Najviac našich firiem vlani nakúpili českí podnikatelia, ale najväčší podiel na majetku spoločností získali Cyperčania
Firmy s najväčším objemom základného imania v minulom roku na Slovensku nadobudli Cyperčania, Česi a Íri. A to i napriek tomu, že Cyprus ani Írsko nepatria medzi top desiatku krajín najčastejších zahraničných vlastníkov našich spoločností.

Foto: Shutterstock
Cyperčania nakupovali drahšie, Česi zase menšie firmy
V minulom roku bolo do zahraničných rúk predaných dovedna 2 569 slovenských spoločností s kumulatívnym základným imaním vo výške 81,4 milióna eur, pričom prvá desiatka krajín pod seba získala podiely v hodnote 74,5 milióna eur.
„Až pätina celkového objemu imania predaných firiem v roku 2020 smerovala podnikateľom s cyperským pôvodom, dovedna 17,4 milióna eur. Vlani sa pritom oficiálne stali vlastníkmi necelých troch desiatok našich firiem, čím sa zaradili na 16. miesto v počte najčastejších cudzokrajných vlastníkov tunajších spoločností,“ konštatuje analytička spoločnosti Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
Na porovnanie, podnikatelia z Českej republiky na Slovensku v roku 2020 kúpili 808 podnikov s podielom na majetku dovedna 12,4 milióna eur. Ako uviedla ďalej, z dát sa dá usudzovať, že kým podnikatelia z ostrova Cyprus sa orientovali na väčšie – majetnejšie firmy, prípadne získavali vo firmách väčšie podiely, tí z Česka sa orientovali skôr na menšie, respektíve stredne veľké subjekty.
Íri kúpili len tri firmy, no s vyšším imaním
Zároveň pripomenula, že majitelia z Českej republiky dlhodobo patria k najčastejším zahraničným vlastníkom slovenských podnikov. Trojicu štátov, ktoré vstúpili do tunajších firiem s najvyšším základným imaním, uzatvára Írsko. Tamojší biznismeni síce kúpili len tri naše firmy, no s imaním dohromady 10 miliónov eur.
„Íri sa pritom v roku 2020 umiestnili v rebríčku top zahraničných vlastníkov až na 32. mieste z celkového počtu 55,“ dopĺňa P. Štěpánová s tým, že okrem Cyperčanov, Čechov a Írov v roku 2020 získali u nás veľké podiely aj podnikatelia z Luxemburska, Nemecka či Poľska.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Viaceré banky chystajú zmeny v cenníkoch svojich služieb, klienti si priplatia
- 2.Realitné fondy pokračujú v raste, ich aktíva medziročne narástli o 20,4 %
- 3.Coface znížila hodnotenie Slovenska z úrovne A3 na A4
- 4.Pesimizmus podnikateľov pri hodnotení ekonomiky stále rastie
- 5.Od 1. júla sa zvyšujú dávky v nezamestnanosti, „maximálka“ dosiahne až 1 234,30 eura