Ziskovosť bánk na Slovensku sa stále zvyšuje. Za tri mesiace vygenerovali 218 miliónov eur
Banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu v roku 2021 dosiahli zisk takmer trištvrte miliardy eur, presnejšie 726,8 milióna eur. V tomto roku to u nich s vytváraním zisku vyzerá ešte lepšie. Za prvé tri mesiace roku 2022 banky dokázali vygenerovať zisk po zdanení v objeme 218 miliónov eur. Medziročne to predstavuje nárast o viac ako 5 %.

Foto: Shutterstock
Návratnosť kapitálu je na predkrízovej úrovni
Na rozdiel od predchádzajúcich rokov, keď dochádzalo k stagnácii a poklesom úrokových príjmov, sa tento trend obrátil. Postupné zvyšovanie úrokových sadzieb, ako aj silný nárast poskytnutých úverov sa podpísali pod ich medziročný rast. Vďaka rastu objemu produkcie sa bankám podarilo zvýšiť aj príjmy z poplatkov a provízií.
Na druhej strane, po upokojení situácie po koronakríze, sa banky vedeli priblížiť k úrovni tvorby opravných položiek spred vypuknutia pandémie. „Stále sa však ešte nedokázali dostať nad jej úroveň. Prístup jednotlivých bánk v oblasti alokácie kreditných nákladov však zostáva heterogénny. Rast cien dvíha aj náklady bánk, keď po dvoch rokoch poklesov bankám vzrástli aj náklady na prevádzku,“ konštatuje Národná banka vo svojom aktuálnom makroprudenciálnom komentári.
Ako uvádza ďalej, z pohľadu ziskovosti meranej návratnosťou kapitálu sa už banky nachádzajú na predkrízovej úrovni. No v rámci krajín Európskej únie sa ziskovosť slovenského bankového sektora stále pohybuje pod mediánom.
Banky sú kapitálovo dostatočne silné
Pozitívnou správou je, že banky pôsobiace na slovenskom finančnom trhu zostávajú aj naďalej kapitálovo dostatočne silné. Hoci solventnosť bankového sektora sa v úvode tohto roka mierne znížila, stále dosahuje vyššie úrovne ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu.
Na konci prvého štvrťroka tohto roka miera kapitálovej primeranosti dosiahla úroveň 19,6 %. Pokles primeranosti sa týkal systémovo významných aj menej významných bánk. Pokles kapitálovej primeranosti spôsobil najmä rast objemu úverov (–0,7 %), ktorý bol čiastočne kompenzovaný nárastom kapitálu (+0,2 %).
Banky časť svojich ziskov reinvestujú do budúceho rozvoja
Väčšina bánk uvádza, že významnú časť ziskov reinvestujú do svojho budúceho rozvoja. Zároveň však vyjadrujú obavy z opätovnej možnosti ich dodatočného zdanenia tak, ako boli zdanené v podobe bankového odvodu platného od roku 2012 až do roku 2020. Banky sa obávajú, že takýto prípadný krok by mohol priviesť ich zahraničných akcionárov k tomu, aby svoj kapitál radšej alokovali v krajinách, kde bude zabezpečená jeho vyššia návratnosť.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Novým trendom vo svete podnikania sú virtuálne asistentky
- 2.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 3.Nakupovanie online: Kedy je platenie kartou v e-shope naozaj bezpečné?
- 4.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023
- 5.Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aké sú možnosti liečby