Na klientov VÚB banky útočia podvodníci. Mieria na ich internetbanking a zneužívajú kryptomeny
Klienti VÚB banky pri otváraní služieb internetbankingu čítajú odkaz, v ktorom ich banka dôrazne varuje pred možnými podvodmi. Hrozí im útok na ich finančné prostriedky, ktoré majú uložené v banke. Majú si dať pozor na podvodné SMS a e-maily, pričom ich jediným cieľom je vylákať od klientov prístupové dáta k účtom, aby sa útočníci mohli zmocniť ich peňazí.
Foto: Shutterstock
Podvodníci sa tvária, že sú bankoví úradníci
Správy klientom prichádzajú v mene VÚB banky. Informujú ich o potrebe aktualizácie osobných údajov, inak im bude zablokovaný bankový účet. Žiadajú aktualizáciu KYC dotazníka alebo aktiváciu platobnej karty. „Ak ste takúto správu dostali, nereagujte na ňu a vymažte ju!“ žiada svojich klientov banka.
Druhou často využívanou podvodnou stratégiou je snaha nalákať bankového klienta na to, aby „výhodne“ zainvestoval do niektorej z kryptomien. Upútajú pozornosť klienta reklamou, a on zareaguje na výhodnú možnosť investovať do kryptomien, respektíve ho priamo kontaktuje takzvaný obchodník s ponukou na výhodné investovanie, prípadne na „výber zisku“ z predchádzajúcich investícií, ktoré sa vo väčšine prípadov vôbec neuskutočnili.
Podvodníci sa pri svojich aktivitách odvolávajú na známe spoločnosti, ktoré zaujímajú popredné miesta na trhu s kryptomenami. Často používajú napríklad odkaz na kryptoburzu Binance. V ponuke sú však aj ďalší veľkí hráči z kryptomenového sveta.
Neverte príliš výhodným ponukám
„Nedajte sa nalákať na podozrivo výhodné ponuky s investovaním do kryptomien. Nikdy neposkytujte svoje citlivé údaje tretím osobám, ani vzdialený prístup do svojho zariadenia,“ varuje ďalej vo svojom online oznámení banka.
Podľa informácie vedúceho oddelenia prevencie podvodov vo VÚB Radomíra Adamkoviča podvodníci totiž pod zámienkou pomoci s inštalovaním aplikácií a ich nastavením často dokážu získať vzdialený prístup do klientovho počítača. „Zároveň od neho vylákajú aj prístupové prvky do internetbankingu a údaje o platobnej karte, a následne realizujú podvodné prevody finančných prostriedkov,“ hovorí odborník.
Svoju dôveryhodnosť zvyšujú aj tým, že niektorým klientom dokonca dočasne prevedú „zisky z investovania“ na ich účet. V skutočnosti však ide o ukradnuté peniaze iných klientov, ktoré následne putujú na účty podvodníkov.
Tieto veci vo vlastnom záujme naozaj nerobte
„Snažíme sa robiť osvetu, pravidelne upozorňujeme klientov na podobné podvody, aby sa ľudia nedali nalákať na podozrivo výhodné ponuky, napríklad s investovaním do kryptomien. Opakujeme a zdôrazňujeme to, čo je najpodstatnejšie, že nikdy nesmú dávať svoje citlivé údaje, ako sú prístupové heslá, čísla účtu a údaje o platobnej karte, tretím osobám,“ zdôrazňuje PR manažér banky Dominik Miša.
Pri internetbankingu zbystrite pozornosť
Banka tiež v súvislosti s častými pokusmi o podvodné konanie odporúča, aby sa jej klienti prihlasovali do svojho internetového bankovníctva vždy len cez oficiálnu stránku banky, a pri prihlasovaní si vždy skontrolovali URL adresu, či sa v nej nenachádzajú odchýlky od očakávaného štandardu. Banka dokonca zaznamenala, že vyhľadávacie portály jej klientom pri hľadaní adresy ponúkli ako prvú tú podvodnú.
Ak majú klienti podozrenie, že sa stali obeťou tohto typu podvodu, bezodkladne musia kontaktovať banku. Jedným z ďalších krokov je zablokovanie kryptoobchodníkov,“ dodáva D. Miša.
Pozor na falošné linky a silné autorizácie
K podobným „útokom“ na účty klientov VÚB banky došlo aj pred približne poldruha rokom. Páchateľ im rozposielal správy s odkazom, že ich účet je dočasne zablokovaný. Správy tiež obsahovali falošný link na stránku internetového bankovníctva, kde si prístup k účtu mohli obnoviť za cenu poskytnutia svojich prihlasovacích údajov a údajov o svojej platobnej karte.
Aj vtedy banka reagovala, že nie je autorom takýchto správ, a že klienti ich majú vymazať a nereagovať na ne. Ak by totiž klient poskytol svoje citlivé údaje útočníkom, zachrániť by ho pred stratou svojich úspor mohla len rýchla zmena prihlasovacích údajov, respektíve blokácia platobnej karty.
Banka sa totiž netají tým, že v prípade, ak klient potvrdí „vyžiadanú“ transakciu takzvanou silnou autorizáciou, existuje len malá šanca, že by svoje finančné prostriedky ešte niekedy uvidel.
Top 9 rád, čo robiť a čo nerobiť, keď...
1) Presvedčte sa, že číslo, z ktorého prijímate hovor, je oficiálne, respektíve pre vás známe.
2) V prípade e-mailu správy preverte správnosť URL adresy, či ide o skutočnú webovú stránku firmy alebo spoločnosti, v mene ktorej ste boli oslovení.
3) Skontrolujte logo v e-maile alebo oslovení, či je identické, alebo sa líši od oficiálneho loga spoločnosti, ktorá vás oslovuje.
4) Sústreďte sa na pravopis – podvodné oslovenia obsahujú niekedy až školácke gramatické alebo štylistické chyby.
5) Na vyžiadanie nikdy neposkytujte svoje citlivé údaje, ako rodné číslo, adresu, e-mail, prihlasovacie údaje do internetbankingu, číslo platobnej alebo kreditnej karty, číslo účtu, overovacie kódy z SMS.
6) Ak vás niekto požiada o takéto informácie, ukončite hovor, alebo neodpovedajte na správu.
7) V žiadnom prípade neautorizujte podozrivé finančné operácie. V prípade, že tak urobíte, existuje už len malá šanca, že svoje finančné prostriedky ešte niekedy uvidíte.
8) Ak ste sa stali obeťou incidentu, kontaktujte svoju banku, ktorá nechá podvodné stránky zablokovať, alebo informujte Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT prostredníctvom formulára, ktorý má na webovej stránke.
9) Vo svojich zariadeniach používajte antivírusové programy s antiphishingovou ochranou.
OCBC banka prišla s riešením v podobe vypínača
So zaujímavým riešením v prípade útoku na bankový účet klienta približne pred rokom prišla OCBC banka so sídlom v Singapure. Aby mohli jej klienti čo najrýchlejšie reagovať na vzniknutú situáciu, na svoje bankomaty namontovala „vypínač“, ktorým je v prípade útoku zvonka možné zmraziť všetky ohrozené účty – bežné aj sporiace, prístup k debetným aj kreditným kartám a tiež k digitálnemu bankovníctvu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Fitch: Rating Slovenska zostáva na úrovni A– so stabilným výhľadom
- 2.Rodové rozdiely sa prejavujú aj v investovaní. Na jednu investorku pripadá deväť mužov
- 3.Makléri z OVB Allfinanz Slovensko majú k dispozícii nové investičné nástroje – prvý ETF a šesticu nových ESG fondov
- 4.Prieskum: Až dve tretiny Slovákov uprednostňujú digitálne platby
- 5.Podvody s DPH: Po akcii Moby Dick prišiel Admiral