Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najdrahšie svadby na svete: Mala ju dcéra indického oceliarskeho magnáta Mittala, či ruský oligarcha Gutseriev?

Dominik Horváth Lídri Poslať

Pre mnohých ľudí je svadba najdôležitejším dňom ich života. Tento obrad spečatenia lásky slávime už od nepamäti. Nie všetci sa však zameriavajú len na jeho podstatu a na okázalú oslavu sú ochotní minúť milióny dolárov či eur. Od diamantmi zdobených šiat, cez niekoľkoposchodové torty až po prenajatie si historických palácov. Tak dnes vyzerajú svadby naozaj bohatých ľudí. Redakcia Financial Report si pre vás pripravila zoznam najdrahších svadieb na svete, v ktorom figurujú športovci, aristokrati aj oligarchovia.

image

Foto: Getty Images

5. Wayne Rooney a Coleen McLoughlinová – 8 miliónov dolárov

Titul najdrahšej svadby športovca patrí futbalistovi Wayneovi Rooneymu a jeho manželke Coleen McLoughlinovej. Pár sa zobral v roku 2008 v talianskom letovisku Portofino. Celkový účet zahŕňal takmer 1 milión libier na predsvadobné oslavy, 400-tisíc libier na rezerváciu hudobnej skupiny Westlife a 200-tisíc libier na šaty nevesty.

Pred začatím obradu dopravilo do Talianska 64 hostí z Veľkej Británie päť súkromných lietadiel. Svadba trvala štyri dni. Zahŕňala obed na palube luxusnej jachty, bál v maskách a raňajky so šampanským. Hlavný ceremoniál sa uskutočnil 14. júna 2008 vo vile Durazzo, ktorá je súčasťou historického hradu Castello Brown zo 16. storočia. Ten sa pýši panoramatickým výhľadom na taliansku Riviéru. Recepcia obradu sa konala v La Cervare, v 700 rokov starom bývalom opátstve.

Dvojica si do Talianska zavolala aj vlastného kňaza. Tým bol Coleenin osobný kňaz z Liverpoolu. Ako silne veriaca totiž chcela mať oficiálnu bohoslužbu a nielen požehnanie v talianskom paláci.

Vtedy dvadsaťdvaročný mladík si pre svojich hostí prenajal luxusnú vilu. Na svadbe nechýbali viaceré známe osobnosti, ako napríklad boxer Ricky Hatton, jeho vtedajší spoluhráči z Manchestru United Rio Ferdinand a John O'Shea, alebo hráči konkurenčného Liverpoolu Steven Gerrard a Peter Crouch. Rooney povedal svojim priateľom, aby si nechali peňaženky doma a zaplatil za nich všetky výdavky. Náklady na ubytovanie a stravu hostí sa dokopy pohybovali okolo 250-tisíc libier.

4. Princ William a Kate Middletonová – 34 miliónov dolárov

Svadba princa Williama a Catherine Middletonovou (na snímke) sa konala 29. apríla 2011. Ženích je druhý v poradí následníkov britského trónu. Nevesta Catherine Middletonová bola jeho priateľkou od roku 2003. Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge si vymenili sľuby pred zhromaždením 1 900 hostí vo Westminsterskom opátstve. Obrad prostredníctvom televízie a internetu sledovalo viac ako 23 miliónov divákov po celom svete. Okrem toho viac ako milión ľudí lemovalo trasu medzi Westminsterským opátstvom a Buckinghamským palácom, po ktorej išiel svadobný sprievod.

Samotné náklady na svadbu znášala kráľovská rodina a rodina Middletonovcov, zatiaľ čo náklady na bezpečnosť a dopravu hradila Pokladnica Jej Veličenstva. Najdrahšou položkou svadby bola bezpečnosť. Jej zabezpečenie stálo približne 30 miliónov dolárov a na obrad dohliadalo niekoľko stoviek policajtov a iných ochranných útvarov.

Druhou najdrahšou položkou bola kvetinová výzdoba, ktorú svadobný expert odhadol na 800-tisíc libier. Šaty nevesty od návrhára Alexandra McQueena stáli 240-tisíc libier a dva svadobné koláče stáli zhruba 57-tisíc libier. Kvôli zmysluplnému využitiu svadobných darov založil pár Charitatívny darovací fond princa Williama a slečny Catherine Middletonovej, ktorý sa zameriava na pomoc charitatívnym organizáciám.

Na svadbe sa okrem aristokracie zúčastnilo aj veľa známych osobností, ako napríklad David a Victoria Beckhamovci, Elton John, Guy Ritchie a Joss Stone. Dvojici počas večerného programu zaspievala Ellie Gouldingová. Britská speváčka nahradila tradičnejší Britský národný orchester, ktorý hral počas obradu.

3. Princ Charles a Diana Spencerová – 48 miliónov dolárov

Ďalšou veľkou udalosťou na našom zozname je svadba matky princa Williama, Diany. Jej svadba s princom Charlesom z roku 1981 zostáva jednou z najdrahších kráľovských svadieb a určite najdrahšou britskou kráľovskou svadbou všetkých čias. Ak by bola jej cena upravená o infláciu, dnes by sa pohybovala na úrovni 110 miliónov dolárov.

Odhaduje sa, že obrad sledovalo okolo 750 miliónov ľudí po celom svete. Podujatie sa vysielalo v 50 krajinách a pokrývalo ho takmer 100 televíznych staníc. Trasu Dianinho sprievodu z Clarence House do Westminsterského opátstva lemovali dva milióny divákov, pričom davy riadilo 4-tisíc policajtov a 2 200 vojenských dôstojníkov. Na zvýšenú bezpečnosť sa dbalo najmä kvôli potenciálnej hrozbe útoku separatistickej Írskej republikánskej armády.

Dianine svadobné šaty stáli 9-tisíc libier (ekvivalent v roku 2019 by predstavoval 34 750 libier). Šaty boli vyrobené z hodvábneho taftu zo slonoviny, zdobené čipkou, ručnou výšivkou a 10-tisíc perlami. Boli navrhnuté Alžbetou a Davidom Emanuelovými, pričom vlečka merala až 7,6 metra. Šaty ušili podľa Dianinho želania, ktorá si priala mať najdlhšiu vlečku v histórii kráľovských svadieb.

Pár a 120 hostí sa po obrade vydali na svadobné raňajky do Buckinghamského paláca. V noci sa nad Hyde Parkom rozžiaril ohňostroj a po celej krajine sa rozsvietilo 100 majákov. Pár mal 27 svadobných tort. Jednu z nich dodali aj Britské námorné ozbrojené sily. David Avery, hlavný pekár v Kráľovskej námornej škole varenia, pripravoval svadobný koláč viac ako 14 týždňov.

2. Amit Bhatia a Vanisha Mittalová – 55 miliónov dolárov

Podľa Guinnessovej knihy rekordov oficiálne najdrahšia svadba patrí Amitovi Bhatiovi a Vanishe Mittalovej. Vanisha je dcéra indického magnáta Lakshmiho Mittala. Mittal je vlastníkom spoločnosti ArcelorMittal, ktorá je najväčšou oceliarskou spoločnosťou na svete. Patriarcha má v Indii prezývku „Kráľ ocele“ aktuálne má majetok vo výške 18,2 miliardy dolárov.

Svadba medzi vtedy 23-ročnou nevestou a 25-ročným ženíchom sa uskutočnila v roku 2004. Podujatie, ktoré sa konalo v paláci vo Versailles, je dodnes jediná súkromná akcia, ktorá sa kedy v paláci konala. Oslavy trvali šesť dní, počas ktorých sa zopakovalo napríklad dvorenie páru a slávnostné zásnuby, všetko podľa tradičných indických zvyklostí.

Do Francúzska priletelo na 12 súkromných lietadlách viac ako tisíc významných hostí z celého sveta. Len náklady na dopravu svadobčanov prevyšovali sumu 2 miliónov dolárov. Všetci hostia pred svadbou dostali 20-stranové pozvánky, ktoré im doručili v strieborných škatuľkách. Šaty nevesty stáli 275-tisíc dolárov a boli vykladané 8-tisícmi Swarovského kryštálmi.

Svadobný obrad sa konal v zámku Chateau Vaux le Vicomte zo 17. storočia, ktorému podľa BBC patrí titul najkrajšieho zámku vo Francúzsku. Odtiaľ sa hostia presunuli do Versaillského paláca. Na svadbe sa zúčastnilo niekoľko známych osobností, hlavne z Bollywoodu. Na konci večera mala 30-minútové súkromné vystúpenie speváčka Kylie Minogueová, ktorá zaň dostala honorár vo výške 500-tisíc dolárov. Večer zavŕšil súkromný ohňostroj v záhradách pred Eiffelovou vežou, ktorý údajne stál cez milión dolárov.

1. Said Gutseriev a Khadija Uzhakhová – neoficiálne 1 miliarda dolárov

Aj keď nie je táto suma potvrdená, svadba medzi Saidom Gutserievom a Khadijou Uzhakhovou stála údajne až miliardu dolárov. Ide tak o jednoznačne najdrahšiu svadbu v histórii. Otec ženícha je ruský podnikateľ Michail Gutseriev, ktorý je známym ropným magnátom. Jeho konglomerát Safmar Group podniká v oblasti ropy, uhlia, nehnuteľností a maloobchodu.

Honosná svadba, ktorá sa konala v Moskve v roku 2016, zahŕňala steny a oblúky plné čerstvých kvetov, luxusnú hostinu, ohňostroj a deväťposchodovú svadobnú tortu. Len samotné kvety stáli viac ako dva milióny dolárov. Svadobná torta vyšla na 300-tisíc dolárov. Celkovo sa na svadbe zúčastnilo viac ako 600 ľudí.

Nevesta, vtedajšia študentka zubného lekárstva na Moskovskej univerzite, mala na sebe extravagantné svadobné šaty od návrhárky Elie Saabovej. Odborníci na svadobný priemysel odhadli, že na ich tvorbu bolo potrebných minimálne 40 ľudí a stáli okolo milión dolárov. Obrovské šaty boli celé pokryté kryštálmi a vážili viac ako 11 kilogramov.

Veľkolepá udalosť sa konala v Safise – luxusnej reštaurácii v Moskve. Tá je známa svojou honosnou architektúrou a dizajnovými prvkami vrátane neuveriteľných fresiek na strope, mramorovými podlahami a obrovskými krištáľovými lustrami.

Na svadbe vystupovalo hneď niekoľko známych osobností. Napríklad speváčka Jennifer Lopezová za svoje vystúpenie dostala 5 miliónov dolárov. Okrem toho vystupovali aj hviezdy ako Enrique Iglesias a Sting. Nasledujúci deň sa celá akcia presunula do Londýna, kde pokračovala after párty. Tu hosťom spievali napríklad Sir Elton John a speváčka Beyoncé.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.6.2021 Redakcia FinReport

Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí

Škody na nehnuteľnostiach spôsobené lokálnymi živlami sú čoraz nepredvídateľnejšie. A počet poistných udalostí, za ktoré môžu ...

15.6.2021 Roland Régely

Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia

Finančná správa predstavila nový web určený na preclievanie zásielok z krajín mimo Európskej únie. Urobila tak v súvislosti so zmenami, ...

15.6.2021 Redakcia FinReport

NBS schválila kúpu Poštovej poisťovne poisťovňou Union, ktorá takto získala 160-tisíc nových klientov

Národná banka Slovenska (NBS) schválila, že poisťovňa Union môže definitívne prevziať Poštovú poisťovňu. Financial. Report o tejto ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

LIVE STREAM s Petrom Štadlerom: Ako správne investovať

Investovanie sa stáva trendom, a preto sa budeme s Petrom Štadlerom naživo rozprávať o tom, ako by dnes ľudia mali rozmýšľať o ...

14.6.2021 Zuzana Mecková

Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca

Nedávno publikovaná vyhláška z rezortu financií, ktorá zahŕňa tri nové formuláre o jednotlivých zložkách poistného, nadobudne ...

14.6.2021 Redakcia FinReport

Obmedzili sme platenie v hotovosti, ale bezkontaktné platby aj tak využíva len necelá štvrtina Slovákov

Napriek tomu, že bezkontaktné platby sa stali bankovým aj fintechovým hitom minulého roku, hotovosť je stále najpoužívanejším platobným ...

9.6.2021 Redakcia FinReport

Konferencia opäť s osobnou účasťou! V júni sa zíde viac než sto finančných riaditeľov

Výročné stretnutie finančných riaditeľov CFO Congress 2021 je tento rok naplánované na 22. júna. Je to jedna z prvých tohtoročných ...

4.6.2021 Patrícia Beličková

Róbert Schochmann: Šéf inovatívneho startupu Trainshot predstavil robotický terč fungujúci na báze umelej inteligencie

Hoci mnohé krajiny ešte stále fungujú v „obmedzenom“ režime, slovenskému startupu Trainshot sa podarilo uspieť na medzinárodnej výstave ...

22.5.2021 Dominik Horváth

Françoise Bettencourt Meyersová: Najbohatšia žena na svete by najradšej zabudla na minulosť svojich predkov

Kozmetické impérium L’Oréal za svoj počiatočný úspech vďačí revolúcii, ktorú prinieslo do oblasti ženskej vlasovej kozmetiky. ...

15.5.2021 Dominik Horváth

Najdrahšie rozvody: Jeff Bezos vyplatil svojej žene 36 miliárd dolárov, Gatesovci by ich mohli prekonať

Ohlásenie rozvodu zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa s manželkou Melindou šokovalo verejnosť. Pár, ktorý bol spolu viac ako 27 rokov a ...

13.5.2021 Robert Juriš

Matej Ftáčnik: Naše bankovníctvo patrí k svetovej špičke, ale na platenie úsmevom si musíme ešte chvíľu počkať

Umelá inteligencia, dátové technológie, technologické inovácie, to nie sú len témy, ktoré čakajú na to, ako ich uchopíme. To je veľmi ...

8.5.2021 Dominik Horváth

Waltonovci: Najbohatšia rodina na svete, ktorá založila sieť obchodov Walmart, zamestnáva 2 milióny ľudí

Zakladateľ Walmartu Samuel Walton finančne pomáhal svojej rodine už ako dieťa. Neskôr sa vďaka jeho šikovnosti a revolučným obchodným ...

4.5.2021 Redakcia FinReport

Agata Aniela Przygoda a Juraj Dlhopolček sa stali novými členmi predstavenstva Allianz SDSS

Novými členmi predstavenstva v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) sa stali Agata Aniela Przygoda a Juraj ...

3.5.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom PPSS a DSS Poštovej banky je Gabriel Balog

Prvá penzijná správcovská spoločnosť (PPSS) Poštovej banky a Dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) Poštovej banky majú nového ...

1.5.2021 Dominik Horváth

Bernie Madoff: Marketingový čarodejník „namotal“ exkluzívnu klientelu, ktorú pripravil o 65 miliárd dolárov

Odborník na finančné trhy, riaditeľ burzy NASDAQ a finančný mág. Tak poznala verejnosť Bernarda Madoffa. Okrem toho bol však aj tvorcom ...

24.4.2021 Dominik Horváth

Bernard Arnault: Vlk v kašmírovom kabáte – vďaka svojej bezohľadnosti je druhým najbohatším človekom na svete

Svoju kariéru začínal v spoločnosti svojho otca. Neskôr sa mu podarilo kúpiť legendu módneho priemyslu – značku Christian Dior. Známym sa ...

15.4.2021 Robert Juriš

Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ

Niektorými milovaná, inými zatracovaná. Svetovo preslávená a masovo obľúbená značka s nálepkou symbolu konzumnej spoločnosti v čase ...

10.4.2021 Dominik Horváth

Richard Branson: Ako sa z dyslektika stal miliardár, rytier a priekopník komerčných letov do vesmíru

Kvôli svojej túžbe podnikať odišiel zo školy už v 16-tich rokoch. Presadil sa v hudobnom priemysle. Neskôr presedlal na lietadlá, a jeho ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  GLOBSEC 2021 je vďaka Vacuumlabs a jeho projektu Rýchlotest-Covid bezpečným miestom bez COVID-19
 2. 2.
  Dodávateľovi antigénových testov Eurolab Lambda vlani narástol zisk, prilepšil si takmer o štyri milióny eur
 3. 3.
  Nová vyhláška ministerstva financií skomplikuje život klientom poisťovní. Je nepresná a mätúca
 4. 4.
  Lacné nákupy z Číny alebo USA sa od júla skomplikujú a predražia
 5. 5.
  Extrémne prejavy počasia ovplyvnené zmenou klímy menia štruktúru poistných udalostí