ECB v boji s infláciou končí s nákupom aktív, ale zvýšenie úrokových sadzieb odložila až na júl
Európska centrálna banka (ECB) sa konečne odhodlala pristúpiť k zmenám vo svojej menovej politike. Rada guvernérov ECB na svojom dnešnom rokovaní rozhodla o ukončení čistých nákupov aktív v rámci programu APP, ktorými podporovala ekonomiku eurozóny. Urobí tak k 1. júlu 2022. Banka tiež ohlásila zvyšovanie svojich úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. Definitívne rozhodnutie však padne až v priebehu júla na ďalšom rokovaní guvernérov centrálnych bánk krajín eurozóny.

Foto: Shutterstock
Infláciu bez opatrení sa skrotiť nepodarí
Aktuálna inflácia v krajinách eurozóny je 8,1 %, čo je štvornásobok dlhodobého cieľa ECB, ktorý sa nachádza na hranici 2 %. Spolu s dôsledkami vojny na Ukrajine, s ňou súvisiacimi embargami a pretrvávajúcimi problémami v dodávateľsko-odberateľských reťazcoch existuje dostatok argumentov na to, že vysokú infláciu sa nepodarí skrotiť v tomto ani v budúcom roku.
Napriek tomu, že prezidentka ECB Christine Lagardeová ešte v nedávnej minulosti opakovane deklarovala, že terajšia vysoká inflácia je len prechodná, a že postupne klesne, súčasná realita ukazuje, že situácia je podstatne zložitejšia.
Zvyšovanie úrokov – áno, ale až v júli
Aj preto Rada guvernérov ECB dospela k názoru, že podmienky na zvyšovanie úrokových sadzieb centrálnej banky sú splnené. No definitívne rozhodnutie zvýšiť ich o 25 bázických bodov by malo padnúť až na jej júlovom menovopolitickom zasadnutí.
Dovtedy sa rozhodli ponechať v platnosti súčasné úrokové sadzby. Kľúčová úroková sadzba tak zatiaľ zostáva na nule, sadzba pre jednodňové refinančné operácie je na 0,25 % a depozitná sadzba na úrovni –0,50 %.
K ďalšiemu zvyšovaniu úrokových sadzieb by potom predbežne malo dôjsť v septembri tohto roku. Kalibrácia tohto rozhodnutia bude závisieť od inflačného výhľadu do budúcnosti. Ak strednodobý výhľad pretrvá, alebo sa zhorší, ECB pripúšťa aj razantnejšie zvýšenie úrokových sadzieb.
Bankoví guvernéri sa delia na holubice a jastrabov
Rozhodnutie ECB bolo náročné a vôbec nie jednoznačné. Rada guvernérov centrálnych bánk jednotlivých členských krajín eurozóny totiž názorovo vôbec nie je jednotná. Z grafiky agentúry Bloomberg vyplýva, že približne polovica guvernérov sa radí medzi zástancov myšlienky prijímania prísnych opatrení vrátane intenzívnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb – takzvaných jastrabov (vpravo). Približne rovnaký počet guvernérov však zastáva skôr „holubičiu“ politiku vyčkávania na to, že inflácia poklesne sama aj bez zásadnejších intervencií centrálnej banky (vľavo). Uprostred medzi týmito dvoma tábormi v neutrálnej zóne sa nachádzajú guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy a guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
Aká je situácia v iných krajinách
Európske krajiny, ktoré neplatia eurom, ako napríklad Poľsko, Česko a Maďarsko, od druhej polovice minulého roka postupne zvýšili základné úrokové sadzby až na 6 %.
Opačná situácia je v Rusku, kde miestna centrálna banka po rozpútaní vojny na Ukrajine najprv skokovo zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 20 %, a potom ju postupne trikrát znížila o celé tri percentuálne body na súčasných 11 %.
Najvyššia inflácia v európskom priestore panuje v Turecku, kde dosahuje takmer 70 %. Adekvátne tomu sú aj kroky tamojšej centrálnej banky, ktorá zvýšila kľúčové úrokové sadzby až na 14 %. Predpokladá sa, že turecká líra s oslabovaním ešte neprestala a inflácia v krajine môže vystúpiť ešte vyššie.
Ostro sledovaný je aj americký Federálny rezervný úrad (FED), ktorý v marci 2022 začal s postupným zvyšovaním úrokových sadzieb, pričom cieľom by mala byť hranica na úrovni 1,75 %. Predpokladá sa, že toto opatrenie by malo priniesť zmiernenie dnes viac ako 8-percentnej inflácie, ktorá je v USA najvyššia za posledné štyri desaťročia.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Elon Musk stavia svoje vlastné mesto Snailbrook. Slúžiť má ako domov pre jeho zamestnancov
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko