V Spojenom kráľovstve chcú obchodovanie s kryptoaktívami zaradiť medzi hazardné hry
Len čo Rada EÚ prijala nariadenie o trhoch s kryptoaktívami MiCA, ktoré je považované za najprísnejšiu reguláciu svojho druhu na svete, volať po podobnom opatrení začínajú aj ďalšie krajiny. V Spojenom kráľovstve však zašli ešte ďalej. Finančný výbor navrhuje, aby bolo investovanie do kryptoaktív zaradené medzi hazardné hry, a takto sa k nemu aj pristupovalo.

Foto: Shutterstock
Zrážka názorov
Predstavitelia výboru vyhlásili, že kryptomeny, ako napríklad bitcoin či ethereum, „nemajú žiadnu vnútornú hodnotu a neslúžia žiadnemu užitočnému sociálnemu cieľu, pričom spotrebúvajú veľké množstvo energie a zločinci ich využívajú na podvody a pranie špinavých peňazí“.
Vyhlásenie výboru je však v rozpore so snahou britského premiéra Rishi Sunaka, ktorý nedávno vyhlásil, že zo Spojeného kráľovstva chce urobiť globálne centrum pre technológiu kryptoaktív.
Spochybňuje tiež vládne plány regulovať obchodovanie s kryptomenami ako finančnú službu. Tvrdí, že toto by mohlo spôsobiť „halo“ efekt, čo by mohlo viesť spotrebiteľov k presvedčeniu, že táto činnosť je bezpečná a chránená, hoci to tak nie je.
Partner témy
Viac hazard ako služba
„Vzhľadom na to, že budúce výhody kryptomien zostávajú nejasné, vláda by mala zaujať vyvážený prístup k podpore rozvoja technológií kryptoaktív a vyhnúť sa míňaniu verejných zdrojov na projekty bez jasného a prospešného využitia,“ konštatuje výbor vo svojej správe. Odvoláva sa pritom na minuloročný krach kryptoburzy FTX a ďalších podobne zameraných spoločností.
„Spotrebiteľské obchodovanie s kryptomenami, ako je bitcoin, bez vnútornej hodnoty, s obrovskou volatilitou cien a bez viditeľného spoločenského dobra, sa viac podobá hazardu než finančnej službe, a to by sa malo premietnuť do jeho regulácie,“ hovorí predsedníčka finančného výboru Harriett Baldwinová.
Čo na to hovoria britské kryptospoločnosti?
„Sme znepokojení a sklamaní týmito tvrdeniami, ktoré sú neužitočné, nepravdivé, zásadne chybné a nepodložené. Vyhlásenie neodráža skutočnú povahu, účel a potenciál kryptopriemyslu. Uznávame, že spotrebiteľské riziko existuje a malo by sa zmierniť prostredníctvom vzdelávania, informovanosti a pevnejšieho regulačného rámca, ale prirovnávanie kryptomeny k hazardu je neužitočné a nepravdivé,“ oponoval jej Ian Taylor zo spoločnosti CryptoUK.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur