Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné
Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného životného príbehu obchodníka Jérôme Kerviela. Jeho nekalé obchodovanie na burze významne ohrozilo nielen stabilitu, ale dokonca aj existenciu francúzskej banky Société Générale. Za jeho podvodné konanie, ktoré banku pripravilo o takmer 5 miliárd eur, bol odsúdený na päť rokov väzenia, z ktorého napokon vyviazol oveľa skôr a dokonca aj s finančným odškodným. Tvorcovia filmu sa inšpirovali knihou s názvom L'Engrenage, ktorú Kerviel vydal v roku 2010.
Foto: IMDb
Film prináša pohľad do sveta maklérov a obchodníkov, ktorí denne vynakladajú všetko svoje úsilie, aby uspeli, napredovali a zarobili čo najvyššie sumy peňazí.
Ako mladík sa učí veľmi rýchlo
Kerviel pochádza z malého rybárskeho mestečka v Bretónsku a ako mladý absolvent v odbore financií túži bližšie spoznať skutočný finančný svet. V roku 2000 dostáva miesto v kancelárii francúzskej banky Sociéte Générale v Paríži. Hoci začína na nižšom poste, učí sa veľmi rýchlo a postupuje na elitné obchodné oddelenie, kde pracujú skutoční obchodníci na burze. Tu začína najprv ako asistent, no šikovne sa prepracuje medzi najlepších.
Na dosiahnutie šesťciferných ziskov využíva vlastnú stratégiu – obchoduje pomocou špekulácií, často aj proti vývoju trhu. To znamená, že akcie nakupuje vtedy, keď by ich mal predávať a predáva ich vo chvíli, keď by ich mal teoreticky nakupovať. Špekuluje s tým, že počas trhového rastu obchoduje s očakávaním poklesu cien a naopak. Spočiatku sa mu mimoriadne darí, preto obchoduje čoraz riskantnejšie a so stále vyššími sumami presahujúcimi povolené limity.
Špekulatívnymi obchodmi k prvej miliarde
Na začiatku roku 2007, počas ktorého bol realitný trh v Spojených štátoch na vzostupe, využíva špekulácie a svoje obchodné transakcie smeruje k blížiacemu sa prepadu trhu. Keďže jeho predpovede sa neskôr naplnia a trhové ceny začnú výrazne klesať, na obchodoch zarobí viac než slušný balík peňazí.
Jeho stratégia spočíva v tom, že trh nemôže rásť donekonečna a očakáva, že jedného dňa sa trh s hypotékami v Štátoch zrúti. V tom čase to však nikto z jeho kolegov nepredpokladá, za čo si neskôr vyslúži prezývku „veštec“.
Čo je horšie, neberie do úvahy ani bankou stanovené limity, s ktorými mali makléri povolené obchodovať. Sumy, s ktorými obchoduje, sú však omnoho vyššie ako celková kapitalizácia banky. Akoby si ani neuvedomoval riziko, ktoré hrozí v prípade, že sa mu prestane dariť v jeho predikciách. Pri obchodovaní s čoraz vyššími sumami jeho zisk naďalej rapídne rastie, no keďže obchoduje s nadlimitnými sumami, nadmerný zisk musí utajiť.
Keď americký trh s hypotékami začína v druhej polovici roka 2007 padať, Kerviel zarobí svojimi špekulatívnymi obchodmi pre banku neuveriteľných 1,5 miliardy eur. Keďže ešte v období rastu trhu kalkuloval s jeho budúcim prepadom, „trafil do čierneho“. Tento zisk skrýva na účtoch svojich klientov a pri dokladovaní priznáva len 55 miliónov eur.
Za tento hospodársky výsledok dostáva viac než slušný 300-tisícový bonus. To mu však nestačí, rozhodne sa posúvať nepovolené limity ešte vyššie a z jeho obchodovania na burze sa stáva čistý hazard s kapitálom banky. Pri takomto nekontrolovateľnom obchodovaní je riziko obrovské, a je len otázkou času, kedy sa situácia zvrtne v neprospech banky.
Zo zisku je takmer 5-miliardová strata
Svoj zisk 1,5 miliardy maskuje ako dlh, a keď dochádza ku kontrole účtov, vzniká podozrenie o jeho transakciách. Keďže k „dlhu“ vo výške 1,5 miliardy neexistuje žiadny doklad, pod tlakom hľadá rýchle východisko a rozhodne sa doklad sfalšovať.
Napriek tomu Kerviel nepodlieha panike a naďalej pokračuje v špekulatívnych obchodoch proti trhu. Hoci trh klesá, on nakupuje akcie s nádejou, že opäť začne rásť, a on na tom zarobí. Realitný trh sa však neoživí tak skoro, ako predpokladal, čím za jediný mesiac vyprodukuje stratu vo výške 4,9 miliardy eur.
Pravda vyjde najavo
Presné technické podrobnosti jeho obchodu sú vo filme nahradené psychologickými scénami, ktorým Kerviel čelí. Začína ho prenasledovať predstava, že stratu sa mu nepodarí viac skrývať a skôr či neskôr jeho nadriadení odhalia skutočnú pravdu. Obavy sa stanú skutočnosťou, keď jeho obchodné podvody vyjdú najavo spolu s falšovaným dokladom a po oslnivom vzostupe prichádza hlboký pád.
Po prevalení reality sa Kerviel nemôže vrátiť do kancelárie a dostáva zákaz ďalej obchodovať. O tri dni sa banka zbavuje jeho obchodných pozícií so stratou 4,9 miliardy eur, čo sa deje v období, po ktorom trh zaznamenáva veľký pokles akciových indexov. Generálny riaditeľ banky Daniel Bouston prijíma zodpovednosť za vzniknutú situáciu a odstupuje zo svojej pozície.
Spor sa ťahá už niekoľko rokov
Na diváka čaká prekvapujúce rozuzlenie. Za porušovanie limitov a s nimi spojené veľmi rizikové operácie, falšovanie dokladov, neoprávnené transakcie a skrývanie zisku „pod koberec“, ktoré viedli k hlbokej finančnej strate banky, je hlavný hrdina odsúdený na päť rokov, z toho na tri roky väzenia.
V roku 2012 odvolací súd v Paríži potvrdzuje pôvodný rozsudok z roku 2010 a Kervielovi nariaďuje splatiť banke Société Générale 4,9 miliardy eur ako náhradu škody. Je to historicky najvyššie odškodné, aké kedy musel podvodník splácať. Kerviel však tvrdí, že jeho nadriadení o jeho transakciách vedeli. Banka sa voči jeho výroku ohradila a trvá na tom, že o transakciách, ktoré jej spôsobili miliardové straty, nemala ani tušenia.
V auguste 2014 Kerviel napokon vymieňa celu za domáce väzenie. Naďalej tak zostáva pod dohľadom elektronického náramku. Francúzsky najvyšší súd mu ruší aj takmer 5-miliardovú povinnosť náhrady škody s prihliadnutím na pochybenie banky, ktorým prispela k jeho podvodnému obchodovaniu.
Prípad sa obrátil proti banke
Spor medzi bankou a jej bývalým zamestnancom vygradoval v roku 2016 priam neuveriteľným spôsobom. Francúzsky súd pre pracovné spory nariadil banke zaplatiť Kervielovi odstupné v hodnote 450-tisíc eur za nespravodlivé prepustenie z práce.
O prípade písali viaceré zahraničné média vrátane BBC News. Tento magazín zverejnil správu o tom, ako jeden zo sudcov tribunálu uviedol, že banka Société Générale nemôže predstierať, že si nie je vedomá nelegálnych operácií Jerôma Kerviela. Pritom uviedol, že Kerviel bol z banky prepustený bez skutočnej alebo vážnej príčiny, za čo mu patrí odstupné.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Na Slovensku sa postavilo o štvrtinu menej bytov ako pred rokom