Hľadaj

Život Warrena Buffetta vo filme. Úspešný miliardár začínal ako najmladší investor všetkých čias

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Ďalší inšpiratívny príbeh vo filme, tentoraz dokument o vplyvnom americkom miliardárovi, významnom investorovi a obchodníkovi, ktorý sa netají tým, že sa o svoje bohatstvo rád delí. Viac zo súkromia a kariéry legendárneho investora na akciových trhoch odhaľuje film Život Warrena Buffetta.

image

Foto: Getty Images

Vďaka svojmu neobyčajnému talentu dokázal predvídať vývoj na finančných trhoch, čím zožal obrovský úspech nielen v Amerike, ale aj na celom svete. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku Veštec z Omahy. Dokument zachytáva aj členov jeho rodiny, ktorí rozprávajú o Warrenovom osobnom živote a jeho obchodno-investičných aktivitách.

Radí sa medzi najbohatších ľudí vo svete, ako aj medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta. Osobné záujmy ho pred rokmi prepojili s biznismenom Billom Gatesom, s ktorým sú dodnes výborní priatelia. Tento rok oslávil svoje 90. narodeniny. Dokument o jeho živote si môžete pozrieť aktuálne online na Watch documentaries alebo aj prostredníctvom Amazon.

Peniaze ako obľúbená hra

Warren Buffett už ako dieťa prejavoval výnimočné schopnosti v matematike a bol rodený obchodník. Svoj talent zrejme dostal do vienka od svojho otca Howarda, ktorý bol tiež obchodníkom s cennými papiermi. Pre svoje okolie bol od mala výnimočný, keďže priamo z hlavy dokázal vypočítať aj komplikované číselné operácie.

Obchodovanie mal jednoducho v krvi. Svoje prvé obchodné praktiky vyskúšal už ako šesťročný. V obchode svojho starého otca kúpil balenie šiestich plechoviek kokakoly, ktoré vzápätí so ziskom predal. Kým deti v jeho veku sa hrali bežné hry, on si zarábal peniaze.

O niekoľko rokov neskôr ako jedenásťročný uskutočnil svoju prvú investíciu. Nakúpil si tri akcie spoločnosti Cities Service Preferred v hodnote 38 dolárov za jednu. Krátko po kúpe hodnota akcií klesla na 27 dolárov, čo ho mohlo vystrašiť, no on si počkal. Akcie predal až vtedy, keď sa ich cena vyšplhala na 40 dolárov za akciu.

Okamžitý predaj mu však priniesol len malý zisk. Svoje rozhodnutie následne oľutoval, keď akcie vyskočili až na hodnotu 200 dolárov, čo ho naučilo základné pravidlo každého investora na finančnom trhu – trpezlivosť je cnosť a unáhlenosť neveští dobré rozhodnutia.

Už ako študent zarábal „slušné“ peniaze

Buffett chodil na strednú školu vo Washingtone, D. C., kde naďalej vymýšľal spôsoby, ako zarobiť peniaze. Spolu s kamarátom si kúpili starší hrací automat za 25 dolárov, ktorý umiestnili do jedného holičstva. Ten im o niekoľko mesiacov vygeneroval zisk, za ktorý si mohli kúpiť ďalšie automaty. Neskôr vlastnil automaty na troch miestach, pričom podnik predal za 1 200 dolárov.

Ako šestnásťročný začal chodiť na Pennsylvánsku univerzitu, kde študoval obchod. Po dvoch rokoch sa presťahoval do Nebrasky a ako 20-ročný tu doštudoval univerzitu s takmer 10 000 dolármi na svojom konte, ktoré zarobil obchodovaním.

V štúdiu pokračoval na Kolumbijskej univerzite pod vedením svetoznámeho ekonóma, profesora a investora Benjamína Grahama, kde získal magisterský titul v ekonómii. Práve on sa stal Buffettovým vzorom, ktorý ho veľa naučil. Svoje znalosti ďalej rozvíjal na Newyorskom inštitúte financií.

Zo školy priamo na trh medzi „veľké ryby“

V roku 1956 vo svojom rodnom meste Omaha založil spoločnosť Buffett Partnership. Vďaka obchodným technikám od profesora Grahama dokázal úspešne identifikovať podhodnotené spoločnosti a zarobil svoje prvé milióny.

Neskôr prevzal kontrolu aj nad spoločnosťou Berkshire Hathaway. Hoci jeho spoločnosť Buffett Partnership bola úspešná, Buffett sa rozhodol zanechať ju a pokračoval v rozvoji novej spoločnosti. Berkshire Hathaway rozšíril nákupom aktív v médiách, poisťovníctve a nafte. Dnes patrí medzi najväčšie spoločnosti poskytujúce finančné služby vo svete.

V roku 1988 menom spoločnosti Berkshire Hathaway kúpil Buffett aj akcie v spoločnosti Coca Cola za viac než miliardu dolárov. Tá dnes predstavuje tretí najväčší holding spoločnosti Berkshire Hathaway. Okrem Coca Coly investovala spoločnosť Berkshire Hathaway stovky miliónov dolárov do Americkej bankyWells Fargo banky, do spoločnosti Apple a ďalších úspešných značiek.

Najlepší priatelia s Billom Gatesom

Aj vďaka podobným záľubám a filantropickým myšlienkam si Warren Buffett a softvérový magnát Bill Gates našli k sebe cestu ako priatelia. Neskôr sa však Buffett priznal, že zo začiatku nemal o stretnutie s Gatesom vôbec záujem. Gates sa o ňom zase vyjadril, že Buffett naňho urobil dobrý dojem, keďže mu kládol podnetné otázky.

Krátko po ich prvom stretnutí Buffett odporučil Gatesovi svoju obľúbenú knihu z oblasti biznisu „Business Adventures“ od autora Johna Brooksa. Zaujímavé je, že kniha sa stala obľúbeným čítaním aj Billa Gatesa.

Priatelia si boli vzájomnou inšpiráciou. Gates mu napríklad poradil, aby nakúpil akcie spoločností Intel Microsoft. Obaja mali veľa spoločného, čo bol začiatok ich dobrého dlhoročného priateľstva a vzájomného mentorstva.

Filantropia ako spoločné hobby

V roku 2006 urobil Buffett vo svojom živote veľký krok. Rozhodol sa, že celý svoj majetok venuje na charitu, pričom 85 % odovzdá Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. Išlo o najväčší charitatívny dar v histórii Spojených štátov.

O niekoľko rokov neskôr Buffett s Gatesom založili organizáciu The Giving Pledge s cieľom motivovať bohatých ľudí k filantropickým aktivitám. Miliardári, ktorí sa pripojili, sa zaviazali rozdať viac ako polovicu svojho bohatstva.

Buffett naďalej každoročne prispieva časťou svojho majetku Nadácii Billa a Melindy Gatesovcov. V júli 2019 venoval nadácii 2,9 miliardy dolárov z akcií spoločnosti Berkshire Hathaway a prispel aj ďalším štyrom charitatívnym organizáciám.

Počas pandémie koronavírusu označil Buffett Gatesa za „vedeckého poradcu“, keďže vo februári 2020 sa nadácia Gatesovcov zaviazala bojovať proti pandémii vo výške takmer 300 miliónov dolárov.

Nie je tajomstvom, že v júli tohto roka počas pandémie koronavírusu boli Buffett a Gates ešte v častejšom kontakte ako predtým. Rozoberali spolu aktuálnu ekonomickú situáciu a podnikanie.

Americké médiá prezradili, že ich plánované hodinové hovory pravidelne prekračujú dohodnutý limit. Ich dlhoročné priateľstvo malo na oboch pozitívny vplyv. Bill Gates v roku 2016 povedal, že Warren Buffett mu pomohol v dvoch veciach – viac sa učiť a smiať sa.

Kto je Warren Buffett?

Warren Buffett je jedným z najvýznamnejších investorov vo svete, pričom časopis Times ho zaradil medzi stovku najvplyvnejších ľudí sveta. Investovať na finančnom trhu začal už ako 11-ročný. Väčšiu časť svojho majetku získal z investícií, ktoré uskutočnil prostredníctvom legendárnej holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway, v ktorej je dodnes najväčším akcionárom a generálnym riaditeľom. Je známy aj ako jeden z najštedrejších miliardárov, ktorý od roku 2000 daroval charite viac ako 46 miliárd dolárov.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
15.1.2021 Zuzana Mecková

Vlk z Wall Street: Aké to bolo stať sa jedným z najbohatších maklérov na Wall Street v 90. rokoch?

Dráma Vlk z Wall Street zachytáva život odvážneho a nenásytného newyorského burzového makléra Jordana Belforta. Toho vo filme nestvárňuje ...

8.1.2021 Zuzana Mecková

Dráma Deň pred krízou zachytáva to, čo sa dialo na Wall Street tesne pred vypuknutím ekonomického chaosu v roku 2008

Dramatický film Deň pred krízou, ktorého tvorcovia sa inšpirovali skutočnou udalosťou, sa odohráva v poslednú noc pred začiatkom svetovej ...

25.12.2020 Zuzana Mecková

Vianočný film: Ambiciózny pracovník poisťovne si musí vybrať medzi túžbou po kariére alebo láskou

Vtipný, veselý aj vážny vianočný film Byt, s originálnym názvom The Apartment, diváka s nesmiernou ľahkosťou prenesie do 60. rokov ...

18.12.2020 Zuzana Mecková

Filmový príbeh Zakladateľ rozpráva o tom, ako sa značka McDonald’s stala celosvetovým fenoménom

Dramatický film s názvom Zakladateľ nakrútený podľa skutočnej udalosti zobrazuje príbeh, v ktorom sa Rayovi Krocovi podarilo vybudovať jednu ...

11.12.2020 Zuzana Mecková

Snímka Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti zachytáva TOP podnikateľský škandál v USA

Filmový dokument Enron: Najchytrejší chlapíci v miestnosti bol nakrútený podľa rovnomennej knihy novinárov magazínu Fortune. Napísali ju ...

4.12.2020 Zuzana Mecková

Film Zlato, nakrútený podľa skutočnej udalosti, je príbehom jedného z najväčších škandálov v dejinách ťažobného priemyslu

Dobrodružná dráma s názvom Zlato prináša príbeh inšpirovaný skutočným ťažobným škandálom z počiatku 90-tych rokov minulého ...

27.11.2020 Zuzana Mecková

Dokument 97 % vlastnených: Dozviete sa, odkiaľ sa v ekonomike berú peniaze a prečo si musíme čoraz viac požičiavať

Filmový dokument 97 % vlastnených odpovedá na otázky o tom, ako v ekonomike vznikajú peniaze, kto z nich má najväčší prospech, ako vplýva ...

20.11.2020 Zuzana Mecková

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokument odhaľuje budúcnosť, o akej zatiaľ len snívame

Bitcoin: Koniec peňazí, ako ich poznáme. Dokumentárny film s tajuplným názvom poukazuje na to, aké výhody aj nevýhody prináša táto ...

13.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokument Davida Attenborougha Život na našej planéte prináša varovanie, ľudstvo má vážny problém

Celosvetovo známy britský prírodovedec a milovník prírody, cestovateľ a dokumentarista David Attenborough tento rok na Netflixe prináša ...

6.11.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Dokumentárna dráma Sociálna dilema zobrazuje tragický vplyv sociálnych sietí na spoločnosť

Tohtoročná dokumentárna novinka na Netflixe s názvom Sociálna dilema dramaticky upozorňuje na aktuálne problémy spoločnosti, ktoré ...

30.10.2020 Zuzana Mecková

Netflix: Oscarový dokument Inside Job nemilosrdne odkrýva krutú pravdu o vzniku celosvetovej hospodárskej krízy

Filmový dokument Zo zákulisia krízy s originálnym názvom Inside Job podrobne odhaľuje pozadie ekonomickej krízy z roku 2008, korupciu a ...

23.10.2020 Zuzana Mecková

Filmový dokument Americká fabrika zobrazuje spoluprácu a zároveň veľké rozdiely dvoch kultúr – Číny a USA

Na Netflixe sa objavil ďalší zaujímavý dokument, ktorý zobrazuje stret dvoch diametrálne odlišných kultúr. Nádej na lepší život ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
 2. 2.
  Rodinný dom v Dubnici nad Váhom zachvátil požiar, hasičom komplikovalo prácu počasie
 3. 3.
  Každý tretí človek je ochotný za protihodnotu poskytnúť svoje citlivé údaje a každý šiesty to už urobil
 4. 4.
  Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
 5. 5.
  Podriadený alebo viazaný finančný finančný agent, na ktorého sa mám obrátiť?