Hľadaj

Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie

Vladimír Pisár Banky a poisťovne Poslať

Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi neštandardný rok. Pre trh s úvermi na bývanie to však neplatí. Vlani narástol objem poskytnutých úverov o viac ako 9 % na vyše 33,1 miliardy eur.

image

Foto: Shutterstock

Vplyv pandémie na hypotekárne úvery

Podľa slov hovorcu Národnej banky Slovenska Petra Majera v roku 2020 slovenské banky poskytli klientom celkovo 33,1 miliardy eur v úveroch na bývanie, čo znamená oproti roku 2019 nárast o vyše 2,769 miliardy, respektíve 9,13 %.

„Pandémia nemala na rast hypoték výraznejší vplyv, na rozdiel od spotrebných úverov, kde spomalenie v roku 2020 bolo výrazné. Hypotekárny trh rástol medziročne podobným tempom ako v uplynulých rokoch,“ informuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Môže za to súhrn viacerých faktorov. Najmä však historicky najnižšie úrokové sadzby spôsobili, že rastie aj objem nových hypoték, aj suma použitá na refinancovania starých úverov.

Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ komentuje produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Ľudia nemôžu investovať do cestovania, obmedzili aj nákup áut a podobných drahých produktov dlhodobej spotreby. Zdá sa teda, že investujú do kúpy nového bytu či domu alebo do zveľadenia domova, ktorý už vlastnia.

Sú tu však aj ďalšie príčiny. „Dopyt po bývaní je na Slovensku stále silný a dopomohol k nemu aj pomerne stabilný trh práce. V roku 2020 napriek prudkému poklesu ekonomiky na jar nezamestnanosť stúpla relatívne málo, čo spolu s nízkymi úrokovými sadzbami podporilo dopyt po úveroch na bývanie,“ pripomína hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Objemy úverov rastú, ale pomalšie

Objem financií poskytnutých na bývanie pravidelne medziročne rastie, intenzita rastu sa však znižuje. Po 13,67 % v roku 2015 a 14,32 % v roku 2016 tempo navyšovania medziročne spomaľuje. Cez 12,94 % v roku 2017, 11,56 % v roku 2018 to predvlani bolo 9,79 % a v minulom roku 9,13 %.

Najvyšší medziročný nárast prišiel v rokoch 2015 a 2016, teda v čase, keď úrokové sadzby hypoték na Slovensku klesali na úroveň eurozóny, v niektorých prípadoch aj nižšie. „Pokles úrokových sadzieb na Slovensku je dlhodobý trend, pričom svedkami najprudšieho poklesu sme boli na jar 2016, keď sa priemerná výška úrokov na úveroch na bývanie dostala pod úroveň priemeru eurozóny a aj viacerých ďalších ekonomicky silnejších krajín,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Úvery zo stavebného sporenia klesli

Výnimkou boli úvery zo stavebného sporenia, ktorých objem sa znížil počas prvého lockdownu. Pokles sa začal vo februári a zastavil sa v apríli. Od mája úvery zo stavebného sporenia opäť rástli, no do konca minulého roka sa už nedokázali dostať na úroveň z predchádzajúceho roka.

„Ľudia počas prvej vlny šírenia koronavírusu plánované investície na čas odkladali, a do investícií sa púšťali až v letných mesiacoch. Napriek tomu, že trh bol silne ovplyvnený pandemickou situáciou, objem nových úverov za 12 mesiacov minulého roka klesol iba mierne,“ poukazuje vedúci odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.

Pre porovnanie objem poskytnutých úverov zo stavebného sporenia v roku 2020 predstavoval takmer 2,384 miliardy eur, kým v roku 2019 to bolo 2,401 miliardy eur.

Veľká štvorka ovláda vyše 75 % trhu s hypotekárnymi úvermi

Stabilné zostalo vlani aj rozdelenie trhu medzi jednotlivé banky. Už viac rokov štyri najsilnejšie finančné domy poskytujú vyše trištvrte všetkých slovenských úverov na bývanie. Zvyšné banky potom súperia o necelých 25 %.

Tradičnou jednotkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá v roku 2020 poskytla 25,78 % z celého objemu úverov na bývanuie. VÚB banka mala minulý rok podiel 22,28 % z poskytnutých úverov.

Tatra banka vlani pokryla 13,93 % hypotekárneho trhu. ČSOB sa v roku 2020 podieľala na 12,46 % úverov na bývanie (alebo 12,73 % spolu s ČSOB stavebnou sporiteľňou).

K štyrom tradične najsilnejším poskytovateľom sa v ostatných štyroch rokoch priblížila Prima banka Slovensko. Minulý rok stúpla až na 9,16 % z objemu trhu (zo 4,17 % v januári 2017).

Čo prinesie rok 2021?

Analytici a analytičky slovenských bánk predpovedajú roku 2021 podobný priebeh ako vlani. Trh bude ovplyvňovať konkurenčný boj bánk, ceny nehnuteľností, ktoré napriek pandémii COVID-19 neklesajú, alebo aj menová politika Európskej centrálnej banky (ECB).

„Predpokladáme, že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, keďže na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba ECB. Okrem toho voľná menová politika ECB a program kvantitatívneho uvoľňovania budú taktiež tlačiť sadzby nadol. Opačným smerom však aktuálne na sadzby pôsobí riziková prirážka, ktorá má v časoch krízy tendenciu rásť,“ pripomína analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ odpovedá produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Na trhu je veľmi silná konkurencia, ktorá bráni bankám vo zvyšovaní úrokov. Sadzby na hypotékach začnú výraznejšie rásť až vtedy, keď uvidíme rast výnosov na dlhých vládnych dlhopisoch (10 a viac rokov),“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Z. Žiaranová.

Aktuálne pretrvávajúce prostredie historicky najnižších úrokových sadzieb, samozrejme, praje žiadateľom o úvery. „Tento trend zostáva zatiaľ nezmenený, výrazne ovplyvňovaný silným konkurenčným bojom na trhu. Je veľmi ťažké predikovať ďalší vývoj sadzieb, pretože sa neodvíja iba od ekonomických ukazovateľov, ale ovplyvňuje ho aj silný konkurenčný boj,“ pripomína hovorkyňa ČSOB A. Jamborová.

Podobný názor má aj riaditeľka odboru produktov Poštovej banky Melinda Burdanová: „Možno predpokladať, že nízke úrokové sadzby pretrvajú aj v roku 2021. Treba brať do úvahy aj ceny nehnuteľností, ktorých rast nezabrzdila ani aktuálna pandémia, a je predpoklad, že budú naďalej rásť.“

Klesnú úrokové sadzby pod hranicu ziskovosti?

„Úrokové sadzby hypoték v uplynulom roku opäť klesali, reálny priestor na ďalší pokles však už nevidíme. Nedá sa však vylúčiť, že niektoré banky v záujme získať klienta môžu na prvé obdobie viazanosti ponúkať sadzby pod hranicou ziskovosti. Záujem o hypotéky bude závisieť od vývoja pandémie. Aj keď ešte chvíľu môže rásť, postupne zrejme dôjde k jeho zníženiu,“ uzatvára hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
14.4.2021 Zuzana Mecková

O nemajetkovej ujme pri dopravných nehodách rozhodujú súdy. Zmena môže vodičom priniesť zvýšenie poistného

Škody na majetku, ktoré vzniknú pri dopravných nehodách, sú zo zákona zahrnuté v povinnom zmluvnom poistení (PZP). Čo však urobiť s ...

14.4.2021 Redakcia FinReport

Trh kryptomien sa od začiatku tohto roka zdvojnásobil na dva bilióny dolárov. Polovicu jeho hodnoty tvorí bitcoin

Trh kryptomien neustále naberá na objeme a po prvýkrát v histórii jeho hodnota presiahla dva bilióny dolárov. Vďaka záujmu malých, ale aj ...

13.4.2021 Redakcia FinReport

Produkcia automobilov na Slovensku sa prepadla dvojciferne, aj tak sme svetová veľmoc

Slovensko vlani zaznamenalo medziročne dvojciferný percentuálny pokles v počte vyrobených automobilov. Na prvý pohľad to vyzerá ako zlá ...

13.4.2021 Roland Régely

Teraz je správny čas na „upratanie“ nevýhodných zmlúv. Ušetriť možno desiatky až stovky eur, radia odborníci

Hypotéka, životné poistenie či poistka na auto. Mnohé finančné produkty nestrácajú na popularite ani počas pandémie, a podľa odborníkov ...

12.4.2021 Robert Juriš

Objavila sa nová generácia investorov. Zmysel našli v ESG fondoch, zodpovedných firmách a zelenom investovaní

Slováci akosi stále nevedia prísť investovaniu na chuť. Máme dlhodobo najnižší podiel investovania spomedzi krajín združených v OECD. ...

12.4.2021 Redakcia FinReport

Paradox: V koronakríze sužovanom gastro sektore vlani vzniklo viac ako 700 nových reštaurácií

Jedným z najviac postihnutých odvetví aktuálnou koronakrízou je gastro sektor. Už viac ako rok znášajú majitelia reštaurácií, bistier a ...

11.4.2021 Redakcia FinReport

Očakávalo sa, že koronakríza si vyžiada viac bankrotov. Ich čas však ešte len príde, sú „odložené“

Ekonomickí analytici predpokladali, že v roku 2020 stúpne počet bankrotov firiem, ktoré nezvládnu ničivý nápor koronakrízy. Opak sa však ...

11.4.2021 Redakcia FinReport

Tajomstvo starého kufra je odhalené. Ukrýval poklad historických mincí za milión eur, ktoré teraz putujú do dražby

Príbeh ako z filmu. Po smrti samotára bol v nenápadnom pražskom byte objavený poklad. Ukrýval ho starý kufor, ktorý dlhé roky ležal na dne ...

8.4.2021 Robert Juriš a Zuzana Mecková

Rizikové životné poistenie: Doba si žiada digitálne riešenia, agenti však uprednostňujú osobný kontakt

Rizikové životné poistenie je ako padák. Ak ho človek nemá správne nastavené v okamihu, keď ho najviac potrebuje, je veľmi pravdepodobné, ...

6.4.2021 Zuzana Mecková

Poisťovne vymýšľajú špecifické produkty zamerané na užšie skupiny klientov. Poisťujú aj stres a vyhorenie

Súčasné pandemické obdobie inšpiruje viaceré poisťovne, aby reagovali na aktuálne zmeny v životoch ľudí a prispôsobovali im aj svoje ...

31.3.2021 Magdaléna Švančarková

Digitálne banky už máme v mobile, ich služby možno budú poskytovať aj nemocnice a pobočky sa presunú do kaviarní

Digitálne investovanie na pár klikov, platby mobilom alebo hodinkami, zriadenie sporenia v 2. alebo 3. dôchodkovom pilieri prostredníctvom ...

30.3.2021 Zuzana Mecková

Uzatváraniu online PZP sa v niektorých poisťovniach mimoriadne darí. A to i napriek poklesu registrácie nových áut

Online uzatváranie povinného zmluvného poistenia (PZP) v niektorých poisťovniach na začiatku tohto roka bolo viac ako úspešné. Medziročne ...

24.3.2021 Redakcia FinReport

Národná banka Slovenska varuje pred konaním spoločnosti FEB bank. Klienti sa môžu stať obeťou podvodu

Na slovenskom finančnom trhu sa objavila nová banka. Národná banka Slovenska však upozorňuje, že spoločnosti FEB bank nevydala povolenie na ...

24.3.2021 Zuzana Mecková

Predaj spotrebných úverov sa výrazne spomalil. Takýto pokles sme tu ešte nemali

Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) sa predaj spotrebných úverov slovenským domácnostiam spomaľuje. V decembri 2020 došlo k ...

22.3.2021 Roland Régely

Online hazard je na vzostupe. Hráči však bojujú nielen so šťastím, ale aj s vysokými bankovými poplatkami

Pandémia koronavírusu nepomohla len online obchodom, ale tiež stávkovým kanceláriám a online herniam. Slováci do hazardu investujú viac ako ...

16.3.2021 Redakcia FinReport

TOP 10 rád, ako nenaletieť internetovým podvodníkom. Takéto sú ich najčastejšie triky

Internetoví útočníci počas pandémie nespia, práve naopak, nárast počtu online nákupov zneužívajú na to, aby podvodne od ľudí vylákali ...

15.3.2021 Roland Régely

Banky zvýšili poplatky pri návšteve pobočky. Ušetrí ten, kto „bankuje“ online a využíva viacero produktov súčasne

Minuloročný pokles zisku núti banky zmeniť biznis model svojich pobočiek a upravovať cenníky za viaceré poskytované služby. Vklady či ...

10.3.2021 Magdaléna Švančarková

Poisťovne zažili rok ako na hojdačke a to, čo ušetrili, investujú do digitalizácie

Pandemický rok 2020 zanechal finančné stopy na každej oblasti nášho života. Menej sa cestovalo, jazdilo, nakupovalo, študovalo, žilo... ...

PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  Nitra bude mať nový územný plán, do jeho tvorby chce radnica zapojiť aj verejnosť
 2. 2.
  Dlhová brzda sa má definitívne zmeniť, ministerstvo upravuje zákon o rozpočtovej zodpovednosti
 3. 3.
  Pád lietadla v Paraguaji si vyžiadal smrť ministra poľnohospodárstva a troch ďalších ľudí
 4. 4.
  Smer podal návrh na zvolanie mimoriadne schôdze, podporili ho aj nezaradení poslanci
 5. 5.
  Hegerovu vládu čaká prvé rokovanie, ministri prerokujú aj body z predchádzajúceho obdobia