Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflačný šok: Ceny tovarov a služieb rastú na celom svete, krajiny zápasia s červenými číslami

Robert Juriš Financie
SK
EN
Poslať

Po zverejnení pravidelných mesačných údajov o náraste spotrebiteľských cien tovarov a služieb niektoré krajiny zachvátila inflačná panika. Štáty, ktorých ekonomika je naviazaná na spoločnú európsku menu, sa budú spoliehať na politiku Európskej centrálnej banky udržiavania nízkych základných úrokových sadzieb. Niektoré ďalšie krajiny si, naopak, zvolili opačnú cestu zvyšovania sadzieb.

image

Foto: Shutterstock

Slovensko je nad priemerom eurozóny

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny vystúpila na 3 %. Je to o celý percentuálny bod viac, ako je želaná a dlhodobo tolerovateľná 2-percentná hranica. Napriek tomu je nárast inflácie v krajinách do nej začlenených len mierny.

Slovenská republika patrí k tým krajinám, v ktorých je inflácia vyššia ako priemer eurozóny. V auguste ceny tovarov a služieb „vyskočili“ medziročne na 3,8 %. Najviac zdraželi pohonné látky, tabak a bývanie. Priplatili sme si aj za niektoré základné druhy potravín, ako napríklad zeleninu, chlieb, mäso, mliečne výrobky a vajcia. Takto draho sme na Slovensku nemali počas posledných deviatich rokov.

Ekonomickí analytici predpokladajú, že obyvatelia Slovenska v súvislosti s rýchlo rastúcou infláciou majú to najhoršie ešte len pred sebou. Ak bude aj naďalej stúpať týmto tempom, je viac ako zrejmé, že pokazí radosť občanom z podobne rýchlo rastúcich miezd, ktoré predstavujú protiváhu čoraz drahších tovarov a služieb.

Čo je to inflácia a ako sa prejavuje

V trhovej ekonomike sa ceny tovarov a služieb priebežne menia. O inflácii hovoríme, keď dochádza k zdražovaniu nielen jednotlivých položiek ale tovarov a služieb ako celku. Inak povedané, keď si dnes za jedno euro kúpime menej, ako by sme si zaň kúpili včera. Inflácia teda znižuje hodnotu meny v čase. 

Situácia je horšia, ako pôvodne očakávali

Horšia situácia ako na Slovensku je aktuálne v Česku. Cenová hladina tu v auguste stúpla na 4,1 %, čo je viac, ako predpokladali aj najpesimistickejšie prognózy. Ceny miestnych tovarov vzrástli o 3,6 % a služieb dokonca o 4,9 %. Ich nárast je v Česku najrýchlejší za posledných 13 rokov a skeptici tvrdia, že inflácia smeruje k piatim percentám.

Hranica tolerančného pásma akceptovaná miestnou centrálnou bankou sa nachádza podstatne nižšie, ako ukazujú aktuálne čísla inflácie v krajine. Českí ekonómovia predpokladajú, že prudké zdražovanie súvisí s pumpovaním peňazí do ekonomiky počas razantného nástupu pandémie koronavírusu, ktorá vyvolala prudké zníženie výrobných kapacít.

Zároveň tiež poukazujú na to, že problémom je takzvaná jadrová inflácia, teda inflácia očistená o cenovo kolísavejšie položky spotrebiteľského koša, ako sú napríklad potraviny alebo energie. Práve táto jadrová inflácia je v krajine najvyššia od 90. rokov minulého storočia.

Česko zvýši úrokové sadzby, ECB nie

Predpokladá sa, že Česká národná banka (ČNB) na situáciu zareaguje ďalším zvyšovaním základných úrokových sadzieb. Členovia bankovej rady ČNB už teraz avizujú, že najbližšie by to mohlo byť o pol percentuálneho bodu. To podľa analytikov bude mať negatívny vplyv na chod ekonomiky krajiny a zároveň sa zvýši aj rozdiel medzi úrokovými sadzbami v Česku a v eurozóne.

Naopak, Európska centrálna banka (ECB) prostredníctvom Rady guvernérov deklarovala, že neplánuje zvyšovať základné úrokové sadzby, a to ani v prípade, ak by inflácia v eurozóne vystúpila nad úroveň želaných 2 %, čo sa vlastne už stalo.

Ako sú na tom iné krajiny

Ešte horšia situácia ako v Českej republike panuje v Rusku. Ruská centrálna banka zvýšila sadzby o ďalších 25 bázických bodov na úroveň 6,75 %. Bolo to už piate zvýšenie úrokových sadzieb za sebou.

Banka sa tak snaží bojovať s infláciou, ktorá sa nachádza na svojich päťročných maximách. Jej úroveň v auguste dosiahla alarmujúcich 6,7 %. Vysoká inflácia je aj v USA, aktuálne 5,3 %. 

V rámci eurozóny registrujú najvyšší index spotrebiteľských cien v pobaltských krajinách – v Estónsku a Litve na úrovni 5 % a potom v Belgicku (4,7 %). Najnižší je na Malte (0,4 %), v Grécku (1,2 %) Portugalsku, (1,3 %).

Dôležité bude, kam až porastie cena energií

Najsilnejšia európska ekonomika – nemecká – dopláca na ceny energií, ktoré sú tu najdrahšie v histórii krajiny. Je to jeden z dôsledkov rozhodnutia, že sa Nemecko postavilo do čela iniciatívy uhlíkovej neutrality do roku 2050. Samotná inflácia je tu najvyššia za posledných 30 rokov.

Vo všeobecnosti sa v Európe očakáva, že cena energií ešte bude rásť. Veľkoobchodná cena zemného plynu len v tomto roku vzrástla o 200 %. Drahý plyn zároveň zvyšuje cenu elektriny, ktorá sa z neho vyrába. Ďalšou komoditou, z ktorej sa elektrina vyrába, je uhlie. Na to sú však potrebné emisné povolenky a tie sú v tomto roku historicky najdrahšie.

Očakáva sa teda, že v blízkej budúcnosti by v Európe mali zdražieť elektrina aj plyn, čo sa prejaví ďalším zvýšením inflácie. A dlhodobá snaha o „zelenú“ Európu dáva tušiť, že nemalé náklady na dosiahnutie tohto odvážneho cieľa prispejú k tomu, že vysoké čísla inflácie môžu trvať dlhšie, ako v súčasnosti predpokladajú analytici.

Aké sú prognózy slovenských analytikov

Výhľady do budúcnosti z pera európskych analytikov sa výrazne rozchádzajú. Pozrime sa preto aspoň na to, ako vidia situáciu ich slovenskí kolegovia:

Očakávame, že rast spotrebiteľských cien v tomto roku dosiahne v priemere 2,4 % s jemným zrýchlením v budúcom roku na 2,8 %, kde zohrajú úlohu najmä ceny energií. Do ďalších mesiacov tohto roka predpokladáme zvýšenú mieru inflácie kulminujúcu práve na prelome leta a jesene s postupným zvoľnením jej tempa v závere roka,“ myslí si Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne s tým, že väčšinu z inflačných tlakov označil za dočasné, pričom k bežným nižším mieram inflácie by sme sa podľa neho mali dostať v druhej polovici budúceho roka.

Podľa Ľudovíta Koršňáka z UniCredit Bank by sa inflácia na Slovensku mala zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V závere tohto roka by mohla presiahnuť hranicu 4 % a svoje maximum by mohla atakovať v úvode nasledujúceho roka na úrovni 5 %.

Podobný názor má aj Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company: „Predpokladáme, že tempo zdražovania sa do konca roka ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše približne 5 %.“ V roku 2022 je podľa nej potrebné počítať navyše s nárastom nákladov na bývanie v dôsledku zdraženia cien elektriny a plynu.

Kto na to doplatí?

Na zvyšovanie inflácie doplatia predovšetkým občania, pretože sa znižuje kúpna sila finančných prostriedkov, ktoré majú k dispozícii. Občania doplatia aj na zvyšovanie úrokových sadzieb, pretože im to zníži dostupnosť úverových prostriedkov. Budú teda nútení siahnuť na úspory, alebo sa budú musieť uskromniť. Zvyšovanie cien vstupov a avizované zvýšenie úrokových sadzieb sa negatívne prejavia na ekonomike, čo si zase odnesú platy, respektíve pracovné miesta časti zamestnancov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
26.10.2021 Redakcia FinReport

E-shopom sa darí, predvianočné nákupy sľubujú možno aj nový rekord

Pandémia prinútila ľudí meniť svoje nákupné zvyky a presunula oveľa viac ľudí do online priestoru. Dáta ukazujú, že časť Slovákov pri ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Počet bankrotov sa oproti minulému rekordnému roku znížil

Do konca septembra tohto roka o takzvaný malý konkurz požiadalo viac ako 5-tisíc ľudí. Číslo sa síce zdá vysoké, no je podstatne nižšie ...

26.10.2021 Naďa Černá

Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?

Plánovanie rodiny sa niekedy nezaobíde bez komplikácií. Jednou z čoraz častejšie sa vyskytujúcich býva otázka plodnosti jedného alebo aj ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Z dvoch depozitárov cenných papierov bude definitívne jeden

Proces vytvorenia jedného centrálneho depozitára cenných papierov na Slovensku sa blíži do finále. Rada guvernérov Európskej centrálnej ...

26.10.2021 Redakcia FinReport

Zrovnoprávnením gastrolístkov a finančných príspevkov štát ušetrí na zamestnancoch

Gastrolístky aj finančné príspevky na stravovanie sa zrovnoprávnia. Rozhodli o tom poslanci parlamentu, ktorí schválili novelu Zákonníka ...

26.10.2021 Roland Régely

Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo

Bankový účet si dnes založíte online a za pár minút. Čo však v prípade, že sa ho rozhodnete zrušiť? V mnohých slovenských bankách to ...

25.10.2021 Redakcia FinReport

Súťaž v mene Slovenskej pošty o 10-tisíc eur je podvod

Slovenská pošta upozorňuje na podvodnú súťaž, ktorú niekto organizuje v jej mene. Lákadlom pre záujemcov je možnosť získať rôzne ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Robert Juriš

Enterprise Investors kúpil 40-percentný podiel v sprostredkovateľskej spoločnosti FinGO

Spoločnosť Enterprise Investors (EI) prostredníctvom private equity fondu Polish Enterprise Fund VIII kúpila 40,6 % podiel v ...

19.10.2021 Roland Régely

Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté

Nedávna novela zákona o stravných lístkoch mala priniesť dobré správy pre zamestnancov. Prax však ukázala, že to tak nie je, pretože ...

15.10.2021 Redakcia FinReport

NBS odobrala licenciu samostatnému finančnému agentovi Vladimírovi Demjanovi

Národná banka Slovenska, ako orgán dohľadu nad finančným trhom, odobrala povolenie na vykonávanie činnosti samostatnému finančnému ...

15.10.2021 Robert Juriš

Senior director z Partners Group SK Libor Kovalčík prešiel ku konkurenčnej spoločnosti Simplea aj so 70 maklérmi

Slovenský trh finančných sprostredkovateľov nikdy nebol stopercentne stabilný. Makléri často migrujú za lepšími finančnými nástrojmi, ...

14.10.2021 Redakcia FinReport

Vláda schválila zákon roka. Matovičov návrh štátneho rozpočtu stojí pred bránami parlamentu

Ministrovi financií Igorovi Matovičovi sa podarilo urobiť ďalší krok pri presadzovaní svojho návrhu štátneho rozpočtu na rok 2022. ...

12.10.2021 Redakcia FinReport

Ministerstvo financií pripravilo návrh budúcoročného štátneho rozpočtu s deficitom takmer 5 %

Ministerstvo financií SR skompletizovalo pracovný návrh štátneho rozpočtu na nasledujúci rok a predložilo na rokovanie Hospodárskej a ...

11.10.2021 Robert Juriš

Spoločnosť Partners Group SK medziročne zvýšila produkciu o 20 % a zažila najúspešnejší september vo svojej histórii

Rok 2021 je pre lídra na slovenskom trhu finančného sprostredkovania, pre spoločnosť Partners Group SK, mimoriadne rušným obdobím. ...

8.10.2021 Robert Juriš

FinGO štartuje v Česku. Chce sa stať prvou voľbou pre klientov a prepracovať sa do prvej trojky na trhu

Sprostredkovateľská spoločnosť FinGO vstupuje na český finančný trh. Aktuálna slovenská osmička, ktorá prevádzkuje rovnomennú platformu ...

5.10.2021 Roland Régely

UNIVERSAL maklérsky dom: Vďaka vysokým tržbám a zisku si udržali svoju doterajšiu pozíciu v rebríčku TOP 10

Majú vysoké tržby aj zisk a v rebríčku najväčších finančných sprostredkovateľov stabilnú poprednú pozíciu už niekoľko rokov. ...

3.10.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako viesť deti k finančným návykom: Prasiatko v 6 rokoch, prvý bankový účet v desiatich

Prvým krokom k budovaniu finančnej gramotnosti u detí je zvyčajne poskytnutie prvého vreckového. Odporúča sa začať s ním približne od 6 ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Banky sa topia v zisku, napriek tomu im chýbajú kvalitní ľudia
 2. 2.
  Zrušenie bankového účtu trvá bežne aj mesiac a často nebýva zadarmo
 3. 3.
  Spor o zdaňovanie či nezdaňovanie príjmov z predaja ETF akcií
 4. 4.
  Vyšetrenie plodnosti: Začína muž, ale žena ich podstúpi viac. Ako to riešia poisťovne?
 5. 5.
  Gastrolístky: Diskrimináciu pri zdaňovaní je potrebné opraviť v zákone, no jeho schválenie je zatiaľ neisté