Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
Inflácia v uplynulom roku bola nižšia ako v predchádzajúcich dvoch rokoch. Kým v rokoch 2018 a 2019 celkový rast cien tovarov a služieb predstavoval 2,5 %, respektíve 2,7 %, v roku 2020 to bolo „len“ 1,9 %. S cenou nahor išlo hlavne vzdelávanie, služby, bývanie, zdravotníctvo, hotely a reštaurácie, ale aj potraviny a nealkoholické nápoje.
Foto: Shutterstock
Naopak, jediná oblasť, ktorá počas minulého roka zaznamenala zníženie cien, bola doprava. Kľúčový faktor bol pokles cien ropy na svetových trhoch a následne aj zníženie ceny pohonných hmôt na čerpacích staniciach.
Vlani lacná ropa opäť zvyšuje ceny pohonných hmôt
Situácia sa však postupne začína meniť. „Ceny ropy na svetových trhoch sa už v decembri 2020, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, zvýšili približne o pätinu. Silnejšie euro pritom dolárový rast cien ropy tlmilo len nepatrne. Ceny pohonných hmôt na Slovensku v závere minulého roka vzrástli medzimesačne o takmer 3 %. Rast cien pohonných hmôt by pritom mal doznievať ešte aj v úvode roka 2021,“ konštatuje analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
Podľa jeho slov by sa medziročná inflácia v úvode tohto roka mala spomaliť, pričom v januári 2020 by mala atakovať úroveň 1 %. „Dôvodom je najmä zlacnenie niektorých regulovaných cien energií na bývanie, ako sú napríklad teplo, plyn a elektrina,“ vysvetľuje odborník.
Ako uviedol ďalej, k zmierňovaniu inflácie mali prispievať slabnúce dopytové tlaky v ekonomike vyplývajúce aj z očakávaného pomalšieho rastu miezd. Tie by podľa neho postupne mohli tlačiť dopytovú infláciu najmä cez ceny trhových služieb smerom k úrovni 1 až 1,5 %.
„Naopak, opačným smerom by malo pôsobiť postupné vyprchávanie efektu lacnej ropy, či postupný návrat cien potravín na trajektóriu rastu, ale aj zvýšenie daní z cigariet a tabaku. Aj vďaka tomu by medziročná inflácia mala zaznamenať svoje minimá okolo 1 % už v úvode roka, a smerom k záveru roka by sa pomaly mohla zotavovať naspäť k úrovni 2 %,“ dodáva Ľ. Koršňák.
Potešiť by nás mohlo avizované zlacnenie elektriny a plynu
Podobný vývin inflácie na Slovensku predpokladá tiež analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská. Aj podľa nej počas nasledujúcich mesiacov budú ceny tovarov a služieb medziročne vyššie ako v roku 2020, a to v rozpätí od 1 do 2 %.
„Defláciu, alebo pokles cien na medziročnej báze, v nasledujúcich mesiacoch zatiaľ neočakávame,“ hovorí E. Sadovská s tým, že trend zápornej inflácie sa na Slovensku naposledy vyskytol v rokoch 2014 až 2016. „Predpokladáme, že v roku 2021 si priplatíme aj za potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak, lacnejšie nás vyjde elektrina či plyn vďaka avizovanému poklesu ich cien zo strany Úradu pre reguláciu sieťových odvetví,“ dodáva na záver.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Pozastaví EÚ Slovensku vyplácanie eurofondov?
- 2.Róbert Schochmann: Skonštruoval lietadlo, ktoré je začiatkom ďalšieho projektu
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Novomestský jarmok 13. - 15. septembra 2024
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu