Ako postupovať keď zistíme, že čerstvo kúpená nehnuteľnosť je poškodená?
Po kúpe bytu či domu sa môžu s odstupom času objaviť chyby, poruchy alebo poškodenia, na ktoré predávajúci neupozornil kupujúceho. Čo vtedy môže urobiť kupujúci, ktorý do nehnuteľnosti investoval nemálo finančných prostriedkov, ako má v takej situácii postupovať a na čo má nárok?
Foto: Freepik
Kedy je možné odstúpiť od zmluvy
„Podľa Občianskeho zákonníka v prípade, ak dodatočne, teda po kúpe nehnuteľnosti, vyjde najavo chyba, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, kupujúci má právo na primeranú zľavu z dohodnutej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu škody,“ vysvetľuje partner právnickej firmy Vojčík & Partners Michal Lapšanský.
Ak je chyba taká vážna, že sa kvôli nej už nedá nehnuteľnosť užívať, a teda ide o neodstrániteľnú a trvalú chybu, kupujúci má právo aj odstúpiť od zmluvy. Namieste je to v takom prípade, ak je narušená statika nehnuteľnosti tak vážne, že už ju nie je možné opraviť, prípadne jej poškodenie má vplyv na obývateľnosť nehnuteľnosti, majetok a zdravie ľudí v nej bývajúcich.
„Pre odstúpenie od zmluvy a uplatnenie nároku zo škôd je rozhodujúci obsah kúpnej zmluvy, a to najmä v časti o technickom stave nehnuteľnosti,“ upozorňuje právnik.
Konzultujte s bankou či advokátom
Rovnako však podľa neho prichádza do úvahy odstúpenie od zmluvy aj vtedy, ak predávajúci uviedol kupujúceho do omylu v otázke stavu danej nehnuteľnosti: „Teda, ak predávajúci kupujúceho ubezpečil, že nehnuteľnosť má určité vlastnosti, najmä vlastnosti požadované kupujúcim, alebo že nemá žiadne nedostatky, a toto ubezpečenie sa ukáže ako nepravdivé.“
Na prípadné dodatočné zistenie chýb na byte či dome pritom nemá vplyv to, či sa nehnuteľnosť financuje prostredníctvom hypotekárneho úveru, alebo nie. M. Lapšanský však radí, aby kupujúci konzultoval uplatňovanie nárokov zo zistených chýb a prípadných škôd vždy s financujúcou bankou, prípadne s advokátom. Potrebné je žiadať aj informáciu o prípadnom vrátení hypotéky, najmä s ohľadom na to, že na nehnuteľnosti bolo zriadené záložné právo týkajúce sa zabezpečenia hypotekárneho úveru.
„V zmysle Občianskeho zákonníka môže zmluvná strana od zmluvy odstúpiť len v prípadoch, ktoré sú dohodnuté v zmluve, alebo ak túto možnosť ustanovuje zákon. Teda bude potrebné dodržať podmienky pre odstúpenie od zmluvy upravené v zmluve, respektíve v zákone,“ dodáva odborník.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom
- 2.Rodové rozdiely sa prejavujú aj v investovaní. Na jednu investorku pripadá deväť mužov
- 3.Makléri z OVB Allfinanz Slovensko majú k dispozícii nové investičné nástroje – prvý ETF a šesticu nových ESG fondov
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral