Na dovolenke je ideálne kombinovať európsky preukaz zdravotného poistenia a cestovné poistenie
Dovolenkári smerujúci za oddychom do susedných alebo aj vzdialenejších krajín sa často spoliehajú len na európsky preukaz zdravotného poistenia a zabúdajú na cestovné poistenie. Spomenutý preukaz však pokrýva len niektoré situácie, v ktorých sa môžu ocitnúť, pričom prípadný úraz tak môže vyjsť nepoistených dovolenkárov aj na tisíce eur. FinReport preto hľadal odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s poistením počas letných dovoleniek.

Foto: Shutterstock
Čo kryje európsky preukaz?
Európsky preukaz zdravotného poistenia pokrýva základné ošetrenia, medzi ktoré patrí nevyhnutné ošetrenie akútnych stavov a operačné zákroky, ktoré vznikli pri chorobe či úraze. Za prípadnú hospitalizáciu, zubára či zakúpené lieky si už musia dovolenkári platiť sami.
Pri dovolenke mimo Slovenska by preto cestujúci nemali zabúdať okrem tohto preukazu ani na krátkodobé cestovné poistenie. Porovnanie predností európskeho preukazu a cestovného poistenia totiž hovorí jasne – ideálna je kombinácia oboch.
Výhodou cestovného poistenia sú tiež asistenčné služby, ktoré majú poistení klienti nepretržite k dispozícii. Pri akejkoľvek poistnej udalosti či neočakávanej zdravotnej situácii môžu kontaktovať priamo poisťovňu.
Poistenie ku kreditke nemusí stačiť
Banky poskytujú aj celoročné poistenie k platobným kartám. Toto poistenie sa však nevyrovná klasickému cestovnému poisteniu. Nemusí mať dostatočne široké krytie škôd a je otázne, či naozaj postačí ako ochrana pred nečakanými udalosťami na dovolenke. Rozsah krytia pred odchodom na dovolenku je potrebné overiť si s bankou.
Porovnávajte limity krytia
Dovolenkári bez celoročného cestovného poistenia si vybavujú poistenie na poslednú chvíľu. To už však niektoré pripoistenia nemusia platiť. Týka sa to napríklad poistenia proti covidu, kde je v prípade poistnej udalosti potrebné doložiť pozitívny test na koronavírus. Ak si klient svoje cestovné poistenie nevybaví v dostatočnom predstihu, problémom môže byť aj poistenie zmeškaného či zrušeného letu.
Poisťovne majú na rôzne typy poistenia či pripoistenia špeciálne lehoty, ktoré počítajú s tým, že poistka bude uzatvorená včas, teda najmenej niekoľko dní pred odchodom na dovolenku. Vo väčšine poisťovní je poistenie uzatvorené počas vycestovania, prípadne priamo na dovolenke, považované za neplatné. Pripomíname tiež, že poistná zmluva začína platiť až momentom úhrady poistného a nie vystavením dokladov po vyplnení online formulára.
Okrem ceny poistenia by si klienti mali všímať aj jeho obsah, no tiež pomer medzi cenou a šírkou poistného krytia. Ponuky jednotlivých poisťovní sa líšia, či už ide o cenu, územnú platnosť, limity krytia, ale rozdiely sú aj v tom, čo spadá do poistenia, a teda môže byť poistením kryté a čo už nie. Taktiež môže byť rozdiel aj v asistenčných službách.
Celoročné vs. krátkodobé poistenie
Celoročné cestovné poistenie sa oplatí najmä klientom, ktorí plánujú vycestovať do zahraničia niekoľkokrát za rok. Platiť si ho kvôli jednej letnej dovolenke je zbytočné. Výnimkou môže byť dovolenka mimo Európy, kde býva jednorazové poistenie drahšie. V tomto prípade sa už oplatí porovnať si ho s celoročným poistením pokrývajúcim celý svet.
Napríklad poistenie dvojtýždňovej dovolenky pre štvorčlennú rodinu pri Stredozemnom mori vyjde na 30 eur, no v prípade dovolenky v Dubaji zaplatíte dvojnásobok. Cena celoročného poistenia pre rovnakú rodinu sa začína od 50 eur.
Nezabudnite na poistenie pri ceste do hôr
Cestovné poistenie pri dovolenke na Slovensku klienti zväčša nepotrebujú. Úhrada liečebných nákladov totiž vyplýva zo slovenského zdravotného poistenia, ktoré je povinné pre každého občana. Výnimku tvoria dovolenky v horách. Tam poisťovne odporúčajú za každých okolností poistiť záchranu horskou službou. Tá nie je v rámci zdravotného poistenia krytá a jeden výjazd pohotovostnej jednotky vyjde na tisíce eur. Ak klient nemá poistenie na hory, alebo nie je členom turistického spolku, ktorý zastrešuje jeho poistenie, prevoz do nemocnice si hradí z vlastného vrecka. Detí do 18 rokov sa to netýka, tie poistenie do hôr na Slovensku nepotrebujú.
Pripoistenie pre aktívnych dovolenkárov
Cestovné poistenie nemusí pokrývať niektoré situácie, ktoré vznikajú napríklad stratou batožiny, zodpovednosťou cestujúceho za úraz ďalšej osoby či stornovaním dovolenky. Pri porovnávaní cien je preto dobré myslieť aj na pripoistenie týchto nepredvídateľných udalostí.
Okrem týchto poistných udalostí si možno pripoistiť aj technickú asistenciu vozidla, opustenú domácnosť, domáce zviera, chronické ochorenie, náklady na pátranie a čoraz populárnejšie je aj pripoistenie pre adrenalínové športy. Ak sa na dovolenke chystáte aktívne venovať športovým aktivitám, vodným športom, horolezectvu, ferratám, paraglidingu a rôznym ďalším adrenalínovým činnostiam, pripoistenie rizikových športov je namieste.
Ak sa totiž klient zraní napríklad počas nejakého adrenalínového športu, štandardné cestovné poistenie nemusí stačiť. Či už výškou krytia, alebo aj tým, že poisťovňa tieto činnosti môže považovať za výluku a poistné plnenie môže odmietnuť. Klient totiž zamlčal skutočnosť, že sa chystá vykonávať aj tieto športy, ktoré nie sú kryté zo štandardného cestovného poistenia.
Storno poistenie si vybavte včas
Ak klient nemôže vycestovať na dovolenku, bude musieť zaplatiť storno poplatok. Väčšinou je to plná suma za službu, niekedy to môže byť len percentuálna časť zo zaplatenej sumy. Ak si však klient pri objednaní tejto služby uzatvorí aj poistenie storna, poisťovňa mu tieto poplatky alebo aspoň časť z nich preplatí. Niektoré poisťovne ponúkajú poistenie storna ako samostatný produkt, inde ho možno nájsť ako pripoistenie k cestovnému poisteniu. Ideálne je vybaviť si poistenie storna v ten istý deň, keď si klient zájazd alebo službu zakúpil. Ak si totiž najskôr kúpi pobyt či dovolenku, a až o niekoľko dní, týždňov či dokonca mesiacov začne premýšľať, že by na ňu z nejakých dôvodov nemohol odcestovať, poisťovňa môže takýto postup vyhodnotiť ako špekulatívny a storno už nepoistí.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Ikonický červený sveter princeznej Diany s ovečkami vydražili za viac ako milión dolárov
- 2.Skupina J&T Finance Group dosiahla v prvom polroku 2023 zisk 146 miliónov eur
- 3.Moskva vyčleňuje tretinu štátneho rozpočtu na vojnu na Ukrajine, plánuje aj zvýšiť objem štátnych pôžičiek
- 4.Mestský súd v Bratislave vytýčil termín pojednávania v kauze vraždy Daniela Tupého, Puškár zostáva naďalej vo väzbe
- 5.Rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ by mali začať koncom roka, kľúčové je splnenie kritérií stanovených Európskou komisiou