Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?
Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom investovaní, ktoré môže z dlhodobého hľadiska straty z inflácie znížiť, alebo ju v niektorých prípadoch aj poraziť. V aktuálnom texte sa venujeme tomu, ako priemerný slovenský investor zhodnocoval svoje investície od roku 2017 do konca roka 2023, ako dokázal „konkurovať“ inflácii, ale aj typom fondov, ktoré zostali v pluse napriek turbulenciám na finančných trhoch.
Foto: Depositphotos
Ako sa vyvíjal index slovenského investora
Analýza vychádza z indexu slovenského investora (ISI100) zostaveného z dát 100 najväčších podielových fondov v rebríčku Slovenskej asociácie správcovských spoločností. K 31. decembru minulého roku bola hodnota indexu evidovaná na úrovni 120,4.
Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 20,4 %. Zjednodušene povedané, 10-tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci roka 2023 hodnotu 12,04-tisíc eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 40,9 %.
Počas analyzovaného obdobia, teda za sedem rokov, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou koronavírusu na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022.
Index tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesol na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na úroveň 109,3 (k Q3 2022). V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný nárast na 116,2 (k Q2 2023). Počas tretieho štvrťroku síce mierne poklesol na 115,3 (k Q3 2023), no v závere roka prišlo k výraznejšiemu zrýchleniu na 120,4 (k 4Q 2023).
Investovanie je behom na dlhú trať, a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať minimálne v horizonte troch, alebo aspoň piatich rokov. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine. Vojnou a krízou ovplyvnená nižšia hodnota indexu však počas rokov 2022 a 2023 na rekordne vysokú infláciu nestačila.
Najvýnosnejšie sú akciové a realitné fondy
Najvyššiu výnosnosť v indexe slovenského investora dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom (od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2023) na úrovni 60,6 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 7 % p. a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 29,7 % a ročný výnos 3,8 % p. a. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 9,1 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 1,2 % p. a. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 4,5 % (anualizovaný 0,6 % p. a.) a dlhopisové fondy vykázali stratu.
Situácia od vypuknutia vojny na Ukrajine
Ako ovplyvnili vojnová agresia na Ukrajine a energetická kríza výnosnosť jednotlivých typov fondov? Takmer vo všetkých fondoch od začiatku roka 2022 výnosnosť klesla. Výnimkou boli len realitné fondy, ktoré (od 31. 12. 2021 do 31. 12. 2023) zhodnotili a dosiahli výnos na úrovni 8,3 %. V miernejšom pluse boli aj fondy krátkodobých investícií s výnosom na úrovni 1,9 %.
Realitné fondy práve vďaka stabilite výnosov považujú odborníci za takzvanú investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti.
Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových investorov alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.
Počas posledného štvrťroku 2023 index slovenského investora zaznamenal pomerne výrazný nárast z úrovne 115,3 (k 30. 9. 2023) na 120,4 (k 31. 12. 2023). Pod tento nárast sa podpísali všetky typy fondov, najmä akciové.
Slováci sa musia prebudiť
Koniec roka priniesol slovenským investorom pozitívnu správu. Dve tretiny ročného výnosu dlhopisových a zmiešaných fondov, ako aj 40 % ročného výnosu akciových fondov, pochádzalo práve zo záverečného kvartálu roka. Svoje porovnávacie indexy však vo štvrtom štvrťroku minulého roku ako dlhopisové, tak aj akciové fondy neprekonali.
Ročné porovnanie s indexmi dopadlo lepšie pre dlhopisové fondy, ktoré globálny dlhopisový index prekonali o 0,9 percentuálneho bodu (p. b.). Akciové fondy nakoniec na ročnej báze za globálnym akciovým indexom zabezpečeným do eura zaostali len o 1,2 p. b.
V roku 2023 s infláciou na Slovensku, ktorá bola v závere roka na úrovni 5,9 %, držali krok dlhopisové fondy (5,6 %), prekonali ju zmiešané fondy (6,9 %) a výrazne aj akciové fondy (18,1 %). „Práve zmiešané fondy, v ktorých majú slovenskí investori investujúci do podielových fondov až 40 % investícií, sú najväčšou brzdou lepšieho zhodnotenia investícií Slovákov,“ myslí si Wealth Management Director z WOOD & Company Maroš Ďurik.
Podľa jeho slov, pokiaľ sa investori ,neprebudia´ a nepresunú svoje investície zo zmiešaných fondov do pre nich vhodných kombinácií pozostávajúcich napríklad z dlhopisových, akciových alebo realitných fondov, alebo správcovia nezvýšia výkonnosť zmiešaných fondov, bude hodnota indexu slovenského investora stále hlboko pod svojimi možnosťami.
Top 5 rád, ako v roku 2024 lepšie zhodnotiť svoje investície
- Nechať si poradiť od skúseného investičného špecialistu.
- Predĺžiť definovaný investičný horizont a podľa možností čo najviac investovať alebo zabezpečovať svoje investície do referenčnej meny (čo je pre Slovákov euro).
- Zmiešané fondy nahradiť samostatnou investíciou do kvalitného eurového dlhopisového investičného produktu (dlhopis, dlhopisový fond) a globálneho akciového ETF.
- V portfóliu by nemali chýbať realitné fondy s komerčnými realitami (kvalitné administratívne budovy, nákupné centrá a logistické parky).
- Vyčleniť v portfóliu miesto pre alternatívne investície (fondy absolútneho výnosu, private equity a venture equity investície, digitálne meny, komodity a pod.), ktorých vývoj nie je až taký závislý od vývoja na dlhopisovom a akciovom trhu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby
- 3.Spotrebné úvery: Záujem o ne zvyšuje očakávané zdražovanie
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor