Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu
Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej investičnej banky Barings Bank. Jej pád spôsobil mladý obchodník Nick Leeson, ktorý ju svojimi podvodnými špekulatívnymi obchodmi dokázal priviesť do straty v hodnote stoviek miliónov libier. Svoje nekalé obchodné praktiky opísal počas odpykávania si trestu v singapurskom väzení v autobiografii, ktorá sa stala literárnou predlohou pre nakrútenie tejto filmovej drámy.
Foto: Netflix
Raketový štart krátko nato vystrieda veľký pád
Nick Leeson ako mladý obchodník dostáva pracovnú príležitosť v prominentnej londýnskej banke Barings Bank, ktorá je najstaršou britskou investičnou bankou. Po úspešnom štarte v indonézskej pobočke banky v Jakarte získava miesto generálneho riaditeľa Trading Floor na burze Simex a sťahuje sa do Singapuru. Tu si buduje vlastný tím obchodníkov, s ktorými plánuje dosiahnuť vysoké ciele.
Hoci sa mu spočiatku veľmi dobre darí a svojimi riskantnými obchodmi dosahuje vysoké zisky, čoskoro narazí a dostáva sa do veľkej straty. Keďže nechce stratiť meno úspešného obchodníka, v rýchlosti sa rozhodne svoje straty skrývať na účte určenom na opravu chýb. Začne ho však systematicky zneužívať, pretože sa mu nedarí ani v iných obchodoch.
Navyše, aby sa dostal z mnohociferných strát, na konci mesiaca si musí požičiavať, aby ich vykryl. Tak dochádza k čoraz väčšiemu hazardovaniu s peniazmi banky a zákazníkov. O tom však nikto z jeho nadriadených ani netuší.
Z obchodovania na burze sa stáva čistý hazard
Nick pri obchodovaní postupuje podľa stratégie „zdvojnásobenia“. Zakaždým, keď príde o peniaze, staví dvojnásobnú sumu, aby mohol stratu získať späť. V minulosti bol takto úspešný, keď sa mu podarilo pokryť záporný zostatok na „chybovom“ účte vo výške 6 miliónov libier, no akoby zabudol, že šťastie na burze netrvá večne.
Keďže nechce priznať stratu, neostáva mu iné, ako veriť, že peniaze sa mu podarí získať späť. Akosi naivne dúfa, že keď spočiatku riskoval a vyšlo mu to, podarí sa mu to opäť. Tak to však na burze zvyčajne nechodí. Keďže vedenie o jeho podvodoch a skrývaní straty nič netuší a stále ho považujú za eso, ktoré dosahuje najvyššie zisky, na konci roka získava zamestnanecký bonus vo výške 135-tisíc libier.
Aj vďaka nemu sa singapurská pobočka banky Barings stáva navonok najziskovejšou v rámci celej banky. Pri takomto konaní je však len otázkou času, kedy obrovské zlyhanie vyjde najavo a z úspešného Nicka sa stane podvodník.
Pred odhalením ho chráni len jeho „dobrá povesť“
Sfalšované zisky sa však stávajú terčom pozornosti, preto banka posiela audítorov, aby preverili všetky jeho obchodné operácie. Nick sa spočiatku obáva, no má veľké šťastie, pretože namiesto prísnej kontroly sú kontrolné mechanizmy príliš slabé na to, aby odhalili jeho podvodné konanie.
Keďže audit mu bez slova prešiel, pokračuje ďalej v podvodoch a vyzerá to, že si takmer ani neuvedomuje, aké dôsledky môžu mať jeho obchody nielen na klientov a samotnú banku, ale aj na ekonomiku celej krajiny. Dostáva sa však do začarovaného kruhu, z ktorého sa už nedokáže dostať von. Vlastné straty kryje vymýšľaním si rôznych nepravdivých dôvodov, prečo si potrebuje požičať viac peňazí z Londýna, pričom falšuje dokumenty. Len jeho čistá reputácia ho chráni pred ešte dôkladnejšou kontrolou a odhalením.
S niečím takým kontrolné mechanizmy nepočítali
O narastajúcom probléme Nick nedokáže povedať ani svojej žene Lise, ktorá verí, že je na burze úspešným obchodníkom. Čoraz viac sa však začína zamotávať do vlastných chýb a klamstiev, čím postupne rastie aj podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Až kým veľký audit neodhalí, že v účtovníctve nesedia desiatky miliónov libier.
Keď od neho audítorka požaduje dokumenty o zaplatení podozrivej sumy spolu so súhlasom banky, doslova s pomocou nožníc a lepidla sfalšuje doklady o tom, že suma bola zaplatená. Aj v tomto prípade mu audit napokon neuveriteľne prechádza. Aby toho však nebolo málo, kvôli zemetraseniu dochádza k prepadu ázijských trhov až o 300 bodov, čo spôsobí, že za jeden jediný deň banka prichádza o ďalších 50 miliónov libier.
Všetky problémy „vyriešil“ útekom
Len tri roky od Nickovho raketového štartu dochádza napokon k hlbokému prepadu, keď sa straty z jeho obchodov vyšplhajú až na neuveriteľných 800 miliónov libier. Je to dvojnásobok dostupného obchodného kapitálu banky Barings. Vtedy sa spoločne s manželkou rozhodne opustiť Singapur a ujsť cez Malajziu do Frankfurtu a následne do Londýna.
Keďže straty už nie je možné vykryť vlastným kapitálom, v roku 1995 kvôli nemu dochádza k bankrotu celej banky, ktorú za jednu libru odkúpila finančná spoločnosť ING. Závažnosť svojho konania si naplno uvedomí až vtedy, keď v novinách vidí, že ho hľadá polícia. Myslí si, že sa mu podarí uniknúť, no na letisku vo Frankfurte ho zatknú. Jeho manželka Lisa sa vracia do Londýna, kde neskôr s novým mužom začína nový život.
Za svoje činy si odpykal štyri roky vo väzení
Nick je obvinený z podvodu a z klamania svojich nadriadených. Hoci sa dopúšťal neustálych a rozsiahlych podvodov, aj spoločnosť Barings musela niesť zodpovednosť za nedostatočné postupy interného auditu a riadenia rizík, ktoré umožňovali Nickovi podvodne konať.
Napokon ho uznali vinným z klamania audítorov banky a podvádzania singapurskej burzy vrátane falšovania dokumentov a odsúdili ho na šesť a pol roka vo väzení Changi v Singapure. V júli 1999 bol prepustený na slobodu za dobré správanie po odpykaní štyroch rokov a štyroch mesiacov.
Čo sa z filmu o Nickovi Leesonovi nedozviete
Počas obdobia stráveného vo väzení mu diagnostikujú rakovinu. Z tej sa však aj napriek negatívnym vyhliadkam dostane a napíše vlastnú autobiografiu s názvom Rogue Trader, ktorá podrobne opisuje jeho podvodné obchody na burze.
V knihe o sebe Nick trvá na tom, že „chybový“ účet nikdy nezneužil na svoje vlastné obohatenie, no v roku 1996 denník The New York Times citoval správy z britskej tlače, podľa ktorých vyšetrovatelia našli na rôznych bankových účtoch, ktoré boli naňho prepojené, približne 35 miliónov dolárov.
Zaujímavosťou je aj to, že vedenie spoločnosti Barings mu umožnilo zastávať dve významné úlohy – bol generálnym riaditeľom a hlavným obchodníkom, a zároveň zodpovedal za vyrovnanie obchodov, čo znamená, že zabezpečoval účtovníctvo obchodných operácií. Tieto roly zvyčajne zastávali dvaja rôzni ľudia. Jemu to však výrazne uľahčilo skrytie strát pred nadriadenými v Singapure aj Londýne.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V nedeľu 15. septembra je sviatok, väčšina obchodov bude zatvorená
- 2.Veronika Velez Zuzulová podporila slovenských pretekárov Špeciálnej olympiády – poslala im svoje helmy s podpisom
- 3.Exšéfka ústavného súdu Macejková nebude pre zaujatosť rozhodovať o väzbe obvinených sudcov
- 4.Nemecká tajná služba sledovala zahraničných novinárov
- 5.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024