Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie
Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi neštandardný rok. Pre trh s úvermi na bývanie to však neplatí. Vlani narástol objem poskytnutých úverov o viac ako 9 % na vyše 33,1 miliardy eur.
Foto: Shutterstock
Vplyv pandémie na hypotekárne úvery
Podľa slov hovorcu Národnej banky Slovenska Petra Majera v roku 2020 slovenské banky poskytli klientom celkovo 33,1 miliardy eur v úveroch na bývanie, čo znamená oproti roku 2019 nárast o vyše 2,769 miliardy, respektíve 9,13 %.
„Pandémia nemala na rast hypoték výraznejší vplyv, na rozdiel od spotrebných úverov, kde spomalenie v roku 2020 bolo výrazné. Hypotekárny trh rástol medziročne podobným tempom ako v uplynulých rokoch,“ informuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.
Môže za to súhrn viacerých faktorov. Najmä však historicky najnižšie úrokové sadzby spôsobili, že rastie aj objem nových hypoték, aj suma použitá na refinancovania starých úverov.
„Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ komentuje produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.
Ľudia nemôžu investovať do cestovania, obmedzili aj nákup áut a podobných drahých produktov dlhodobej spotreby. Zdá sa teda, že investujú do kúpy nového bytu či domu alebo do zveľadenia domova, ktorý už vlastnia.
Sú tu však aj ďalšie príčiny. „Dopyt po bývaní je na Slovensku stále silný a dopomohol k nemu aj pomerne stabilný trh práce. V roku 2020 napriek prudkému poklesu ekonomiky na jar nezamestnanosť stúpla relatívne málo, čo spolu s nízkymi úrokovými sadzbami podporilo dopyt po úveroch na bývanie,“ pripomína hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.
Objemy úverov rastú, ale pomalšie
Objem financií poskytnutých na bývanie pravidelne medziročne rastie, intenzita rastu sa však znižuje. Po 13,67 % v roku 2015 a 14,32 % v roku 2016 tempo navyšovania medziročne spomaľuje. Cez 12,94 % v roku 2017, 11,56 % v roku 2018 to predvlani bolo 9,79 % a v minulom roku 9,13 %.
Najvyšší medziročný nárast prišiel v rokoch 2015 a 2016, teda v čase, keď úrokové sadzby hypoték na Slovensku klesali na úroveň eurozóny, v niektorých prípadoch aj nižšie. „Pokles úrokových sadzieb na Slovensku je dlhodobý trend, pričom svedkami najprudšieho poklesu sme boli na jar 2016, keď sa priemerná výška úrokov na úveroch na bývanie dostala pod úroveň priemeru eurozóny a aj viacerých ďalších ekonomicky silnejších krajín,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Úvery zo stavebného sporenia klesli
Výnimkou boli úvery zo stavebného sporenia, ktorých objem sa znížil počas prvého lockdownu. Pokles sa začal vo februári a zastavil sa v apríli. Od mája úvery zo stavebného sporenia opäť rástli, no do konca minulého roka sa už nedokázali dostať na úroveň z predchádzajúceho roka.
„Ľudia počas prvej vlny šírenia koronavírusu plánované investície na čas odkladali, a do investícií sa púšťali až v letných mesiacoch. Napriek tomu, že trh bol silne ovplyvnený pandemickou situáciou, objem nových úverov za 12 mesiacov minulého roka klesol iba mierne,“ poukazuje vedúci odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.
Pre porovnanie objem poskytnutých úverov zo stavebného sporenia v roku 2020 predstavoval takmer 2,384 miliardy eur, kým v roku 2019 to bolo 2,401 miliardy eur.
Veľká štvorka ovláda vyše 75 % trhu s hypotekárnymi úvermi
Stabilné zostalo vlani aj rozdelenie trhu medzi jednotlivé banky. Už viac rokov štyri najsilnejšie finančné domy poskytujú vyše trištvrte všetkých slovenských úverov na bývanie. Zvyšné banky potom súperia o necelých 25 %.
Tradičnou jednotkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá v roku 2020 poskytla 25,78 % z celého objemu úverov na bývanuie. VÚB banka mala minulý rok podiel 22,28 % z poskytnutých úverov.
Tatra banka vlani pokryla 13,93 % hypotekárneho trhu. ČSOB sa v roku 2020 podieľala na 12,46 % úverov na bývanie (alebo 12,73 % spolu s ČSOB stavebnou sporiteľňou).
K štyrom tradične najsilnejším poskytovateľom sa v ostatných štyroch rokoch priblížila Prima banka Slovensko. Minulý rok stúpla až na 9,16 % z objemu trhu (zo 4,17 % v januári 2017).
Čo prinesie rok 2021?
Analytici a analytičky slovenských bánk predpovedajú roku 2021 podobný priebeh ako vlani. Trh bude ovplyvňovať konkurenčný boj bánk, ceny nehnuteľností, ktoré napriek pandémii COVID-19 neklesajú, alebo aj menová politika Európskej centrálnej banky (ECB).
„Predpokladáme, že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, keďže na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba ECB. Okrem toho voľná menová politika ECB a program kvantitatívneho uvoľňovania budú taktiež tlačiť sadzby nadol. Opačným smerom však aktuálne na sadzby pôsobí riziková prirážka, ktorá má v časoch krízy tendenciu rásť,“ pripomína analytička Poštovej banky Jana Glasová.
„Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ odpovedá produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.
„Na trhu je veľmi silná konkurencia, ktorá bráni bankám vo zvyšovaní úrokov. Sadzby na hypotékach začnú výraznejšie rásť až vtedy, keď uvidíme rast výnosov na dlhých vládnych dlhopisoch (10 a viac rokov),“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Z. Žiaranová.
Aktuálne pretrvávajúce prostredie historicky najnižších úrokových sadzieb, samozrejme, praje žiadateľom o úvery. „Tento trend zostáva zatiaľ nezmenený, výrazne ovplyvňovaný silným konkurenčným bojom na trhu. Je veľmi ťažké predikovať ďalší vývoj sadzieb, pretože sa neodvíja iba od ekonomických ukazovateľov, ale ovplyvňuje ho aj silný konkurenčný boj,“ pripomína hovorkyňa ČSOB A. Jamborová.
Podobný názor má aj riaditeľka odboru produktov Poštovej banky Melinda Burdanová: „Možno predpokladať, že nízke úrokové sadzby pretrvajú aj v roku 2021. Treba brať do úvahy aj ceny nehnuteľností, ktorých rast nezabrzdila ani aktuálna pandémia, a je predpoklad, že budú naďalej rásť.“
Klesnú úrokové sadzby pod hranicu ziskovosti?
„Úrokové sadzby hypoték v uplynulom roku opäť klesali, reálny priestor na ďalší pokles však už nevidíme. Nedá sa však vylúčiť, že niektoré banky v záujme získať klienta môžu na prvé obdobie viazanosti ponúkať sadzby pod hranicou ziskovosti. Záujem o hypotéky bude závisieť od vývoja pandémie. Aj keď ešte chvíľu môže rásť, postupne zrejme dôjde k jeho zníženiu,“ uzatvára hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Einsteinovo „atómové“ varovanie Roosveltovi vydražili za 3,9 milióna dolárov
- 2.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 3.Top foto dňa (9. október) – Rokovanie vlády v Modre, hurikán Milton na Floride aj obnova zimného štadióna Pavla Demitru
- 4.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 5.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?