Ako plánovať financie v partnerskom vzťahu, a ktorým chybám sa radšej vyhnúť
Peniaze patria k najčastejším dôvodom sporov a hádok v manželstve či spolužití. Kým niekto hospodári sám, má to jednoduchšie, pretože zosúladiť financie v partnerstve je už komplikovanejšie. Platí tu niekoľko zásadných pravidiel – základom je navzájom komunikovať, mať spoločné ciele a byť schopný hľadať a nachádzať kompromisy.

Foto: Freepik
Spoločný účet alebo oddelené financie
V partnerskom vzťahu existuje niekoľko modelov nastavenia si financií, ktoré sa môžu kombinovať alebo prispôsobovať podľa potrieb a preferencií párov. „Najčastejšie sú dva modely spravovania partnerských financií. Prvým je jeden spoločný bankový účet, na ktorý partneri posielajú všetky svoje príjmy a riešia z neho všetky výdavky. Funguje v prípade dobrej transparentnosti vo vzťahu a dobre nastavených pravidiel,“ hovorí odborníčka na osobné financie zo spoločnosti Partners Jana Pažáková.
Druhým zaužívaným modelom sú čiastočne spoločné financie. Partneri majú jeden spoločný účet na spoločné výdavky, ako sú nájomné, potraviny, splácanie spoločných úverov. Súčasne má každý partner aj oddelený, vlastný účet na svoje individuálne výdavky.
Partneri sa podľa odborníčky môžu rozhodnúť mať aj úplne oddelené účty a financovanie spoločných výdavkov je na vzájomnej dohode, napríklad na základe dohodnutého podielu na výdavkoch alebo konkrétnej pevnej sumy. Iným príkladom sú rotujúce výdavky, keď sa partneri striedajú v platení spoločných výdavkov.
Na čo nesmieme zabudnúť
Pre fungujúce spoločné financie v partnerskom živote je potrebné dodržať niekoľko pravidiel. Základom je komunikácia a úprimnosť. Partneri by mali otvorene hovoriť nielen o svojich finančných cieľoch, ale aj o svojich finančných možnostiach, príjmoch, výdavkoch, návykoch či záväzkoch. Dôležité je tiež finančné plánovanie, stanovenie si pravidiel narábania so spoločnými financiami a tvorby finančnej rezervy na horšie časy.
Týmto chybám sa radšej vyhnite
- Nepovedať všetko. Klamstvo je vo vzťahu cesta do pekla, platí to aj v súvislosti s financiami. Zatajiť úver či inú podlžnosť ohrozí ďalšie hospodárenie domácnosti. Rovnako to platí aj pre utajenie príjmu.
- Nemať spoločné ciele. Manželia musia mať spoločné finančné ciele a tie spoločne napĺňať, často pôjde o kompromis.
- Nedôverovať si. Partneri by si mali veriť vo všetkom, neustále kontrolovanie toho druhého vzťahu nepomôže.
- Nechať financie na partnerovi. Je prirodzené, že každý má talent na niečo iné, spoločné hospodárenie domácnosti by však mali riešiť obaja partneri.
- Nedohodnúť si pravidlá. Pokiaľ partneri nehradia výdavky zo spoločného účtu, musia sa vopred dohodnúť, kto bude čo platiť.
- Neplánovať. Naopak, plánujte nielen svoje ciele, ale aj životné situácie, ktoré môžu nastať (strata zamestnania, materská, vážna choroba, úraz či smrť, čo môže negatívne ovplyvniť finančný tok v rodine).
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Finančné aktuality 37/2018: Podnikatelia slabo využívajú sociálne siete
- 2.Na trhu je čoraz menej poisťovní so slovenským kapitálom
- 3.Slovak Lines spustil bezkontaktné platby kartou v autobusoch do Viedne
- 4.NBS potvrdila, že Generali bude na Slovensku pôsobiť už len ako pobočka zahraničnej poisťovne
- 5.Hamas prepustil 12 rukojemníkov, z izraelských väzení prepustia dokopy 30 Palestínčanov