Banky majú rekordné zisky. Pomohlo im k nim aj rozpustenie kovidových rezerv
Slovenské banky si vlani pripísali rekordné zisky v hodnote takmer trištvrte miliardy eur. Tentoraz im k významnému nárastu nepomohli len šikovne nastavené poplatky za bankové služby, ale aj rozpustenie takzvaných opravných položiek. Firmy a spotrebitelia totiž prežili pandémiu s dobrou platobnou bilanciou, a tak si finančné domy mohli k zisku pripísať aj rezervy, ktoré mali pripravené na prípadné sanovanie problémov klientov s plnením si ich záväzkov.
Foto: Shutterstock
Významný pokles rizikových nákladov
Financial Report v súvislosti s analýzou rekordných ziskov bánk za rok 2021 oslovil najväčšie finančné domy na Slovensku. Takmer všetci ich predstavitelia sa zhodli na tom, že uplynulý rok bol z pohľadu hospodárenia naozaj výnimočný.
Podľa Lukáša Havlíka z oddelenia korporátnej komunikácie Slovenskej sporiteľne bol takýto scenár aj napriek neprehľadnej situácii s koronavírusom očakávaný: „Ako sme už hovorili počas roka, je dôležité pozerať sa na výsledky dlhodobou optikou. Tá hovorí jasne – aby sme boli ziskoví, musíme robiť výrazne viac biznisu.“
Sporiteľňa podľa svojho hovorcu síce v uplynulom roku dosiahla mierne nižší zisk ako v roku 2011, no v porovnaní s rokom 2021 má banka dvojnásobne väčšie aktíva. „To ukazuje, aký je dnes bankový biznis náročný,“ uvádza ďalej.
Najväčšia slovenská banka v uplynulom roku dosiahla významný rast v oblasti úverov, vkladov aj príjmov z investovania a sprostredkovania poistenia, no ani to by na rekordný zisk nestačilo. „Samozrejme, obrovský vplyv na výsledky mali opravné položky. Až 99-percentný pokles rizikových nákladov nezažijete každý rok,“ dopĺňa L. Havlík.
Pomohla platobná disciplína klientov
Podobný trend potvrdila aj Tatra banka. „Minulý rok bol do značnej miery ovplyvnený jednorazovým efektom rozpúšťania rezerv vytvorených pre prípad nesplácania úverov z dôvodu pandémie,“ opisuje hovorkyňa banky Simona Miklošovičová.
Pandémia sa podľa nej napokon na splácaní úverov v takom rozsahu nepodpísala, a opravné položky bolo možné rozpustiť. Tatra banka si aj vďaka tejto korekcii v uplynulom roku pripísala rekordný zisk v hodnote 162,1 milióna eur. Ak by však banka tieto kovidové rezervy nerozpustila, zisk by bol nižší ako v roku 2015. A to aj napriek tomu, že štát si už neuplatňuje bankový odvod a objem úverov za uplynulé obdobie vzrástol o 57 %.
Zástupcovia bánk tiež uviedli, že finančné domy na Slovensku v uplynulých dvoch rokoch ukázali svoju silu a pripravenosť na prípadné zhoršenie ekonomickej situácie. Odborníci rovnako vyzdvihli tiež platobnú disciplínu spotrebiteľov, ktorí si počas pandémie ušetrili na bankových účtoch viac peňazí, než býva štandard.
Banky zarábajú na poplatkoch čoraz viac
V prípade nízkych úrokových sadzieb majú finančné domy len dve možnosti, ako zvyšovať svoje zisky. Buď poskytujú viac úverov, aby nižšie úrokové výnosy dobehli väčším objemom, alebo zvýšia príjmy z poplatkov a provízií. Podľa údajov Národnej banky Slovenska bankovému sektoru sa darí oboje. Napríklad len Slovenská sporiteľňa a VÚB banka v prvom štvrťroku 2022 zaknihovali zisk v hodnote 61 miliónov eur. Čistý zisk bankového sektora za prvé tri mesiace tohto roka dosiahol 138 miliónov eur, čo je ešte o 8 % viac ako pred rokom. Rastúce zisky z poplatkov sú po novom spojené aj s vyššími úrokovými sadzbami na hypotekárnych úveroch a šikovnejším nastavením samotných poplatkov. Kým v minulosti slovenské banky zvyšovali príjmy z poplatkov medziročne o 4 až 5 %, v prvom kvartáli 2022 bol rast viac ako 15-percentný.
Zisky väčšinou smerujú do rozvoja
Predstavitelia najväčších bánk na Slovensku pre Financial Report potvrdili, že významná časť ziskov sektora v súčasnosti putuje do ich rozvoja a nie na účty akcionárov. „Banky sú tiež povinné spĺňať regulatórne kapitálové požiadavky, preto na ďalší rast musia potrebnú časť zisku nechať v banke,“ vysvetľuje S. Miklošovičová.
Čím viac podľa nej banka plánuje rásť, tým viac zisku v nej musí akcionár ponechať. „Je preto extrémne dôležité mať zdravú ziskovosť bankového sektora. Ak banky nedokážu vytvárať primeraný zisk, je pre ne ťažké financovať rast úverov v budúcnosti,“ dopĺňa hovorkyňa Tatra banky.
Slovenská sporiteľňa ako líder v oblasti poskytovania úverov na Slovensku každoročne investuje desiatky miliónov eur do rozvoja banky, najmä do oblasti ľudských zdrojov a systémov. „Sme najväčšou slovenskou bankou. Rozvoj banky je preto pre nás mimoriadne dôležitý, a tomu zodpovedá aj objem investícií,“ opisuje L. Havlík.
Podobný trend platí aj v prípade internetovej mBank, ktorá ťaží pri rozvoji svojich aktivít aj zo zahraničnej podpory. „Ako pobočka zahraničnej banky využívame na náš rozvoj na Slovensku nielen tunajšie výnosy, ale sme podporovaní aj tímami a financiami z Česka, prípadne Poľska,“ vysvetľuje riaditeľ produktovej a procesnej divízie mBank Slovensko a Česká republika Martin Podolák.
Riziká dodatočného zdanenia
Vysoké zisky bánk počas rastúcej inflácie a neistoty z dôvodu vojnovej agresie Ruska na Ukrajine môžu podľa odborníkov motivovať štát, aby zaviedol špeciálne zdanenie pre finančné domy, ako to bolo aj v minulosti. Banky museli ešte donedávna platiť špeciálny odvod, a táto položka priniesla do štátneho rozpočtu zhruba 150 miliónov eur ročne. Táto povinnosť im napokon zanikla k 1. januáru 2021.
Oslovené banky nad návratom takéhoto scenára krútia hlavou. „História ukázala, že zavádzanie sektorových daní s cieľom rýchleho daňového výnosu nebýva vždy systémovým riešením a zvyčajne dopadne na plecia konečného spotrebiteľa,“ myslí si M. Podolák.
Hovorkyňa Tatra banky tiež upozorňuje na prípadné problémy s investormi, ktoré by mohli mať vplyv aj na poskytovanie úverov. „Zavedenie dane na Slovensku by znížilo návratnosť kapitálu, čo by viedlo akcionárov k alokácii kapitálu do krajín s vyššou návratnosťou vlastných zdrojov,“ tvrdí S. Miklošovičová. To by podľa nej malo za následok obmedzenie poskytovania úverov na Slovensku, čo by v konečnom dôsledku poškodilo slovenskú ekonomiku.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Prieskum: Vianoce na Slovensku budú o niečo skromnejšie ako v Česku
- 2.Slovensko sa objaví v sieni slávy v Lynchburgu vďaka Jack Daniel´s Personal Collection
- 3.Luxusné značky zažívajú ťažké obdobie – LVMH sa prepadáva, Hermès rastie
- 4.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 5.Podnikateľský účet bude povinný a štát zdaní jednotlivé platby