Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Život Warrena Buffetta vo filme. Úspešný miliardár začínal ako najmladší investor všetkých čias

Zuzana Fryč Voľný čas
SK
EN
Poslať

Ďalší inšpiratívny príbeh vo filme, tentoraz dokument o vplyvnom americkom miliardárovi, významnom investorovi a obchodníkovi, ktorý sa netají tým, že sa o svoje bohatstvo rád delí. Viac zo súkromia a kariéry legendárneho investora na akciových trhoch odhaľuje film Život Warrena Buffetta.

image

Foto: Getty Images

Vďaka svojmu neobyčajnému talentu dokázal predvídať vývoj na finančných trhoch, čím zožal obrovský úspech nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy. Dokument zachytáva aj členov jeho rodiny, ktorí rozprávajú o Warrenovom osobnom živote a jeho obchodno-investičných aktivitách.

Radí sa medzi najbohatších ľudí vo svete, ako aj medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Osobné záujmy ho pred rokmi prepojili s biznismenom Billom Gatesom, s ktorým sú dodnes výborní priatelia. Tento rok oslávil svoje 90. narodeniny. Dokument o jeho živote si môžete pozrieť aktuálne online na Watch documentaries alebo aj prostredníctvom Amazon.

Peniaze ako obľúbená hra

Warren Buffett už ako dieťa prejavoval výnimočné schopnosti v matematike a bol rodený obchodník. Svoj talent zrejme dostal do vienka od svojho otca Howarda, ktorý bol tiež obchodníkom s cennými papiermi. Pre svoje okolie bol od mala výnimočný, keďže priamo z hlavy dokázal vypočítať aj komplikované číselné operácie.

Obchodovanie mal jednoducho v krvi. Svoje prvé obchodné praktiky vyskúšal už ako šesťročný. V obchode svojho starého otca kúpil balenie šiestich plechoviek kokakoly, ktoré vzápätí so ziskom predal. Kým deti v jeho veku sa hrali bežné hry, on si zarábal peniaze.

O niekoľko rokov neskôr ako jedenásťročný uskutočnil svoju prvú investíciu. Nakúpil si tri akcie spoločnosti Cities Service Preferred v hodnote 38 dolárov za jednu. Krátko po kúpe hodnota akcií klesla na 27 dolárov, čo ho mohlo vystrašiť, no on si počkal. Akcie predal až vtedy, keď sa ich cena vyšplhala na 40 dolárov za akciu.

Okamžitý predaj mu však priniesol len malý zisk. Svoje rozhodnutie následne oľutoval, keď akcie vyskočili až na hodnotu 200 dolárov, čo ho naučilo základné pravidlo každého investora na finančnom trhu – trpezlivosť je cnosť a unáhlenosť neveští dobré rozhodnutia.

Už ako študent zarábal „slušné“ peniaze

Buffett chodil na strednú školu vo Washingtone, D. C., kde naďalej vymýšľal spôsoby, ako zarobiť peniaze. Spolu s kamarátom si kúpili starší hrací automat za 25 dolárov, ktorý umiestnili do jedného holičstva. Ten im o niekoľko mesiacov vygeneroval zisk, za ktorý si mohli kúpiť ďalšie automaty. Neskôr vlastnil automaty na troch miestach, pričom podnik predal za 1 200 dolárov.

Ako šestnásťročný začal chodiť na Pennsylvánsku univerzitu, kde študoval obchod. Po dvoch rokoch sa presťahoval do Nebrasky a ako 20-ročný tu doštudoval univerzitu s takmer 10 000 dolármi na svojom konte, ktoré zarobil obchodovaním.

V štúdiu pokračoval na Kolumbijskej univerzite pod vedením svetoznámeho ekonóma, profesora a investora Benjamína Grahama, kde získal magisterský titul v ekonómii. Práve on sa stal Buffettovým vzorom, ktorý ho veľa naučil. Svoje znalosti ďalej rozvíjal na Newyorskom inštitúte financií.

Zo školy priamo na trh medzi „veľké ryby“

V roku 1956 vo svojom rodnom meste Omaha založil spoločnosť Buffett Partnership. Vďaka obchodným technikám od profesora Grahama dokázal úspešne identifikovať podhodnotené spoločnosti a zarobil svoje prvé milióny.

Neskôr prevzal kontrolu aj nad spoločnosťou Berkshire Hathaway. Hoci jeho spoločnosť Buffett Partnership bola úspešná, Buffett sa rozhodol zanechať ju a pokračoval v rozvoji novej spoločnosti. Berkshire Hathaway rozšíril nákupom aktív v médiách, poisťovníctve a nafte. Dnes patrí medzi najväčšie spoločnosti poskytujúce finančné služby vo svete.

V roku 1988 menom spoločnosti Berkshire Hathaway kúpil Buffett aj akcie v spoločnosti Coca Cola za viac než miliardu dolárov. Tá dnes predstavuje tretí najväčší holding spoločnosti Berkshire Hathaway. Okrem Coca Coly investovala spoločnosť Berkshire Hathaway stovky miliónov dolárov do Americkej bankyWells Fargo banky, do spoločnosti Apple a ďalších úspešných značiek.

Najlepší priatelia s Billom Gatesom

Aj vďaka podobným záľubám a filantropickým myšlienkam si Warren Buffett a softvérový magnát Bill Gates našli k sebe cestu ako priatelia. Neskôr sa však Buffett priznal, že zo začiatku nemal o stretnutie s Gatesom vôbec záujem. Gates sa o ňom zase vyjadril, že Buffett naňho urobil dobrý dojem, keďže mu kládol podnetné otázky.

Krátko po ich prvom stretnutí Buffett odporučil Gatesovi svoju obľúbenú knihu z oblasti biznisu „Business Adventures“ od autora Johna Brooksa. Zaujímavé je, že kniha sa stala obľúbeným čítaním aj Billa Gatesa.

Priatelia si boli vzájomnou inšpiráciou. Gates mu napríklad poradil, aby nakúpil akcie spoločností Intel Microsoft. Obaja mali veľa spoločného, čo bol začiatok ich dobrého dlhoročného priateľstva a vzájomného mentorstva.

Filantropia ako spoločné hobby

V roku 2006 urobil Buffett vo svojom živote veľký krok. Rozhodol sa, že celý svoj majetok venuje na charitu, pričom 85 % odovzdá Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. Išlo o najväčší charitatívny dar v histórii Spojených štátov.

O niekoľko rokov neskôr Buffett s Gatesom založili organizáciu The Giving Pledge s cieľom motivovať bohatých ľudí k filantropickým aktivitám. Miliardári, ktorí sa pripojili, sa zaviazali rozdať viac ako polovicu svojho bohatstva.

Buffett naďalej každoročne prispieva časťou svojho majetku Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. V júli 2019 venoval nadácii 2,9 miliardy dolárov z akcií spoločnosti Berkshire Hathaway a prispel aj ďalším štyrom charitatívnym organizáciám.

Počas pandémie koronavírusu označil Buffett Gatesa za „vedeckého poradcu“, keďže vo februári 2020 sa nadácia Gatesovcov zaviazala bojovať proti pandémii vo výške takmer 300 miliónov dolárov.

Nie je tajomstvom, že v júli tohto roka počas pandémie koronavírusu boli Buffett a Gates ešte v častejšom kontakte ako predtým. Rozoberali spolu aktuálnu ekonomickú situáciu a podnikanie.

Americké médiá prezradili, že ich plánované hodinové hovory pravidelne prekračujú dohodnutý limit. Ich dlhoročné priateľstvo malo na oboch pozitívny vplyv. Bill Gates v roku 2016 povedal, že Warren Buffett mu pomohol v dvoch veciach – viac sa učiť a smiať sa.

Kto je Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najvýznamnejších investorov vo svete, pričom časopis Times ho zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta. Investovať na finančnom trhu začal už ako 11-ročný. Väčšiu časť svojho majetku získal z investícií, ktoré uskutočnil prostredníctvom legendárnej holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorej je dodnes najväčším akcionárom a generálnym riaditeľom. Je známy aj ako jeden z najštedrejších miliardárov, ktorý od roku 2000 daroval charite viac ako 46 miliárd dolárov.

Potrebujete licenciu na výkon finančného sprostredkovania ?
Rýchlosťou blesku vám poskytneme odborné a komplexné služby.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
31.10.2021 Naďa Černá

Netflix: Seriál Squid Game zarobil už viac ako 900 miliónov dolárov, no jeho tvorca nedostal nič navyše

Keď streamovacia spoločnosť Netflix v druhej polovici septembra priniesla juhokórejský seriál s názvom Squid Game, len málokto očakával, ...

28.9.2021 Naďa Černá

Konečne je tu premiéra nového Jamesa Bonda: Trikrát odložená, o poldruha roka omeškaná a túžobne očakávaná

Premiéra najnovšej bondovky No Time to Die bola preložená už trikrát. Jej uvedenie do kín v porovnaní s pôvodným zámerom mešká jeden a ...

28.8.2021 Zuzana Fryč

Hra peňazí: Ak sa televízna šou zo sveta investícií zvrtne na drsnú realitu, môže ísť o život

Keď sa v priamom prenose finančnej televíznej šou zoči-voči moderátorovi Leemu Gatesovi a režisérke programu Patty ocitne rozhnevaný ...

7.8.2021 Zuzana Fryč

Film Hra: Záhadný darček pripraví bankára o všetko, čo má. Dokáže si svoj stratený život vybojovať späť?

Americká mysteriózna dráma Hra (The Game) prináša neobyčajný príbeh multimilionára a bankára Nicholasa Van Ortona, ktorý na svoje 48. ...

24.7.2021 Zuzana Fryč

Zo dňa na deň: Život smoliara sa za jedinú noc úplne zmení. Aj priveľa šťastia však môže škodiť

Francúzska komédia Zo dňa na deň (Du jour au lendemain) prináša odľahčenú zábavu, ktorá využíva osvedčenú schému ukážkového ...

19.6.2021 Zuzana Fryč

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

5.6.2021 Zuzana Fryč

Dráma Kapitál: Príbeh bankového prezidenta, ktorý pristúpil na cynickú hru – chudobným brať a bohatým dávať

Francúzska dráma Kapitál nahliada do kruhov najvyšších predstaviteľov európskej banky Phenix, ktorí vďaka svojej moci v čase svetovej ...

23.5.2021 Zuzana Fryč

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Fryč

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Fryč

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Fryč

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Fryč

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

Aplikácia

 1. 1.
  Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
 2. 2.
  Slováci potrebujú na kúpu nového bytu s rozlohou 70 metrov štvorcových až 13 hrubých ročných miezd
 3. 3.
  Ukrajina mala zastaviť dodávky ropy cez ropovod Družba, Rusi jej nezaplatili za tranzit
 4. 4.
  Čína systematicky zvyšuje svoj vplyv v Afrike. Západ je znepokojený
 5. 5.
  J&T a Penta vydávajú dlhopisy za milióny eur