Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov
Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, populárnejším nástrojom je v súčasnosti zavedenie takzvanej turistickej taxy. Prinášame prehľad destinácií, ktoré si pýtajú od turistov poplatok za vstup, prípadne odletovú taxu.

Foto: Freepik
Bali spoplatní vstup od roku 2024
Od budúceho roka budú musieť turisti pri vstupe na indonézsky ostrov Bali zaplatiť poplatok desať amerických dolárov (8,94 eura) na osobu. Poplatok sa bude vyberať priamo na letisku a v prístavoch od 1. januára 2024. Cestujúci si tiež budú musieť ponechať potvrdenie o uhradení poplatku a príslušnú nálepku, až kým neopustia ostrov.
Ostrov Bali sa stal vyhľadávanou turistickou destináciou vďaka prírodným scenériám a bohatej kultúre. Nedávno sa dostal na titulné stránky novín v súvislosti s nevhodným správaním sa turistov, ktorí napríklad tancovali nahí, respektíve pózovali sporo odetí na vrchole sopiek Batur a Agung. Obyvatelia Bali pritom považujú obe tieto hory za posvätné.
Guvernér provincie Wayan Koster v reakcii na incidenty oznámil sprísnenie dohľadu nad správaním sa návštevníkov. Minulý týždeň vyhlásil, že chce z Bali urobiť destináciu pre kvalitný cestovný ruch a náročných hostí, ktorí rešpektujú miestnu kultúru. Ako uvádzajú tamojšie autority, peniaze získané z novej dane použije ostrov prioritne na programy na ochranu životného prostredia a miestnej kultúry.
Seychely zavedú poplatok už toto leto
Seychely od 1. augusta 2023 zavedú novú environmentálnu turistickú daň. Jej výška sa bude v prepočte na eurá pohybovať od 2 do 7 eur za noc.
Konkrétnu sumu si návštevníci môžu vypočítať podľa veľkosti ubytovacieho zariadenia. Pre malé turistické ubytovanie od 1 do 24 izieb platí poplatok 25 SCR (1,69 eura) za noc. Pre stredne veľké turistické ubytovanie od 25 do 50 izieb platí poplatok 75 SCR (5,07 eura) za noc a pre väčšie hotely, jachty či ostrovné rezorty zase platí suma 100 SCR (6,76 eura) za noc.
Poplatok nebude zahrnutý do cien hotelov a ubytovacích zariadení a účtovať sa bude až pri check-oute. Platiť bude pre všetky osoby staršie ako 12 rokov.
V Karibiku je daň bežná vec
Zahraniční turisti platia na väčšine karibských ostrovov k cene hotela špeciálny poplatok, prípadne im tieto exotické raje účtujú odletovú daň. Podľa TripSavvy je odletový poplatok často zahrnutý v cene letenky alebo plavby a pohybuje sa od 15 amerických dolárov na Bahamách do 51 amerických dolárov na Antigue a Barbude.
Patria sem Antigua a Barbuda, Aruba, Bahamy, Barbados, Bermudy, Bonaire, Britské Panenské ostrovy, Kajmanské ostrovy, Dominika, Dominikánska republika, Grenada, Haiti, Jamajka, Montserrat, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Martin, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago a Americké Panenské ostrovy.
Benátky nestihli termín
Benátky sú jednou z najnavštevovanejších turistických destinácií Talianska. Posledné roky bojujú s enormným nárastom návštevníkov, čo miestnym obyvateľom začalo prekážať.
Radnica pôvodne plánovala, že vstupné začne od turistov vyberať od januára 2023, tento termín však nestihla. Mesto na lagúne potom plánovalo turistické kvóty a daň spustiť od leta 2023, no zatiaľ sa tak nestalo. Poplatok tak bude platiť zrejme najskôr až po tohtoročnej letnej sezóne.
Ľudia by si po novom mali návštevu tohto talianskeho mesta rezervovať vopred cez špeciálny formulár. Benátky však nestihnú včas zaviesť systém vstupného, ktoré majú po novom platiť všetci turisti, ktorí do mesta prídu na jednodňový výlet.
Nový Zéland spoplatnil takmer všetkých
Zahraniční návštevníci Nového Zélandu musia od druhej polovice roka 2019 platiť turistickú daň vo výške 35 novozélandských dolárov (19,45 eura). Týka sa to takmer všetkých prichádzajúcich turistov, okrem tých z Austrálie. Podľa denníka NZ Herald novozélandská vláda tieto peniaze používa na ochranu prírody a budovanie turistickej infraštruktúry.
Bhután s najvyššou turistickou taxou
Suverénne najvyššiu turistickú daň platia návštevníci Bhutánskeho kráľovstva. Poplatok tu dosahuje 200 až 250 amerických dolárov na deň v závislosti od ročného obdobia.
Tento turistický poplatok sa v prípade Bhutánu platí pri objednávke zájazdu už roky. Na rozdiel od iných krajín je však v tomto turistickom poplatku už zahrnuté už aj ubytovanie, doprava po krajine, sprievodca, strava či vstupy do pamiatok.
Ako píše portál Insider, vysoká turistická daň Bhutánu zaručuje, že nikdy nebude patriť medzi lacné destinácie. Na druhej strane, krajine sa týmto spôsobom darí regulovať počet turistov, čo jej pomáha ochrániť kultúrne a prírodné zdroje pred problémami masového turizmu.
Sayonara za tisíc jenov
Japonsko ešte v roku 2019 zaviedlo špeciálnu daň s príznačným označením „sayonara“, teda dovidenia. Poplatok 1 000 jenov (6 eur) platia medzinárodní návštevníci pri odchode z krajiny. Krajina vychádzajúceho slnka používa tieto financie na zlepšenie infraštruktúry cestovného ruchu. Japonská národná turistická organizácia uviedla, že príjmy vytvoria pohodlnejšie turistické prostredie „bez stresu“, zlepšia prístup k informáciám o širokej škále atrakcií Japonska a rozvinú turistické zdroje využívajúce jedinečné kultúrne a prírodné bohatstvo príslušných regiónov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Cena zlata sa prepadla, je najnižšia za posledných sedem mesiacov
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby
- 4.Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov
- 5.Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur