Ruská centrálna banka opäť znižovala úroky, z 20 % už klesli na 11 %
Ruská centrálna banka znížila základný úrok o tri percentuálne body. Bolo to už tretíkrát za sebou, čo znamená, že túto sadzbu zrazila z nedávnych 20 % na súčasných 11 %.

Foto: Shutterstock
Už trikrát znížili úroky
Ruská centrálna banka tvrdí, že inflačné tlaky v Ruskej federácii slabnú vďaka priebežnému posilňovaniu rubľa. Tomu sa pred niekoľkými dňami podarilo klesnúť až na hranicu takmer 60 rubľov za dolár, čo je najmenej za posledných päť rokov. Keďže inflačné očakávania v krajine sa zvoľňujú, banka avizuje ďalšie znižovanie základného úroku.
Len pred tromi mesiacmi, krátko po začatí vojenskej invázie na Ukrajine a uplatnení prvých ekonomických sankcií Západu voči Rusku, základný úrok v Rusku vyskočil na rekordných 20 %. Odvtedy ju však v priebehu posledných troch mesiacov miestna centrálna banka už trikrát znížila, vždy po 3 %.
Príčinou priebežného posilňovania ruskej meny je podľa ekonomických analytikov práve administratívna regulácia zo strany ruskej centrálnej banky a tiež dočasný efekt sankcií Západu. Rubeľ je však silnejší len naoko. Centrálna banka totiž znižuje dopyt po cudzích menách a po rubli ho umelo zvyšuje.
Inflácia v Rusku prestala stúpať
Rusko patrí k niekoľkým málo krajinám sveta, kde inflácia za apríl 2022 v porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi dokonca klesla. Boli to síce len stotiny percenta – zo 17,69 % na 17,51 % – no krajinu to napĺňa optimizmom.
V rámci Európskej únie inflácia v apríli 2022 klesla ešte v Španielsku (–1,5 %), Taliansku (–0,5 %) a Holandsku (–0,5 %). Ruská centrálna banka v roku 2023 predpokladá infláciu na úrovni 5 až 7 % a v roku 2024 by už mala dosiahnuť cieľ okolo 4 %.
Turecko je na tom ešte horšie ako Rusko
Horšia ekonomická situácia ako v Rusku je napríklad v Turecku. Inflácia sa tu vyšplhala až na takmer 70 %, čo pre túto krajinu predstavuje 20-ročné maximum. Miestna centrálna banka napriek tomu už piaty mesiac za sebou ponecháva kľúčovú úrokovú sadzbu na 14 %. Predpokladá sa, že turecká líra v nasledujúcich týždňoch zoslabne ešte viac a infláciu nepustí do lepších čísel prudký nárast cien energií akcelerovaný vojnou na Ukrajine.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
- 3.Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
- 4.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 5.Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu