Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej investičnej banky Barings Bank. Jej pád spôsobil mladý obchodník Nick Leeson, ktorý ju svojimi podvodnými špekulatívnymi obchodmi dokázal priviesť do straty v hodnote stoviek miliónov libier. Svoje nekalé obchodné praktiky opísal počas odpykávania si trestu v singapurskom väzení v autobiografii, ktorá sa stala literárnou predlohou pre nakrútenie tejto filmovej drámy.

Maklér

Foto: Netflix

Raketový štart krátko nato vystrieda veľký pád

Nick Leeson ako mladý obchodník dostáva pracovnú príležitosť v prominentnej londýnskej banke Barings Bank, ktorá je najstaršou britskou investičnou bankou. Po úspešnom štarte v indonézskej pobočke banky v Jakarte získava miesto generálneho riaditeľa Trading Floor na burze Simex a sťahuje sa do Singapuru. Tu si buduje vlastný tím obchodníkov, s ktorými plánuje dosiahnuť vysoké ciele.

Hoci sa mu spočiatku veľmi dobre darí a svojimi riskantnými obchodmi dosahuje vysoké zisky, čoskoro narazí a dostáva sa do veľkej straty. Keďže nechce stratiť meno úspešného obchodníka, v rýchlosti sa rozhodne svoje straty skrývať na účte určenom na opravu chýb. Začne ho však systematicky zneužívať, pretože sa mu nedarí ani v iných obchodoch.

Navyše, aby sa dostal z mnohociferných strát, na konci mesiaca si musí požičiavať, aby ich vykryl. Tak dochádza k čoraz väčšiemu hazardovaniu s peniazmi banky a zákazníkov. O tom však nikto z jeho nadriadených ani netuší.

Z obchodovania na burze sa stáva čistý hazard

Nick pri obchodovaní postupuje podľa stratégie „zdvojnásobenia“. Zakaždým, keď príde o peniaze, staví dvojnásobnú sumu, aby mohol stratu získať späť. V minulosti bol takto úspešný, keď sa mu podarilo pokryť záporný zostatok na „chybovom“ účte vo výške 6 miliónov libier, no akoby zabudol, že šťastie na burze netrvá večne.

Keďže nechce priznať stratu, neostáva mu iné, ako veriť, že peniaze sa mu podarí získať späť. Akosi naivne dúfa, že keď spočiatku riskoval a vyšlo mu to, podarí sa mu to opäť. Tak to však na burze zvyčajne nechodí. Keďže vedenie o jeho podvodoch a skrývaní straty nič netuší a stále ho považujú za eso, ktoré dosahuje najvyššie zisky, na konci roka získava zamestnanecký bonus vo výške 135-tisíc libier.

Aj vďaka nemu sa singapurská pobočka banky Barings stáva navonok najziskovejšou v rámci celej banky. Pri takomto konaní je však len otázkou času, kedy obrovské zlyhanie vyjde najavo a z úspešného Nicka sa stane podvodník.

Pred odhalením ho chráni len jeho „dobrá povesť“

Sfalšované zisky sa však stávajú terčom pozornosti, preto banka posiela audítorov, aby preverili všetky jeho obchodné operácie. Nick sa spočiatku obáva, no má veľké šťastie, pretože namiesto prísnej kontroly sú kontrolné mechanizmy príliš slabé na to, aby odhalili jeho podvodné konanie.

Keďže audit mu bez slova prešiel, pokračuje ďalej v podvodoch a vyzerá to, že si takmer ani neuvedomuje, aké dôsledky môžu mať jeho obchody nielen na klientov a samotnú banku, ale aj na ekonomiku celej krajiny. Dostáva sa však do začarovaného kruhu, z ktorého sa už nedokáže dostať von. Vlastné straty kryje vymýšľaním si rôznych nepravdivých dôvodov, prečo si potrebuje požičať viac peňazí z Londýna, pričom falšuje dokumenty. Len jeho čistá reputácia ho chráni pred ešte dôkladnejšou kontrolou a odhalením.

S niečím takým kontrolné mechanizmy nepočítali

O narastajúcom probléme Nick nedokáže povedať ani svojej žene Lise, ktorá verí, že je na burze úspešným obchodníkom. Čoraz viac sa však začína zamotávať do vlastných chýb a klamstiev, čím postupne rastie aj podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Až kým veľký audit neodhalí, že v účtovníctve nesedia desiatky miliónov libier.

Keď od neho audítorka požaduje dokumenty o zaplatení podozrivej sumy spolu so súhlasom banky, doslova s pomocou nožníc a lepidla sfalšuje doklady o tom, že suma bola zaplatená. Aj v tomto prípade mu audit napokon neuveriteľne prechádza. Aby toho však nebolo málo, kvôli zemetraseniu dochádza k prepadu ázijských trhov až o 300 bodov, čo spôsobí, že za jeden jediný deň banka prichádza o ďalších 50 miliónov libier.

Všetky problémy „vyriešil“ útekom

Len tri roky od Nickovho raketového štartu dochádza napokon k hlbokému prepadu, keď sa straty z jeho obchodov vyšplhajú až na neuveriteľných 800 miliónov libier. Je to dvojnásobok dostupného obchodného kapitálu banky Barings. Vtedy sa spoločne s manželkou rozhodne opustiť Singapur a ujsť cez Malajziu do Frankfurtu a následne do Londýna.

Keďže straty už nie je možné vykryť vlastným kapitálom, v roku 1995 kvôli nemu dochádza k bankrotu celej banky, ktorú za jednu libru odkúpila finančná spoločnosť ING. Závažnosť svojho konania si naplno uvedomí až vtedy, keď v novinách vidí, že ho hľadá polícia. Myslí si, že sa mu podarí uniknúť, no na letisku vo Frankfurte ho zatknú. Jeho manželka Lisa sa vracia do Londýna, kde neskôr s novým mužom začína nový život.

Za svoje činy si odpykal štyri roky vo väzení

Nick je obvinený z podvodu a z klamania svojich nadriadených. Hoci sa dopúšťal neustálych a rozsiahlych podvodov, aj spoločnosť Barings musela niesť zodpovednosť za nedostatočné postupy interného auditu a riadenia rizík, ktoré umožňovali Nickovi podvodne konať.

Napokon ho uznali vinným z klamania audítorov banky a podvádzania singapurskej burzy vrátane falšovania dokumentov a odsúdili ho na šesť a pol roka vo väzení Changi v Singapure. V júli 1999 bol prepustený na slobodu za dobré správanie po odpykaní štyroch rokov a štyroch mesiacov.

Čo sa z filmu o Nickovi Leesonovi nedozviete

Počas obdobia stráveného vo väzení mu diagnostikujú rakovinu. Z tej sa však aj napriek negatívnym vyhliadkam dostane a napíše vlastnú autobiografiu s názvom Rogue Trader, ktorá podrobne opisuje jeho podvodné obchody na burze.

V knihe o sebe Nick trvá na tom, že „chybový“ účet nikdy nezneužil na svoje vlastné obohatenie, no v roku 1996 denník The New York Times citoval správy z britskej tlače, podľa ktorých vyšetrovatelia našli na rôznych bankových účtoch, ktoré boli naňho prepojené, približne 35 miliónov dolárov.

Zaujímavosťou je aj to, že vedenie spoločnosti Barings mu umožnilo zastávať dve významné úlohy – bol generálnym riaditeľom a hlavným obchodníkom, a zároveň zodpovedal za vyrovnanie obchodov, čo znamená, že zabezpečoval účtovníctvo obchodných operácií. Tieto roly zvyčajne zastávali dvaja rôzni ľudia. Jemu to však výrazne uľahčilo skrytie strát pred nadriadenými v Singapure aj Londýne.

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

19.3.2021 Zuzana Fryč

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay