Hľadaj

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného životného príbehu obchodníka Jérôme Kerviela. Jeho nekalé obchodovanie na burze významne ohrozilo nielen stabilitu, ale dokonca aj existenciu francúzskej banky Société Générale. Za jeho podvodné konanie, ktoré banku pripravilo o takmer 5 miliárd eur, bol odsúdený na päť rokov väzenia, z ktorého napokon vyviazol oveľa skôr a dokonca aj s finančným odškodným. Tvorcovia filmu sa inšpirovali knihou s názvom L'Engrenage, ktorú Kerviel vydal v roku 2010.

image

Foto: IMDb

Film prináša pohľad do sveta maklérov a obchodníkov, ktorí denne vynakladajú všetko svoje úsilie, aby uspeli, napredovali a zarobili čo najvyššie sumy peňazí.

Ako mladík sa učí veľmi rýchlo

Kerviel pochádza z malého rybárskeho mestečka v Bretónsku a ako mladý absolvent v odbore financií túži bližšie spoznať skutočný finančný svet. V roku 2000 dostáva miesto v kancelárii francúzskej banky Sociéte Générale v Paríži. Hoci začína na nižšom poste, učí sa veľmi rýchlo a postupuje na elitné obchodné oddelenie, kde pracujú skutoční obchodníci na burze. Tu začína najprv ako asistent, no šikovne sa prepracuje medzi najlepších.

Na dosiahnutie šesťciferných ziskov využíva vlastnú stratégiu – obchoduje pomocou špekulácií, často aj proti vývoju trhu. To znamená, že akcie nakupuje vtedy, keď by ich mal predávať a predáva ich vo chvíli, keď by ich mal teoreticky nakupovať. Špekuluje s tým, že  počas trhového rastu obchoduje s očakávaním poklesu cien a naopak. Spočiatku sa mu mimoriadne darí, preto obchoduje čoraz riskantnejšie a so stále vyššími sumami presahujúcimi povolené limity. 

Špekulatívnymi obchodmi k prvej miliarde

Na začiatku roku 2007, počas ktorého bol realitný trh v Spojených štátoch na vzostupe, využíva špekulácie a svoje obchodné transakcie smeruje k blížiacemu sa prepadu trhu. Keďže jeho predpovede sa neskôr naplnia a trhové ceny začnú výrazne klesať, na obchodoch zarobí viac než slušný balík peňazí. 

Jeho stratégia spočíva v tom, že trh nemôže rásť donekonečna a očakáva, že jedného dňa sa trh s hypotékami v Štátoch zrúti. V tom čase to však nikto z jeho kolegov nepredpokladá, za čo si neskôr vyslúži prezývku „veštec“.

Čo je horšie, neberie do úvahy ani bankou stanovené limity, s ktorými mali makléri povolené obchodovať. Sumy, s ktorými obchoduje, sú však omnoho vyššie ako celková kapitalizácia banky. Akoby si ani neuvedomoval riziko, ktoré hrozí v prípade, že sa mu prestane dariť v jeho predikciách. Pri obchodovaní s čoraz vyššími sumami jeho zisk naďalej rapídne rastie, no keďže obchoduje s nadlimitnými sumami, nadmerný zisk musí utajiť.

Keď americký trh s hypotékami začína v druhej polovici roka 2007 padať, Kerviel zarobí svojimi špekulatívnymi obchodmi pre banku neuveriteľných 1,5 miliardy eur.  Keďže ešte v období rastu trhu kalkuloval s jeho budúcim prepadom, „trafil do čierneho“. Tento zisk skrýva na účtoch svojich klientov a pri dokladovaní priznáva len 55 miliónov eur.

Za tento hospodársky výsledok dostáva viac než slušný 300-tisícový bonus. To mu však nestačí, rozhodne sa posúvať nepovolené limity ešte vyššie a z jeho obchodovania na burze sa stáva čistý hazard s kapitálom banky. Pri takomto nekontrolovateľnom obchodovaní je riziko obrovské, a je len otázkou času, kedy sa situácia zvrtne v neprospech banky.

Positive

Partnerom článku je Positive Services s.r.o

Zo zisku je takmer 5-miliardová strata

Svoj zisk 1,5 miliardy maskuje ako dlh, a keď dochádza ku kontrole účtov, vzniká podozrenie o jeho transakciách. Keďže k „dlhu“ vo výške 1,5 miliardy neexistuje žiadny doklad, pod tlakom hľadá rýchle východisko a rozhodne sa doklad sfalšovať.

Napriek tomu Kerviel nepodlieha panike a naďalej pokračuje v špekulatívnych obchodoch proti trhu. Hoci trh klesá, on nakupuje akcie s nádejou, že opäť začne rásť, a on na tom zarobí. Realitný trh sa však neoživí tak skoro, ako predpokladal, čím za jediný mesiac vyprodukuje stratu vo výške 4,9 miliardy eur.

Pravda vyjde najavo

Presné technické podrobnosti jeho obchodu sú vo filme nahradené psychologickými scénami, ktorým Kerviel čelí. Začína ho prenasledovať predstava, že stratu sa mu nepodarí viac skrývať a skôr či neskôr jeho nadriadení odhalia skutočnú pravdu. Obavy sa stanú skutočnosťou, keď jeho obchodné podvody vyjdú najavo spolu s falšovaným dokladom a po oslnivom vzostupe prichádza hlboký pád.

Po prevalení reality sa Kerviel nemôže vrátiť do kancelárie a dostáva zákaz ďalej obchodovať. O tri dni sa banka zbavuje jeho obchodných pozícií so stratou 4,9 miliardy eur, čo sa deje v období, po ktorom trh zaznamenáva veľký pokles akciových indexov. Generálny riaditeľ banky Daniel Bouston prijíma zodpovednosť za vzniknutú situáciu a odstupuje zo svojej pozície.

Spor sa ťahá už niekoľko rokov

Na diváka čaká prekvapujúce rozuzlenie. Za porušovanie limitov a s nimi spojené veľmi rizikové operácie, falšovanie dokladov, neoprávnené transakcie a skrývanie zisku „pod koberec“, ktoré viedli k hlbokej finančnej strate banky, je hlavný hrdina odsúdený na päť rokov, z toho na tri roky väzenia.

V roku 2012 odvolací súd v Paríži potvrdzuje pôvodný rozsudok z roku 2010 a Kervielovi nariaďuje splatiť banke Société Générale 4,9 miliardy eur ako náhradu škody. Je to historicky najvyššie odškodné, aké kedy musel podvodník splácať. Kerviel však tvrdí, že jeho nadriadení o jeho transakciách vedeli. Banka sa voči jeho výroku ohradila a trvá na tom, že o transakciách, ktoré jej spôsobili miliardové straty, nemala ani tušenia.

V auguste 2014 Kerviel napokon vymieňa celu za domáce väzenie. Naďalej tak zostáva pod dohľadom elektronického náramku. Francúzsky najvyšší súd mu ruší aj takmer 5-miliardovú povinnosť náhrady škody s prihliadnutím na pochybenie banky, ktorým prispela k jeho podvodnému obchodovaniu.

Prípad sa obrátil proti banke

Spor medzi bankou a jej bývalým zamestnancom vygradoval v roku 2016 priam neuveriteľným spôsobom. Francúzsky súd pre pracovné spory nariadil banke zaplatiť Kervielovi odstupné v hodnote 450-tisíc eur za nespravodlivé prepustenie z práce.

O prípade písali viaceré zahraničné média vrátane BBC News. Tento magazín zverejnil správu o tom, ako jeden zo sudcov tribunálu uviedol, že banka Société Générale nemôže predstierať, že si nie je vedomá nelegálnych operácií Jerôma Kerviela. Pritom uviedol, že Kerviel bol z banky prepustený bez skutočnej alebo vážnej príčiny, za čo mu patrí odstupné.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

5.2.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ...

29.1.2021 Zuzana Mecková

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Český lekár šíri internetom hoax, zaočkovaní sa môžu nakaziť ADE syndrómom
 2. 2.
  Darina Huttová: Životné poistenie s investičnou zložkou odporúčam uzatvoriť len s odborným poradcom
 3. 3.
  Detva chce dostavať budovu mestského úradu o 100-tisíc eur lacnejšie ako pôvodne
 4. 4.
  Povodne na Slovensku: Hasiči zachraňovali aj ľudí zo zatopených áut, v Banskej Bystrici stavajú bariéry (foto)
 5. 5.
  Trh s bytmi by pomohlo oživiť nájomné bývanie. Naštartovať ho môže nižšie daňové zaťaženie