Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte
Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý pohľad nudné, ako sú colné predpisy, alebo nariadenia niektorých vynaliezavých miestnych samospráv či legislatíva, ktorá môže byť v jednotlivých krajinách veľmi odlišná. V našom texte vám prinášame 13 vecí, ktoré si so sebou do niektorých krajín jednoducho nemôžete vziať.

Foto: Shutterstock
1) Kanada: Detské chodúľky
Detské chodúľky či detské sedačky na kolieskach sú v Kanade zakázané od roku 2004. Prečo? Zdá sa, že deti ich síce vedia skvele používať, no nie vždy ich aj vedia správne a bezpečne ovládať. Preto miestne úrady pristúpili k tejto reštrikcii, ktorej cieľom je predchádzanie neželaným kolíznym udalostiam.
2) Singapur: Žuvačky
Žuvať žuvačku v Singapure nie je nezákonné, no podľa stránky Indexdigital je nezákonné ich dovážať a predávať, a to od roku 1992. Výnimky existujú pre dentálne a nikotínové žuvačky, tie si však môžete kúpiť iba od lekára alebo registrovaného lekárnika.
3) USA: Haggis
Fanúšikovia tradičného škótskeho jedla haggis môžu mať v Spojených štátoch problémy. Základom tejto gastronomickej pochúťky sú totiž ovčie vnútornosti, najmä pľúca, ktoré tvoria 10 % až 15 % tradičnej škótskej receptúry. Ministerstva poľnohospodárstva USA sa už v roku 1971 rozhodlo, že ich dovoz do krajiny jednoducho zakáže.
4) Čína: Kvet jazmínu
V máji 2011 úrady v Pekingu oznámili zákaz predaja jazmínových kvetov na miestnych trhoch, a to z politických dôvodov. Túto rastlinu nemožno v Číne predávať, kupovať, nosiť ju a dokonca ani o nej hovoriť, keďže internetom začali kolovať anonymné výzvy na čínsku „jazmínovú revolúciu“, ktorá odkazovala na povstanie v Tunisku známe ako revolúcia, ktorá spustila Arabskú jar.
5) USA: Vajíčka Kinder Surprise
Vajíčka Kinder Surprise sú v USA zakázané a rovnako je zakázaný aj ich dovoz. Tamojšia legislatíva totiž nariaďuje, že akékoľvek jedlo s „nejedlým predmetom“ je mimo zákona, a to vrátane hračiek vo vnútri cukroviniek. No hoci sa populárne kinderká v Spojených štátoch kúpiť nedajú, stále si ich turisti, ktorým chýbajú, môžu dopriať v susedných krajinách, teda v Kanade a Mexiku.
6) Japonsko: Sprej do nosa so pseudoefedrínom
Vzhľadom na prísne japonské zákony o antistimulačných drogách sú v krajine vychádzajúceho slnka mimo zákona akékoľvek lieky obsahujúce pseudoefedrín, čiže inhalátory Sudafed a Vicks. Pokiaľ ide o lieky s kodeínom, mnohých turistov pre ne v minulosti z krajiny dokonca deportovali.
7) Capri: Žabky
Na väčšine územia Talianska môžete nosiť letné žabky bez akýchkoľvek obmedzení, ale na ostrov Capri si ich so sebou neberte. Miestna radnica sa rozhodla, že ide o „nadmerne hlučnú obuv“, pričom obyvatelia ostrova si svoj pokoj a ticho nadovšetko cenia.
8) Malajzia: Žlté oblečenie
V roku 2016 zakázala malajzijská vláda žlté oblečenie po tom, čo tisíce demonštrantov v tričkách tejto jasnej farby zaplavili ulice metropoly Kuala Lumpur a požadovali odstúpenie premiéra. Odvtedy môže byť každý človek v žltom oblečení zatknutý, ak polícia usúdi, že ním vyjadruje protest.
9) Karibik: Maskáčová potlač
Niektoré krajiny, ako Barbados, Aruba a ďalšie karibské štáty, majú zákony, ktoré zakazujú nosiť maskáčové oblečenie nevojakom vrátane turistov. Úrady upozorňujú, že porušenie nariadenia sa môže vzťahovať aj na to, ak má návštevník krajiny takéto oblečenie vo svojej batožine alebo ako vzor na nej.
10) Thajsko: Vape a elektronické cigarety
Zatiaľ čo vape alebo elektronické cigarety sa používajú na celom svete ako spôsob, ktorý má pomôcť ľuďom prestať fajčiť, v Thajsku od novembra 2014 platí zákaz dovozu, vývozu, predaja a dokonca aj držania týchto výrobkov. Portál Firanwide si všíma podobné zvláštnosti colných predpisov, ktoré robia vrásky na čele cestovateľom aj do afrických krajín.
11) Nigéria: Guľôčkové perá
Nigéria má dlhú históriu zákazu dovozu zdanlivo neškodných predmetov, často s cieľom podporiť vlastný výrobný priemysel. Zoznam sa v priebehu rokov menil a zahŕňal napríklad plastové kvety, špagety, špáradlá, obuv, kufre či telefónne dobíjacie karty. Jedna položka je však dlhodobo zakázaná – sú to guľôčkové perá a všetky ich časti vrátane náplní. Legálne je dovážať len hroty pier, najistejšia však bude asi ceruzka.
12) Malawi: Afrodiziaká
Africké Malawi má nejasné pravidlá o tom, ktoré afrodiziaká môžete, a ktoré nemôžete do krajiny doviezť. Afrodiziakum je síce akákoľvek látka, ktorá po konzumácii zvyšuje sexuálny apetít, no v mnohých krajinách ide o ľahko dostupné jedlá, ako sú ustrice, ženšen, figy a jablká. Úrady v Malawi sa síce v skutočnosti podrobne nezaoberajú tým, ktoré látky či potraviny afrodiziakami sú, a ktoré už nie sú, no pravdepodobne bude lepšie nechať ich doma.
13) Zimbabwe: Tovar vyrobený vo väzení
Zimbabwe, rovnako ako Nigéria, disponuje dlhou históriou zákazu dovozu pre osobnú potrebu s cieľom podporiť nákup domácich výrobkov, a to aj v prípadoch, keď neexistuje iný ich ekvivalent. Medzi takéto zakázané tovary patrí napríklad pečená fazuľa, no asi najzáhadnejším tovarom, ktorý nemožno priniesť do krajiny, je ten, ktorý je vyrobený vo väzniciach a nápravných zariadeniach. Prečo, to nikto nevie.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 4.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 5.Online podvody: Každý druhý človek sa už stretol s podvodníkom