Prieskum Slovenskej sporiteľne: Sme optimisti a viac ako pandémie sa obávame politickej situácie
Napriek náročnému pandemickému obdobiu sú Slováci stále opatrní optimisti. Viac ako 51 % respondentov prieskumu Slovenskej sporiteľne sa teší na budúcnosť. Hlavným dôvodom je rodina (62 % opýtaných), nasleduje bývanie (42 %) a prekvapujúco aj digitalizácia (39 %). Naopak, viac ako z pandémie koronavírusu máme obavy z našej politickej situácie (až 66 %), stavu životného prostredia (56 %) či z geopolitickej situácie vo svete (50 %). Na budúcnosť sa najviac tešia mladí, vzdelaní, slobodní ľudia, muži sú optimistickejší ako ženy.

Foto: Shutterstock
Pandémia ovplyvnila pohľad na budúcnosť
Vplyv pandémie koronavírusu je cítiť a takmer 40 % respondentov sa budúcnosti obáva viac ako predtým. Pandémia mala o niečo horší vplyv na ženy a starších ľudí.
Očkovanie je pre väčšinu respondentov (55 %) dôvodom, prečo sa tešiť na budúcnosť. Pozitívny vplyv očkovania očakávajú skôr ľudia z Bratislavy, bonitnejší, vzdelanejší a starší ľudia.
Digitalizácia je pre 39 % opýtaných dôvodom optimizmu do budúcnosti. Za hlavné benefity považujú zrýchlenie a zefektívnenie komunikácie a prístup k informáciám (39 %), menej byrokracie na úradoch (32 %) či úspora času a energie (21%).
Pesimisti potrebujú výrazne viac peňazí
Ľudia, ktorí sa kvôli finančnej situácii netešia na budúcnosť, uviedli, že ich názor by zmenil vyšší príjem a existencia finančnej rezervy. Podľa prieskumu by pesimisti potrebovali mesačný plat aspoň 1 300 eur a úspory 20-tisíc eur. Realita je však taká, že priemerná mzda na Slovensku dosiahla v prvom štvrťroku tohto roka 1 124 eur a úspory na účte bežnej domácnosti sa pohybujú v rozpätí 2 až 3-tisíc eur.
Makroekonomicky naša budúcnosť vyzerá optimistickejšie, ako pri pohľade do peňaženky. „V najbližších rokoch očakávame vysoké miery rastu slovenskej ekonomiky medzi 4 až 5 %, kde nám bude pomáhať oživenie dopytu či investícií po pandémii, ako aj európske fondy či Plán obnovy. V tomto roku predpokladáme rast HDP o 4,2 % a ešte svižnejšie tempo na úrovni 4,8 % v budúcom roku. To sa, samozrejme, prejaví aj na raste miezd či poklese nezamestnanosti,“ vysvetľuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Podľa neho riziká ako tretia vlna pandémie koronavírusu či nedostatok čipov síce stále pretrvávajú, zatiaľ sa však zdá, že neprinesú slovenskej ekonomike väčšie problémy. „Vo všeobecnosti nás čakajú vysoké investície do digitalizácie, vzdelávania či zdravotníctva, čo sú oblasti, ktoré môžu priniesť trvalé zlepšenie životnej úrovne,“ vysvetľuje analytik.
Tri verejné záväzky Slovenskej sporiteľne k roku 2025
Pri príležitosti spustenia nového komunikačného konceptu „Budúcnosť je vaša“ predstavila Slovenská sporiteľňa tri verejné záväzky, aby prispela k lepšej budúcnosti.
1) Prostredníctvom programu finančného vzdelávania FinQ chce mladých ľudí naučiť robiť finančné rozhodnutia. Po dvoch rokoch pilotného fungovania sa program začína rozširovať na ďalšie základné a stredné školy. Cieľom banky je, aby sa doň v horizonte piatich rokov zapojila aspoň tretina všetkých žiakov (približne 200-tisíc) a 15-tisíc pedagógov.
2) Slovenská sporiteľňa plánuje odkúpiť približne 400 bytov, v ktorých nájde nový domov tisícka sociálne znevýhodnených ľudí. Projekt zrealizuje v spolupráci s organizáciou Dostupný Domov.
3) Po výsadbe Vodného lesa vo Vysokých Tatrách chce SLSP vysadiť ďalšie stovky tisíc stromov (približne 300-tisíc nových stromov) po celom Slovensku. Do projektu zapojí nielen svojich zamestnancov, ale umožní pridať sa aj širokej verejnosti.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO





- 1.Počet vykradnutých bytov za prvých päť mesiacov roka 2022 stúpol takmer o polovicu
- 2.Po stavebnej sporiteľni Wüstenrot končí aj ČSOB stavebná sporiteľňa
- 3.Zákon o podpore štátneho nájomného bývania má zlepšiť situáciu s bývaním na Slovensku
- 4.Rusko sa po viac ako 100 rokoch ocitlo v technickom bankrote
- 5.Už len jedna hypotéka na trhu sa drží pod 1 %, úroky tých najdrahších sa dostali aj cez 4 %