Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie

Vladimír Pisár Banky a poisťovne Poslať

Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi neštandardný rok. Pre trh s úvermi na bývanie to však neplatí. Vlani narástol objem poskytnutých úverov o viac ako 9 % na vyše 33,1 miliardy eur.

hypotéka

Foto: Shutterstock

Vplyv pandémie na hypotekárne úvery

Podľa slov hovorcu Národnej banky Slovenska Petra Majera v roku 2020 slovenské banky poskytli klientom celkovo 33,1 miliardy eur v úveroch na bývanie, čo znamená oproti roku 2019 nárast o vyše 2,769 miliardy, respektíve 9,13 %.

„Pandémia nemala na rast hypoték výraznejší vplyv, na rozdiel od spotrebných úverov, kde spomalenie v roku 2020 bolo výrazné. Hypotekárny trh rástol medziročne podobným tempom ako v uplynulých rokoch,“ informuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Môže za to súhrn viacerých faktorov. Najmä však historicky najnižšie úrokové sadzby spôsobili, že rastie aj objem nových hypoték, aj suma použitá na refinancovania starých úverov.

Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ komentuje produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Ľudia nemôžu investovať do cestovania, obmedzili aj nákup áut a podobných drahých produktov dlhodobej spotreby. Zdá sa teda, že investujú do kúpy nového bytu či domu alebo do zveľadenia domova, ktorý už vlastnia.

Sú tu však aj ďalšie príčiny. „Dopyt po bývaní je na Slovensku stále silný a dopomohol k nemu aj pomerne stabilný trh práce. V roku 2020 napriek prudkému poklesu ekonomiky na jar nezamestnanosť stúpla relatívne málo, čo spolu s nízkymi úrokovými sadzbami podporilo dopyt po úveroch na bývanie,“ pripomína hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Objemy úverov rastú, ale pomalšie

Objem financií poskytnutých na bývanie pravidelne medziročne rastie, intenzita rastu sa však znižuje. Po 13,67 % v roku 2015 a 14,32 % v roku 2016 tempo navyšovania medziročne spomaľuje. Cez 12,94 % v roku 2017, 11,56 % v roku 2018 to predvlani bolo 9,79 % a v minulom roku 9,13 %.

Najvyšší medziročný nárast prišiel v rokoch 2015 a 2016, teda v čase, keď úrokové sadzby hypoték na Slovensku klesali na úroveň eurozóny, v niektorých prípadoch aj nižšie. „Pokles úrokových sadzieb na Slovensku je dlhodobý trend, pričom svedkami najprudšieho poklesu sme boli na jar 2016, keď sa priemerná výška úrokov na úveroch na bývanie dostala pod úroveň priemeru eurozóny a aj viacerých ďalších ekonomicky silnejších krajín,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Úvery zo stavebného sporenia klesli

Výnimkou boli úvery zo stavebného sporenia, ktorých objem sa znížil počas prvého lockdownu. Pokles sa začal vo februári a zastavil sa v apríli. Od mája úvery zo stavebného sporenia opäť rástli, no do konca minulého roka sa už nedokázali dostať na úroveň z predchádzajúceho roka.

„Ľudia počas prvej vlny šírenia koronavírusu plánované investície na čas odkladali, a do investícií sa púšťali až v letných mesiacoch. Napriek tomu, že trh bol silne ovplyvnený pandemickou situáciou, objem nových úverov za 12 mesiacov minulého roka klesol iba mierne,“ poukazuje vedúci odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.

Pre porovnanie objem poskytnutých úverov zo stavebného sporenia v roku 2020 predstavoval takmer 2,384 miliardy eur, kým v roku 2019 to bolo 2,401 miliardy eur.

Veľká štvorka ovláda vyše 75 % trhu s hypotekárnymi úvermi

Stabilné zostalo vlani aj rozdelenie trhu medzi jednotlivé banky. Už viac rokov štyri najsilnejšie finančné domy poskytujú vyše trištvrte všetkých slovenských úverov na bývanie. Zvyšné banky potom súperia o necelých 25 %.

Tradičnou jednotkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá v roku 2020 poskytla 25,78 % z celého objemu úverov na bývanuie. VÚB banka mala minulý rok podiel 22,28 % z poskytnutých úverov.

Tatra banka vlani pokryla 13,93 % hypotekárneho trhu. ČSOB sa v roku 2020 podieľala na 12,46 % úverov na bývanie (alebo 12,73 % spolu s ČSOB stavebnou sporiteľňou).

K štyrom tradične najsilnejším poskytovateľom sa v ostatných štyroch rokoch priblížila Prima banka Slovensko. Minulý rok stúpla až na 9,16 % z objemu trhu (zo 4,17 % v januári 2017).

Čo prinesie rok 2021?

Analytici a analytičky slovenských bánk predpovedajú roku 2021 podobný priebeh ako vlani. Trh bude ovplyvňovať konkurenčný boj bánk, ceny nehnuteľností, ktoré napriek pandémii COVID-19 neklesajú, alebo aj menová politika Európskej centrálnej banky (ECB).

„Predpokladáme, že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, keďže na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba ECB. Okrem toho voľná menová politika ECB a program kvantitatívneho uvoľňovania budú taktiež tlačiť sadzby nadol. Opačným smerom však aktuálne na sadzby pôsobí riziková prirážka, ktorá má v časoch krízy tendenciu rásť,“ pripomína analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ odpovedá produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Na trhu je veľmi silná konkurencia, ktorá bráni bankám vo zvyšovaní úrokov. Sadzby na hypotékach začnú výraznejšie rásť až vtedy, keď uvidíme rast výnosov na dlhých vládnych dlhopisoch (10 a viac rokov),“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Z. Žiaranová.

Aktuálne pretrvávajúce prostredie historicky najnižších úrokových sadzieb, samozrejme, praje žiadateľom o úvery. „Tento trend zostáva zatiaľ nezmenený, výrazne ovplyvňovaný silným konkurenčným bojom na trhu. Je veľmi ťažké predikovať ďalší vývoj sadzieb, pretože sa neodvíja iba od ekonomických ukazovateľov, ale ovplyvňuje ho aj silný konkurenčný boj,“ pripomína hovorkyňa ČSOB A. Jamborová.

Podobný názor má aj riaditeľka odboru produktov Poštovej banky Melinda Burdanová: „Možno predpokladať, že nízke úrokové sadzby pretrvajú aj v roku 2021. Treba brať do úvahy aj ceny nehnuteľností, ktorých rast nezabrzdila ani aktuálna pandémia, a je predpoklad, že budú naďalej rásť.“

Klesnú úrokové sadzby pod hranicu ziskovosti?

„Úrokové sadzby hypoték v uplynulom roku opäť klesali, reálny priestor na ďalší pokles však už nevidíme. Nedá sa však vylúčiť, že niektoré banky v záujme získať klienta môžu na prvé obdobie viazanosti ponúkať sadzby pod hranicou ziskovosti. Záujem o hypotéky bude závisieť od vývoja pandémie. Aj keď ešte chvíľu môže rásť, postupne zrejme dôjde k jeho zníženiu,“ uzatvára hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

logo
Prečítajte si tiež:
28.2.2024 Dominik Horváth

Akciové trhy dosahujú nové maximá, najrýchlejšie rastie Nvidia

Prekonanie očakávaní a výborné štvrťročné výsledky výrobcu čipov Nvidie spôsobili na akciovom trhu ošiaľ. Optimizmus sa neobmedzil len ...

28.2.2024 Robert Juriš

Ceny bytov sa začali pomaly zvyšovať, novostavby sú stále mierne lacnejšie

Nehnuteľnosti určené na bývanie na sklonku roka 2023 v porovnaní s minuloročným letom mierne zdraželi. Medziročne sú však stále ...

28.2.2024 Redakcia FinReport

Poisťovňa Kooperativa vlani vyplatila klientom viac ak 300 miliónov eur

Poisťovňa Kooperativa zažila vlani jeden z najlepších rokov vo svojej 30-ročnej histórii. Zaznamenala rast vo všetkých segmentoch poistenia, ...

28.2.2024 Redakcia FinReport

Pomôžu deťom s ťažkým zdravotným postihnutím

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR pripravuje legislatívnu zmenu, vďaka ktorej sa zvýši financovanie vybraných miest v ...

28.2.2024 Marián Búlik

Prieskum: Len málo Slovákov vie o zmenách v druhom pilieri

Sporitelia v druhom pilieri v týchto dňoch dostávajú výpisy svojho dôchodkového sporenia za rok 2023. Keďže akciovým a najmä indexovým ...

28.2.2024 Redakcia FinReport

Zlacňovanie energií znížilo ceny aj priemyselných výrobcov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov na domácom trhu v prvom mesiaci roka 2024 klesli. Príčinou bolo zlacnenie cien energií. Po viac ako dvoch ...

28.2.2024 Martin Jamnický

Čo s akciami z kupónovej privatizácie?

Mladá generácia si už možno ani nespomenie, no tí skôr narodení ešte stále môžu vlastniť akcie z kupónovej privatizácie spred 30 rokov. ...

26.2.2024 Zuzana Fryč

Štyri poisťovne ovládajú tri štvrtiny slovenského poistného trhu, jednotkou je Kooperativa

Jednotkou na slovenskom poistnom trhu na sklonku uplynulého roku zostala Kooperativa. Pred Allianz – Slovenskou poisťovňou má však len ...

23.2.2024 Redakcia FinReport

Tatra banka po prvý raz dosiahla zisky presahujúce hranicu 200 miliónov eur

Skupina Tatra banka Group v roku 2023 po prvý raz vo svojej histórii z pohľadu zisku prekonala hranicu 200 miliónov eur. Jej zisk vzrástol o 27 ...

22.2.2024 Zuzana Fryč

Príliš veľa nejasností: Preplatenie škôd na čelnom skle je stále problematické

Uplatňovanie škôd na čelnom skle motorového vozidla z povinného zmluvného poistenia vinníka je stále veľmi problematické. Poisťovne ...

20.2.2024 Redakcia FinReport

Zisky najväčších európskych bánk vlani presiahli 100 miliárd eur

Zisk najväčších európskych bánk v minulom roku presiahol hranicu 100 miliárd eur. Hlavným dôvodom medziročného nárastu o 32 % bolo ...

19.2.2024 Redakcia FinReport

Európska centrálna banka sa obáva o odolnosť bánk na Slovensku

Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) prijala stanovisko k osobitnému odvodu pre úverové inštitúcie. Podľa nej prijatie zákona ...

18.2.2024 Redakcia FinReport

Máme šancu dožiť sa 80 a viac rokov, no v starobe nám hrozí chudoba

Priemerná dĺžka života na Slovensku za posledné štvrťstoročie vzrástla o sedem rokov a naďalej sa zvyšuje. Dnešní mladí ľudia tak ...

15.2.2024 Zuzana Fryč

Na čo si dať pozor pri poistení tepelných čerpadiel či solárnych panelov?

Investície do rekonštrukcie či technického vylepšenia rodinných domov sú stále aktuálne. Aj vzhľadom na dotačné výzvy na ...

14.2.2024 Redakcia FinReport

Britský bankový dom Barclays kupuje Tesco Bank. Čo tým sleduje?

Britský bankový dom Barclays v minulom roku ohlásil mohutnú racionalizáciu. Nehovoril priamo o prepúšťaní, ale o znižovaní nákladov na ...

12.2.2024 Zuzana Fryč

Ako poisťovne riešia škody na vozidlách a škody na cudzom majetku po požiari elektromobilov?

Počet elektromobilov na slovenských cestách postupne stúpa, a zdá sa, že bude aj naďalej rásť. Spolu s tým sa však zvyšuje aj riziko ...

10.2.2024 Redakcia FinReport

Toto sú najčastejšie zimné škody. Ako zmierniť ich následky?

Hoci sa už zima pomaly chýli ku koncu, stále sú tu zimné podmienky, ako sneh, mráz, ľad a námraza, ktoré prinášajú mnohé riziká ...

9.2.2024 Zuzana Fryč

Daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky bude pre nové úvery ešte výhodnejší

V daňovom priznaní je aj v tomto roku možnosť uplatniť si daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky pre mladých ľudí do 35 rokov, ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay