Hľadaj

Po katastrofálnom roku je dôležité zamyslieť sa nad správnou voľbou investičných aktív

Dominik Horváth Investovanie Poslať

Kým v roku 2021 akciový trh po prvotnom pandemickom otrase raketovo rástol, rok 2022 sa zaradil k investične najhorším rokom v modernej histórii. Väčšina investorov v súčasnosti stojí pred neľahkým rozhodnutím. Majú veriť tomu, že to najhoršie je už za nimi, a teda môžu sa rozhodnúť pre rizikovejšie typy aktív? Alebo stavia na istotu a aj za cenu nižších výnosov prečkajú momentálnu neistú situáciu v bezpečí? Aj preto sme si pre vás pripravili krátky zoznam najobľúbenejších typov aktív so všetkými ich plusmi aj mínusmi

do čoho investovať v roku 2023

Foto: Shutterstock

Súčasná situácia

Rok 2022 bol pre akciové trhy z hľadiska výnosov najhorším rokom od Veľkej recesie v roku 1939. Vrásky na čele investorov spôsobila najmä vojna medzi Ruskom a Ukrajinou, prudko stúpajúce ceny energií, závratná inflácia a rastúce úrokové sadzby. Spoločnosti navyše čelili komplikovanej úlohe vykazovať dobré finančné výsledky, a to aj napriek prepúšťaniu zamestnancov, rastúcim nákladom a výpadkom v globálnom dodávateľskom reťazci. Mali by investori očakávať podobný scenár aj v roku 2023?

Do istej miery áno. Ekonomiky na celom svete sa pripravujú na hlbší pokles a pomalší rast. Európska centrálna banka aj americký Federálny rezervný systém nedávno uviedli, že úrokové sadzby budú naďalej rásť a ľudia by mali ich zníženie očakávať až koncom roka 2023 alebo začiatkom roka 2024. Odborníci preto predpovedajú, že viaceré svetové ekonomiky vstúpia do recesie v polovici roku 2023.

V takých časoch investori tápu pri hľadaní správnych investičných nástrojov. Práve preto sa viacerí experti zhodujú, že investičnou mantrou roku 2023 bude pravdepodobne „trpezlivosť a čakanie na vyššie budúce výnosy“. My sme si pre vás pripravili krátke porovnanie najobľúbenejších finančných aktív zoradených podľa priemerného výnosu. Ako vždy pri investovaní platí, že si každý musí zhodnotiť svoju vlastnú ochotu riskovaťstanoviť si dostatočný časový horizont na naplnenie svojich cieľov.

1) Vládne a podnikové dlhopisy

Dlhopisy patria v časoch neistoty k jedným z najobľúbenejších aktív. Pri nákupe dlhopisu investor dostáva vopred dohodnutú sumu úroku na ročnej báze, čo z nich robí cenný papier s pevným výnosom. Po skončení platnosti dlhopisu sa investorovi splatí istina dlhopisu.

Keď si kúpite vládny dlhopis, v podstate požičiavate svoje peniaze vláde, ktorá ich používa napríklad na splatenie štátneho dlhu, alebo financovanie štátnych výdavkov. Podnikový dlhopis je v podstate rovnakým typom aktíva, jediným rozdielom je jeho eminent.  

Pre koho sú vhodné? Vďaka nízkej rizikovosti sú vhodné pre tradičnejších investorov. Pri dlhopisoch je však potrebné myslieť na to, že ide o dlhodobejší typ investície. Štátne dlhopisy majú štandardnú lehotu splatenia 10 rokov, pri podnikových ide o obdobie zväčša 3 až 5 rokov.

Riziká: Dlhopisy sa považujú za bezpečné, no nie všetci emitenti sú rovnakí. Vládni emitenti sa považujú za najbezpečnejších, zatiaľ čo rizikovosť korporátnych emitentov závisí od finančného zdravia danej spoločnosti.

Odmeny: S nízkym rizikom idú ruka v ruka aj nízke výnosy. Tie nie sú pri dlhopisoch ani zďaleka také vysoké ako napríklad pri akciách. Ak je vaším investičným plánom nasporenie určitej sumy na dôchodok alebo výrazné zvýšenie bohatstva, samotné dlhopisy vás tam pravdepodobne nedostanú.

2) Dlhopisové fondy

Dlhopisový fond – či už podielový, alebo dlhopisový ETF fond – obsahuje množstvo dlhopisov od rôznych emitentov. Dlhopisové fondy sa zvyčajne kategorizujú podľa typu dlhopisov vo fonde. Rozdielom môže byť lehota splatenia, ich rizikovosť a potenciálny výnos.

Pre koho sú vhodné? Dlhopisové fondy sú dobré pre investorov, ktorí chcú diverzifikované portfólio dlhopisov bez toho, aby museli sami analyzovať a kupovať jednotlivé dlhopisy. Sú tiež dobré pre individuálnych investorov, ktorí nemajú dostatok peňazí na nákup jedného dlhopisu, ktorý zvyčajne stojí okolo tisíc eur, kým pri dlhopisových ETF fondoch sa začína minimálny vklad často už na 100 eurách.

Riziká: Kým cena dlhopisov môže kolísať, dlhopisový fond zostáva relatívne stabilný, hoci aj on môže reagovať na zmeny úrokových sadzieb. Pretože fond môže vlastniť stovky typov dlhopisov od rôznych emitentov, diverzifikuje svoje pozície a znižuje vplyv na portfólio investora.

Odmeny: Podobne ako pri samotných dlhopisoch, nie sú výnosy tohto typu aktíva závratne vysoké. Návratnosť dlhopisového fondu je zvyčajne oveľa nižšia ako pri akciovom fonde, s priemerom okolo 5 až 6 % ročne.

3) Akciové fondy

Akciový fond obsahuje kolekciu akcií, často zjednotených špecifickou témou alebo kategorizáciou, ako napríklad americké akcie alebo technologické akcie. Správca fondu si za tento produkt účtuje poplatok, ktorý je však v súčasnosti pri väčšine fondov nízky.

Pre koho sú vhodné? Ak nie ste celkom pripravení tráviť čas analyzovaním jednotlivých akcií, potom akciový fond – či už ETF, alebo podielový fond – môže byť tou správnou voľbou. Akciový fond je vynikajúcou voľbou pre investora, ktorý chce byť agresívnejší pri svojej investičnej stratégii, ale nemá čas alebo chuť urobiť z investovania svoje hobby.

Riziká: Akciový fond je menej riskantný ako nákup jednotlivých pozícií a tiež vyžaduje oveľa menej práce. Stále však môže v priebehu času výraznejšie kolísať. Napríklad počas minulého roka, vďaka negatívnej situácii na trhu, množstvo fondov stratilo 30 a viac percent zo svojej hodnoty.

Ak si kúpite fond, ktorý nie je široko diverzifikovaný, napríklad fond založený na jednom odvetví, uvedomte si, že váš fond bude viac náchylný na zmeny v danom odvetví, ako fond založený na väčšej vzorke, ako je napríklad fond indexu S&P 500.

Odmeny: Kúpou akciového fondu získate vážený priemerný výnos všetkých spoločností vo fonde, takže fond bude vo všeobecnosti menej volatilný, ako keby ste vlastnili len niekoľko akcií. Vo všeobecnosti sa priemerný výnos akciových fondov pohybuje od 7 do 15 % ročne. Samozrejme, existujú výnimky a je bežné, že niektoré akciové fondy dokážu rásť za rok aj o desiatky percent.

4) Dividendové akcie

Dividendová akcia je taká, ktorá vypláca dividendu – pravidelnú hotovostnú výplatu. Výška dividendy väčšinou závisí od finančnej situácie spoločnosti, preto býva zvykom, že dividendy vyplácajú väčšie a staršie spoločnosti so stabilným postavením na trhu.

Dividendové akcie sú obľúbené medzi konzervatívnejšími investormi, pretože prinášajú pravidelný príjem. Okrem toho väčšina spoločností postupom času svoju dividendu zvyšuje, takže môžete zarobiť viac, ako napríklad pri investovaní do dlhopisov.

Pre koho sú vhodné? Dividendové akcie predstavujú zlatú strednú cestu a môžu dosahovať solídne výnosy, hoci je nepravdepodobné, že budú rásť rýchlo. Sú dobré pre dlhodobých investorov typu buy-and-hold (nakúp a drž), najmä tých, ktorí nemajú radi volatilitu, a ktorí chcú alebo potrebujú výplatu v hotovosti.

Riziká: Hoci dividendové akcie majú tendenciu byť menej volatilné ako iné akcie, nepredpokladajte, že nebudú vôbec stúpať a klesať, najmä ak akciový trh vstúpi do ťažkého obdobia. To znamená, že ak spoločnosť vyplácajúca dividendy nezarobí dosť na vyplatenie dividendy, je bežné, že zníži výplatu, prípadne sa môže rozhodnúť dividendu ďalej nevyplácať.

Odmeny: Výška dividendy pri popredných spoločnostiach dosahuje v priemere 3 až 4 % z ceny akcie ročne, niekedy aj viac. Výnosy tu môžu byť vysoké, ale zvyčajne nebudú také veľké ako pri rastových akciách. Dobrou alternatívou je dividendový akciový fond, vďaka ktorému môžete vlastniť diverzifikovaný súbor akcií vyplácajúcich dividendu.

5) Nehnuteľnosti

Nehnuteľnosti sú prototypom dlhodobej investície. Netreba však zabúdať na to, že na začiatku si vyžadujú poriadnu dávku peňazí. Investovanie do nehnuteľností sa tak stáva atraktívnym najmä preto, lebo si väčšinou môžete požičať peniaze od banky a postupom času ich splatiť. Pri nehnuteľnosti sa môže investor rozhodnúť pre dva smery.

Prvým je jednoduchý nákup a držanie nehnuteľnosti v čase s cieľom predať nehnuteľnosť s určitým ziskom. Druhým je získanie pasívneho príjmu, ak sa rozhodnete danú nehnuteľnosť prenajímať.

Pre koho sú vhodné? Pre tých, ktorí chcú byť sami sebe pánmi. Vlastníctvo nehnuteľnosti im dáva túto príležitosť a existuje množstvo daňových zákonov, z ktorých majú prospech najmä majitelia nehnuteľností.

Predstavuje tiež dobré zadné vrátka pri nepriaznivých situáciách v živote. Ako vlastník nehnuteľnosti sa nemusíte až tak báť o bývanie, a aj keby ste túto nehnuteľnosť aktívne sami nevyužívali, vždy predstavuje určitú železnú rezervu.

Riziká: Vždy, keď si požičiavate značné množstvo peňazí, kladiete dodatočný dôraz na to, aby investícia dopadla dobre. Pri nehnuteľnostiach okrem toho netreba zabúdať na to, že budete mať veľa peňazí viazaných v jednom aktíve a nedostatok diverzifikácie môže spôsobiť problémy, ak sa s aktívom niečo stane. Myslieť treba aj na dodatočné náklady, akými sú splátky hypotéky a ďalšie náklady na údržbu.

Odmeny: Hoci riziká môžu byť vysoké, výnosy z nehnuteľnosti môžu dosahovať desiatky percent. Ak ste si vybrali dobrú nehnuteľnosť a dobre ju spravujete, v priebehu času sa môže jej počiatočná hodnota niekoľkonásobne zvýšiť. Plusom je, že ak sa rozhodnete nehnuteľnosť prenajímať, bude si zarábať sama na seba a z prenájmu môžete postupne splácať hypotéku.

6) Hodnotové akcie

Pod pojmom hodnotová akcia si môžeme predstaviť akcie, ktoré sa vo väčšine prípadov predávajú za cenu nižšiu, ako je ich reálna trhová cena. Hodnotová akcia bude s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzať od zrelej spoločnosti so stabilným postavením na trhu, ktorá dočasne zažíva nepriaznivé udalosti.

Hodnotovými sa nazývajú tieto akcie práve preto, lebo majú fundamentálnu hodnotu podloženú zdravou súvahou spoločnosti. Napriek tomu sa môže stať, že spoločnosť práve zažíva určité problémy, ako je napríklad situácia v odvetví alebo nenaplnenie cieľov. Hodnotové akcie sú tak pre investorov zaujímavé preto, lebo sú v „zľave“.

Pre koho sú vhodné? Hodnotové akcie majú v obľube najmä investori, ktorí sú ochotní podstúpiť určité riziko s vidinou zisku v budúcnosti. Veria, že momentálna situácia neovplyvní finančné zdravie spoločnosti a nevadí im počkať na svoje výnosy aj niekoľko rokov.

Riziká: Vďaka tomu, že hodnotové akcie väčšinou patria veľkým spoločnostiam, zvyknú byť menej volatilné. Hlavné riziko teda vyplýva z ich schopnosti prekonať aktuálnu zlú situáciu. Potrebné je si uvedomiť, že určitému percentu spoločností sa to nepodarí a krátkodobý pokles sa môže rýchlo zmeniť na dlhodobý pád.

Odmeny: Ak trafíte klinec po hlavičke a vyberiete si tú správnu akciu v „zľave“, výnos z nej môže dosahovať desiatky percent. Hodnotové akcie môžu začať rásť rýchlo, niekedy aj zo dňa na deň. Stačí jedna pozitívna správa o prekonaní zlej situácie a sentiment investorov sa môže razom otočiť. Trh potom tlačí ceny akcií nahor. Mnoho hodnotných akcií tiež vypláca dividendy, takže v čase neistoty môžu generovať dodatočný výnos.

7) Rastové akcie

Vo svete investovania predstavujú rastové akcie niečo ako Ferrari medzi automobilmi. Sľubujú vysoký výnos a spolu s ním aj vysokú návratnosť investícií. Stačí však jeden zlý krok a príde veľké sklamanie.  

Vo svojej podstate ide o akcie novších a mladších spoločností, ktoré práve zažívajú svoju chvíľku slávy a rastú raketovým tempom. Keďže každá spoločnosť chce toto momentum využiť naplno, býva zvykom, že vkladajú všetky svoje zisky späť do podnikania. Kvôli tomu vyplácajú dividendy len zriedka, aspoň nie dovtedy, kým sa ich rast nespomalí.

Pre koho sú vhodné? Ak sa chystáte nakupovať jednotlivé rastové akcie, budete chcieť spoločnosť dôkladne analyzovať, čo môže zabrať veľa času. A kvôli volatilite rastových akcií budete chcieť mať vysokú toleranciu voči riziku, alebo sa zaviazať, že budete akcie držať aspoň tri až päť rokov.

Riziká: Hlavným rizikom je, že súčasný rast nebude pokračovať v budúcnosti. Investori zaplatia vysokú cenu za akcie v očakávaní naplnenia budúcich cieľov a spoločnosť ich nebude schopná dodať. V takýchto prípadoch môže cena rastovej akcie dramaticky klesnúť.

Takže keď príde medvedí trh alebo recesia, tieto akcie môžu veľmi rýchlo stratiť svoju hodnotu. Ich náhla popularita môže v okamihu zmiznúť. Dobrým príkladom sú akcie spoločností Netflix alebo Meta, ktoré počas pandémie koronavírusu rástli, no v minulom roku klesli o 50 a viac percent.

Odmeny: Ak nenájdete tú správnu spoločnosť, výnos rastových akcií môže byť potenciálne neobmedzený. Nájsť víťaza však nebýva jednoduché. Áno, existujú spoločnosti, ako Apple alebo Microsoft, ktoré od svojho vstupu na burzu narástli o stovky percent, ale len málo investorov identifikovalo takúto spoločnosť na začiatku jej pôsobenia. Vo všeobecnosti sa preto odporúča vybrať si radšej podielový alebo ETF fond so zameraním na rastové akcie, ktorý v priemere prináša zhodnotenie okolo 10 až 15 % ročne.

logo
Prečítajte si tiež:
20.5.2024 Redakcia FinReport

Americký Dow Jones index po prvý raz v histórii prekonal hranicu 40-tisíc bodov

Akciový trh v USA pokračuje v raste a v uplynulom týždni sa mu podarilo dosiahnuť hneď dva nové rekordy. Kľúčový americký index Dow Jones ...

20.5.2024 Martin Jamnický

Zlato prelomilo ďalší historický rekord, keď sa priblížilo k hranici 2 450 dolárov za uncu

Cena zlata opäť prelomila svoj doterajší historický rekord, keď sa v pondelok 20. mája 2024 sa dostala na dotyk k hranici 2 450 dolárov za ...

4.3.2024 Eva Sadovská

Výnosnosť podielových fondov atakovala maximá spred dvoch rokov. Ktoré zhodnocovali najviac?

Počas predchádzajúcich dvoch rokov sme boli svedkami rekordne vysokej – dvojcifernej inflácie. Viac ako inokedy sa hovorí o rozumnom ...

19.4.2023 Redakcia FinReport

NBS spúšťa predaj striebornej desaťeurovky s motívom parnej železnice Bratislava – Trnava

Národná banka Slovenska dnes začína s predajom striebornej zberateľskej euromince v nominálnej hodnote 10 eur. Jej motívom je tentoraz 150. ...

15.3.2023 Martin Jamnický

Krach amerických bánk vyhnal cenu zlata nad 1 900 dolárov za uncu, investori opäť hľadajú istoty

Problémy na finančných trhoch, pokles a následné kolísanie hodnoty kryptomien a krach troch amerických bánk spôsobili, že investori opäť ...

12.3.2023 Redakcia FinReport

Top investičnou komoditou tohto roka môže byť popri zlate aj meď

Investori na začiatku tohto roku zbystrili pozornosť. Po neúspešnom roku 2022 začala rásť hodnota akcií, polepšilo si zlato a nárast ...

24.2.2023 Redakcia FinReport

Cena zlata bude v tomto roku rásť, a možno dosiahne aj rekordné úrovne

Začiatkom tohto roka dosiahla cena zlata svoje polročné maximum na úrovni 1 850 dolárov za trójsku uncu. Na rastovej krivke sa udržiava aj ...

23.2.2023 Robert Juriš

Globálny predaj NFT umenia vo februári 2022 medziročne klesol o 86 % na 20,8 milióna dolárov

Kryptografická zima definitívne schladila chuť zberateľov na digitálne umelecké diela. Ešte nedávno prekvitajúci trh s umením NFT klesá ...

17.2.2023 Naďa Černá

Lietadlo Elvisa Presleyho vydražili za 260-tisíc dolárov. Posledných 40 rokov stálo na púšti

Súkromné lietadlo kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho, ktoré štyri desaťročia nevzlietlo, pretože bolo zaparkované v púšti v Roswell ...

28.1.2023 Redakcia FinReport

Investičná prognóza: Svoje portfólio zacieľte na americké akcie a poistite sa investičným zlatom

Po mimoriadne turbulentnom roku 2022 sa črtá ďalší náročný rok. Každý by chcel počuť, že bude pokojnejší, no jednou zo zásadných ...

1.12.2022 Naďa Černá

Záujem o luxusné hodinky stúpa, tržby známych švajčiarskych značiek medziročne vzrástli o 29 %

V ekonomicky neistej dobe, ktorú aktuálne prežívame, sa mnohí snažia investovať do finančných nástrojov, ktoré poskytujú aspoň určitú ...

17.10.2022 Naďa Černá

Čínsku vázu v hodnote 2-tisíc eur vydražili za 7,7 milióna eur

Váza v čínskom štýle tianqiuping, ktorú zdedila neznáma žena po svojej matke, sa podarilo začiatkom októbra 2022 vydražiť za približne ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay