Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Roland Régely Voľný čas Poslať

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí pred pandémiou koronavírusu. Letecký priemysel sa už síce z jej dôsledkov takmer naplno zregeneroval, niektoré problémy však pretrvávajú naďalej a aerolinky sa musia adaptovať na nové situácie. No ľudia chuť na cestovanie nestrácajú, naopak, dopyt po dovolenkách z roka na rok rastie.

Rodinka na letisku

Zdroj: Freepik

Turbulentné sezóny

Za vrchol dovolenkovej sezóny sa v Európe považujú letné mesiace júl a august. Práve počas tohto obdobia zažil svet za posledné dva roky značný nárast cien. Podľa rôznych spotrebiteľských indexov rástli ceny leteniek v letnej sezóne medziročne od 20 do 25 %.

Tak, ako minulý rok, aj tento rok ceny leteniek na leto začali markantne stúpať už v apríli. To je tradične obdobie, keď ľudia začínajú plánovať svoj pobyt pri mori a záujem o letné letenky od jari stúpa až do takzvanej high season, teda do prelomu mesiacov júl a august.

83264

Kým Európa zažíva hlavnú sezónu počas letných mesiacov, v exotických destináciách je to najmä zima. Aktuálne ceny leteniek do týchto vzdialených letovísk v porovnaní s minulým rokom narástli o desiatky či stovky eur a experti na leteckú dopravu hovoria, že za to môže niekoľko faktorov súčasne.

Stúpajúce náklady na palivo

Pre letecké spoločnosti predstavuje jednu z najnáročnejších nákladových položiek letecké palivo. Hoci ceny paliva tento rok začali klesať, vzhľadom na prebiehajúcu vojnu na Ukrajine a nestabilnú situáciu na Blízkom východe na trhu opäť vládne neistota.

Navyše aerolinky stále nakupujú palivo drahšie ako pred rokom 2020. „Ceny leteckého paliva sú pre letecké spoločnosti značným nákladom a zostávajú približne o 16 % vyššie ako pred pandémiou koronavírusu,“ uviedla hlavná ekonómka cestovnej aplikácie Hopper Hayley Bergová.

85037

„Hoci sa náklady na palivo za posledných 15 mesiacov výrazne zlepšili, ceny pohonných látok zostávajú najvyššie od konca roka 2014,“ píše portál Gobankingrates.com.

Lietadlá musia obchádzať Rusko

Okrem toho, že ruská invázia na Ukrajine zvýšila ceny ropy a pohonných hmôt, konflikt spôsobil aj zásadné problémy pre medzinárodné lety.

Rusko zakázalo prelet cez svoj vzdušný priestor lietadlám tých krajín, ktoré naňho uvalili sankcie. Ide napríklad o všetky krajiny Európskej únie, USA či Kanadu. To spôsobuje značné predĺženie letov pre letecké spoločnosti, ktoré cestujú z Európy do Ázie.

84856

Aerolinky sú tak pri cestách do Ázie nútené využívať dlhšie letové cesty, čo znamená, že spália viac paliva a do destinácie dorazia v priemere o hodinu neskôr. To všetko zvyšuje náklady a premieta sa aj do cien leteniek.

Francúzska vláda chce drahšie letenky

Francúzsky minister dopravy Clément Beaune chce stanoviť minimálne ceny leteniek a investovať viac prostriedkov do železničnej dopravy. Podľa neho je v čase klimatickej krízy nevyhnutné meniť životný štýl ľudí. Francúzska vláda už v minulosti „tlačila“ na národných dopravcov, aby znížili svoju environmentálnu stopu. Aerolinky Air France-KLM napríklad súhlasili so zrušením krátkych vnútroštátnych letov, respektíve s ich výmenou za vlakové spojenia. Cestujúci vo Francúzsku tak na niektorých spojeniach presadli z lietadiel do vlakov. Pri cestách rýchlovlakom TGV však môžu využívať aj nazbierané míle.

Chýbajúci personál

Pandémia koronavírusu na určitý čas zmrazila leteckú dopravu, a vtedajší odlev pracovnej sily z tohto odvetvia je ešte stále značný a ovplyvňuje aj aktuálnu situáciu. Podľa CBS News len v USA chýba 32-tisíc pilotov, mechanikov a riadiacich letovej prevádzky. To spôsobuje nielen rušenie a meškanie letov, ale aj zvyšovanie cien, keďže cestujúci majú k dispozícii menej letov a dopyt po letenkách je rovnako vysoký, prípadne ešte vyšší ako pred pandémiou.

82581

Najmä potreba zamestnať pilotov viedla mnohé letecké spoločnosti k zvýšeniu platov pilotov, čo znamená, že letecké spoločnosti musia zvýšiť ceny letov, aby kompenzovali rastúce mzdové náklady. To isté sa deje aj v prípade letušiek a letových dispečerov.

Zotavenie transatlantických letov

Najziskovejšie letecké spojenia pre aerolinky sú historicky tie medzi Európou a Severnou Amerikou. Pandémia koronavírusu v roku 2020 počet týchto transatlantických letov znížila o takmer 90 %. Dnes to síce vyzerá tak, že toto obdobie sa už skončilo, dôsledky tohto dramatického poklesu však ešte stále ovplyvňujú leteckú dopravu aj ceny leteniek.

Môže za to tiež fakt, že USA v roku 2020 uzatvorili svoje hranice pre turistov a až o dva roky neskôr umožnili vstup len očkovaným, čo viedlo k výrazne nižšiemu počtu návštevníkov. Spojené štáty sa vrátili k rovnakým vstupným podmienkam ako pred pandémiou až v máji 2023, keď zrušili povinnosť preukázať sa očkovacím preukazom pri vstupe do krajiny.

Mnohé aerolinky na túto skutočnosť zareagovali novými spojeniami, no na úroveň spred pandémie sa ešte stále nedostali. Môže za to spomínaný nedostatok personálu, ale aj fakt, že najväčšie aerolinky lietajúce transatlantické trasy počas pandémie vyradili niektoré väčšie lietadlá, čo má teraz za následok menej miest v lietadlách, a teda aj menej leteniek v obehu.

Nedostatok letov, respektíve menej voľných miest, prirodzene, zvyšuje ceny. Zvýšený dopyt po leteckej doprave však tento problém ešte znásobuje, pretože letecké spoločnosti si môžu účtovať viac. Spojení do USA je teda ešte stále o čosi menej ako kedysi a sú drahšie.

Ľudia cestujú aj napriek vyšším cenám

Napriek inflácii a rastúcim úrokovým sadzbám ľudia stále nachádzajú peniaze na svoju vysnívanú dovolenku alebo návštevu vzdialených priateľov a rodiny. Potvrdzujú to viaceré prieskumy, a nielen v Európe, ale aj vo svete.

80802

Podľa správy Mastercard Economics Institute len v marci 2023 vzrástol celosvetový počet ciest vo voľnom čase v porovnaní s marcom 2019 o 31 % a v porovnaní s marcom 2022 ich bolo viac o 25 %.

O tretinu vyšší záujem o cestovanie leteckou dopravou zaznamenali aj slovenské cestovné kancelárie, a to pred aj počas letnej sezóny. Tohtoročný dopyt po letných dovolenkách o desatinu prevýšil aj rekordný predpandemický rok 2019.

logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

27.10.2023 Roland Régely

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

30.6.2023 Roland Régely

Kuriózne ponuky cestovných kancelárií: Prehliadky zničených miest Ukrajiny či výlety do Ruska

Ministerstvo zahraničných vecí SR od začiatku vojnovej agresie Ruska neodporúča cestovať na Ukrajinu. Napriek tomu existujú cestovné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay