Tieto veci vybavíte pred odletom na dovolenku aj na poslednú chvíľu
Dovolenka je pre mnohých z nás „svetlým okamihom“ celého roka, keď máme šancu uniknúť od každodennej rutiny a stráviť chvíle v príjemnej destinácii. Odchod na dovolenku si však vyžaduje splniť viacero povinností, aby sme si ju mohli užiť v pohode a bez zbytočného stresu. Prinášame vám zoznam vecí, ktoré viete vybaviť aj na poslednú chvíľu, napríklad z letiskovej haly.

Foto: Shutterstock
Zmeny na letenke
Check-in znamená registráciu na let na základe elektronickej letenky alebo potvrdenia rezervácie. Jeho výsledkom je palubný lístok, ktorý umožňuje vstup do lietadla. Tento krok je lepšie urobiť ešte z pohodlia domova, pretože vtedy je bezplatný.
Online check-in stihne cestujúci urobiť aj na letisku, no len za predpokladu, že sa tam nachádza skôr ako dve hodiny pred odletom. V opačnom prípade už check-in možno urobiť len pri odbavovacom pulte leteckého dopravcu. V prípade niektorých nízkonákladových dopravcov treba počítať aj s dodatočnými poplatkami. Napríklad Ryanair si za check-in na letisku účtuje 55 eur.
Ak si cestujúci želá zmeniť miesto na sedenie, doplatiť napríklad za miesto s väčším priestorom na nohy, či zakúpiť si prioritný nástup do lietadla, tieto služby možno vykonať aj priamo pri odbavovacom pulte leteckej spoločnosti. Závisí to však od dostupnosti takéhoto sedenia, respektíve obsadenosti lietadla. Tieto úkony musí cestujúci stihnúť ešte pred samotným check-inom.
Cestovné poistenie
Cestujúci počas „dovolenkovej horúčky“ zabúdajú na cestovné poistenie a vybavujú si ho na poslednú chvíľu. Krátkodobé cestovné poistenie kryjúce potreby cestujúceho na dovolenke však možno uzatvoriť aj cestou na letisko. Okrem štandardného poistenia pokrývajúceho liečebné náklady, stratu batožiny či poškodenie majetku si dnes možno už poistiť aj zrušenie alebo oneskorenie letu. Poistiť si možno tiež opustenú domácnosť počas dovolenky, zodpovednosť za škody spôsobené na majetku tretích osôb alebo náklady na veterinárnu liečbu domáceho zvieraťa.
Ubytovanie či transfer
Ubytovanie na poslednú chvíľu môže byť drahšie, no stále je možné vybaviť si ho pár kliknutiami aj z odletovej haly letiska. Napríklad cez poskytovateľov, ako sú Booking.com alebo Airbnb. Rezervácia pobytu trvá niekoľko minút a cestujúci ihneď získava aj potvrdenie, respektíve ubytovací voucher.
To isté platí aj o transferových službách. Auto so šoférom, ktoré cestujúceho dopraví na miesto ubytovania, možno zabezpečiť aj na poslednú chvíľu. Rovnako je to aj s požičaním si auta či motocykla.
Pripravte si finančné prostriedky
Euro je oficiálnou menou v 20 krajinách Európskej únie a toto platidlo takisto možno používať aj v niektorých krajinách a turistických oblastiach mimo EÚ. Ak cestujete do krajín, kde sa platí dolárom, prípadne inou menou, môžete si peniaze zameniť priamo na letisku pred odletom, prípadne po prílete. Budete však znášať kurzové rozdiely.
Komfortnejšiu alternatívu ponúkajú digitálne platformy, ako napríklad Revolut. Vďaka nej si môžete viesť viacero bankových účtov, každý v inej mene. Výhodou je, že Revolut používa takzvané stredové kurzy, a to znamená, že dovolenkár cestujúci napríklad do USA si môže „prehodiť“ finančné prostriedky z eurového účtu na dolárový.
Kartu od fintechu Revolut, či už plastovú, alebo digitálnu, potom môže v USA použiť na výber z bankomatu či na realizáciu platieb, môžete si na nej nastaviť denný limit, prípadne ju do niekoľkých sekúnd zablokovať cez mobilnú aplikáciu. Nainštalovať si takéto služby do svojho smartfónu môžete aj priamo na letisku.
Nastaviť sa na dovolenkový mód
V letiskových obchodoch sa na poslednú chvíľu často dajú zohnať štuple do uší, slúchadlá, maska na spanie, vitamíny, lieky či doplnky stravy, ako napríklad melatonín, ktorý pomáha ľudskému telu zaspať.
Cestujúci by nemal zabudnúť ani na relaxačné pomôcky. Aj v tomto prípade platí, že mnohé veci si možno zabezpečiť aj na poslednú chvíľu. Čas strávený v lietadle je ideálny na čítanie magazínu či knihy. Hudba cez slúchadlá mobilného telefónu môže upokojiť či naladiť na dovolenkovú vlnu, multimediálne streamovacie služby schopné fungovať aj v offline režime zase pobavia celú rodinu.
Počas cesty je možné urobiť si zoznam pamiatok, prípadne kompletný itinerár, čo v danej krajine zažiť, ochutnať a vidieť. V neposlednom rade je dobré vypnúť všetky mobilné služby a „prepnúť“ svoj mozog do dovolenkového módu. Odletová hala je vhodné miesto na odoslanie posledných inštrukcií kolegom do zamestnania a nastavenie odkazu out-of-office v e-mailovej schránke.
Nepodceňte príchod na letisko
Skorší príchod na letisko je vítaný a spôsobuje organizmu menej stresu. Pokiaľ to letecká spoločnosť neurčuje inak, v prípade letov v rámci Schengenského priestoru a bez podpalubnej batožiny aerolinky odporúčajú prísť na letisko 45 až 60 minút pred odletom lietadla. V prípade dlhších letov, alebo ak cestujúci potrebuje odovzdať podpalubnú batožinu, je ideálny čas aspoň dve hodiny pred odletom.
Veci, ktoré už nevybavíte
Najčastejšou chybou pred odletom na dovolenku býva neplatný cestovný doklad. Cestujúci nemôže odletieť na dovolenku najmä kvôli nedostatočnej platnosti cestovného pasu či občianskeho preukazu, prípadne zmeny priezviska. Nový doklad už z odletovej haly na letisku nevybavíte. Expresné vydanie cestovného dokladu totiž trvá dva pracovné dni a stojí 99 eur.
Rovnaký problém môže mať cestujúci aj so získaním víz. Slováci síce majú jeden z najsilnejších cestovných pasov na svete, no do niekoľkých krajín naďalej potrebujeme víza. Niektoré exotické krajiny umožňujú ich vybavenie aj po prílete, iné nie.
Napríklad víza do Vietnamu po prílete nevybavíte a budete sa musieť vrátiť, prípadne o ne požiadať v niektorej zo susedných krajín. Do Spojených štátov vás po novom síce pustia bez očkovania na koronavírus, no bez víz či elektronickej autorizácie ESTA vybavených v predstihu nie.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rok 2023 patrí k najškodovejším rokom v histórii Slovenska, najviac škôd vzniká v júli
- 2.Toto sú najlepšie akcie na európskom trhu
- 3.Banky predstavujú klientom nové lákadlá. Zaplatia za založenie účtu, odpustia mesačné poplatky
- 4.NBS: Životné náklady pre jednočlennú domácnosť vlani narástli z 335 na 395 eur
- 5.Financial Report zisťuje spokojnosť klientov s finančnými inštitúciami