Elektronický občiansky preukaz teraz a bez poplatkov, alebo radšej počkať na biometrický doklad?
Koniec roka 2022 sa zrejme bude niesť aj v znamení vybavovania nových občianskych preukazov. Na jednej strane sa končí platnosť certifikátov pre e-podpis, na druhej strane rezort vnútra oznámil, že začne s vydávaním biometrických občianskych preukazov. Občan na úrade bude v decembri riešiť preukaz totožnosti pravdepodobne až na poslednú chvíľu.

Foto: MV SR
Za nový doklad sa neplatí, ideálne je však počkať
Občianskym preukazom s certifikátmi pre e-podpis, ktoré boli vydané do 21. júna 2021, sa končí platnosť. Majitelia dokladov, ktorí pravidelne využívajú elektronický podpis, tak musia stihnúť jeho výmenu do konca roka 2022.
Podľa novely zákona o správnych poplatkoch, ktorá je účinná od 7. októbra 2022, si občania môžu nový doklad kvôli nefunkčnosti certifikátov vybaviť výhodnejšie – bez správneho poplatku. Platiť však nebude desať rokov, ale „iba“ do roku 2031, keď už budú musieť mať všetci občania Európskej únie biometrické občianske preukazy. Preto ministerstvo vnútra upozorňuje, že sa oplatí počkať na vydávanie tejto novinky.
Nové doklady už od decembra
Minister vnútra SR Roman Mikulec sa nedávno vyjadril, že nové občianske preukazy v biometrickej kvalite by sa mali začať vydávať už v decembri tohto roka. Vymeniť doklady s končiacou sa platnosťou certifikátov by tak mohli ich majitelia teoreticky stihnúť, ak zvýšený záujem budú stíhať aj úrady.
Ministerstvo vnútra v súčasnosti finišuje podľa vlastných slov s prácami na úprave jednotlivých komponentov eID infraštruktúry. V praxi to znamená, že prijímanie žiadostí o občianske preukazy na oddeleniach dokladov či klientskych centrách sa rozšíri o snímanie odtlačkov prstov, tak ako je to pri cestovných dokladoch.
Občianske preukazy budú vydávané s duálnym, a to kontaktným aj bezkontaktným komunikačným rozhraním – čipom.
Príliš veľa falošných dokladov
Nové občianske preukazy súvisia s prijatím nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie (EÚ), ktorého cieľom je posilnenie zabezpečenia preukazov totožnosti občanov EÚ. V praxi to znamená, že do augusta 2031 musí každý občan EÚ vlastniť biometrický občiansky preukaz, a preto doklady totožnosti majú maximálnu platnosť práve do tohto termínu.
„Európska únia pristúpila k zavedeniu vyšších bezpečnostných prvkov v dokladoch totožnosti po zistení, že asi 75 % falošných dokladov zachytených na jej vonkajších aj vnútorných hraniciach tvorili doklady vydané členskými štátmi Únie a Schengenu,“ vysvetľuje dôvody nariadenia tlačový odbor rezortu vnútra.
Zavedenie prísnejších bezpečnostných noriem by tak malo poskytnúť dostatočné záruky verejným orgánom a súkromným subjektom, aby sa mohli spoľahnúť na pravosť preukazov totožnosti. „Cieľom je tiež obmedziť neoprávnené vstupy a pohyb nelegálnych migrantov, hľadaných osôb či teroristov po schengenskom priestore s falošnými či ukradnutými dokladmi,“ dodáva tlačový odbor.
Nové občianske preukazy uľahčia identifikáciu osoby aj pri hraničných kontrolách a pri každom podozrení, že osoba používa ukradnutý doklad. V takom prípade polícia porovná biometrické údaje uložené v čipe s jej skutočnými, čiže napríklad osobe nasníma odtlačky prstov a porovná ich s tými, ktoré sú vo forme biometrických údajov uložené v čipe dokladu.
Odtlačky prstov a podoba tváre
Na Slovensku sa v biometrickej kvalite vydávajú cestovné pasy už od roku 2008. Najbližšie k nim pribudnú aj občianske preukazy. Občania si ich však už nebudú môcť vybaviť elektronicky, ale len osobne, pretože po novom sú ich súčasťou aj odtlačky prstov a podoba tváre, ktoré sa zapíšu do elektronického čipu vo forme zakódovaných biometrických údajov.
Nasnímanie odtlačkov sa bude vzťahovať na osoby, ktoré dovŕšia 12 rokov. V prípade, že niektorým osobám nebude možné nasnímať odtlačky prstov, úrady im vydajú občiansky preukaz s platnosťou na jeden rok.
„Súčasné občianske preukazy, ktoré neobsahujú odtlačky prstov ani podobu tváre v podobe biometrických údajov, môžu ich držitelia používať až do uplynutia ich platnosti. Nebude potrebné ich meniť. Výmena občianskych preukazov za biometrické bude plynulá a postupná, doterajšie občianske preukazy možno podľa európskeho nariadenia o posilnení bezpečnosti preukazov totožnosti občanov EÚ používať až do augusta 2031,“ objasňuje tlačový odbor.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Cena zlata by sa v prípade pokračovania neistoty mohla dostať až k 2-tisíc dolárom
- 2.Bachmut je čoraz viac izolovaný, tvrdia Briti. Vagnerovci pravdepodobne obsadili cestu spájajúcu mesto so Siverskom
- 3.Výrobca drevených lyží: Slováci si poctivú remeselnú prácu nevážia
- 4.Zomrela jediná dcéra Kráľa rock’n’rollu, Lisa Marie Presley mala 54 rokov
- 5.Kto v Čechách nahradí prezidenta Zemana? Po odstúpení odborárskeho predáka zostalo osem kandidátov