Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflačný šok: Ceny tovarov a služieb rastú na celom svete, krajiny zápasia s červenými číslami

Robert Juriš Financie
SK
EN
Poslať

Po zverejnení pravidelných mesačných údajov o náraste spotrebiteľských cien tovarov a služieb niektoré krajiny zachvátila inflačná panika. Štáty, ktorých ekonomika je naviazaná na spoločnú európsku menu, sa budú spoliehať na politiku Európskej centrálnej banky udržiavania nízkych základných úrokových sadzieb. Niektoré ďalšie krajiny si, naopak, zvolili opačnú cestu zvyšovania sadzieb.

image

Foto: Shutterstock

Slovensko je nad priemerom eurozóny

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny vystúpila na 3 %. Je to o celý percentuálny bod viac, ako je želaná a dlhodobo tolerovateľná 2-percentná hranica. Napriek tomu je nárast inflácie v krajinách do nej začlenených len mierny.

Slovenská republika patrí k tým krajinám, v ktorých je inflácia vyššia ako priemer eurozóny. V auguste ceny tovarov a služieb „vyskočili“ medziročne na 3,8 %. Najviac zdraželi pohonné látky, tabak a bývanie. Priplatili sme si aj za niektoré základné druhy potravín, ako napríklad zeleninu, chlieb, mäso, mliečne výrobky a vajcia. Takto draho sme na Slovensku nemali počas posledných deviatich rokov.

Ekonomickí analytici predpokladajú, že obyvatelia Slovenska v súvislosti s rýchlo rastúcou infláciou majú to najhoršie ešte len pred sebou. Ak bude aj naďalej stúpať týmto tempom, je viac ako zrejmé, že pokazí radosť občanom z podobne rýchlo rastúcich miezd, ktoré predstavujú protiváhu čoraz drahších tovarov a služieb.

Čo je to inflácia a ako sa prejavuje

V trhovej ekonomike sa ceny tovarov a služieb priebežne menia. O inflácii hovoríme, keď dochádza k zdražovaniu nielen jednotlivých položiek ale tovarov a služieb ako celku. Inak povedané, keď si dnes za jedno euro kúpime menej, ako by sme si zaň kúpili včera. Inflácia teda znižuje hodnotu meny v čase. 

Situácia je horšia, ako pôvodne očakávali

Horšia situácia ako na Slovensku je aktuálne v Česku. Cenová hladina tu v auguste stúpla na 4,1 %, čo je viac, ako predpokladali aj najpesimistickejšie prognózy. Ceny miestnych tovarov vzrástli o 3,6 % a služieb dokonca o 4,9 %. Ich nárast je v Česku najrýchlejší za posledných 13 rokov a skeptici tvrdia, že inflácia smeruje k piatim percentám.

Hranica tolerančného pásma akceptovaná miestnou centrálnou bankou sa nachádza podstatne nižšie, ako ukazujú aktuálne čísla inflácie v krajine. Českí ekonómovia predpokladajú, že prudké zdražovanie súvisí s pumpovaním peňazí do ekonomiky počas razantného nástupu pandémie koronavírusu, ktorá vyvolala prudké zníženie výrobných kapacít.

Zároveň tiež poukazujú na to, že problémom je takzvaná jadrová inflácia, teda inflácia očistená o cenovo kolísavejšie položky spotrebiteľského koša, ako sú napríklad potraviny alebo energie. Práve táto jadrová inflácia je v krajine najvyššia od 90. rokov minulého storočia.

Česko zvýši úrokové sadzby, ECB nie

Predpokladá sa, že Česká národná banka (ČNB) na situáciu zareaguje ďalším zvyšovaním základných úrokových sadzieb. Členovia bankovej rady ČNB už teraz avizujú, že najbližšie by to mohlo byť o pol percentuálneho bodu. To podľa analytikov bude mať negatívny vplyv na chod ekonomiky krajiny a zároveň sa zvýši aj rozdiel medzi úrokovými sadzbami v Česku a v eurozóne.

Naopak, Európska centrálna banka (ECB) prostredníctvom Rady guvernérov deklarovala, že neplánuje zvyšovať základné úrokové sadzby, a to ani v prípade, ak by inflácia v eurozóne vystúpila nad úroveň želaných 2 %, čo sa vlastne už stalo.

Ako sú na tom iné krajiny

Ešte horšia situácia ako v Českej republike panuje v Rusku. Ruská centrálna banka zvýšila sadzby o ďalších 25 bázických bodov na úroveň 6,75 %. Bolo to už piate zvýšenie úrokových sadzieb za sebou.

Banka sa tak snaží bojovať s infláciou, ktorá sa nachádza na svojich päťročných maximách. Jej úroveň v auguste dosiahla alarmujúcich 6,7 %. Vysoká inflácia je aj v USA, aktuálne 5,3 %. 

V rámci eurozóny registrujú najvyšší index spotrebiteľských cien v pobaltských krajinách – v Estónsku a Litve na úrovni 5 % a potom v Belgicku (4,7 %). Najnižší je na Malte (0,4 %), v Grécku (1,2 %) Portugalsku, (1,3 %).

Dôležité bude, kam až porastie cena energií

Najsilnejšia európska ekonomika – nemecká – dopláca na ceny energií, ktoré sú tu najdrahšie v histórii krajiny. Je to jeden z dôsledkov rozhodnutia, že sa Nemecko postavilo do čela iniciatívy uhlíkovej neutrality do roku 2050. Samotná inflácia je tu najvyššia za posledných 30 rokov.

Vo všeobecnosti sa v Európe očakáva, že cena energií ešte bude rásť. Veľkoobchodná cena zemného plynu len v tomto roku vzrástla o 200 %. Drahý plyn zároveň zvyšuje cenu elektriny, ktorá sa z neho vyrába. Ďalšou komoditou, z ktorej sa elektrina vyrába, je uhlie. Na to sú však potrebné emisné povolenky a tie sú v tomto roku historicky najdrahšie.

Očakáva sa teda, že v blízkej budúcnosti by v Európe mali zdražieť elektrina aj plyn, čo sa prejaví ďalším zvýšením inflácie. A dlhodobá snaha o „zelenú“ Európu dáva tušiť, že nemalé náklady na dosiahnutie tohto odvážneho cieľa prispejú k tomu, že vysoké čísla inflácie môžu trvať dlhšie, ako v súčasnosti predpokladajú analytici.

Aké sú prognózy slovenských analytikov

Výhľady do budúcnosti z pera európskych analytikov sa výrazne rozchádzajú. Pozrime sa preto aspoň na to, ako vidia situáciu ich slovenskí kolegovia:

Očakávame, že rast spotrebiteľských cien v tomto roku dosiahne v priemere 2,4 % s jemným zrýchlením v budúcom roku na 2,8 %, kde zohrajú úlohu najmä ceny energií. Do ďalších mesiacov tohto roka predpokladáme zvýšenú mieru inflácie kulminujúcu práve na prelome leta a jesene s postupným zvoľnením jej tempa v závere roka,“ myslí si Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne s tým, že väčšinu z inflačných tlakov označil za dočasné, pričom k bežným nižším mieram inflácie by sme sa podľa neho mali dostať v druhej polovici budúceho roka.

Podľa Ľudovíta Koršňáka z UniCredit Bank by sa inflácia na Slovensku mala zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V závere tohto roka by mohla presiahnuť hranicu 4 % a svoje maximum by mohla atakovať v úvode nasledujúceho roka na úrovni 5 %.

Podobný názor má aj Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company: „Predpokladáme, že tempo zdražovania sa do konca roka ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše približne 5 %.“ V roku 2022 je podľa nej potrebné počítať navyše s nárastom nákladov na bývanie v dôsledku zdraženia cien elektriny a plynu.

Kto na to doplatí?

Na zvyšovanie inflácie doplatia predovšetkým občania, pretože sa znižuje kúpna sila finančných prostriedkov, ktoré majú k dispozícii. Občania doplatia aj na zvyšovanie úrokových sadzieb, pretože im to zníži dostupnosť úverových prostriedkov. Budú teda nútení siahnuť na úspory, alebo sa budú musieť uskromniť. Zvyšovanie cien vstupov a avizované zvýšenie úrokových sadzieb sa negatívne prejavia na ekonomike, čo si zase odnesú platy, respektíve pracovné miesta časti zamestnancov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
24.5.2022 Redakcia FinReport

365.bank zlacňuje hypotéky s 5-ročným fixom až o 0,7 %

Od začiatku tohto roku žiadna banka pôsobiaca na slovenskom finančnom trhu neznížila úrokové sadzby svojich úverov na bývanie. Od februára ...

24.5.2022 Robert Juriš

Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %

Celosvetové poistné sa podľa správy Allianz Global Report v roku 2021 zvýšilo o 5,1 %. Len niekoľko krajín sveta vlani zaznamenalo pokles, ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

Európska komisia: Lepšie sa pripravte na prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku

Európska komisia odkazuje Slovensku, aby sa lepšie pripravilo na prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku. Dôvodom je spomalenie dobiehania ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

Ingenico PayTech 2022: Štyri očakávané trendy platenia v budúcnosti

Viac ako 300 odborníkov na finančné technológie z 55 krajín sa stretlo na konferencii PayTech 2022, ktorá sa konala v portugalskom Lisabone. ...

24.5.2022 Redakcia FinReport

Na dovoz klobúka Krokodíla Dundeeho je potrebné povolenie

Polícia občas musí riešiť až kuriózne prípady, no nemôže ich ignorovať, pretože sú v rozpore s platnými zákonmi. Práve takýmto ...

24.5.2022 Zuzana Mecková

Návrh sociálneho balíčka pre rodiny poslanci parlamentu poslali do druhého čítania

Balík pomoci pre rodiny známy ako balíček protiinflačných opatrení minulý týždeň schválený vládou posunuli poslanci parlamentu do ...

24.5.2022 Roland Régely

Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu

Rast cien stavebných materiálov a energií, stúpajúca inflácia či neustále sa zvyšujúce úrokové sadzby na hypotékach. To sú aktuálne ...

23.5.2022 Naďa Černá

Ako správne čítať ročné vyúčtovanie nákladov za byt?

Už len niekoľko dní zostáva správcom bytových domov, aby vlastníkom jednotlivých bytov doručili vyúčtovanie nákladov za teplo a vodu. ...

23.5.2022 Redakcia FinReport

O jednu „papierovačku“ menej – mamičky už nemusia dokladovať, že porodili

Ďalšia „papierová“ povinnosť sa končí. Mamičky, ktoré poberajú tehotenské, už po pôrode nemusia Sociálnej poisťovni predkladať ...

23.5.2022 Marián Búlik

Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať

Po bezprecedentnom rastovom roku 2021, keď napríklad index S&P 500 narástol o vyše 20 % a technologický NASDAQ o vyše 23 %, prišla v tomto ...

19.5.2022 Roland Régely

Finportal: Minulý rok sa niesol v znamení prudkého rastu tržieb aj zisku

Samostatný finančný agent Finportal má za sebou ďalší mimoriadne úspešný rok. Firma dosiahla až 40-percentný nárast svojich tržieb. ...

19.5.2022 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska udeľovala súhlasy na začatie aj ukončenie činností

Centrálna banka v uplynulých dňoch jednej spoločnosti udelila súhlas na vrátenie povolenia na poskytovanie spotrebiteľských úverov a ...

18.5.2022 Redakcia FinReport

13. dôchodok: Oznamovanie dôchodku zo zahraničia je potrebné stihnúť do 5. júna

Sociálna poisťovňa tento rok vyplatí dôchodcom 13. dôchodok už v júli. Zákon podpísala aj prezidentka republiky Zuzana Čaputová. ...

18.5.2022 Redakcia FinReport

Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur

Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa zo súčasných 25,88 eura na 100 eur. Zvýšený prídavok rodičom vyplatia úrady ...

16.5.2022 Redakcia FinReport

Rusko žongluje s úrokovými sadzbami a umelo posilňuje rubeľ

Ruskému rubľu sa v tomto roku mimoriadne darí. Koncom minulého týždňa sa dostal na úroveň nižšiu ako 63 rubľov za dolár, čo je najmenej ...

16.5.2022 Redakcia FinReport

V bežnom linkovom autobuse pašovali 62,5 kilogramu jantáru

Príslušníci Finančnej správy SR na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom odhalili ďalší pokus o nezákonný dovoz jantáru na územie ...

14.5.2022 Redakcia FinReport

Prečo si neodkladať peniaze pod matrac alebo do ponožky

Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa aj Slováci začali zamýšľať nad tým, či by nebolo dobré mať doma väčšiu finančnú hotovosť – pre ...

13.5.2022 Roland Régely

Partners Group SK: Potvrdili pozíciu jednotky na trhu s obratom takmer 50 miliónov eur

Najväčší finančný sprostredkovateľ na Slovensku v uplynulom roku potvrdil pozíciu trhovej jednotky. Firma s obratom takmer 50 miliónov eur a ...

Aplikácia

 1. 1.
  Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny
 2. 2.
  Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %
 3. 3.
  Návrh sociálneho balíčka pre rodiny poslanci parlamentu poslali do druhého čítania
 4. 4.
  Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu
 5. 5.
  Európska komisia: Lepšie sa pripravte na prechod na zelenú a digitálnu ekonomiku