Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný
Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí pred pandémiou koronavírusu. Letecký priemysel sa už síce z jej dôsledkov takmer naplno zregeneroval, niektoré problémy však pretrvávajú naďalej a aerolinky sa musia adaptovať na nové situácie. No ľudia chuť na cestovanie nestrácajú, naopak, dopyt po dovolenkách z roka na rok rastie.
Zdroj: Freepik
Turbulentné sezóny
Za vrchol dovolenkovej sezóny sa v Európe považujú letné mesiace júl a august. Práve počas tohto obdobia zažil svet za posledné dva roky značný nárast cien. Podľa rôznych spotrebiteľských indexov rástli ceny leteniek v letnej sezóne medziročne od 20 do 25 %.
Tak, ako minulý rok, aj tento rok ceny leteniek na leto začali markantne stúpať už v apríli. To je tradične obdobie, keď ľudia začínajú plánovať svoj pobyt pri mori a záujem o letné letenky od jari stúpa až do takzvanej high season, teda do prelomu mesiacov júl a august.
Kým Európa zažíva hlavnú sezónu počas letných mesiacov, v exotických destináciách je to najmä zima. Aktuálne ceny leteniek do týchto vzdialených letovísk v porovnaní s minulým rokom narástli o desiatky či stovky eur a experti na leteckú dopravu hovoria, že za to môže niekoľko faktorov súčasne.
Stúpajúce náklady na palivo
Pre letecké spoločnosti predstavuje jednu z najnáročnejších nákladových položiek letecké palivo. Hoci ceny paliva tento rok začali klesať, vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a nestabilnú situáciu na Blízkom východe na trhu opäť vládne neistota.
Navyše aerolinky stále nakupujú palivo drahšie ako pred rokom 2020. „Ceny leteckého paliva sú pre letecké spoločnosti značným nákladom a zostávajú približne o 16 % vyššie ako pred pandémiou koronavírusu,“ uviedla hlavná ekonómka cestovnej aplikácie Hopper Hayley Bergová.
„Hoci sa náklady na palivo za posledných 15 mesiacov výrazne zlepšili, ceny pohonných látok zostávajú najvyššie od konca roka 2014,“ píše portál Gobankingrates.com.
Lietadlá musia obchádzať Rusko
Okrem toho, že ruská invázia na Ukrajine zvýšila ceny ropy a pohonných hmôt, konflikt spôsobil aj zásadné problémy pre medzinárodné lety.
Rusko zakázalo prelet cez svoj vzdušný priestor lietadlám tých krajín, ktoré naňho uvalili sankcie. Ide napríklad o všetky krajiny Európskej únie, USA či Kanadu. To spôsobuje značné predĺženie letov pre letecké spoločnosti, ktoré cestujú z Európy do Ázie.
Aerolinky sú tak pri cestách do Ázie nútené využívať dlhšie letové cesty, čo znamená, že spália viac paliva a do destinácie dorazia v priemere o hodinu neskôr. To všetko zvyšuje náklady a premieta sa aj do cien leteniek.
Francúzska vláda chce drahšie letenky
Francúzsky minister dopravy Clément Beaune chce stanoviť minimálne ceny leteniek a investovať viac prostriedkov do železničnej dopravy. Podľa neho je v čase klimatickej krízy nevyhnutné meniť životný štýl ľudí. Francúzska vláda už v minulosti „tlačila“ na národných dopravcov, aby znížili svoju environmentálnu stopu. Aerolinky Air France-KLM napríklad súhlasili so zrušením krátkych vnútroštátnych letov, respektíve s ich výmenou za vlakové spojenia. Cestujúci vo Francúzsku tak na niektorých spojeniach presadli z lietadiel do vlakov. Pri cestách rýchlovlakom TGV však môžu využívať aj nazbierané míle.
Chýbajúci personál
Pandémia koronavírusu na určitý čas zmrazila leteckú dopravu, a vtedajší odlev pracovnej sily z tohto odvetvia je ešte stále značný a ovplyvňuje aj aktuálnu situáciu. Podľa CBS News len v USA chýba 32-tisíc pilotov, mechanikov a riadiacich letovej prevádzky. To spôsobuje nielen rušenie a meškanie letov, ale aj zvyšovanie cien, keďže cestujúci majú k dispozícii menej letov a dopyt po letenkách je rovnako vysoký, prípadne ešte vyšší ako pred pandémiou.
Najmä potreba zamestnať pilotov viedla mnohé letecké spoločnosti k zvýšeniu platov pilotov, čo znamená, že letecké spoločnosti musia zvýšiť ceny letov, aby kompenzovali rastúce mzdové náklady. To isté sa deje aj v prípade letušiek a letových dispečerov.
Zotavenie transatlantických letov
Najziskovejšie letecké spojenia pre aerolinky sú historicky tie medzi Európou a Severnou Amerikou. Pandémia koronavírusu v roku 2020 počet týchto transatlantických letov znížila o takmer 90 %. Dnes to síce vyzerá tak, že toto obdobie sa už skončilo, dôsledky tohto dramatického poklesu však ešte stále ovplyvňujú leteckú dopravu aj ceny leteniek.
Môže za to tiež fakt, že USA v roku 2020 uzatvorili svoje hranice pre turistov a až o dva roky neskôr umožnili vstup len očkovaným, čo viedlo k výrazne nižšiemu počtu návštevníkov. Spojené štáty sa vrátili k rovnakým vstupným podmienkam ako pred pandémiou až v máji 2023, keď zrušili povinnosť preukázať sa očkovacím preukazom pri vstupe do krajiny.
Mnohé aerolinky na túto skutočnosť zareagovali novými spojeniami, no na úroveň spred pandémie sa ešte stále nedostali. Môže za to spomínaný nedostatok personálu, ale aj fakt, že najväčšie aerolinky lietajúce transatlantické trasy počas pandémie vyradili niektoré väčšie lietadlá, čo má teraz za následok menej miest v lietadlách, a teda aj menej leteniek v obehu.
Nedostatok letov, respektíve menej voľných miest, prirodzene, zvyšuje ceny. Zvýšený dopyt po leteckej doprave však tento problém ešte znásobuje, pretože letecké spoločnosti si môžu účtovať viac. Spojení do USA je teda ešte stále o čosi menej ako kedysi a sú drahšie.
Ľudia cestujú aj napriek vyšším cenám
Napriek inflácii a rastúcim úrokovým sadzbám ľudia stále nachádzajú peniaze na svoju vysnívanú dovolenku alebo návštevu vzdialených priateľov a rodiny. Potvrdzujú to viaceré prieskumy, a nielen v Európe, ale aj vo svete.
Podľa správy Mastercard Economics Institute len v marci 2023 vzrástol celosvetový počet ciest vo voľnom čase v porovnaní s marcom 2019 o 31 % a v porovnaní s marcom 2022 ich bolo viac o 25 %.
O tretinu vyšší záujem o cestovanie leteckou dopravou zaznamenali aj slovenské cestovné kancelárie, a to pred aj počas letnej sezóny. Tohtoročný dopyt po letných dovolenkách o desatinu prevýšil aj rekordný predpandemický rok 2019.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 2.Finančným spoločnostiam pribudnú povinnosti súvisiace s kyberbezpečnosťou
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Nováčikom medzi biliónovými spoločnosťami je Berkshire Hathaway Warrena Buffetta
- 5.Národná banka Slovenska bude dohliadať aj na trh s kryptoaktívami