Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie

Vladimír Pisár Banky a poisťovne Poslať

Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi neštandardný rok. Pre trh s úvermi na bývanie to však neplatí. Vlani narástol objem poskytnutých úverov o viac ako 9 % na vyše 33,1 miliardy eur.

image

Foto: Shutterstock

Vplyv pandémie na hypotekárne úvery

Podľa slov hovorcu Národnej banky Slovenska Petra Majera v roku 2020 slovenské banky poskytli klientom celkovo 33,1 miliardy eur v úveroch na bývanie, čo znamená oproti roku 2019 nárast o vyše 2,769 miliardy, respektíve 9,13 %.

„Pandémia nemala na rast hypoték výraznejší vplyv, na rozdiel od spotrebných úverov, kde spomalenie v roku 2020 bolo výrazné. Hypotekárny trh rástol medziročne podobným tempom ako v uplynulých rokoch,“ informuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Môže za to súhrn viacerých faktorov. Najmä však historicky najnižšie úrokové sadzby spôsobili, že rastie aj objem nových hypoték, aj suma použitá na refinancovania starých úverov.

Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ komentuje produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Ľudia nemôžu investovať do cestovania, obmedzili aj nákup áut a podobných drahých produktov dlhodobej spotreby. Zdá sa teda, že investujú do kúpy nového bytu či domu alebo do zveľadenia domova, ktorý už vlastnia.

Sú tu však aj ďalšie príčiny. „Dopyt po bývaní je na Slovensku stále silný a dopomohol k nemu aj pomerne stabilný trh práce. V roku 2020 napriek prudkému poklesu ekonomiky na jar nezamestnanosť stúpla relatívne málo, čo spolu s nízkymi úrokovými sadzbami podporilo dopyt po úveroch na bývanie,“ pripomína hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Objemy úverov rastú, ale pomalšie

Objem financií poskytnutých na bývanie pravidelne medziročne rastie, intenzita rastu sa však znižuje. Po 13,67 % v roku 2015 a 14,32 % v roku 2016 tempo navyšovania medziročne spomaľuje. Cez 12,94 % v roku 2017, 11,56 % v roku 2018 to predvlani bolo 9,79 % a v minulom roku 9,13 %.

Najvyšší medziročný nárast prišiel v rokoch 2015 a 2016, teda v čase, keď úrokové sadzby hypoték na Slovensku klesali na úroveň eurozóny, v niektorých prípadoch aj nižšie. „Pokles úrokových sadzieb na Slovensku je dlhodobý trend, pričom svedkami najprudšieho poklesu sme boli na jar 2016, keď sa priemerná výška úrokov na úveroch na bývanie dostala pod úroveň priemeru eurozóny a aj viacerých ďalších ekonomicky silnejších krajín,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Úvery zo stavebného sporenia klesli

Výnimkou boli úvery zo stavebného sporenia, ktorých objem sa znížil počas prvého lockdownu. Pokles sa začal vo februári a zastavil sa v apríli. Od mája úvery zo stavebného sporenia opäť rástli, no do konca minulého roka sa už nedokázali dostať na úroveň z predchádzajúceho roka.

„Ľudia počas prvej vlny šírenia koronavírusu plánované investície na čas odkladali, a do investícií sa púšťali až v letných mesiacoch. Napriek tomu, že trh bol silne ovplyvnený pandemickou situáciou, objem nových úverov za 12 mesiacov minulého roka klesol iba mierne,“ poukazuje vedúci odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.

Pre porovnanie objem poskytnutých úverov zo stavebného sporenia v roku 2020 predstavoval takmer 2,384 miliardy eur, kým v roku 2019 to bolo 2,401 miliardy eur.

Veľká štvorka ovláda vyše 75 % trhu s hypotekárnymi úvermi

Stabilné zostalo vlani aj rozdelenie trhu medzi jednotlivé banky. Už viac rokov štyri najsilnejšie finančné domy poskytujú vyše trištvrte všetkých slovenských úverov na bývanie. Zvyšné banky potom súperia o necelých 25 %.

Tradičnou jednotkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá v roku 2020 poskytla 25,78 % z celého objemu úverov na bývanuie. VÚB banka mala minulý rok podiel 22,28 % z poskytnutých úverov.

Tatra banka vlani pokryla 13,93 % hypotekárneho trhu. ČSOB sa v roku 2020 podieľala na 12,46 % úverov na bývanie (alebo 12,73 % spolu s ČSOB stavebnou sporiteľňou).

K štyrom tradične najsilnejším poskytovateľom sa v ostatných štyroch rokoch priblížila Prima banka Slovensko. Minulý rok stúpla až na 9,16 % z objemu trhu (zo 4,17 % v januári 2017).

Čo prinesie rok 2021?

Analytici a analytičky slovenských bánk predpovedajú roku 2021 podobný priebeh ako vlani. Trh bude ovplyvňovať konkurenčný boj bánk, ceny nehnuteľností, ktoré napriek pandémii COVID-19 neklesajú, alebo aj menová politika Európskej centrálnej banky (ECB).

„Predpokladáme, že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, keďže na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba ECB. Okrem toho voľná menová politika ECB a program kvantitatívneho uvoľňovania budú taktiež tlačiť sadzby nadol. Opačným smerom však aktuálne na sadzby pôsobí riziková prirážka, ktorá má v časoch krízy tendenciu rásť,“ pripomína analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ odpovedá produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Na trhu je veľmi silná konkurencia, ktorá bráni bankám vo zvyšovaní úrokov. Sadzby na hypotékach začnú výraznejšie rásť až vtedy, keď uvidíme rast výnosov na dlhých vládnych dlhopisoch (10 a viac rokov),“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Z. Žiaranová.

Aktuálne pretrvávajúce prostredie historicky najnižších úrokových sadzieb, samozrejme, praje žiadateľom o úvery. „Tento trend zostáva zatiaľ nezmenený, výrazne ovplyvňovaný silným konkurenčným bojom na trhu. Je veľmi ťažké predikovať ďalší vývoj sadzieb, pretože sa neodvíja iba od ekonomických ukazovateľov, ale ovplyvňuje ho aj silný konkurenčný boj,“ pripomína hovorkyňa ČSOB A. Jamborová.

Podobný názor má aj riaditeľka odboru produktov Poštovej banky Melinda Burdanová: „Možno predpokladať, že nízke úrokové sadzby pretrvajú aj v roku 2021. Treba brať do úvahy aj ceny nehnuteľností, ktorých rast nezabrzdila ani aktuálna pandémia, a je predpoklad, že budú naďalej rásť.“

Klesnú úrokové sadzby pod hranicu ziskovosti?

„Úrokové sadzby hypoték v uplynulom roku opäť klesali, reálny priestor na ďalší pokles však už nevidíme. Nedá sa však vylúčiť, že niektoré banky v záujme získať klienta môžu na prvé obdobie viazanosti ponúkať sadzby pod hranicou ziskovosti. Záujem o hypotéky bude závisieť od vývoja pandémie. Aj keď ešte chvíľu môže rásť, postupne zrejme dôjde k jeho zníženiu,“ uzatvára hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
3.8.2021 Redakcia FinReport

NFT dielo Maestropiece burger vydražili za takmer 11-tisíc eur. Výťažok poputuje na charitu

Verejná dobročinná aukcia diela NFT Meastropiece, ktorú zrealizovala spoločnosť McDonald's v Čechách a na Slovensku, priniesla zaujímavý ...

3.8.2021 Redakcia FinReport

Až tri štvrtiny odborníkov tvrdia, že ľuďom nezáleží na energetickej úspore domu, hlavne, aby bol lacný

Doba je ekologická, praje zeleným projektom, veľa sa diskutuje o ochrane životného prostredia a jeho udržateľnosti. Napriek tomu ľuďom akoby ...

3.8.2021 Robert Juriš

Digitálne meny: Európska únia postupuje systematicky, USA zaostávajú, Čína napreduje najrýchlejšie

Digitalizácia popredných svetových mien naberá na obrátkach. Európska centrálna banka (ECB) spustila dvojročnú výskumnú fázu projektu ...

2.8.2021 Zuzana Mecková

Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska (NBS) udelila finančným sprostredkovateľom viacero sankcií a niektorým aj odobrala licenciu. ...

2.8.2021 Redakcia FinReport

Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes

Cestovný ruch už druhý rok prechádza kvôli pandémii koronavírusu veľmi náročným obdobím. Spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti stále ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra

Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Bezplatná medicínska poradňa pomáha klientom poisťovne NN Slovensko s postcovidovým syndrómom

Každý tretí človek, ktorý prekonal ochorenie koronavírusu, môže aj sedem mesiacov po odznení tohto ochorenia pociťovať takzvaný ...

30.7.2021 Redakcia FinReport

Ženy majú na sporiacich účtoch v priemere 2-tisíc eur a dokážu si ušetriť viac ako muži

Ženy síce zarábajú v priemere o pätinu menej ako muži, no na sporiacich účtoch majú nasporených približne o 8 % viac finančných ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Prieskum UniCredit Bank: Až dvaja z troch Slovákov aktívne spravujú svoje financie cez mobil

Aký nástroj použije Slovák, keď chce poslať platbu alebo skontrolovať zostatok na svojom účte? Už dávno to nie je banková pobočka alebo ...

29.7.2021 Redakcia FinReport

Slovenská sporiteľňa bude vydávať už len recyklovateľné Visa karty s predĺženou platnosťou

Slovenská sporiteľňa bude odteraz vydávať iba Visa karty vyrobené z rozložiteľných alebo recyklovaných materiálov. Zároveň sa predlžuje ...

28.7.2021 Magdaléna Švančarková

Koalícia chce regulovať zisky zdravotných poisťovní. Po skúsenosti s Ústavným súdom SR si ich netrúfne zakázať

Na stole je opäť návrh, ktorý chce riešiť zisk zdravotných poisťovní. Ten zaujíma vládne strany už naozaj dlhodobo. V roku 2007 im ...

28.7.2021 Redakcia FinReport

Protimonopolný úrad SR schválil koncentráciu dvoch lízingoviek – „dcéry“ Tatra banky a spoločnosti Impuls-Leasing

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky schválil koncentráciu spočívajúcu v získaní nepriamej výlučnej kontroly podnikateľa Tatra banka, ...

27.7.2021 Magdaléna Švančarková

Pod vplyvom českého tornáda Slováci začali zásadne prehodnocovať poistenie svojho majetku

Leto prinieslo živelné katastrofy vo viacerých krajinách. Na Slovensku zvlášť zarezonovalo tornádo na Morave a záplavy v Nemecku, ale aj u ...

27.7.2021 Robert Juriš

Skupina Wüstenrot utlmuje stavebnú sporiteľňu, no rozbieha novú brokerskú spoločnosť

Nad stavebným sporením na Slovensku sa zmráka. Wüstenrot stavebná sporiteľňa končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia a ...

26.7.2021 Zuzana Mecková

TOP 7 tipov, ako na kúpu rekreačnej nehnuteľnosti. Zvážte, čo naozaj chcete a koľko ste do toho ochotní investovať

Keďže počas pretrvávajúcej pandémie koronavírusu čoraz viac ľudí potrebovalo uniknúť z bytov v mestách do voľnejšieho priestoru, dopyt ...

26.7.2021 Redakcia FinReport

Tatra banka: Klienti si môžu vybrať, či budú bankovať v Lite alebo Full verzii mobilnej aplikácie

Tatra banka upravila svoju mobilnú aplikáciu tak, že pri jej používaní dáva svojim klientom na výber. Buď si zvolia Lite verziu, ktorá ...

22.7.2021 Redakcia FinReport

Cestovná kancelária YS Group vyhlásila insolventnosť, klientov odškodní Európska cestovná poisťovňa

Cestovná kancelária YS Group informovala Európsku cestovnú poisťovňu o vyhlásení úpadku. Poisťovňa aktuálne čaká na oficiálne ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V okresoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou hrozia povodne, meteorológovia vydali aj výstrahy
 2. 2.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 3. 3.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 4. 4.
  Dôchodkový systém potrebuje oživiť, druhý pilier čakajú zmeny. Pripravme sa na novú investičnú stratégiu
 5. 5.
  Digitálne meny: Európska únia postupuje systematicky, USA zaostávajú, Čína napreduje najrýchlejšie