Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Cestovateľské novinky, ktoré potešia slovenských dovolenkárov už túto zimu

Roland Régely Voľný čas Poslať

Kam sa tento rok v zime oplatí cestovať za teplom? Sezóna 2023/2024 prvýkrát ponúkne plnohodnotnú dovolenku bez pandemických opatrení a obohatí ju aj o viacero nových leteckých spojení. Sumarizujeme novinky, ktoré môžu pomôcť pri výbere tohtoročnej exotickej dovolenky. Popri tradičných spojeniach z Viedne na Maldivy, do Thajska či na Zanzibar Slovákom prvýkrát pribudli aj zaujímavé spojenia z Bratislavy aj Košíc.

Dovolenka

Zdroj: Freepik, Unsplash

Santa Clara, Kuba

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave získalo koncom októbra 2023 povolenie od Dopravného úradu na prevádzku širokotrupých lietadiel na diaľkové lety. Je to historický moment, pretože z bratislavského letiska ešte stredne veľké diaľkové lietadlá nikdy pravidelne nelietali. Povolenie tak umožnilo príchod viacerých charterových leteckých spojení smerujúcich do exotiky, a to priamo z Bratislavy, respektíve s medzipristátím v Prahe.

Prvou destináciou na zozname noviniek sa stala Kuba, konkrétne menej známa destinácia Santa Clara. Tam tiež smeroval prvý let cestovnej skupiny DER Touristik SK na palube diaľkového lietadla Airbus A350-900. Kontrakt na zimnú sezónu 2023/2024 uzavrela cestovná skupina DER Touristik SK so španielskou leteckou spoločnosťou World2Fly za vyše 21 miliónov eur.

Santa Clara je považovaná za „Mesto Che Guevaru“. Nie je však len pútnickým miestom pre obdivovateľov tohto revolucionára, ponúka atmosféru typického a živého kubánskeho mesta, autentickú alternatívu k hlavným turistickým destináciám, ako sú Havana, Trinidad či Viñales. Okrem koloniálnych budov, divadla a galérie tu nájdete aj tretiu najväčšiu univerzitu v krajine.

Čím je výnimočný Airbus A350-900?

Lietadlo Airbus A350-900 má kapacitu 432 pasažierov a v slovenskej konfigurácii aeroliniek World2Fly ponúka dve triedy – ekonomickú a prémiovú ekonomickú. Táto konfigurácia umožňuje najlepší pomer celkovej ceny letu a počtu cestujúcich, a tým aj výhodnejšiu cenu letenky. Navyše Airbus A350-900 má vďaka použitým materiálom (uhlíkové vlákna, titán a zliatiny hliníka) až o 25 % nižšiu spotrebu paliva oproti súčasnému štandardu. Výmenu vzduchu na palube lietadla zabezpečuje moderný filtračný systém a vďaka nižšiemu tlaku v kabíne sa znižuje aj únava. Ide o najtichšiu kabínu zo všetkých súčasných lietadiel, hladina hluku na palube je totiž len 59 decibelov.

Punta Cana, Dominikánska republika

Súčasťou kontraktu skupiny DER Touristik je aj ďalšia destinácia, ktorá je slovenským dovolenkárom lietajúcim z Viedne známa už dlhšie. Každú stredu počas zimnej letovej sezóny odletí z Bratislavy Airbus A350-900 aj do exotického letoviska Punta Cana.

Punta Cana patrí k najlepším letoviskám Dominikánskej republiky. Počas pandémie koronavírusu sa táto destinácia preslávila tým, že nikdy nežiadala k vstupu od cestujúcich covid test či potvrdenie o očkovaní proti koronavírusu.

Letovisko je situované na východnom okraji krajiny a stredisko je tak trochu izolované od okolitého sveta, čo z neho robí ešte populárnejšiu karibskú destináciu. Najbližšie mesto je vzdialené asi hodinu cesty autom.

Slováci obľubujú Punta Canu najmä pre pláže s hodvábne jemným pieskom, tropickú vegetáciu a more hrajúce všetkými odtieňmi modrej. Nachádza sa tu tiež svetoznáma pláž Bávaro, ktorá každoročne obsadzuje popredné miesta v rebríčkoch najlepších pláží sveta.

Perlový ostrov Phu Quoc, Vietnam

Poslednou novinkou z ponuky DER Touristik je menej známy vietnamský ostrov Phu Quoc. Ide o najväčší vietnamský ostrov ležiaci v Thajskom zálive. Z geografického hľadiska je bližšie ku kambodžskému pobrežiu (len 13 km) ako k vietnamskému.

Phu Quoc je ešte stále pre slovenských turistov pomerne neprebádanou časťou Vietnamu. Domáci tento ostrov prezývajú perlovým ostrovom a tiež hovoria, že aj napriek čoraz väčšej popularite si naďalej zachováva svoju autentickosť.

Viac ako polovica ostrova je chránená UNESCO, najmä oblasť s turistickými chodníkmi, vodopádmi a divokou prírodou. Bedekre odporúčajú nasadnúť na skúter a vydať sa na odľahlé pláže na severnej strane ostrova a spoznať miestnu kultúru a históriu v rybárskych dedinkách, pagodách, trhoch a na plantážach najjemnejšieho korenia na svete.

Miniostrov Bahrajn

Ďalšou novinkou s priamym letom z Bratislavy je pomerne málo známa krajina Bahrajn. Je to neveľký ostrovný štát nachádzajúci sa v Perzskom zálive, pre ktorý je typická jedinečná zmes histórie, kultúry a modernosti.

Bahrajnská pevnosť, staroveké mohyly a pulzujúce trhovisko Bab al-Bahrain Souq. To sú miesta, ktoré by turisti pri návšteve tohto miništátu rozhodne nemali vynechať. Doprajte si rozmanitú a lahodnú kuchyňu, ochutnajte miestne jedlá v tradičných reštauráciách a pouličných stánkoch.

Novú linku z Bratislavy do Bahrajnu obsluhujú české aerolínie Smartwings. Let z Bratislavy do Bahrajnu s použitím lietadla Boeing 737 MAX trvá približne päť hodín, čo je zhruba rovnaký časový úsek ako let na Kanárske ostrovy. Je však o pol hodinu kratší ako let z Bratislavy do Dubaja a o hodinu a pol kratší ako do Ománu.

Atény so špičkovými aerolinkami

Bratislavské letisko tento rok získalo ešte jedno zaujímavé spojenie – priamu linku do Atén s gréckymi Aegean Airlines, ktoré sa podľa nezávislých hodnotení SKYTRAX považujú za štvorhviezdičkové aerolinky.

Linka mala pôvodne začať premávať opäť až v letnej sezóne, no dopravca sa rozhodol ponúknuť ju slovenským cestujúcim aj počas zimy s kratšou prestávkou od januára do marca 2024.

Letecká spoločnosť lieta z Bratislavy do Atén dvakrát týždenne – vždy v pondelok a vo štvrtok. So spoločnosťou AEGEAN možno lietať s prestupom v Aténach na takmer všetky grécke ostrovy, ale aj do ďalších zaujímavých destinácií v Ázii či Afrike.

Na linke Bratislava – Atény premávajú nové a moderné lietadlá Airbus A320 neo. Samozrejmosťou je palubný servis, teda jedlo a pitie na palube v cene letenky – čo je podstatný rozdiel v porovnaní s lowcostovými aerolíniami lietajúcimi do Grécka. AEGEAN sú tiež súčasťou aliancie Star Alliance a ich vernostný program Miles+Bonus patrí medzi najlepšie na svete.

Dlhé prestupy cez Istanbul s novinkou

Hippodrome Square, Blue Mosque či Topkapi Palace. To všetko majú cestujúci možnosť vidieť v Istanbule, ak majú na tomto medzinárodnom letisku pri prestupe medzi letmi minimálne šesť hodín času. Turkish Airlines opätovne spustili bezplatné prehliadky Istanbulu – takzvaný Touristanbul. Možné je vybrať si až z ôsmich rôznych prehliadok metropoly. Navyše prehliadku si stačí rezervovať až po príchode na letisko. Služba počas pandémie koronavírusu nefungovala, no pred ňou sa tešila veľkej obľube. V ponuke Turkish Airlines je opäť aj bezplatný hotel pri dlhom stopoveri.

Do Švajčiarska priamo z Košíc

Novinku oznámila aj letecká spoločnosť Swiss International Air Lines. Poteší najmä cestujúcich z letiska v Košiciach. Od 27. marca 2024 totiž spustí pravidelné spojenie Zürich – Košice – Zürich.

Hoci v minulosti už fungovalo spojenie medzi Bratislavou a Zürichom pod záštitou Swiss Air Lines, prevádzkované bolo aerolinkami Tatra Air a neskôr SkyEurope Airlines. Pasažieri na novej linke z Košíc poletia lietadlom Airbus A220 a partnerským lietadlom typu Embraer 190-E2, a to vždy v pondelok, stredu a v piatok.

Swiss sa tak stáva piatou leteckou spoločnosťou, ktorá bude lietať z košického letiska na pravidelnej linke. Okrem možnosti letieť do Zürichu otvorí nové spojenie cestujúcim dvere do množstva ďalších destinácií.

S pohodlným prestupom vo švajčiarskom Zürichu bude možné letieť do diaľkových destinácií, ako sú napríklad New York, San Francisco, Miami, Chicago, Boston, São Paulo, Johannesburg, Montreal, Bangkok, Hongkong či Šanghaj. V rámci Európy bude možné prestupovať na lety do Milána, Štokholmu, Ženevy, Benátok alebo Valencie.

logo
Prečítajte si tiež:
16.11.2023 Miloslava Némová

V piatok 17. novembra si pripomenieme Deň boja za slobodu a demokraciu, obchody budú zatvorené

Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý sa slávi ako štátny sviatok vždy 17. novembra, v tomto roku pripadne na piatok. Môžeme sa teda ...

15.11.2023 Miloslava Némová

Spoločnosť Disney oslavuje 100 rokov. Od myšiaka Mickeyho až po streamovacie služby

Už je to 100 rokov od vzniku animačného štúdia, ktoré dnes pozná každý pod názvom Walt Disney. Legendárna postavička Mickey Mouse, ...

9.11.2023 Miloslava Némová

Poslednej skladbe Beatles pomohla na svet umelá inteligencia

Začiatok novembra 2023 bol poznamenaný návratom legendárnej skupiny The Beatles na hudobnú scénu. Skladba Johna Lennona Now and Then zaujala ...

8.11.2023 Roland Régely

Letenky sú drahšie ako pred pandémiou, no záujem o cestovanie je aj tak rekordný

Ak ste v poslednom čase hľadali letenky do vzdialenejších destinácií, pravdepodobne ste sa stretli s vyššími cenami, ako ste boli zvyknutí ...

1.11.2023 Redakcia FinReport

Online rezervačné platformy dovolenkových pobytov sú stále na vzostupe

Počas druhého štvrťroka 2023 strávili hostia v rámci EÚ takmer 153 miliónov nocí v krátkodobom prenájme ubytovania, ktoré si ...

25.9.2023 Redakcia FinReport

Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku

Veľká letná súťaž magazínu FinReport pozná svoju víťazku. Stala sa ňou Jarka Szabóová zo Štrkovca v okrese Rimavská Sobota, ktorú sme ...

28.7.2023 Roland Régely

Turistov pribúda a exotické destinácie obmedzujú ich počty zavádzaním environmentálnych poplatkov

Čoraz viac krajín, prípadne letovísk, bojuje s enormným nárastom turistov. Kým niektoré z nich sa rozhodli obmedziť počet návštevníkov, ...

21.7.2023 Ján Sípos

Letné dovolenky: Tieto veci si na cestu do niektorých krajín so sebou určite neberte

Letné cestovanie je nielen a načerpaní nových síl, ale často aj o dobrodružstvách. Tým sa môže stať napríklad aj niečo také na prvý ...

6.7.2023 Ján Sípos

Hlavné trendy v turizme pre rok 2023 – zdravie, zážitky a ekológia

Turistická sezóna je už v plnom prúde a miera rastu cestovného ruchu je obrovská. Nie div, odvetvie sa konečne zotavuje z pandémie COVID-19. ...

4.7.2023 Redakcia FinReport

Nakúpte si už dnes, pretože v stredu 5. júla 2023 budú obchody zatvorené

Sviatok sv. Cyrila a Metoda, ktorý na Slovensku patrí medzi štátne sviatky, v tomto roku pripadol na stredu 5. júla 2022. Pripravte sa na to, ...

1.7.2023 Redakcia FinReport

Ani vysoká inflácia nás neprinúti vzdať sa letnej dovolenky. Plánuje ju 70 % Slovákov, až 46 % chce ísť k moru

Ani vysoká inflácia neznížila apetít Slovákov po letnej dovolenke. Až sedem z desiatich obyvateľov Slovenska totiž tento rok plánuje letnú ...

30.6.2023 Roland Régely

Kuriózne ponuky cestovných kancelárií: Prehliadky zničených miest Ukrajiny či výlety do Ruska

Ministerstvo zahraničných vecí SR od začiatku vojnovej agresie Ruska neodporúča cestovať na Ukrajinu. Napriek tomu existujú cestovné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay