Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Najdrahšie svadby na svete: Mala ju dcéra indického oceliarskeho magnáta Mittala, či ruský oligarcha Gutseriev?

Dominik Horváth Lídri
SK
EN
Poslať

Pre mnohých ľudí je svadba najdôležitejším dňom ich života. Tento obrad spečatenia lásky slávime už od nepamäti. Nie všetci sa však zameriavajú len na jeho podstatu a na okázalú oslavu sú ochotní minúť milióny dolárov či eur. Od diamantmi zdobených šiat, cez niekoľkoposchodové torty až po prenajatie si historických palácov. Tak dnes vyzerajú svadby naozaj bohatých ľudí. Redakcia Financial Report si pre vás pripravila zoznam najdrahších svadieb na svete, v ktorom figurujú športovci, aristokrati aj oligarchovia.

image

Foto: Getty Images

5. Wayne Rooney a Coleen McLoughlinová – 8 miliónov dolárov

Titul najdrahšej svadby športovca patrí futbalistovi Wayneovi Rooneymu a jeho manželke Coleen McLoughlinovej. Pár sa zobral v roku 2008 v talianskom letovisku Portofino. Celkový účet zahŕňal takmer 1 milión libier na predsvadobné oslavy, 400-tisíc libier na rezerváciu hudobnej skupiny Westlife a 200-tisíc libier na šaty nevesty.

Pred začatím obradu dopravilo do Talianska 64 hostí z Veľkej Británie päť súkromných lietadiel. Svadba trvala štyri dni. Zahŕňala obed na palube luxusnej jachty, bál v maskách a raňajky so šampanským. Hlavný ceremoniál sa uskutočnil 14. júna 2008 vo vile Durazzo, ktorá je súčasťou historického hradu Castello Brown zo 16. storočia. Ten sa pýši panoramatickým výhľadom na taliansku Riviéru. Recepcia obradu sa konala v La Cervare, v 700 rokov starom bývalom opátstve.

Dvojica si do Talianska zavolala aj vlastného kňaza. Tým bol Coleenin osobný kňaz z Liverpoolu. Ako silne veriaca totiž chcela mať oficiálnu bohoslužbu a nielen požehnanie v talianskom paláci.

Vtedy dvadsaťdvaročný mladík si pre svojich hostí prenajal luxusnú vilu. Na svadbe nechýbali viaceré známe osobnosti, ako napríklad boxer Ricky Hatton, jeho vtedajší spoluhráči z Manchestru United Rio Ferdinand a John O'Shea, alebo hráči konkurenčného Liverpoolu Steven Gerrard a Peter Crouch. Rooney povedal svojim priateľom, aby si nechali peňaženky doma a zaplatil za nich všetky výdavky. Náklady na ubytovanie a stravu hostí sa dokopy pohybovali okolo 250-tisíc libier.

4. Princ William a Kate Middletonová – 34 miliónov dolárov

Svadba princa Williama a Catherine Middletonovou (na snímke) sa konala 29. apríla 2011. Ženích je druhý v poradí následníkov britského trónu. Nevesta Catherine Middletonová bola jeho priateľkou od roku 2003. Vojvoda a vojvodkyňa z Cambridge si vymenili sľuby pred zhromaždením 1 900 hostí vo Westminsterskom opátstve. Obrad prostredníctvom televízie a internetu sledovalo viac ako 23 miliónov divákov po celom svete. Okrem toho viac ako milión ľudí lemovalo trasu medzi Westminsterským opátstvom a Buckinghamským palácom, po ktorej išiel svadobný sprievod.

Samotné náklady na svadbu znášala kráľovská rodina a rodina Middletonovcov, zatiaľ čo náklady na bezpečnosť a dopravu hradila Pokladnica Jej Veličenstva. Najdrahšou položkou svadby bola bezpečnosť. Jej zabezpečenie stálo približne 30 miliónov dolárov a na obrad dohliadalo niekoľko stoviek policajtov a iných ochranných útvarov.

Druhou najdrahšou položkou bola kvetinová výzdoba, ktorú svadobný expert odhadol na 800-tisíc libier. Šaty nevesty od návrhára Alexandra McQueena stáli 240-tisíc libier a dva svadobné koláče stáli zhruba 57-tisíc libier. Kvôli zmysluplnému využitiu svadobných darov založil pár Charitatívny darovací fond princa Williama a slečny Catherine Middletonovej, ktorý sa zameriava na pomoc charitatívnym organizáciám.

Na svadbe sa okrem aristokracie zúčastnilo aj veľa známych osobností, ako napríklad David a Victoria Beckhamovci, Elton John, Guy Ritchie a Joss Stone. Dvojici počas večerného programu zaspievala Ellie Gouldingová. Britská speváčka nahradila tradičnejší Britský národný orchester, ktorý hral počas obradu.

3. Princ Charles a Diana Spencerová – 48 miliónov dolárov

Ďalšou veľkou udalosťou na našom zozname je svadba matky princa Williama, Diany. Jej svadba s princom Charlesom z roku 1981 zostáva jednou z najdrahších kráľovských svadieb a určite najdrahšou britskou kráľovskou svadbou všetkých čias. Ak by bola jej cena upravená o infláciu, dnes by sa pohybovala na úrovni 110 miliónov dolárov.

Odhaduje sa, že obrad sledovalo okolo 750 miliónov ľudí po celom svete. Podujatie sa vysielalo v 50 krajinách a pokrývalo ho takmer 100 televíznych staníc. Trasu Dianinho sprievodu z Clarence House do Westminsterského opátstva lemovali dva milióny divákov, pričom davy riadilo 4-tisíc policajtov a 2 200 vojenských dôstojníkov. Na zvýšenú bezpečnosť sa dbalo najmä kvôli potenciálnej hrozbe útoku separatistickej Írskej republikánskej armády.

Dianine svadobné šaty stáli 9-tisíc libier (ekvivalent v roku 2019 by predstavoval 34 750 libier). Šaty boli vyrobené z hodvábneho taftu zo slonoviny, zdobené čipkou, ručnou výšivkou a 10-tisíc perlami. Boli navrhnuté Alžbetou a Davidom Emanuelovými, pričom vlečka merala až 7,6 metra. Šaty ušili podľa Dianinho želania, ktorá si priala mať najdlhšiu vlečku v histórii kráľovských svadieb.

Pár a 120 hostí sa po obrade vydali na svadobné raňajky do Buckinghamského paláca. V noci sa nad Hyde Parkom rozžiaril ohňostroj a po celej krajine sa rozsvietilo 100 majákov. Pár mal 27 svadobných tort. Jednu z nich dodali aj Britské námorné ozbrojené sily. David Avery, hlavný pekár v Kráľovskej námornej škole varenia, pripravoval svadobný koláč viac ako 14 týždňov.

2. Amit Bhatia a Vanisha Mittalová – 55 miliónov dolárov

Podľa Guinnessovej knihy rekordov oficiálne najdrahšia svadba patrí Amitovi Bhatiovi a Vanishe Mittalovej. Vanisha je dcéra indického magnáta Lakshmiho Mittala. Mittal je vlastníkom spoločnosti ArcelorMittal, ktorá je najväčšou oceliarskou spoločnosťou na svete. Patriarcha má v Indii prezývku „Kráľ ocele“ aktuálne má majetok vo výške 18,2 miliardy dolárov.

Svadba medzi vtedy 23-ročnou nevestou a 25-ročným ženíchom sa uskutočnila v roku 2004. Podujatie, ktoré sa konalo v paláci vo Versailles, je dodnes jediná súkromná akcia, ktorá sa kedy v paláci konala. Oslavy trvali šesť dní, počas ktorých sa zopakovalo napríklad dvorenie páru a slávnostné zásnuby, všetko podľa tradičných indických zvyklostí.

Do Francúzska priletelo na 12 súkromných lietadlách viac ako tisíc významných hostí z celého sveta. Len náklady na dopravu svadobčanov prevyšovali sumu 2 miliónov dolárov. Všetci hostia pred svadbou dostali 20-stranové pozvánky, ktoré im doručili v strieborných škatuľkách. Šaty nevesty stáli 275-tisíc dolárov a boli vykladané 8-tisícmi Swarovského kryštálmi.

Svadobný obrad sa konal v zámku Chateau Vaux le Vicomte zo 17. storočia, ktorému podľa BBC patrí titul najkrajšieho zámku vo Francúzsku. Odtiaľ sa hostia presunuli do Versaillského paláca. Na svadbe sa zúčastnilo niekoľko známych osobností, hlavne z Bollywoodu. Na konci večera mala 30-minútové súkromné vystúpenie speváčka Kylie Minogueová, ktorá zaň dostala honorár vo výške 500-tisíc dolárov. Večer zavŕšil súkromný ohňostroj v záhradách pred Eiffelovou vežou, ktorý údajne stál cez milión dolárov.

1. Said Gutseriev a Khadija Uzhakhová – neoficiálne 1 miliarda dolárov

Aj keď nie je táto suma potvrdená, svadba medzi Saidom Gutserievom a Khadijou Uzhakhovou stála údajne až miliardu dolárov. Ide tak o jednoznačne najdrahšiu svadbu v histórii. Otec ženícha je ruský podnikateľ Michail Gutseriev, ktorý je známym ropným magnátom. Jeho konglomerát Safmar Group podniká v oblasti ropy, uhlia, nehnuteľností a maloobchodu.

Honosná svadba, ktorá sa konala v Moskve v roku 2016, zahŕňala steny a oblúky plné čerstvých kvetov, luxusnú hostinu, ohňostroj a deväťposchodovú svadobnú tortu. Len samotné kvety stáli viac ako dva milióny dolárov. Svadobná torta vyšla na 300-tisíc dolárov. Celkovo sa na svadbe zúčastnilo viac ako 600 ľudí.

Nevesta, vtedajšia študentka zubného lekárstva na Moskovskej univerzite, mala na sebe extravagantné svadobné šaty od návrhárky Elie Saabovej. Odborníci na svadobný priemysel odhadli, že na ich tvorbu bolo potrebných minimálne 40 ľudí a stáli okolo milión dolárov. Obrovské šaty boli celé pokryté kryštálmi a vážili viac ako 11 kilogramov.

Veľkolepá udalosť sa konala v Safise – luxusnej reštaurácii v Moskve. Tá je známa svojou honosnou architektúrou a dizajnovými prvkami vrátane neuveriteľných fresiek na strope, mramorovými podlahami a obrovskými krištáľovými lustrami.

Na svadbe vystupovalo hneď niekoľko známych osobností. Napríklad speváčka Jennifer Lopezová za svoje vystúpenie dostala 5 miliónov dolárov. Okrem toho vystupovali aj hviezdy ako Enrique Iglesias a Sting. Nasledujúci deň sa celá akcia presunula do Londýna, kde pokračovala after párty. Tu hosťom spievali napríklad Sir Elton John a speváčka Beyoncé.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
27.9.2021 Redakcia FinReport

Akcia Kuriér: Podvodníci mohli na spotrebnej dani pripraviť štát o 1,1 milióna eur. Polícia im zhabala 12 ton tabaku

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali ...

27.9.2021 Zuzana Mecková

Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák

Pandemická situácia sa síce zhoršuje, ale všetci cestovatelia veria, že tomuto spôsobu trávenia voľného času určite nie je koniec. Pri ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Odložené sociálne odvody je potrebné uhradiť najneskôr do konca septembra

Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktorí si počas koronakrízy požiadali o odklad poistného za marec 2020, ...

27.9.2021 Redakcia FinReport

Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné

Akcie firiem zameraných na počítačové hry zažili minulý rok prudký rozmach. V tomto roku sa však situácia obrátila. Nohy im podlomilo ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Tento rok si dovolenku pri mori užilo viac Slovákov. Prezradili ich platby kartou

Tohtoročná letná turistická sezóna bola určite lepšia ako tá minuloročná. Svedčí o tom aj objem zaznamenaných platieb kartou a tiež ...

26.9.2021 Redakcia FinReport

Vývoz produktov chemického priemyslu z krajín EÚ do sveta je oveľa vyšší ako ich dovoz

Krajiny Európskej únie sú dôležitým exportérom produktov chemického priemyslu do zahraničia. Vývoz produktov chemického priemyslu z ...

23.9.2021 Redakcia FinReport

Marián Hossa: Po uplynutí kontraktu v zámorí sa vrhol na podnikanie s mrazenými výrobkami

Legendárny slovenský hokejista a trojnásobný držiteľ najprestížnejšej hokejovej ceny Stanley Cup sa po uplynutí svojho športového ...

22.9.2021 Jana Schochmann

Dušan Macula – Ak chcete byť presvedčivý obchodník, buďte autentický

Na nič sa nehrajte! Úspech firmy tkvie v dobrých a úprimných vzťahoch lídra so spolupracovníkmi. To je stručný „recept na úspech“ od ...

17.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti sa stal Vladimír Jacko

Vladimír Jacko sa stal Novým generálnym riaditeľom Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Výberové konanie organizovalo Ministerstvo ...

9.9.2021 Redakcia FinReport

Branislav Sandtner je novým generálnym riaditeľom Citibank pre Slovenskú republiku

Citibank Europe vymenovala Branislava Sandtnera za nového generálneho riaditeľa pre Slovenskú republiku. Na svojej novej pozícii bude ...

8.9.2021 Redakcia FinReport

Novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne sa stane Robert Altfahrt-Riedler

Robert Altfahrt-Riedler sa od začiatku nasledujúceho roku stane novým členom predstavenstva Allianz – Slovenskej poisťovne. Na starosti bude ...

6.9.2021 Redakcia FinReport

Novým generálnym riaditeľom spoločnosti McDonald´s pre Česko a Slovensko je Američan Dan Camp

Po siedmich rokoch prichádza k zmene na najvyššej pozícii v spoločnosti McDonald's v Česku a na Slovensku. Poliaka Tomasza Rogacza na poste ...

23.8.2021 Robert Juriš

Marek Chrastina: Pri investovaní nikdy nedosiahnete 100-percentnú úspešnosť. Pointou je, aby zisky prevýšili straty

Kedysi v investorskom praveku stačilo poznať jedinú kľúčovú informáciu, a o obchodný biznis bolo postarané. Neskôr bolo dôležité túto ...

13.8.2021 Dominik Horváth

TOP 7 investorov: Dlhé roky sa im darilo dosahovať výsledky ako nikomu inému, až sa stali legendou

Najznámejší investori sú ako rockové hviezdy finančného sveta. Majú dlhoročnú schopnosť svojimi geniálnymi rozhodnutiami porážať trh, ...

11.8.2021 Redakcia FinReport

Novým riaditeľom spoločnosti Ikea na Slovensku sa stane David McCabe

David (Dave) McCabe sa stane novým generálnym riaditeľom Ikea v Českej republike, Maďarsku a na Slovensku. Na novej pozícii sa predstaví ...

4.8.2021 Redakcia FinReport

Štvrtý najbohatší človek na svete, Bill Gates, je rozvedený. O osude 130-miliardového majetku rozhodne súd

Aktuálne štvrtý najbohatší človek na svete, jeden z najznámejších podnikateľov vôbec a spoluzakladateľ spoločnosti Microsoft, Bill ...

10.7.2021 Dominik Horváth

Larry Ellison: Zakladateľ Oracle často počúval, že v živote nič nedosiahne. Tak sa zaťal a dnes je z neho miliardár

Larry mal ťažké detstvo. Matka ho dala na adopciu a jeho adoptívny otec mu hovoril, že nikdy v živote nič nedosiahne. Možno práve kvôli ...

8.7.2021 Robert Juriš

Lukáš Novák: Uplynulé náročné obdobie bolo pre našu InTeFi festivalom príležitostí

Moderné spoločnosti dnes už neuspokojuje prvoplánový biznis založený na princípe – lacno nakúp, draho predaj. Po novom sa venujú ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Starostlivosť o zrak: Aké zľavy poskytujú jednotlivé zdravotné poisťovne?
 2. 2.
  Asistenčné služby k cestovnému poisteniu v prípade nepríjemnej udalosti fungujú ako záchranný padák
 3. 3.
  Firmám už zostáva len niekoľko dní na aktualizáciu údajov v obchodnom registri, inak budú vymazané
 4. 4.
  Záujem o počítačové hry mierne ochabol, no pravdepodobne je to len dočasné
 5. 5.
  Komunálne voľby v Grazi nečakane vyhrali komunisti, získali takmer 30 percent hlasov