Kyberútoky smerujú voči jednotlivcom aj proti štátu, ich počet narastá
V čase digitalizácie procesov, výroby a komunikácie sa ukazuje, že ich kľúčovou súčasťou je kybernetická bezpečnosť. A to nielen štátu, ale aj firiem či jednotlivcov. S príchodom pandémie koronavírusu dôležitosť kybernetickej bezpečnosti ešte vzrástla. No tak, ako sa mení charakter útokov, vyvíja sa aj spôsob ochrany pred krádežami dát či identity.
Foto: Shutterstock
Štátna ochrana pred kyberútokmi dostane koordinátora
Až doteraz ochranu proti kyberútokom na úrovni štátu riešili jednotlivé rezorty samostatne. Každý tak, ako najlepšie vedel. Odborníci tvrdia, že pravdepodobne najslabšiu ochranu pred kyberútokmi na úrovni štátnej správy na Slovensku má ministerstvo zdravotníctva.
Od roku 2021 však činnosť ministerstiev zjednotí koordinátor boja proti hybridným hrozbám. Dôležité je nielen reagovať na jednotlivé útoky, ale im aj predchádzať. Najoptimálnejšie je, ak dotknutá strana o možných hrozbách vie vopred. Ako odznelo na medzinárodnom IT kongrese ITAPA v Bratislave, pomôcť by mala jednotná IT infraštruktúra štátu.
„Prvýkrát prijímame zamestnanca, ktorý bude koordinovať všetky rezorty v rámci boja proti hybridným hrozbám a dezinformáciám. Toto považujem za veľmi podstatnú súčasť zvyšovania ochrany štátnej kyberbezpečnosti,“ konštatoval koncom roka 2020 minister obrany Jaroslav Naď s tým, že problematika kyberútokov je natoľko závažná, že by sa mala stať súčasťou aj učebných osnov.
Ochrana pred kyberútokmi aj na úrovni Európskej únie
Kyberútokmi sa zaoberajú autority aj na úrovni Európskej únie (EÚ). Európska komisia (EK) a vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Jozeph Borell v polovici decembra 2020 predložili novú stratégiu kybernetickej bezpečnosti EÚ. Riešenia sú zamerané na riešenie online a offline rizík. Chrániť majú pred páchaním trestnej činnosti spájanej s kybernetickými útokmi.
Charakter útokov sa nemení, ale stúpa ich počet
Zrejme najohrozenejším segmentom v čase koronakrízy však nie je štát, ale predovšetkým zamestnanci pracujúci z domu. Vďaka home office síce chránia svoje zdravie a zdravie svojich blízkych, ale sú aj dostatočne chránení proti zneužitiu dát, s ktorými pracujú?
Odborníci na kyberútoky tvrdia, že v čase koronakrízy sa spôsob kyberútokov nezmenil. Zvýšil sa však ich počet a intenzita. Častým zdrojom podvodov je zvýšené využívanie neformálnych komunikačných kanálov v podobe komunikačných aplikácií typu Whats App, Messenger či Viber.
Nebezpečné je tiež nevedomé sťahovanie škodlivých softvérov do počítača po kliknutí na nevinne vyzerajúce alebo aj spravodajsky sa tváriace stránky. Vyskytli sa tiež podvodné e-maily tvrdiace, že obsahujú návod, ako sa chrániť pred koronavírusom. V skutočnosti ide o zneužívanie autority Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na preniknutie do počítačov množstva používateľov. Táto praktika sa nazýva phishing.
Po phishingu prišiel vishing a mnohí mu dôverujú
Ďalšou nekalou praktikou ohrozujúcou firmy aj ich pracovníkov na home office je takzvaný vishing. „Vishing môžeme charakterizovať ako voice phishing, keď organizovaný zločin získava kombináciou telefonického hovoru a škodlivého kódu prístup k ovládnutiu počítača,“ vysvetľuje riaditeľ pobočky spoločnosti Check Point Software Technologies na Slovensku Andrej Aleksiev.
V praxi to funguje tak, že človeku pracujúcemu v pohodlí domova sa ozve niekto, kto sa predstaví ako technická podpora, a ponúkne sa, že mu pomôže napríklad s pripojením sa do firemnej siete. Štatistiky hovoria, že až tretina oslovených ľudí takémuto kontaktu dôveruje natoľko, že mu poskytne svoje prihlasovacie heslá.
Problémom sú aj hoaxy na sociálnych sieťach
Osobitnou kapitolou je zneužívanie sociálnych sietí na šírenie nepravdivých informácií v podobe dezinformácií a hoaxov. Aktuálne sa to prejavuje v súvislosti s informáciami o očkovaní proti koronavírusu. Podľa slov štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Martina Klusa pôsobí na Facebooku koordinovaná skupina, ktorá riadi dezinformačnú kampaň proti očkovaniu. „Hrozby zo sociálnych sietí riešime na národnej úrovni. Nestačí to však, mali by sme ich riešiť na medzinárodnej úrovni,“ konštatoval M. Klus.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 2.Simplea nasadila novú mobilnú aplikáciu pre správu osobných financií
- 3.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 4.Nižšia DPH: Budú základné potraviny, lieky a knihy v nasledujúcom roku naozaj lacnejšie?
- 5.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor