Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný akcionár, ktorý investovaním na finančných trhoch prišiel o celý svoj majetok, situácia je viac než napätá. Podarí sa im počas živého vysielania, ktoré sledujú milióny divákov, vyšetriť, čo sa naozaj stalo, a vyviaznuť pritom bez zranenia?

Hra peňazí

Foto: Money Monster

Priamy prenos sa zvrháva na drámu

Americká dráma sa začína uprostred televíznej šou venovanej financiám a investovaniu pod názvom Hra peňazí, ktorú naživo moderuje finančný expert Lee Gates. Pohodovú atmosféru však odrazu naruší chlapík menom Kyle Budwell, ktorý v priamom prenose vytiahne na moderátora zbraň a berie si ho ako rukojemníka. Namierenou zbraňou ho dokonca prinúti obliecť si vestu naplnenú výbušninami.

Dusná atmosféra sa rýchlo stupňuje, keď nevyspytateľný Kyle odhalí, že svoje celoživotné úspory investoval do spoločnosti IBIS Clear Capital po tom, keď ju moderátor v televíznej šou verejne podporoval. Lee vo svojom programe tvrdil, že nie je nič bezpečnejšie ako investovať do IBIS, keďže sa jej dlhodobo a výrazne darí. V tom čase však ešte nemohol vedieť, že o niekoľko dní bude všetko inak.

Akcie spoločnosti IBIS sa z ničoho nič prepadli

Krátko po tom, čo to o spoločnosti IBIS povedal, bol Lee informovaný, že došlo k obrovskému prepadu jej akcií, ktorých hodnota klesla o 800 miliónov dolárov. Snažil sa preto skontaktovať s generálnym riaditeľom Waltom Cambym, aby s ním urobil rozhovor, no ten v tom čase nečakane odišiel na služobnú cestu.

Kyle prišiel kvôli svojej investícii do IBISu o 60-tisíc dolárov. Vyhráža sa preto, že ak nedostane odpoveď, ako k tomu došlo, vyhodí Leeho do vzduchu. V slede rýchlych udalostí sa polícia okamžite dáva do pohybu a snaží sa, aby sa nikomu v televíznom štúdiu nič nestalo.

Nemohlo ísť o chybu v algoritme

Kyleova zlosť sa medzitým stupňuje, keďže stále nedostáva odpoveď na svoju otázku. Neverí teórii, že o svoje úspory prišiel len kvôli vzniknutej chybe v niektorom z algoritmov.

Medzitým sa moderátor za pomoci Patty snaží odvrátiť Kyleovu pozornosť a upokojiť napätú situáciu. Rozhodnú sa nájsť generálneho riaditeľa CambyhoKyleovi ponúknu náhradu za jeho finančnú stratu.

Ten je však čoraz agresívnejší a nemieni sa uspokojiť so žiadnou z ich ponúk. Neverí ani odpovedi, že za obrovským prepadom akcií je iba chyba v algoritme. Kontaktujú preto programátora, ktorý tvrdí, že jeho algoritmus takúto škodu spôsobiť nemohol. Jedine, ak by ho niekto zneužil.

Podľa programátora je matematicky nemožné, aby algoritmus prišiel o 800 miliónov dolárov za jedno poobedie. Musí byť za tým niekto iný, kto manipuloval s trhom. Naďalej pritom hľadajú Cambyho, ktorý o svojej služobnej ceste očividne klamal.

Moderátor berie iniciatívu do vlastných rúk

Lee tak Kyleovi, ktorý ho stále drží v šachu, ponúka svoju pomoc, keď súhlasí, že mu pomôže odhaliť, čo presne sa s akciami IBISu stalo. Pri odchode z televízneho štúdia ich naďalej prenasledujú televízne kamery a polícia je pri prvej príležitosti pripravená na Kylea zaútočiť. Medzitým Patty dostáva informáciu, že šéf spoločnosti IBIS Camby je hlavným podozrivým, pričom mu potrebujú dokázať, že je zodpovedný za zmiznutie 800 miliónov dolárov.

Spolu sa presúvajú k budove Federal Hall na Wall Street, kde sa Camby údajne ukrýva. Tu ho aj nájdu, pričom Kyle naňho okamžite namieri zbraň a chce vedieť, čo sa presne stalo. Šéf IBISu opakuje, že išlo o náhodnú počítačovú chybu. To mu však už nikto neverí.

Dôkazy ho usvedčia z finančných podvodov 

Cambyho napokon konfrontujú s videodôkazmi, ktoré získali vďaka hekerom. Zisťujú, že previedol peniaze z IBISu, aby ich mohol investovať do platinových baní v Južnej Afrike. Súčasne podplatil zväz juhoafrických baníkov, aby štrajkovali, čím hodnota akcií ťažobnej spoločnosti klesla, čo Cambymu umožnilo kúpiť ich za nízku cenu.

Následne mal v pláne podplatením vedúceho odborárov zastaviť štrajk a po opätovnom náraste ceny akcií ich znovu predať za vyššiu cenu. Ak by sa Cambyho plán vydaril, spoločnosti IBIS by to prinieslo mnohomiliardový zisk.

S jedinou vecou však nepočítal. Na podplácanie si vybral nevhodného adepta. Odborársky predák to odmietol a pokračoval v štrajku, čím cena akcií ešte viac letela nadol a 800-miliónová investícia bola stratová.

Kyle chce jediné, aby sa priznal

Napriek dôkazom Camby najprv odmieta priznať svoj podvod. Kyle ho preto prinúti, aby si obliekol vestu s výbušninami, ktorú mal až dovtedy na sebe Lee. Chce od neho jediné – priznanie, že manipuloval s akciami, podplácal ľudí a porušoval zákon. Inak ho odpáli aj s celou budovou.

Všetci naokolo skoro už ani nedýchajú a v poslednej sekunde sa Camby konečne prizná, čo ho zachráni pred explóziou. Kyle, ktorý konečne dostal, čo žiadal, odhodí rozbušku, a v tom istom momente ho zasiahne guľka z policajnej zbrane.

Lee je zdesený, keďže Cambyho chamtivosť a korupcia stáli nešťastného Kylea život. Spoločnosť IBIS sa stáva predmetom vyšetrovania, pričom na Cambyho padajú viaceré obvinenia vrátane korupčných praktík v zahraničí.

Film poteší hviezdnym obsadením

Pred kamerou si v hlavných úlohách americkej drámy zahrali známi herci, ako Julia Robertsová, George Clooney či Jack O´Connell, a režírovala ho oscarová herečka a režisérka Jodie Fosterová.

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Fryč

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay