Komerčné lety do kozmu otvorili éru vesmírnej turistiky a prinášajú aj nové investičné príležitosti
Ľudia do vesmíru lietajú už niekoľko desaťročí. S komerčnými letmi sa však začalo až v roku 2021. Prvým priekopníkom vesmírneho turizmu sa stala kozmická loď VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic. Na palube posádky boli dvaja piloti, traja zamestnanci spoločnosti a jej zakladateľ 70-ročný miliardár Richard Branson. V kozme sa zdržali len niekoľko minút, užili si stav beztiaže a poslali pozdravy na Zem cez živé vysielanie z kabíny lode.

Foto: Shutterstock
Virgin Galactic s Richardom Bransonom
Prvé komerčné lety tejto spoločnosti sú naplánované na začiatok roka 2022. Jednotka VSS Unity spoločnosti Virgin Galactic Richarda Bransona je navrhnutá tak, aby spolu s dvoma pilotmi pojala až šesť cestujúcich. Spoločnosť má na budúce lety zhruba 600 rezervácií, ktoré sa predávajú za ceny od 200-tisíc do štvrť milióna dolárov. Finálna cena leteniek by sa mala pohybovať na úrovni medzi 400 až 500-tisíc dolárov. Tohtoročný let bol symbolicky dôležitý najmä pre budovanie dôvery spotrebiteľov vo vesmírnu turistiku.
Blue Origin s Jeffom Bezosom
Ďalší let s ľudskou posádkou uskutočnila 20. júla 2021 spoločnosť Blue Origin – na palube so zakladateľom Jeffom Bezosom. Aj jeho raketa New Shepard so štvorčlennou posádkou pristála bezpečne bez väčších problémov a dostala sa nad hranicu zemskej atmosféry. Vstupenka do kozmu v prípade Blue Origin by mal stáť dokonca viac ako 500-tisíc dolárov. Na palube bol spolu s Bezosom aj jeho brat, 82-ročná Wally Funková a 18-ročný študent fyziky Oliver Daeman, ktorého otec vydražil letenku za bezmála 26 miliónov dolárov.
SpaceX s Elonom Muskom
Trojicu vesmírnych priekopníkov uzatvára Elon Musk, ktorý so svojou spoločnosťou SpaceX taktiež plánuje komerčné lety do vesmíru. Nemalo by však ísť len o zážitkový let na suborbitálnu hranicu vesmíru, kde si pasažieri niekoľko minút pobudnú v beztiažovom stave a užijú si výhľady.
SpaceX plánuje orbitálne lety a zrýchlenie prepravy pasažierov po planéte. Let z Londýna do New Yorku dnes trvá komerčnou leteckou linkou približne 8 hodín. V prípade využitia kozmického letu by sa čas prepravy vďaka nulovému odporu vzduchu vo vesmírnom priestore a teda aj vyššej celkovej rýchlosti, mohol skrátiť na 30 minút.
Perspektívny trh vo vesmíre
Banka UBS vo svojej minuloročnej správe odhaduje, že vesmírny cestovný ruch, a to ako suborbitálny, tak aj orbitálny, má do roku 2030 dosiahnuť potenciálnu trhovú hodnotu 3 miliardy dolárov. Dôležitým segmentom vesmírnych príjmov bude rast satelitov na obežnej dráhe Zeme. Aktuálne sa na orbite nachádza 6-tisíc satelitov, z ktorých je 2 500 v stálej prevádzke a zvyšok putuje vesmírom ako zastaralý a nefunkčný odpad.
Viac ako 60 % z tých funkčných sa dnes používa na komunikáciu a prenos informácií. Približne 20 % sa využíva na sledovanie počasia a posledných 20 % na vojenské účely, sledovanie hraníc a GPS lokalizáciu. V budúcnosti sa plánuje prenos internetu práve prostredníctvom satelitov na orbite, čo predstavuje obrovský potenciál. Segment vesmírneho sektora tak v najbližších rokoch môže akcelerovať. Do roku 2028 by počet aktívnych satelitov mal narásť o viac ako 300 % na takmer 10-tisíc kusov.
Investičné príležitosti pre vesmírne podnikanie cez ETF fondy
Investori podľa informácie spoločnosti Across Private Investments môžu participovať na spoločnostiach, ktoré sa venujú vesmírnemu podnikaniu cez ETF fond s názvom UFO. Tento fond v sebe zahŕňa spoločnosti, ktorých príjmy z vesmírneho podnikania tvoria od 5 až do 20 % súčasných príjmov. Dobrou správou je, že firmy sa nevenujú iba danému segmentu, ale vidia v ňom aj budúcnosť. Medzi hlavné firmy v rámci tohto fondu patria Virgin Galactic (7 %), ORBCOMM (6 %), Maxar Technologies (5 %), SES (5 %), Trimble (5 %), Garmin (5 %) a mnohé ďalšie.
Druhou alternatívou je ETF fond od spoločnosti ARK Investment – ARK Space Exploration & Innovation. Fond je aktívne riadený a pozície vyberá správca fondu. Drží viac ako 40 pozícií, medzi ktorými nájdeme Trimble (9,8 %), 3D printing ETF (6,9 %), Kratos Defense (6,3 %), Iridiom Communications (6,2 %) a ďalšie. Tento fond vznikol len v marci tohto roku.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ratingový výhľad Slovenska sa podľa S&P zhoršil zo stabilného na negatívny
- 2.Allianz Global Report: Poistný biznis na Slovensku stále klesá, za minulý rok o 4,9 %
- 3.Návrh sociálneho balíčka pre rodiny poslanci parlamentu poslali do druhého čítania
- 4.Odborníci radia, ako správne postupovať pri financovaní stavby rodinného domu
- 5.Tri dôležité odporúčania, ako v súčasnosti investovať