Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Inflačný šok: Ceny tovarov a služieb rastú na celom svete, krajiny zápasia s červenými číslami

Robert Juriš Financie
SK
EN
Poslať

Po zverejnení pravidelných mesačných údajov o náraste spotrebiteľských cien tovarov a služieb niektoré krajiny zachvátila inflačná panika. Štáty, ktorých ekonomika je naviazaná na spoločnú európsku menu, sa budú spoliehať na politiku Európskej centrálnej banky udržiavania nízkych základných úrokových sadzieb. Niektoré ďalšie krajiny si, naopak, zvolili opačnú cestu zvyšovania sadzieb.

image

Foto: Shutterstock

Slovensko je nad priemerom eurozóny

Priemerná inflácia v krajinách eurozóny vystúpila na 3 %. Je to o celý percentuálny bod viac, ako je želaná a dlhodobo tolerovateľná 2-percentná hranica. Napriek tomu je nárast inflácie v krajinách do nej začlenených len mierny.

Slovenská republika patrí k tým krajinám, v ktorých je inflácia vyššia ako priemer eurozóny. V auguste ceny tovarov a služieb „vyskočili“ medziročne na 3,8 %. Najviac zdraželi pohonné látky, tabak a bývanie. Priplatili sme si aj za niektoré základné druhy potravín, ako napríklad zeleninu, chlieb, mäso, mliečne výrobky a vajcia. Takto draho sme na Slovensku nemali počas posledných deviatich rokov.

Ekonomickí analytici predpokladajú, že obyvatelia Slovenska v súvislosti s rýchlo rastúcou infláciou majú to najhoršie ešte len pred sebou. Ak bude aj naďalej stúpať týmto tempom, je viac ako zrejmé, že pokazí radosť občanom z podobne rýchlo rastúcich miezd, ktoré predstavujú protiváhu čoraz drahších tovarov a služieb.

Čo je to inflácia a ako sa prejavuje

V trhovej ekonomike sa ceny tovarov a služieb priebežne menia. O inflácii hovoríme, keď dochádza k zdražovaniu nielen jednotlivých položiek ale tovarov a služieb ako celku. Inak povedané, keď si dnes za jedno euro kúpime menej, ako by sme si zaň kúpili včera. Inflácia teda znižuje hodnotu meny v čase. 

Situácia je horšia, ako pôvodne očakávali

Horšia situácia ako na Slovensku je aktuálne v Česku. Cenová hladina tu v auguste stúpla na 4,1 %, čo je viac, ako predpokladali aj najpesimistickejšie prognózy. Ceny miestnych tovarov vzrástli o 3,6 % a služieb dokonca o 4,9 %. Ich nárast je v Česku najrýchlejší za posledných 13 rokov a skeptici tvrdia, že inflácia smeruje k piatim percentám.

Hranica tolerančného pásma akceptovaná miestnou centrálnou bankou sa nachádza podstatne nižšie, ako ukazujú aktuálne čísla inflácie v krajine. Českí ekonómovia predpokladajú, že prudké zdražovanie súvisí s pumpovaním peňazí do ekonomiky počas razantného nástupu pandémie koronavírusu, ktorá vyvolala prudké zníženie výrobných kapacít.

Zároveň tiež poukazujú na to, že problémom je takzvaná jadrová inflácia, teda inflácia očistená o cenovo kolísavejšie položky spotrebiteľského koša, ako sú napríklad potraviny alebo energie. Práve táto jadrová inflácia je v krajine najvyššia od 90. rokov minulého storočia.

Česko zvýši úrokové sadzby, ECB nie

Predpokladá sa, že Česká národná banka (ČNB) na situáciu zareaguje ďalším zvyšovaním základných úrokových sadzieb. Členovia bankovej rady ČNB už teraz avizujú, že najbližšie by to mohlo byť o pol percentuálneho bodu. To podľa analytikov bude mať negatívny vplyv na chod ekonomiky krajiny a zároveň sa zvýši aj rozdiel medzi úrokovými sadzbami v Česku a v eurozóne.

Naopak, Európska centrálna banka (ECB) prostredníctvom Rady guvernérov deklarovala, že neplánuje zvyšovať základné úrokové sadzby, a to ani v prípade, ak by inflácia v eurozóne vystúpila nad úroveň želaných 2 %, čo sa vlastne už stalo.

Ako sú na tom iné krajiny

Ešte horšia situácia ako v Českej republike panuje v Rusku. Ruská centrálna banka zvýšila sadzby o ďalších 25 bázických bodov na úroveň 6,75 %. Bolo to už piate zvýšenie úrokových sadzieb za sebou.

Banka sa tak snaží bojovať s infláciou, ktorá sa nachádza na svojich päťročných maximách. Jej úroveň v auguste dosiahla alarmujúcich 6,7 %. Vysoká inflácia je aj v USA, aktuálne 5,3 %. 

V rámci eurozóny registrujú najvyšší index spotrebiteľských cien v pobaltských krajinách – v Estónsku a Litve na úrovni 5 % a potom v Belgicku (4,7 %). Najnižší je na Malte (0,4 %), v Grécku (1,2 %) Portugalsku, (1,3 %).

Dôležité bude, kam až porastie cena energií

Najsilnejšia európska ekonomika – nemecká – dopláca na ceny energií, ktoré sú tu najdrahšie v histórii krajiny. Je to jeden z dôsledkov rozhodnutia, že sa Nemecko postavilo do čela iniciatívy uhlíkovej neutrality do roku 2050. Samotná inflácia je tu najvyššia za posledných 30 rokov.

Vo všeobecnosti sa v Európe očakáva, že cena energií ešte bude rásť. Veľkoobchodná cena zemného plynu len v tomto roku vzrástla o 200 %. Drahý plyn zároveň zvyšuje cenu elektriny, ktorá sa z neho vyrába. Ďalšou komoditou, z ktorej sa elektrina vyrába, je uhlie. Na to sú však potrebné emisné povolenky a tie sú v tomto roku historicky najdrahšie.

Očakáva sa teda, že v blízkej budúcnosti by v Európe mali zdražieť elektrina aj plyn, čo sa prejaví ďalším zvýšením inflácie. A dlhodobá snaha o „zelenú“ Európu dáva tušiť, že nemalé náklady na dosiahnutie tohto odvážneho cieľa prispejú k tomu, že vysoké čísla inflácie môžu trvať dlhšie, ako v súčasnosti predpokladajú analytici.

Aké sú prognózy slovenských analytikov

Výhľady do budúcnosti z pera európskych analytikov sa výrazne rozchádzajú. Pozrime sa preto aspoň na to, ako vidia situáciu ich slovenskí kolegovia:

Očakávame, že rast spotrebiteľských cien v tomto roku dosiahne v priemere 2,4 % s jemným zrýchlením v budúcom roku na 2,8 %, kde zohrajú úlohu najmä ceny energií. Do ďalších mesiacov tohto roka predpokladáme zvýšenú mieru inflácie kulminujúcu práve na prelome leta a jesene s postupným zvoľnením jej tempa v závere roka,“ myslí si Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne s tým, že väčšinu z inflačných tlakov označil za dočasné, pričom k bežným nižším mieram inflácie by sme sa podľa neho mali dostať v druhej polovici budúceho roka.

Podľa Ľudovíta Koršňáka z UniCredit Bank by sa inflácia na Slovensku mala zrýchľovať aj v nasledujúcich mesiacoch. V závere tohto roka by mohla presiahnuť hranicu 4 % a svoje maximum by mohla atakovať v úvode nasledujúceho roka na úrovni 5 %.

Podobný názor má aj Eva Sadovská zo spoločnosti Wood & Company: „Predpokladáme, že tempo zdražovania sa do konca roka ešte zrýchli v prípade potravín a nealkoholických nápojov, pričom na prelome rokov 2021 a 2022 si za ne budeme priplácať navyše približne 5 %.“ V roku 2022 je podľa nej potrebné počítať navyše s nárastom nákladov na bývanie v dôsledku zdraženia cien elektriny a plynu.

Kto na to doplatí?

Na zvyšovanie inflácie doplatia predovšetkým občania, pretože sa znižuje kúpna sila finančných prostriedkov, ktoré majú k dispozícii. Občania doplatia aj na zvyšovanie úrokových sadzieb, pretože im to zníži dostupnosť úverových prostriedkov. Budú teda nútení siahnuť na úspory, alebo sa budú musieť uskromniť. Zvyšovanie cien vstupov a avizované zvýšenie úrokových sadzieb sa negatívne prejavia na ekonomike, čo si zase odnesú platy, respektíve pracovné miesta časti zamestnancov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
28.1.2023 Redakcia FinReport

Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?

Firmy sa už druhý rok po sebe najviac obávajú kybernetických útokov a prerušenia prevádzky. Pre rok 2023 však najväčší nárast spomedzi ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Automobilka Rolls-Royce zažila svoj najúspešnejší rok, keď predala 6 021 vozidiel

Automobilka Rolls-Royce v roku 2022 predala rekordných viac ako 6-tisíc vozidiel. Dopyt po tejto luxusnej automobilovej značke vzrástol najmä na ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Ceny benzínu stúpli, naopak, cena nafty jemne klesá

Ceny pohonných látok sa od začiatku tohto roka vyvíjajú ako na hojdačke. Po počiatočnej novoročnej stagnácii sa ceny benzínu začali ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Cielený softwarning zo strany Finančnej správy SR prináša do štátneho rozpočtu milióny eur

Finančná správa SR tvrdí, že zasielanie upozornení v podobe softwarningových správ sa vypláca. Pomáhajú nielen daňovým subjektom, ale aj ...

27.1.2023 Naďa Černá

Niektorým vodičským preukazom sa končí platnosť. Dokedy a ako si vybaviť nové doklady?

V roku 2023 budú mnohí vodiči motorových vozidiel riešiť koniec platnosti svojich vodičských preukazov. Stane sa tak preto, lebo Slovensko sa ...

27.1.2023 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska vydáva tri zberateľské strieborné desaťeurovky

Národná banka Slovenska aj v tomto roku poteší zberateľov zaujímavých mincí. Práve dnes 27. januára 2023 uvádza na trh desaťeurovú ...

27.1.2023 Martin Jamnický

Top šesť najdôležitejších trendov pre podnikateľov v roku 2023. Kľúčovú rolu zohrajú dáta

Globálna ekonomika stále čelí významným výzvam, vrátane vysokej inflácie, ekonomickej recesie, geopolitickej nestabilite, energetickej ...

25.1.2023 Redakcia FinReport

Elektronické daňové priznanie automaticky vypočíta výšku daňového bonusu na dieťa

Elektronické vypĺňanie daňového priznania za rok 2022 má ďalšiu zaujímavú a zároveň výhodnú novinku. Ocenia ju najmä tí daňovníci, ...

24.1.2023 Redakcia FinReport

Najvyššie dane z príjmu spomedzi finančných inštitúcií na Slovensku platia banky

Finančnému sektoru na Slovensku sa v roku 2021 darilo. Dane z príjmu bánk, poisťovní a sporiteľní oproti roku 2020 výrazne narástli. ...

24.1.2023 Robert Juriš

Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky

Ponuka bytov v nových projektoch sa minulý rok zdvojnásobila. Ceny sa zastabilizovali, pričom nové byty sú o 12 % drahšie ako v ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

Brazília a Argentína pripravujú novú spoločnú menu

Dve najsilnejšie juhoamerické ekonomiky – brazílska a argentínska, plánujú zintenzívniť ekonomickú spoluprácu vrátane rozvoja spoločnej ...

23.1.2023 Redakcia FinReport

Daň z motorových vozidiel je potrebné podať a zaplatiť do 31. januára 2023

Podnikatelia, ktorí pri svojej práci využívajú motorové vozidlá, by mali zbystriť pozornosť. Do konca januára 2023 je potrebné podať ...

22.1.2023 Redakcia FinReport

Žiaci na prvom stupni napredujú, na druhom stagnujú a stredoškolákom nejde matematika

Žiaci základných škôl zvládajú učivo na vyššej úrovni ako žiaci druhého stupňa. Na stredných školách bez maturity študenti ...

19.1.2023 Redakcia FinReport

Finančná správa SR testuje možnosť platenia preddavkov a daní kartou

Finančná správa SR pripravuje pre svojich klientov novinku. Preddavky a dane bude možné čoskoro uhradiť aj platbou kartou cez portál ...

19.1.2023 Redakcia FinReport

Tri banky vydávajú dlhopisy dohromady za 12 miliárd eur

Prima banka Slovensko, Tatra banka a Slovenská sporiteľňa vydávajú dlhopisy v súhrnnom objeme 12 miliárd eur. Národná banka Slovenska, ako ...

18.1.2023 Redakcia FinReport

Rezort práce poskytol zariadeniam sociálnych služieb dotáciu na energie vo výške 25 miliónov eur

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny poslalo na účty zariadení sociálnych služieb a tiež zariadeniam starostlivosti o deti do 3 ...

17.1.2023 Redakcia FinReport

V treťom pilieri v roku 2022 pribudlo viac ako 84-tisíc ľudí a vyplatil cez 131 miliónov eur

Zmluvu o doplnkovom dôchodkovom sporení v roku 2022 uzavrelo 84 667 ľudí, čo predstavuje v medziročnom porovnaní rast nových účastníckych ...

Mobilná aplikácia

 1. 1.
  Trh s nehnuteľnosťami sa otočil hore nohami – platenie nájmu je teraz výhodnejšie ako splácanie hypotéky
 2. 2.
  Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
 3. 3.
  Hamran vyvrátil hoax Kotlebu o tom, že mal srdcovú príhodu a je v nemocnici (video)
 4. 4.
  Allianz Risk Barometer: Máme tu permakrízu a hrozí nám recesia. Čoho sa vlastne najviac obávame?
 5. 5.
  Matovič odovzdal ministerstvo Hegerovi, Sulíka si v parlamente všímať nebude (video+foto)