Inflácia na Slovensku klesla na 14 %, no aktuálne je druhá najvyššia v eurozóne
Inflácia na Slovensku už viac ako rok patrí k najvyšším v eurozóne. Za nami sa pravidelne umiestňovali len tri pobaltské republiky. Toto je však minulosťou. Napriek tomu, že inflácia na Slovensku v apríli 2023 klesla o takmer celý percentuálny bod na rovných 14 %, naša pozícia v rámci krajín eurozóny sa zhoršila. Aktuálne je nárast spotrebiteľských cien na Slovensku spomedzi členských krajín platiacich eurom druhý najvyšší po Lotyšsku.

Foto: Shutterstock
Inflácia v eurozóne stúpla na 7 %
Zaujímavé je tiež, že inflácia v rámci celej eurozóny po piatich mesiacoch poklesu, presnejšie od novembra 2022, v apríli 2023 mierne stúpla. Podľa najčerstvejšieho rýchleho odhadu Európskeho štatistického úradu Eurostat sa zvýšila o jednu desatinu percentuálneho bodu z marcových 6,9 % na aprílových rovných 7 %.
Pri pohľade na hlavné zložky inflácie v eurozóne sa naplnilo očakávanie, že ceny nahor stále ťahajú najmä potraviny, alkohol a tabak. V uplynulom mesiaci narástli o 13,6 %, čo však je o takmer 2 % menej ako v marci 2023.
V prípade ostatných dôležitých položiek je vývoj cien ešte optimistickejší. Inflácia v oblasti energií podľa Eurostatu dosiahla len 2,5 %, u priemyselných tovarov 6,6 % a v odvetví služieb 5,2 %.
Ako sú na tom krajiny eurozóny
Spomedzi krajín eurozóny sú na tom najlepšie Luxembursko s 2,7-percentnou infláciou, Španielsko (3,5 %), Cyprus (3,8 %), Grécko (4,5 %) a Holandsko (5,9 %). Naopak, najhoršie sú na tom Lotyšsko (15 %), Slovensko (14 %), Litva (13,3 %) a Estónsko (13,2 %). Napriek tomu, že Slovenská republika si z pohľadu výšky inflácie medziročne polepšila, v rebríčku krajín eurozóny si pohoršila o dve priečky.
Kým inflácia na Slovensku sa už pol roka drží na nebezpečne vysokej úrovni, niektorým krajinám sa v apríli 2023 podarilo výrazne skresať svoje nepríjemne vysoké čísla. Napríklad Estónsko dokázalo znížiť infláciu z marcových 15,6 % na aprílových 13,2 %. Úspešné boli aj Lotyšsko, ktoré sa dostalo zo 17,2 % na 15 %, Litva, ktorá klesla z 15,2 % na 13,3 %, a tiež Chorvátsko, ktoré išlo nadol z 10,5 % na 8,8 %.
USA: Aj 5 % je pre nich príliš veľa
Inflácia v Spojených štátoch je aj navzdory rok trvajúcemu agresívnemu sprísňovaniu menovej politiky vysoká (5 %). Ukázal to cenový indikátor Federálneho rezervného systému (FED). Aj preto sa počíta s tým, že americká centrálna banka na svojom najbližšom zasadnutí opäť zdvihne kľúčové úrokové sadzby, ktoré sa v súčasnosti pohybujú v pásme od 4,75 % do 5 %, smerom nahor.
K zvýšeniu kľúčových úrokových sadzieb by mohlo dôjsť už tento týždeň. A to aj napriek tomu, že proces sprísňovania menovej politiky v USA je najintenzívnejší za posledných 80 rokov, a že krajine hrozí ekonomická recesia, pričom toto riziko ešte viac umocnili marcové otrasy na finančných trhoch spojené s krachom niekoľkých bánk.
„FED je v ťažkej situácii. Ekonomika sa ochladzuje, ale inflácia zostáva príliš vysoká,“ konštatuje hlavný ekonóm banky Comerica Bank Bill Adams. Aktuálny rast spotrebiteľských cien je na úrovni 5 %. Inflácia v Spojených štátoch kulminovala vlani v júni, keď dosiahla 9,1 %.
ECB bude úrokové sadzby zvyšovať aj naďalej
Sprísňovanie menovej politiky spojené so zvyšovaním kľúčových úrokových sadzieb si osvojil nielen FED, ale aj Európska centrálna banka (ECB). Tá so zvyšovaním úrokov začala neskôr ako americká centrálna banka. Aj preto sa zatiaľ dostala „len“ na úroveň 3,5 %. V týchto svojich krokoch však plánuje pokračovať – tvrdí to väčšina členov rady guvernérov ECB vrátane šéfa Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra.
Maďarsko: Vysoká inflácia „straší“ na úrovni 25 %
Inflácia v krajine sa stále drží na vysokej úrovni. Naposledy síce klesla z 25,4 % na 25,2 %, no pokles o 0,2 percentuálneho bodu je len minimálny. Maďarská centrálna banka sa napriek tomu rozhodla nezvýšiť svoju kľúčovú úrokovú sadzbu, ktorú drží na úrovni 13 %.
„Súčasnú úroveň potrebujeme udržať počas dlhšieho obdobia, aby sme dokázali zabezpečiť ukotvenie inflačných očakávaní a udržateľné dosiahnutie inflačného cieľa,“ konštatuje centrálna banka s tým, že zároveň zvýšila pomer povinných minimálnych rezerv z 5 % na 10 %. Do konca prvého polroku tohto roku očakáva spomalenie tempa rastu spotrebiteľských cien a v druhom polroku predpokladá ich postupné znižovanie.
Poľsko: Rast cien je podobný ako na Slovensku
Inflačná situácia v Poľsku sa zlepšuje. Rast spotrebiteľských cien sa v apríli 2023 spomalil z marcových 16,1 % na 14,7 %. Klesli tak druhý mesiac za sebou a dostali sa na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho mája. Prekonali aj odhady analytikov, ktorí očakávali pokles na približne 15 %.
„Jadrová inflácia sa však znížila len nepatrne o jednu desatinu percentuálneho bodu, čo je veľmi znepokojivé,“ povedal Rafał Benecki zo spoločnosti ING Bank Śląski. Ekonómovia napriek tomu očakávajú, že inflácia v Poľsku do konca tohto roku klesne pod úroveň 10 %.
Rusko: Spotrebiteľské ceny rastú pomalšie ako v eurozóne
Inflácia v tejto krajine v apríli klesla na 2,6 %. Miestni ekonómovia predpokladajú, že v nasledujúcich mesiacoch by mala stúpnuť, a ku koncu tohto roka by sa mohla pohybovať v pásme medzi 4,5 % až 6,5 %. Ruská centrálna banka od minuloročnej jesene ponecháva základnú úrokovú sadzbu na úrovni terajších 7,5 % s tým, že otázku prípadného zvyšovania úrokov ponecháva otvorenú.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Nestlé znižuje svoju ekologickú stopu
- 3.Karadžič bude pykať za genocídu v Srebrenici, doživotie strávi v britskom väzení
- 4.Penta sa obula do koalície PS/Spolu, ich Lex Haščák vníma ako populistický nezmysel
- 5.Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala