Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Zuzana Fryč Voľný čas Poslať

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. Pohybuje sa na hrane zákona a nevadí mu ani zneužiť dôveru vlastného otca. Spolupráca s jeho veľkým vzorom, úspešným a inšpiratívnym Gordonom Gekkom, však zachádza až príliš ďaleko. Našťastie má na výber a on si vyberie. V hlavných úlohách filmu režiséra Olivera Stonea sa predstavili Michael Douglas a Charlie Sheen.

Wall Street

Foto: IMDb

Hľadá skratky, ako sa dostať medzi obchodnícku elitu

Bud Fox je mladý obchodník s cennými papiermi na Wall Street, ktorý sa snaží preraziť si vlastnú cestu za vysnívaným úspechom a bohatstvom. Pracuje v spoločnosti Jackson Steinem & Co, no chce nadviazať kontakt a začať spolupracovať s naozaj veľkým hráčom na Wall Street, s Gordonom Gekkom.

To však vôbec nie je jednoduché, lebo len dohodnúť si stretnutie s ním ho stojí viac úsilia, než si bežný človek dokáže predstaviť. Napokon sa mu to však podarí a Gekko je ochotný dať mu päť minút svojho času, počas ktorých ho Bud musí presvedčiť, že ich vzájomná spolupráca bude mať preňho význam.

Ponúka mu investičné príležitosti, no Gekko o ne spočiatku nejaví žiadny záujem. Spozornie až vtedy, keď mu Bud prezradí dôverné informácie o leteckej spoločnosti Bluestar Airlines, ktoré sa dozvedel pri rozhovore so svojím otcom Carlom, ktorý v nej pracuje ako šéf odborov. Bud odchádza z Gekkovej kancelárie sklamaný, pretože nedosiahol to, čo chcel. No krátko po tom mu Gekko zavolá s tým, že sa rozhodol nakúpiť akcie spoločnosti Bluestar Airlines. Stáva sa tak Budovým klientom na akciovom trhu.

Spolupráca sa rozbieha na plné obrátky

Vplyvný obchodník na Wall Street vie, ako zapôsobiť na cieľavedomého Buda, ktorý by najradšej zbohatol čo najrýchlejšie. Preto mu ponúka ďalšiu možnosť „presadiť sa v jeho branži“, keď ho poverí sledovaním britského investora Lawrenca Wildmana. Vďaka Budovi tak získava potrebné informácie a v dostatočnom predstihu na to, aby s akciami na burze obchodoval šikovnejšie ako práve Wildman.

Spolu s Gekkom sa odmeny dočká aj Bud, ktorý si začína užívať sľúbené provízie zo spoločných obchodov. Vďaka nemu získava nový luxusný apartmán na Manhattane. V spoločnosti Jackson Steinem & Co ho za úspešne zrealizované obchody dokonca aj povýšia a ponúknu mu vlastnú kanceláriu s výhľadom na obchodnú štvrť.

Preto naďalej pokračuje v zisťovaní dôverných obchodných informácií a zneužíva ďalších obchodníkov, ktorých presvedčí o kúpe vybraných akcií. Tým zvyšuje dopyt po nich, vďaka čomu vyháňa ich cenu nahor, z čoho Gekko profituje. Tento spôsob je nezákonný, no Bud vidí jediný cieľ, a to byť úspešný. Medzitým však niektoré z jeho obchodov začínajú priťahovať pozornosť Komisie pre cenné papiere.

Do špinavých obchodov zatiahne aj vlastného otca

Bud vnukne Gekkovi ďalší nápad – kúpiť a pracovať na ďalšom raste spoločnosti Bluestar Airlines, pričom on sám by sa stal prezidentom spoločnosti. Myslí si, že jeho otec ho v obchode podporí, no zostáva zaskočený, keď sa s jeho myšlienkou nestotožní, čo vážne naštrbí ich vzťah.

Krátko po tomto sklamaní sa Bud dozvedá, že Gekko napriek nesúhlasu jeho otca chce nad spoločnosťou Bluestar prebrať kontrolu, zrušiť ju a odpredať aktíva, aby získal prístup k peniazom v dôchodkovom pláne firmy. To by však znamenalo, že by personál a zamestnanci spoločnosti, vrátane Budovho otca Carla, zostali bez práce.

Bud konečne pochopí a pokúsi sa zabrániť Gekkovmu plánu

Buda sa situácia viac než dotýka, keďže cíti zodpovednosť za blížiaci sa rozpad spoločnosti, ktorej jeho otec venoval roky svojho života. Hoci by na tom dokázal zarobiť, rozhodne sa zmariť Gekkove plány. O správnosti svojho rozhodnutia sa utvrdí vo chvíli, keď sa dozvedá, že jeho otec dostal infarkt a leží v nemocnici, kde sa obaja napokon zmieria.

87

Keď Bud konečne pochopí, že doteraz bol len Gekkovou figúrkou, ktorú si omotal okolo prsta, rozhodne sa konať. Opäť na burze manipuluje s akciami spoločnosti Bluestar, aby zdvihol ich hodnotu. Hneď nato sa tajne stretáva s ďalšími reprezentantmi spoločnosti a s investorom Wildmanom, ktorého vďaka výraznej zľave prehovorí na kúpu kontrolného podielu v Bluestar Airlines. Tým zabezpečí to, že Gekko sa už viac nebude môcť snažiť aerolinky položiť na lopatky.

Kontroly odhalia ich spoločné podvody

Keď sa však Gekko v správach dozvie, že Wildman kupuje Bluestar, uvedomí si, že Bud to naňho celé ušil, aby mu zabránil prebrať spoločnosť. Bud pritom netuší, čo ho v nasledujúcich dňoch čaká. Okamihy radosti trvajú len krátko. Na druhý deň ho v práci zatýka FBI za nezákonné obchodovanie na burze a manipuláciu na trhu s akciami.

Keďže úrady ponúknu Budovi miernejší trest výmenou za to, že im pomôže pri podaní žaloby proti Gekkovi, rozhodne sa spolupracovať na vyšetrovaní. Gekko si s ním však chce vyrovnať účty, preto sa stretávajú na neutrálnom mieste v Central Parku. Pripomína mu, za čo všetko by mu mal byť vďačný, vrátane skúseností a úspešných obchodov, na ktorých spolupracovali.

Keď to Bud najmenej čaká, schytáva od neho niekoľko rán do tváre s otázkou, prečo to urobil a išiel proti svojmu dobrodincovi. Bud mu na to len odpovie, že radšej zostane obyčajným Budom Foxom, ako by sa mal stať Gordonom Gekkom. Ich cesty sa rozchádzajú, pričom Gekko netuší, že ho Bud pri ich rozhovore nahrával.

Budúcnosť je neistá, no Bud je na správnej ceste

Nahrávku, ktorá dokazuje ich podvodné obchody, Bud hneď nato odovzdá úradom. Otázkou je, ako o jeho vine rozhodne súd, keďže za obchodovanie zasvätených osôb, alebo tiež insider trading či manipulácie trhu, mu hrozí väzenie.

Cestou na súdne konanie si Bud uvedomí, že nech už to dopadne akokoľvek, aspoň pomohol zachrániť spoločnosť Bluestar a pracovné miesta ľudí vrátane svojho otca, ktorí v nej roky pracujú.

Otec má však v jeho prípade jasno. Hovorí mu, že je to možno najlepšia vec, ktorá sa mu mohla stať: „Nehnať sa len za peniazmi, dať si život do poriadku, niečo vytvoriť a nežiť len z kupovania a predávania tých druhých.“ A Bud si uvedomuje, že hoci pravdepodobne skončí vo väzení a určite má po dobre rozbehnutej kariére, aspoň má čisté svedomie.

Čo bolo potom...

Jeho väzenie však netrvalo dlho, keďže na prípade spolupracoval a po krátkom odpykaní si trestu odišiel pracovať pre leteckú spoločnosť Bluestar. Dokázal ju transformovať na veľkú a úspešnú súkromnú sprostredkovateľskú firmu zameranú na tryskové lietanie. Do roku 2010 predal svoje podiely vo firme, vďaka čomu zarobil milióny dolárov. Gordon Gekko si tiež odsedel niekoľko rokov vo väzení, no neskôr sa opäť vracia na Wall Street, pričom pokračovanie jeho príbehu rozpráva film Wall Street: Peniaze nikdy nespia.

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Fryč

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay