Investori sa rozhodujú podľa rizikovosti a návratnosti operácií, influenceri ich nezaujímajú
Bratislavský región sa v rámci Slovenska dlhodobo vyznačuje najvyššou úrovňou platov, počtom pracovných príležitostí a zamestnaných ľudí. Kúpyschopnosť obyvateľov, ale aj ich predpoklady sporiť si či investovať, sú tu preto lepšie ako v ostatných regiónoch Slovenska. V tomto texte sa pozrieme na to, či obyvatelia hlavného mesta a jeho okolia majú záujem o investovanie, akými kritériami sa riadia, a máme pre nich aj niekoľko odporúčaní.

Foto: Shutterstock
Ľudí z hlavného mesta a okolia investovanie zaujíma
Prevažná väčšina slovenských, a teda aj bratislavských domácností vlastní finančný majetok. Hoci celkovo naďalej prevládajú vklady v bankách, postupne sa zvyšuje záujem aj o investície.
Aspoň základnú znalosť o investovaní a o tom, čo sa deje na finančných trhoch, má 59 % bratislavských domácností. Ďalších 22 % sa príliš o investovanie nezaujíma, ale investície v budúcnosti nevylučuje. Necelá pätina opýtaných sa k investovaniu stavia odmietavo. Tieto informácie vyplynuli z najnovšieho prieskumu nazvaného Spotrebiteľská nálada: vplyv COVID-19 od spoločností Datamar a MNforce realizovaného v januári 2021.
Pri investovaní rozhoduje návratnosť a rizikovosť investície
Prieskum zisťoval aj kritériá, podľa ktorých si Bratislavčania vyberajú investičný nástroj. Pre takmer polovicu opýtaných (46 %) je rozhodujúcim faktorom návratnosť a pre ďalších 23 % rizikovosť investície. Odvetvie alebo inovatívne technológie sú kľúčovými pri výbere v prípade 11 % a 10 % opýtaných.
Naopak, odporúčanie celebrity či influencera, skúsenosť priateľov, etika investície či príbeh portfólia zatiaľ nehrajú pre Bratislavčanov prím. Tieto kritériá mali v prieskume zastúpenie v rozpätí 1 až 4 %.
Ako a do čoho v týchto časoch investovať?
Mnohí ľudia vlani zistili, aké rizikové môže byť investovať finančné prostriedky do krátkodobých zmeniek a dlhopisov. Povinnou výbavou zodpovedného investora by preto malo byť triezve vyhodnotenie rizika, dobrá znalosť produktu a dodržanie zlatého pravidla – diverzifikácie,“ myslí si analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská.
Podľa nej rovnako dôležitú rolu zohráva aj spolupráca s profesionálmi s dlhodobými skúsenosťami, s licenciou od národnej banky a pravidelnou valuáciou portfólia, či auditovaním od renomovaných spoločností.
„Aj vzhľadom na krízové obdobie, ktoré ochromuje našu ekonomiku, môžu byť zaujímavou možnosťou na investovanie realitné fondy alebo akcie firiem z takzvaných defenzívnych odvetví. Reality sú výnimočné stabilnými výnosmi a svojou hmatateľnosťou. Defenzívne odvetvia, ako zdravotníctvo, potravinárstvo či verejné služby zase fungujú aj v čase krízy či pandémie,“ tvrdí analytička s tým, že obe možnosti tak spája nízka volatilita, teda riziko poklesu, čo je nielen u konzervatívnejších investorov viac ako vítané.
„6 R“ zodpovedného investovania
Rezerva: Skôr, ako sa pustíte do investovania, uistite sa, že máte dostatočnú finančnú rezervu pre prípad nečakanej udalosti (strata zamestnania alebo dlhšia choroba.) Odporúča sa mať ju vo výške aspoň 6 mesačných platov.
Rozhodnutie: Rozhodujte sa zodpovedne. Ešte pred výberom vhodného investičného produktu zvážte, akú veľkú sumu si môžete dovoliť investovať, aký je cieľ investície, očakávaný výnos, ale aj časový úsek, počas ktorého ste ochotní si na výnos počkať.
Riziko: Spoznajte, aký máte vzťah k riziku, respektíve ako veľmi ste ochotní riskovať. Pri investovaní musíte počítať aj s možnosťou, že nezískate predpokladaný výnos, ale môžete o časť investovanej sumy aj prísť.
Rozumiem: Investovať by sme mali do takých produktov, ktorým rozumieme a máme o nich dostatok informácií.
Rôznorodosť: Nikdy nestavte iba na jedinú kartu a svoje finančné prostriedky investujte rôznorodo. Hovorí sa tomu diverzifikácia rizika alebo investičných možností.
Rada: Vždy sa poraďte s profesionálmi – teda licencovanými odborníkmi v oblasti investovania s dlhoročnými skúsenosťami. Nedôverujte prehnaným sľubom, abstraktným projektom a „vzdušným zámkom“. Pamätajte na to, že s výškou sľubovaného výnosu z investície rastie aj riziko, že sa tento výnos nedosiahne.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.OĽaNO presadilo nový model zlučovania mestských častí v Košiciach, budú môcť ľahšie zmeniť ich počet a usporiadanie
- 2.Úroky bankových vkladov na Slovensku konečne rastú, no na infláciu to stačiť nebude
- 3.Dôchodkové správcovské spoločnosti sa obávajú jednorazových výberov úspor z druhého piliera
- 4.Sociálna poisťovňa začína rozposielať prvé rozhodnutia o nároku na rodičovský dôchodok
- 5.Vyplácanie aktivačného príspevku ľuďom bez práce sa od 1. apríla 2023 zmení