Desať rád, ako postupovať pri zmene zdravotnej poisťovne
Keďže zmenu zdravotnej poisťovne je možné urobiť len raz za rok, a to najneskôr do 30. septembra, je najvyšší čas dozvedieť sa viac, čo všetko je na to potrebné a ako pri tom postupovať. Výber jednej z troch slovenských zdravotných poisťovní môže uľahčiť zoznam benefitov, ktoré každá poisťovňa poskytuje a my vám ponúkneme návod, ako prípadnú zmenu urobiť krok za krokom.

Zdroj: Shutterstock
Na základe čoho sa rozhodovať
Na Slovensku je možné vybrať si spomedzi troch zdravotných poisťovní, a to zo štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne, ktorá má dlhodobo najvyšší počet poistencov, alebo z jej konkurentov, ktorými sú dve súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union. A hoci každá z nich ponúka vlastné výhody a služby, pre všetky tri platia rovnaké odvody aj zákony.
Mnoho ľudí sa pri výbere poisťovne rozhoduje na základe benefitov a zliav, ktoré daná poisťovňa ponúka. Dôležité je zvážiť si aj to, ktoré služby a výhody môže záujemca, a prípadne aj jeho rodina ,reálne využiť či potrebovať na základe zdravotného stavu, veku či pohlavia. To všetko je potrebné prehodnotiť, či sa oplatí poisťovňu zmeniť, a do ktorej sa prepoistiť.
Dôležité je zistiť si aj to, či poisťovňa uhradí napríklad plánovanú operáciu. Niektorí poistenci zase uprednostňujú používateľsky čo najviac príjemnú mobilnú aplikáciu, s ktorou majú vždy poruke svoj preukaz poistenca, prehľad zdravotných výkonov alebo predpísaných receptov.
Potrebné je myslieť aj na to, že každá poisťovňa je v niečom špecifická, má rôzne pokrytie nemocníc a počet zmluvných lekárov, od čoho sa potom odvíjajú čakacie lehoty na vyšetrenia alebo operácie. Poisťovne majú aj rôzny počet pobočiek, ale zároveň každá z nich sa snaží vylepšovať elektronické služby na zjednodušenie komunikácie.
Ako si zmeniť zdravotnú poisťovňu krok za krokom
Nejde vôbec o zložitý proces. Potrebné je len ujasniť si niekoľko dôležitých faktov a povinností.
1) Definitívny deadline pre zmenu zdravotnej poisťovne je aj v tomto roku 30. september 2023, pričom poistencom novej poisťovne sa záujemca stáva od 1. januára 2024. V prípade, že to poistenec nestihne, ďalšia zmena zdravotnej poisťovne bude možná až o rok.
2) Ak si záujemca vyberie novú poisťovňu na základe ponúkaných praktických benefitov a služieb, ktoré sa mu môžu zísť podľa jeho vlastnej životnej situácie, potrieb či jeho zdravotného stavu, prihlášku do novej poisťovne môže najjednoduchšie vyplniť a odoslať prostredníctvom online formulára či online prihlášky konkrétnej poisťovne.
3) Ďalšia možnosť je prihlášku si z internetu stiahnuť, vytlačiť a vyplnenú ju poslať do poisťovne poštou, prípadne odniesť osobne do vybranej pobočky poisťovne.
4) Nasleduje akceptovanie prihlášky zo strany poisťovne, na základe čoho nová poisťovňa pošle záujemcovi nový preukaz zdravotného poistenia.
5) Tým, ktorí majú občiansky preukaz s elektronickým čipom, poisťovňa vystaví iba európsky preukaz zdravotného poistenia, ktorý budú využívať v zahraničí.
6) Jedinou povinnosťou je maximálne do 8. januára kalendárneho roka nahlásiť zmenu poisťovne svojmu zamestnávateľovi. V opačnom prípade hrozí poistencovi pokuta 331 eur. Živnostníci nesmú zabudnúť na úpravu trvalého príkazu v banke, aby presmerovali svoje odvody do novej poisťovne.
7) Výhodou je, že z pôvodnej zdravotnej poisťovne sa nie je potrebné odhlasovať, keďže to už má na starosti nová poisťovňa.
8) Navyše v januári nie je nutné nahlasovať zmenu poisťovne u lekára, zubára či iného špecialistu, postačí im to pripomenúť až pri ich najbližšej návšteve.
9) Nie je nutné ani vracať starý preukaz poistenca.
10) Pozor na to, že prihlášku možno podať iba v jednej zdravotnej poisťovni. Ak záujemca podal prihlášku vo viac ako jednej zdravotnej poisťovni, je povinný vziať späť podané prihlášky okrem tej prihlášky, na ktorej trvá.
Najviac sa prepoisťovalo na východnom Slovensku
Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou každoročne mapuje, v ktorých krajoch a okresoch došlo k najčastejším prestupom do inej zdravotnej poisťovne. Podľa jeho štatistík v roku 2022 zmenu zdravotnej poisťovne urobilo najviac poistencov v Prešovskom (41 235 poistencov) a Košickom kraji (39 729), nasledoval Banskobystrický kraj s vyše 28-tisíc prepoistenými osobami, za nimi Nitriansky, Žilinský, Bratislavský a Trnavský, pričom najmenej poistencov prestúpilo do inej poisťovne v Trenčianskom kraji (11 817).
Medzi okresmi, kde sa udialo najviac zmien zdravotnej poisťovne, boli napríklad okresy Prešov, Sabinov, Kežmarok, Rožňava, Košice – okolie, Trebišov, Michalovce, ale aj Nitra, Rimavská Sobota či Lučenec.
Celkovo sa tak vlani prepoistilo vyše 177 700 osôb. V porovnaní s rokom 2021 to bolo o približne 28-tisíc ľudí viac (149 600 poistencov). Poradie krajov, kde sa prepoisťovalo najviac poistencov pred dvomi rokmi, bolo na prvých štyroch priečkach rovnaké a na poslednej priečke s najnižším počtom prepoistených osôb skončil takisto Trenčiansky kraj.
Desiatky tisíc prihlášok poisťovne nemohli prijať
Zaujímavosťou je, že vlani Všeobecná zdravotná poisťovňa zaznamenala úbytok poistencov o 19 967 osôb, pričom Dôvera a Union si polepšili prírastkami nových poistencov. V Dôvere sa v roku 2022 zvýšil počet poistencov o 13 273 a v Union poisťovni o 6 694 osôb.
Poisťovne však registrujú aj prihlášky, ktoré nemohli z rôznych dôvodov akceptovať, napríklad kvôli podaniu duplicitných prihlášok, chybnému rodnému číslu či dátumu narodenia, pre nesprávne meno a priezvisko alebo chýbajúci poistný vzťah. Celkovo vlani poisťovne neakceptovali takmer 33-tisíc podaných prihlášok. Aj preto je veľmi dôležité dbať na správnosť uvádzaných osobných údajov.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 2.Podielové fondy budú od januára 2024 zaujímavejšou investíciou
- 3.Dôchodcovia dostanú k 13. dôchodku aj 300-eurový príplatok
- 4.Čo si na Vianoce pripravili streamovacie služby? Tieto filmy a seriály sa oplatí vidieť
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru