Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovné poistenie

Cestovné poistenie je neživotné poistenie určené na pokrytie neočakávaných nákladov, uzatvárané najmä pred cestou na dovolenku do zahraničia.[1] Poistiť sa dá pre rôzne prípady, napríklad pre prípad, že by ste na dovolenke ochoreli, alebo že by sa vám stal úraz, ktorý by si vyžadoval lekárske ošetrenie, prípadne by ste museli zostať v nemocnici.[2]
Obsah

Ďalej sa dá poistiť pre prípad, že by bola vaša batožina odcudzená alebo stratená. Takisto sa vám môže pokaziť auto, ktoré musíte dať odtiahnuť alebo opraviť, a tak vám poisťovňa preplatí výdavky, ktoré vám vznikli týmito nepríjemnými udalosťami. Z cestovného poistenia sa poskytuje aj úhrada nevyhnutných nákladov na ošetrenie.

 

Ak však máte európsky preukaz zdravotného poistenia, budete mať nárok na rovnakú zdravotnú starostlivosť ako miestni obyvatelia. V praxi to znamená že všetko, čo majú domáci zadarmo, máte zadarmo aj vy a všetko, za čo si domáci platia alebo priplácajú, si budete musieť zaplatiť aj vy.

 

Niektoré typy zdravotného poistenia však môžete potrebovať aj na Slovensku. Napríklad ak sa chystáte na turistiku do hôr, mohlo by sa vám zísť poistenie nákladov na záchrannú horskú službu, v opačnom prípade budete musieť platiť akciu horskej služby sami (napr. v prípade, ak by sa vám na horách niečo stalo, nevedeli by ste sa vrátiť späť a museli by po vás prísť záchranári  horskej služby).[3]

 

Viacero variantov cestovného poistenia ponúka 13 zo 14 poisťovní pôsobiacich na Slovensku. Cestovné poistenie sa podľa doby, na ktorú sa uzatvára, delí na krátkodobé, ktoré je uzatvárané na čas konkrétnej cesty, a dlhodobé, ktoré je uzatvárané na 12 mesiacov. Poisťovne segmentujú svoje produkty aj podľa konkrétneho typu cesty, a to je:

1.) turistika a rekreácia,
2.) administratívna práca (napr. služobná a pracovná cesta),
3.) manuálna práca.

 

Ďalším kritériom výberu, ale aj nastavenia ceny cestovného poistenia, je počet poisťovaných osôb a ich vek. Niektoré poisťovne poskytujú napríklad rodinné zľavy. Pripoistiť sa dá aj domáce zviera, s ktorým sa rozhodnete cestovať.[4]

 

Koľko stojí cestovné poistenie do zahraničia

Záleží na viacerých faktoroch, no priemerná cena na deň vychádza na 2 eurá.[5]

 

 

Zdroje:

[1] [4] [5] SP. 2022. Čo všetko zahŕňa cestovné poistenie?, [online]. In Superpoistenie.sk. [cit. 2022-06-28]. Dostupné z: https://www.superpoistenie.sk/aktuality/co-vsetko-zahrna-cestovne-poistenie.

[2] [3] NBS. 2022. Cestovné poistenie, [online]. In Národná banka Slovenska. [cit. 2022-06-28]. Dostupné z: https://nbs.sk/dohlad-nad-financnym-trhom/ofs/financne-produkty/poistenie/cestovne-poistenie/.

Aplikácia

 1. 1.
  V prvom pilieri nastali zmeny, novinkou je rodičovský bonus a dôchodkový automat
 2. 2.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 3. 3.
  Rodičovský príspevok sa od začiatku roku 2023 opäť zvyšuje
 4. 4.
  Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?
 5. 5.
  Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu