hoci je už ženatý, zapletie sa s Naomi Lapaglia, ktorú si neskôr, po rozvode so svojou prvou manželkou, vezme za ženu. Keďže vznikajú prvé podozrenia, čo sa skrýva za obrovským úspechom firmy, za Jordanom prichádza FBI, ktorá rozbieha vyšetrovanie transakcií jeho spoločnosti.

Skončiť s obchodmi, či riskovať a pokračovať?

Spoločnosti Stratton Oakmont sa naďalej darí zarábať milióny dolárov z mimoriadne rýchlo uzatvorených obchodov, čo vzbudzuje u FBI ešte väčšie podozrenie. Jordan začína konať, snaží sa ukryť a zabezpečiť svoj majetok. Otvorí si účet vo švajčiarskej banke pod menom tety svojej manželky Naomi. Vďaka jej britskému pôvodu sú finančné prostriedky mimo dosahu amerických úradov v bezpečí.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Situácia sa však začína ešte viac komplikovať, keď sa Jordan dozvie, že FBI začala odpočúvať jeho telefónne hovory. Nasleduje preto náročná dilema, či s obchodmi skončiť a stiahnuť sa, alebo pokračovať ďalej. Vo chvíli, keď má urobiť oficiálne vyhlásenie, však nedokáže odísť, ale rozhodne sa zostať v spoločnosti.

Séria nešťastí ako posledná výstraha

Počas dovolenky na luxusnej jachte v Taliansku sa Jordan dozvie, že Naomina teta, na ktorej meno má uložené svoje milióny vo švajčiarskej banke, nečakane umrela na infarkt. Aby svoje peniaze dokázal získať späť z jej účtu, musí okamžite odcestovať do Švajčiarska.

Jordanova loď však v silnej búrke stroskotá, potopí sa, no posádka má šťastie v nešťastí. Podarí sa jej prežiť, ale nasleduje ďalšia katastrofa. Lietadlo, ktoré má pasažierov previezť do Ženevy, havaruje po tom, ako mu do motora vletí čajka. Séria tragických udalostí napokon prinúti Jordana vytriezvieť zo svojho doterajšieho života. Je však možné, že je už neskoro.

Spravodlivosť je na ceste

Po dvoch rokoch pátrania FBI zozbierané dôkazy konečne použije proti Jordanovi. Za nekalé obchodovanie na burze mu hrozí 20 rokov vo väzení a vykúpiť z trestu ho môže už len spolupráca s FBI na vyšetrovaní ďalších podvodov a podvodníkov v jeho firme. Trest by mu tak mohli výrazne znížiť. Ponuku sa rozhodne využiť a pomáha FBI so zhromažďovaním dôkazov proti vlastným kolegom.

Nielen biznis, ale aj jeho osobný život sa rúcajú ako domček z kariet. Manželka Naomi mu oznamuje, že sa s ním rozvádza a vzhľadom na jeho drogové excesy si berie do plnej starostlivosti aj ich dve dcéry.

Z podvodov napokon vyviazol len so symbolickým trestom

FBI Jordanovi nainštaluje odpočúvacie zariadenie, aby mohla získavať ďalšie informácie o podvodnom konaní jeho kolegov. O tom má, samozrejme, mlčať, no on sa rozhodne varovať svojho najlepšieho priateľa Donnieho.

FBI nájde dôkazy, že porušil sľub, zatýka ho, urobí razie v jeho spoločnosti a prinúti ju ukončiť podnikanie. Po skončení vyšetrovania, aj napriek porušeniu dohody s FBI, Jordan dostáva za svoje svedectvo o ďalších podvodníkoch milosrdných 36 mesiacov vo väzení s minimálnym stupňom stráženia.

Ba čo viac, po menej ako dvoch rokoch je prepustený na slobodu a pokračuje v tom, v čom bol celý svoj život najlepší. Živí sa organizovaním seminárov o obchodných praktikách a technikách, ktoré v jeho podaní opäť zažívajú úspech.

Divočina na Wall Street – bezohľadnejší vyhráva

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami farbisto zobrazuje Wall Street, ktorý v 90. rokoch minulého storočia s trochou fantázie pripomínal niekdajší divoký západ. Základom bolo vedieť predať čokoľvek za čo najvyššiu cenu a bez ohľadu na dôsledky, ktoré to má pre kupujúceho.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Mecková

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Mecková

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Mecková

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Mecková

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Mecková

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Mecková

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Mecková

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

Aplikácia

 1. 1.
  Spoločnosť J&T Energy Financing Eur XI vydá dlhopisy za 100 miliónov eur
 2. 2.
  Prieskum EY: Až štvrtina Slovákov je pre kariéru či lepší plat ochotná podvádzať
 3. 3.
  TOP 10 kryptomien na trhu. Na čo sa dajú využívať a aké sú ich výhody?
 4. 4.
  Rodičovský príspevok aj prídavok na dieťa budú vyššie
 5. 5.
  Letecká doprava sa postupne zotavuje, no zatiaľ len veľmi opatrne