Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Hypotekárny trh stále rastie, čísla však už štvrtý rok po sebe ukazujú spomalenie

Vladimír Pisár Banky a poisťovne
SK
EN
Poslať

Výrazný pokles ekonomiky, dočasné uzavretie prevádzok, znižovanie platov, prepúšťanie... Slovensko a celý svet má za sebou veľmi neštandardný rok. Pre trh s úvermi na bývanie to však neplatí. Vlani narástol objem poskytnutých úverov o viac ako 9 % na vyše 33,1 miliardy eur.

image

Foto: Shutterstock

Vplyv pandémie na hypotekárne úvery

Podľa slov hovorcu Národnej banky Slovenska Petra Majera v roku 2020 slovenské banky poskytli klientom celkovo 33,1 miliardy eur v úveroch na bývanie, čo znamená oproti roku 2019 nárast o vyše 2,769 miliardy, respektíve 9,13 %.

„Pandémia nemala na rast hypoték výraznejší vplyv, na rozdiel od spotrebných úverov, kde spomalenie v roku 2020 bolo výrazné. Hypotekárny trh rástol medziročne podobným tempom ako v uplynulých rokoch,“ informuje hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Môže za to súhrn viacerých faktorov. Najmä však historicky najnižšie úrokové sadzby spôsobili, že rastie aj objem nových hypoték, aj suma použitá na refinancovania starých úverov.

Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ komentuje produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Ľudia nemôžu investovať do cestovania, obmedzili aj nákup áut a podobných drahých produktov dlhodobej spotreby. Zdá sa teda, že investujú do kúpy nového bytu či domu alebo do zveľadenia domova, ktorý už vlastnia.

Sú tu však aj ďalšie príčiny. „Dopyt po bývaní je na Slovensku stále silný a dopomohol k nemu aj pomerne stabilný trh práce. V roku 2020 napriek prudkému poklesu ekonomiky na jar nezamestnanosť stúpla relatívne málo, čo spolu s nízkymi úrokovými sadzbami podporilo dopyt po úveroch na bývanie,“ pripomína hlavná ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová.

Objemy úverov rastú, ale pomalšie

Objem financií poskytnutých na bývanie pravidelne medziročne rastie, intenzita rastu sa však znižuje. Po 13,67 % v roku 2015 a 14,32 % v roku 2016 tempo navyšovania medziročne spomaľuje. Cez 12,94 % v roku 2017, 11,56 % v roku 2018 to predvlani bolo 9,79 % a v minulom roku 9,13 %.

Najvyšší medziročný nárast prišiel v rokoch 2015 a 2016, teda v čase, keď úrokové sadzby hypoték na Slovensku klesali na úroveň eurozóny, v niektorých prípadoch aj nižšie. „Pokles úrokových sadzieb na Slovensku je dlhodobý trend, pričom svedkami najprudšieho poklesu sme boli na jar 2016, keď sa priemerná výška úrokov na úveroch na bývanie dostala pod úroveň priemeru eurozóny a aj viacerých ďalších ekonomicky silnejších krajín,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Úvery zo stavebného sporenia klesli

Výnimkou boli úvery zo stavebného sporenia, ktorých objem sa znížil počas prvého lockdownu. Pokles sa začal vo februári a zastavil sa v apríli. Od mája úvery zo stavebného sporenia opäť rástli, no do konca minulého roka sa už nedokázali dostať na úroveň z predchádzajúceho roka.

„Ľudia počas prvej vlny šírenia koronavírusu plánované investície na čas odkladali, a do investícií sa púšťali až v letných mesiacoch. Napriek tomu, že trh bol silne ovplyvnený pandemickou situáciou, objem nových úverov za 12 mesiacov minulého roka klesol iba mierne,“ poukazuje vedúci odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne Jozef Plško.

Pre porovnanie objem poskytnutých úverov zo stavebného sporenia v roku 2020 predstavoval takmer 2,384 miliardy eur, kým v roku 2019 to bolo 2,401 miliardy eur.

Veľká štvorka ovláda vyše 75 % trhu s hypotekárnymi úvermi

Stabilné zostalo vlani aj rozdelenie trhu medzi jednotlivé banky. Už viac rokov štyri najsilnejšie finančné domy poskytujú vyše trištvrte všetkých slovenských úverov na bývanie. Zvyšné banky potom súperia o necelých 25 %.

Tradičnou jednotkou je Slovenská sporiteľňa, ktorá v roku 2020 poskytla 25,78 % z celého objemu úverov na bývanuie. VÚB banka mala minulý rok podiel 22,28 % z poskytnutých úverov.

Tatra banka vlani pokryla 13,93 % hypotekárneho trhu. ČSOB sa v roku 2020 podieľala na 12,46 % úverov na bývanie (alebo 12,73 % spolu s ČSOB stavebnou sporiteľňou).

K štyrom tradične najsilnejším poskytovateľom sa v ostatných štyroch rokoch priblížila Prima banka Slovensko. Minulý rok stúpla až na 9,16 % z objemu trhu (zo 4,17 % v januári 2017).

Čo prinesie rok 2021?

Analytici a analytičky slovenských bánk predpovedajú roku 2021 podobný priebeh ako vlani. Trh bude ovplyvňovať konkurenčný boj bánk, ceny nehnuteľností, ktoré napriek pandémii COVID-19 neklesajú, alebo aj menová politika Európskej centrálnej banky (ECB).

„Predpokladáme, že úrokové sadzby na úverovom trhu zostanú naďalej nízke, keďže na nulovej úrovni sa bude držať aj hlavná sadzba ECB. Okrem toho voľná menová politika ECB a program kvantitatívneho uvoľňovania budú taktiež tlačiť sadzby nadol. Opačným smerom však aktuálne na sadzby pôsobí riziková prirážka, ktorá má v časoch krízy tendenciu rásť,“ pripomína analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„Aktuálne sa sadzby držia na dlhodobo nízkej úrovni najmä vďaka ECB. V roku 2021 neočakávame dramatický rast úrokových sadzieb, na druhej strane však už neočakávame ani ich významnejší pokles,“ odpovedá produktová manažérka mBank pre úvery na bývanie Soňa Holíková.

Na trhu je veľmi silná konkurencia, ktorá bráni bankám vo zvyšovaní úrokov. Sadzby na hypotékach začnú výraznejšie rásť až vtedy, keď uvidíme rast výnosov na dlhých vládnych dlhopisoch (10 a viac rokov),“ dodáva hovorkyňa Tatra banky Z. Žiaranová.

Aktuálne pretrvávajúce prostredie historicky najnižších úrokových sadzieb, samozrejme, praje žiadateľom o úvery. „Tento trend zostáva zatiaľ nezmenený, výrazne ovplyvňovaný silným konkurenčným bojom na trhu. Je veľmi ťažké predikovať ďalší vývoj sadzieb, pretože sa neodvíja iba od ekonomických ukazovateľov, ale ovplyvňuje ho aj silný konkurenčný boj,“ pripomína hovorkyňa ČSOB A. Jamborová.

Podobný názor má aj riaditeľka odboru produktov Poštovej banky Melinda Burdanová: „Možno predpokladať, že nízke úrokové sadzby pretrvajú aj v roku 2021. Treba brať do úvahy aj ceny nehnuteľností, ktorých rast nezabrzdila ani aktuálna pandémia, a je predpoklad, že budú naďalej rásť.“

Klesnú úrokové sadzby pod hranicu ziskovosti?

„Úrokové sadzby hypoték v uplynulom roku opäť klesali, reálny priestor na ďalší pokles však už nevidíme. Nedá sa však vylúčiť, že niektoré banky v záujme získať klienta môžu na prvé obdobie viazanosti ponúkať sadzby pod hranicou ziskovosti. Záujem o hypotéky bude závisieť od vývoja pandémie. Aj keď ešte chvíľu môže rásť, postupne zrejme dôjde k jeho zníženiu,“ uzatvára hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
22.10.2021 Redakcia FinReport

Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) žiada poslancov parlamentu, aby opätovne prehodnotili návrh novely Zákonníka ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Facebook musí platiť: Vo Francúzsku médiám za obsah a v Británii 60-miliónovú pokutu

Sociálnu sieť Facebook čaká náročné obdobie. Britský protimonopolný úrad mu uložil pokutu vo výške 50,5 milióna libier, čo predstavuje ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Spotrebné úvery budú ku koncu tohto roka v kurze. Slováci uprednostnia osobný kontakt s bankou pred online

Slováci sa v roku 2021 opäť osmelili a začali čerpať spotrebné úvery vo väčšej miere ako vo vlaňajšom pandemickom roku. Objem nových ...

22.10.2021 Dominik Horváth

TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte

Napriek stále pretrvávajúcej pandémii koronavírusu je rok 2021 pre akciové trhy zatiaľ relatívne úspešný. Drvivá väčšina spoločností ...

22.10.2021 Redakcia FinReport

Šéf Bundesbanky Jens Weidmann končí. Osobné dôvody alebo vyčerpanosť zo sporov?

Najdlhšie slúžiaci guvernér nemeckej centrálnej banky Bundesbank Jens Weidmann oznámil, že ku koncu tohto roka rezignuje na všetky svoje ...

21.10.2021 Naďa Černá

Ošetrenie u zubára vás môže vyjsť lacnejšie, ako si myslíte. Na aké zľavy máte nárok?

Návšteva lekára sa nezaobíde bez platenia vyšších súm za ošetrenie alebo jednotlivé medicínske výkony. Aj bežné vŕtanie zuba môže ...

21.10.2021 Redakcia FinReport

Startupista Tomáš Halgaš z Bratislavy predal Twitteru svoju „komunitnú“ aplikáciu Sphere

Bratislavčan Tomáš Halgaš založil v roku 2015 v Londýne četovaciu aplikáciu Sphere, ktorá mení skupiny ľudí na webe na pulzujúce ...

21.10.2021 Roland Régely

TOP finanční sprostredkovatelia: Úspech firmy nezávisí len od počtu podriadených agentov

Mať k dispozícii veľkú „armádu“ podriadených finančných agentov ešte neznamená, že automaticky dosiahnete najväčšie tržby v ...

20.10.2021 Magdaléna Švančarková

Prenajímate byt? V problémovej situácii vám môže pomôcť pripoistenie nájomníka

Vytopení susedia, rozbité okno či poškodený nábytok. Škody na majetku zvyčajne kryje poistenie zodpovednosti za škodu alebo poistenie ...

19.10.2021 Zuzana Mecková

Spotrebiteľský úver s úrokom 0,00 % ponúkajú tri banky. Ich podmienky sa líšia najmä v poplatkoch

Spotrebiteľský úver s úrokovou sadzbou 0,00 % ročne, to znie naozaj lákavo. Aby ste využili tú najvýhodnejšiu pôžičku na trhu, je dobré ...

18.10.2021 Zuzana Mecková

Väčšina úrokových sadzieb sporiacich účtov na Slovensku sa nachádza hlboko pod úrovňou súčasnej inflácie

Úrokové sadzby sporiacich účtov u jednotlivých bánk sa v súčasnosti výrazne líšia a väčšina z nich ani zďaleka nedosahuje úroveň ...

17.10.2021 Redakcia FinReport

Väčšina krajín EÚ považuje COVID-19 v súvislosti s prácou za chorobu z povolania, tri za pracovný úraz

Európsky štatistický úrad Eurostat zrealizoval celoeurópsky prieskum o tom, či je ochorenie na koronavírus v súvislosti s prácou na úrovni ...

16.10.2021 Redakcia FinReport

Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?

Jesenné obdobie so sebou prináša aj častejšie komplikácie na cestách. Okrem tradičného zhoršenia počasia, výdatnejších zrážok, ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

Agentúra Moody’s Investors Service zvýšila Tatra banke rating z úrovne A3 na A2

Ratingová agentúra Moody’s Investors Service zvýšila dlhodobý depozitný rating Tatra banky o jeden stupeň z úrovne A3 na A2. Rating banky ...

13.10.2021 Andrej Vida

Refinancovanie hypotéky nie je len o získaní najnižšieho úroku. Čo všetko musíme zobrať do úvahy?

Dostali ste z banky list, že sa onedlho skončí obdobie fixácie úrokovej sadzby vášho úveru? Ak áno, mnohí z vás sa určite zamysleli, či ...

13.10.2021 Redakcia FinReport

mBank prináša eKartu na internetové platby, ktorá nie je vyrobená z plastu, ale je virtuálna

Klienti mBank majú k dispozícii nový finančný nástroj. Je ním virtuálna platobná eKarta, ktorá im umožní realizovať online platby na ...

12.10.2021 Magdaléna Švančarková

Havarijné poistenie: Pre nové vozidlá a neskúsených vodičov je to nevyhnutnosť, pre veterány zbytočnosť

Havarijné poistenie dokáže vykryť škody majiteľovi motorového vozidla, ktorý spôsobil dopravnú nehodu. Odporúča sa pri nových či ...

9.10.2021 Redakcia FinReport

Slovenská záručná a rozvojová banka vyplatila cestovkám v rámci návratnej pomoci prvých 20 miliónov eur

Za prvé tri týždne od zverejnenia výzvy na podávanie žiadostí o návratnú finančnú pomoc pre cestovné kancelárie prijala Slovenská ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  TOP 5 najhorších akcií roka 2021. Do týchto firiem teraz určite neinvestujte
 2. 2.
  Heger upozornil počas návštevy Grécka na ťažké postavenie žien v Afganistane, potrebujú podporu
 3. 3.
  Asociácia zamestnávateľov žiada poslancov, aby neschválili Zákonník práce v predloženej podobe
 4. 4.
  Bulharskí baníci žiadajú záruky udržania pracovných miest
 5. 5.
  Pápež František zbavil kňazstva ďalších duchovných obvinených zo sexuálneho zneužívania detí