Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej investičnej banky Barings Bank. Jej pád spôsobil mladý obchodník Nick Leeson, ktorý ju svojimi podvodnými špekulatívnymi obchodmi dokázal priviesť do straty v hodnote stoviek miliónov libier. Svoje nekalé obchodné praktiky opísal počas odpykávania si trestu v singapurskom väzení v autobiografii, ktorá sa stala literárnou predlohou pre nakrútenie tejto filmovej drámy.

image

Foto: Netflix

Raketový štart krátko nato vystrieda veľký pád

Nick Leeson ako mladý obchodník dostáva pracovnú príležitosť v prominentnej londýnskej banke Barings Bank, ktorá je najstaršou britskou investičnou bankou. Po úspešnom štarte v indonézskej pobočke banky v Jakarte získava miesto generálneho riaditeľa Trading Floor na burze Simex a sťahuje sa do Singapuru. Tu si buduje vlastný tím obchodníkov, s ktorými plánuje dosiahnuť vysoké ciele.

Hoci sa mu spočiatku veľmi dobre darí a svojimi riskantnými obchodmi dosahuje vysoké zisky, čoskoro narazí a dostáva sa do veľkej straty. Keďže nechce stratiť meno úspešného obchodníka, v rýchlosti sa rozhodne svoje straty skrývať na účte určenom na opravu chýb. Začne ho však systematicky zneužívať, pretože sa mu nedarí ani v iných obchodoch.

Navyše, aby sa dostal z mnohociferných strát, na konci mesiaca si musí požičiavať, aby ich vykryl. Tak dochádza k čoraz väčšiemu hazardovaniu s peniazmi banky a zákazníkov. O tom však nikto z jeho nadriadených ani netuší.

Z obchodovania na burze sa stáva čistý hazard

Nick pri obchodovaní postupuje podľa stratégie „zdvojnásobenia“. Zakaždým, keď príde o peniaze, staví dvojnásobnú sumu, aby mohol stratu získať späť. V minulosti bol takto úspešný, keď sa mu podarilo pokryť záporný zostatok na „chybovom“ účte vo výške 6 miliónov libier, no akoby zabudol, že šťastie na burze netrvá večne.

Keďže nechce priznať stratu, neostáva mu iné, ako veriť, že peniaze sa mu podarí získať späť. Akosi naivne dúfa, že keď spočiatku riskoval a vyšlo mu to, podarí sa mu to opäť. Tak to však na burze zvyčajne nechodí. Keďže vedenie o jeho podvodoch a skrývaní straty nič netuší a stále ho považujú za eso, ktoré dosahuje najvyššie zisky, na konci roka získava zamestnanecký bonus vo výške 135-tisíc libier.

Aj vďaka nemu sa singapurská pobočka banky Barings stáva navonok najziskovejšou v rámci celej banky. Pri takomto konaní je však len otázkou času, kedy obrovské zlyhanie vyjde najavo a z úspešného Nicka sa stane podvodník.

Pred odhalením ho chráni len jeho „dobrá povesť“

Sfalšované zisky sa však stávajú terčom pozornosti, preto banka posiela audítorov, aby preverili všetky jeho obchodné operácie. Nick sa spočiatku obáva, no má veľké šťastie, pretože namiesto prísnej kontroly sú kontrolné mechanizmy príliš slabé na to, aby odhalili jeho podvodné konanie.

Keďže audit mu bez slova prešiel, pokračuje ďalej v podvodoch a vyzerá to, že si takmer ani neuvedomuje, aké dôsledky môžu mať jeho obchody nielen na klientov a samotnú banku, ale aj na ekonomiku celej krajiny. Dostáva sa však do začarovaného kruhu, z ktorého sa už nedokáže dostať von. Vlastné straty kryje vymýšľaním si rôznych nepravdivých dôvodov, prečo si potrebuje požičať viac peňazí z Londýna, pričom falšuje dokumenty. Len jeho čistá reputácia ho chráni pred ešte dôkladnejšou kontrolou a odhalením.

S niečím takým kontrolné mechanizmy nepočítali

O narastajúcom probléme Nick nedokáže povedať ani svojej žene Lise, ktorá verí, že je na burze úspešným obchodníkom. Čoraz viac sa však začína zamotávať do vlastných chýb a klamstiev, čím postupne rastie aj podozrenie, že niečo nie je v poriadku. Až kým veľký audit neodhalí, že v účtovníctve nesedia desiatky miliónov libier.

Keď od neho audítorka požaduje dokumenty o zaplatení podozrivej sumy spolu so súhlasom banky, doslova s pomocou nožníc a lepidla sfalšuje doklady o tom, že suma bola zaplatená. Aj v tomto prípade mu audit napokon neuveriteľne prechádza. Aby toho však nebolo málo, kvôli zemetraseniu dochádza k prepadu ázijských trhov až o 300 bodov, čo spôsobí, že za jeden jediný deň banka prichádza o ďalších 50 miliónov libier.

Všetky problémy „vyriešil“ útekom

Len tri roky od Nickovho raketového štartu dochádza napokon k hlbokému prepadu, keď sa straty z jeho obchodov vyšplhajú až na neuveriteľných 800 miliónov libier. Je to dvojnásobok dostupného obchodného kapitálu banky Barings. Vtedy sa spoločne s manželkou rozhodne opustiť Singapur a ujsť cez Malajziu do Frankfurtu a následne do Londýna.

Keďže straty už nie je možné vykryť vlastným kapitálom, v roku 1995 kvôli nemu dochádza k bankrotu celej banky, ktorú za jednu libru odkúpila finančná spoločnosť ING. Závažnosť svojho konania si naplno uvedomí až vtedy, keď v novinách vidí, že ho hľadá polícia. Myslí si, že sa mu podarí uniknúť, no na letisku vo Frankfurte ho zatknú. Jeho manželka Lisa sa vracia do Londýna, kde neskôr s novým mužom začína nový život.

Za svoje činy si odpykal štyri roky vo väzení

Nick je obvinený z podvodu a z klamania svojich nadriadených. Hoci sa dopúšťal neustálych a rozsiahlych podvodov, aj spoločnosť Barings musela niesť zodpovednosť za nedostatočné postupy interného auditu a riadenia rizík, ktoré umožňovali Nickovi podvodne konať.

Napokon ho uznali vinným z klamania audítorov banky a podvádzania singapurskej burzy vrátane falšovania dokumentov a odsúdili ho na šesť a pol roka vo väzení Changi v Singapure. V júli 1999 bol prepustený na slobodu za dobré správanie po odpykaní štyroch rokov a štyroch mesiacov.

Čo sa z filmu o Nickovi Leesonovi nedozviete

Počas obdobia stráveného vo väzení mu diagnostikujú rakovinu. Z tej sa však aj napriek negatívnym vyhliadkam dostane a napíše vlastnú autobiografiu s názvom Rogue Trader, ktorá podrobne opisuje jeho podvodné obchody na burze.

V knihe o sebe Nick trvá na tom, že „chybový“ účet nikdy nezneužil na svoje vlastné obohatenie, no v roku 1996 denník The New York Times citoval správy z britskej tlače, podľa ktorých vyšetrovatelia našli na rôznych bankových účtoch, ktoré boli naňho prepojené, približne 35 miliónov dolárov.

Zaujímavosťou je aj to, že vedenie spoločnosti Barings mu umožnilo zastávať dve významné úlohy – bol generálnym riaditeľom a hlavným obchodníkom, a zároveň zodpovedal za vyrovnanie obchodov, čo znamená, že zabezpečoval účtovníctvo obchodných operácií. Tieto roly zvyčajne zastávali dvaja rôzni ľudia. Jemu to však výrazne uľahčilo skrytie strát pred nadriadenými v Singapure aj Londýne.

Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
23.5.2021 Zuzana Mecková

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Mecková

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Mecková

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

19.2.2021 Zuzana Mecková

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

5.2.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ...

29.1.2021 Zuzana Mecková

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu ...

22.1.2021 Zuzana Mecková

Film Riziko prináša príbeh divokého sveta burzových maklérov, ktorí sa nezastavia takmer pred ničím

Americká dráma Riziko s hviezdnymi hercami Benom Affleckom, Vinom Dieselom, Giovannim Ribisim a Niaom Longom prináša príbeh mladého Setha ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Obec Lúky v púchovskom okrese žije referendom, obyvatelia rozhodnú o osude miestnej lekárne
 2. 2.
  Prečo zostal okres Trenčín v ružovej farbe? Dôvodom sú lokálne epidémie, vysvetľujú hygienici
 3. 3.
  Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?
 4. 4.
  Svetovým podnikateľom roka 2021 sa stal juhokórejčan JungJin Seo
 5. 5.
  Slovenská sporiteľňa predala zelené dlhopisy za 100 miliónov eur