Analytici predpokladajú, že ekonomika sa z koronašoku v roku 2021 zotaví rekordne rýchlo
Máme za sebou mimoriadne turbulentný a náročný rok. Viacerí ekonomickí analytici predpokladajú, že globálna ekonomika by v roku 2021 mala pokračovať v zotavovaní sa z koronašoku. Dúfajú, že vďaka objaveniu vakcíny proti vírusu COVID-19 a následnému masívnemu očkovaniu populácie, v kombinácii s veľkými menovými a fiškálnymi stimulmi, by návrat ekonomiky do normálu po tohtoročnom prepade mal kopírovať písmeno v tvare „V“.

Foto: Unsplash
Najhoršiu výkonnosť v tomto roku zaznamenali sektory financií a petrochémie. Naopak najlepšie sa darilo technológiám a materiálom. V USA tiež rástli tovary dlhodobej spotreby a komunikačné služby.
„Z komodít najviac strácala ropa a ropné produkty, ale tiež bravčové mäso a káva. Naopak najväčšie zisky zaznamenali kovy ako napríklad železná ruda, striebro či meď, ale tiež zemný plyn a sójové bôby,“ vymenúva úspechy a pády roku 2020 Petr Zajíc zo spoločnosti Amundi.
Lokomotívou svetového rastu budú ázijské krajiny
Vo všeobecnosti však pre rok 2021 prevládajú optimistické scenáre. „Všetky pandemické straty by ekonomika mala vymazať už v prvej polovici budúceho roka, keď lokomotívou rastu bude Ázia. Plusom pre oživenie by malo byť aj klesajúce geopolitické napätie po príchode menej konfliktného a predpovedateľného Joea Bidena do Bieleho domu v USA,“ myslí si analytik J&T banky Stanislav Pánis.
Takéto prostredie by podľa neho malo pomôcť k svižnému odrazu firemných ziskov, a teda aj k rastu cien podnikových dlhopisov. Naopak, hlavným rizikom výhľadu sa môže stať predovšetkým pomalý proces vakcinácie spolu s neochotou podstatnej časti ľudstva dať sa zaočkovať, ako aj neschopnosť udržať dostatočne veľkú fiškálnu podporu ekonomík jednotlivých štátov.
Čaká nás najrýchlejší rast ekonomiky od roku 2010
„Očakávame, že globálna ekonomika by v budúcom roku mala rásť vyše 5-percentným tempom, najrýchlejším minimálne od roku 2010. Ťahúňom obnovy by mal byť ázijsko-pacifický región s asi 7-percentným rastom vďaka vyše 10-percentnému rastu Indie a takmer 9-percentnému rastu čínskeho hospodárstva, dvoch najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík sveta,“ konštatuje S. Pánis a dodáva, že rozvinuté ekonomiky, ktoré sa na prelome rokov ešte budú boriť s koronavírusom, by mali dosiahnuť približne 3,5-percentné tempo rastu.
Ako uviedol ďalej, za robustným oživením, ktoré sa začalo už v lete 2020 a vykazuje tvar blízky písmenu „V“, bude stáť objav vakcíny proti vírusu COVID-19. Naďalej ho budú podporovať aj mimoriadne uvoľnené menové politiky.
Podobný názor prezentuje aj makroanalytik Saxo Bank Christopher Dembik. „Pri pohľade na dáta môžeme povedať, že nás čaká rok silného ekonomického oživenia. Podporovať ho bude najmä likvidita centrálnych bánk a pozitívny úverový impulz Číny,“ hovorí a dodáva, že chaotický rok 2020, a s ním to najhoršie z koronakrízy, by už malo byť definitívne za nami.
Táto kríza možno bude jedna z najkratších
Ako pozitívum pre ekonomický rast analytik J&T banky označil aj výmenu šéfa Bieleho domu, keď nevypočítateľného Donalda Trumpa nahradí štandardnejší Joe Biden. Vďaka tomu by mala klesnúť politická neistota v USA a celkové geopolitické napätie.
Zároveň tiež vyjadril predpoklad, že globálna ekonomika by sa na predpandemické úrovne mala dostať už v prvej polovici roka 2021, za 6 štvrťrokov, teda výrazne rýchlejšie ako po globálnej finančnej kríze v rokoch 2008 – 2009. Vtedy na to potrebovala 14 kvartálov.
„Dôvodom je, že ide ,len´ o zdravotnú krízu, ktorá nemá pôvod v nerovnováhach ekonomického systému. Aj preto pokles väčšiny systémovo dôležitých ekonomík trval rekordne krátko – len dva štvrťroky, hoci magnitúda recesie bola najväčšia od druhej svetovej vojny, pretože pandémia prvýkrát v histórii zasiahla všetky regióny sveta naraz,“ uzatvára S. Pánis.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Jan Tyl: Úlohou umelej inteligencie nie je konať za nás, ale stimulovať naše myslenie
- 2.Veľká noc bude drahšia ako vlani. Ako nakupovať s rozumom?
- 3.NBS upozorňuje na riziko zvyšovania počtu nesplácaných hypotekárnych úverov
- 4.DSS Uniqa dostala 25-tisícovú pokutu. Podľa NBS mala poslať klientom nepravdivé informácie
- 5.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov