Slovensko má najvyšší podiel fiktívnych živnostníkov v EÚ, švarcsystém dostane stopku
Slovensko má najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov v rámci krajín Európskej únie. Aj preto chystá Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR úpravy v Zákonníku práce, ktorými by zmenilo definície riadneho pracovného pomeru a závislej práce, vďaka čomu by eliminovalo negatívne vplyvy takzvaného švarcsystému v praxi. Výsledkom by malo byť striktnejšie stanovenie pravidiel, ako nenahrádzať zamestnancov živnostníkmi, a tiež prísnejšie sledovanie a sankcionovanie týchto praktík v budúcnosti.
Foto: Freepik
Živnostníci ako zamestnanci
Na Slovensku vzhľadom na počet obyvateľov „podniká“ príliš veľa fiktívnych živnostníkov. Vyplynulo to z údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat, OECD aj Sociálnej poisťovne. Za posledných desať rokov sa ich počet zvýšil z 84- na 110-tisíc.
Fiktívny živnostník funguje prakticky ako klasický zamestnanec, pretože dodržiava pracovný čas, chodí každý deň do práce a vykonáva prácu pre svojho zamestnávateľa. Rozdiel je len v tom, že nemá uzatvorený zamestnanecký pomer, ale pracuje na živnosť, vo väčšine prípadov je to pre jediného zadávateľa práce alebo jediného klienta.
Podiel fiktívnych živnostníkov na Slovensku v porovnaní s krajinami EÚ
Výsledkom je, že takíto ľudia v prvom roku trvania svojej živnosti z celkovej ceny práce odvádzajú až 6-násobne nižšie daňovo-odvodové platby a v ďalších rokoch sú tieto platby ešte stále približne 2,3-násobne nižšie. „Kvôli tomu rozpočet Sociálnej poisťovne či štátu prichádza o významné zdroje príjmov,“ upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ).
Výhody sú najmä u zamestnávateľov
A preto minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš ohlásil prípravu zmien v Zákonníku práce s cieľom urobiť poriadok so zamestnávateľmi, ktorí na pozíciách zamestnancov uzatvárajú zmluvy so živnostníkmi a na odvodoch za každého každoročne ušetria niekoľko tisíc eur. Navyše „svojim“ živnostníkom nemusia preplácať dovolenku ani pri ukončení spolupráce vyplácať odstupné.
Výhody z tejto spolupráce čerpajú aj samotní živnostníci, ktorí si za rovnakú prácu ako zamestnanci fakturujú vyššiu mzdu a v prvom roku takéhoto „podnikania“ nemusia odvádzať ani minimálne sociálne odvody do Sociálnej poisťovne.
Výhodou pre nich je aj nižšie daňové zaťaženie. Mnohí z nich si totiž účtujú paušálne výdavky na úrovni 60 % a platia minimálnu daň vo výške 15 %. Aj preto počet fiktívnych živnostníkov od roku 2011 na Slovensku vzrástol viac ako o štvrtinu (+26,9 %).
Podľa NKÚ má Slovensko aj najviac živnostníkov vyslaných do zahraničia. Kým zo Slovenska ich pochádza takmer 36-tisíc, z Talianska, Nemecka a Poľska ich je len približne po 14-tisíc živnostníkov.
Dopláca rozpočet aj sociálny systém
Problémom zamestnávania fiktívnych živnostníkov, teda takzvaného švarcsystému, sú nízke vykazované príjmy a z toho vyplývajúce daňové výpadky v rámci štátneho rozpočtu, čo sprevádzajú tiež nízke odvody do sociálneho systému, a to sa prejaví neskôr pri stanovení výšky starobného dôchodku pre týchto ľudí.
Takto zamestnaný človek nemá žiadnu pracovnoprávnu ochranu, pričom stráca nároky, ktoré by mu vyplývali z riadneho pracovného pomeru. Ako uviedol minister E. Tomáš, zneužívanie živností tam, kde by mal byť riadny zamestnanecký pracovný pomer, by mal kontrolovať Národný inšpektorát práce.
„Chceme jasne nastaviť kritériá, na základe ktorých už vieme posúdiť, či zamestnanec má byť živnostníkom, alebo pracovať v normálnom pomere,“ povedal a dodal, že v rámci diskusií o novele zákona sa hovorí aj o prípadných sankciách.
Čo je to švarcsystém
Je to závislá práca, ktorú vykonáva samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) mimo pracovného pomeru pre zamestnávateľa. V praxi je to vlastne „zastretý“ výkon závislej pracovnej činnosti. Pomenovaný je podľa českého podnikateľa Miroslava Švarca, ktorý s týmto spôsobom podnikania začal medzi prvými už v roku 1990.
Kto sa im poskladá na dôchodky
Najvyšší kontrolný úrad SR na fenomén fiktívnych živnostníkov upozornil už v minulosti. Inšpekcia práce v roku 2017 v súvislosti s touto témou uviedla, že fiktívna živnosť alebo absencia pracovnej zmluvy je druhým najvýznamnejším dôvodom únikov pri odvodoch na sociálnom poistení.
Problémy nastanú aj neskôr, pri vyčíslení starobných dôchodkov fiktívnych živnostníkov. „Finančne výhodné nízke odvody do sociálneho systému sa pri konečnom zúčtovaní veľmi negatívne premietnu do výšky starobného dôchodku. Mnohí fiktívni živnostníci sa tak pri odchode do dôchodku môžu ocitnúť pod hranicou minimálneho dôchodku, a na ich nevyhnutné dorovnanie sa bude musieť skladať celá spoločnosť, každý zamestnanec,“ upozornil na sklonku uplynulého roku predseda NKÚ Ľubomír Andrassy.
Podľa jeho slov sa daňové výpadky premietajú aj do nižších podielových daní, ktoré chýbajú samosprávam na plnenie si ich základných povinností voči občanom.
Daňovo-odvodové nožnice
Počet fiktívnych živností podľa NKÚ narástol najmä v roku 2017. Stalo sa tak po zvýšení limitu paušálnych výdavkov pre živnostníkov zo 40 % na 60 % ich dosiahnutých príjmov, a keď sa paralelne zvýšila maximálna výška paušálnych výdavkov za rok z 5 040 eur na 20-tisíc eur, táto legislatívna zmena zásadne roztvorila daňovo-odvodové nožnice medzi zamestnancami a živnostníkmi.
Odvtedy podľa údajov Sociálnej poisťovne každým rokom rastie podiel živnostníkov platiacich odvody z minimálneho vymeriavacieho základu. Od roku 2017 tento podiel narástol zo 72 % na viac ako 81 % v roku 2021. V priemere sa to týka takmer 150-tisíc živnostníkov, pričom ich odvody sa približujú k odvodom zamestnanca s minimálnou mzdou, no ich reálny príjem je podstatne vyšší.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Policajtom chcú po vzore Orbána zakázať odchod do výsluhového dôchodku, podľa Šeligu vytvára Šutaj Eštok so Solákom atmosféru strachu
- 2.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024
- 3.Pri bytovom dome v Bratislave našli mŕtvu ženu, jej totožnosť zatiaľ nie je známa
- 4.Až dve tretiny domácností v čase krízy pochopili, že si musia vytvárať finančné rezervy na horšie časy
- 5.Pápež na Krížovej poprosil Boha o odpustenie za škandály v cirkvi a tiež za hanbu ľudstva