Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Izrael sa zmieril so SAE a Dubaj má šancu zaradiť sa medzi hlavné finančné centrá sveta

Dominik Horváth Ekonomika Poslať

Prezident Spojených arabských emirátov (SAE) vydal dekrét, ktorým zrušil zákon o bojkote Izraela a umožnil obchodné a finančné dohody medzi oboma krajinami. Dohoda o normalizácii vzťahov medzi Izraelom a SAE sa zameriava na „podporu bilaterálnej spolupráce s cieľom dospieť k nadviazaniu bilaterálnych vzťahov“.

Spojené arabské emiráty

Foto: Shutterstock

Prezident USA Donald Trump bol dokonca nominovaný na Nobelovu cenu za mier za sprostredkovanie tejto dohody medzi dlhodobými nepriateľmi. Očakáva sa, že dohoda by mohla vyniesť Dubaj, hlavné finančné centrum SAE, na výslnie a zaradiť ho medzi hlavné finančné centrá sveta.

Napäté vzťahy na Blízkom východe

Spojené arabské emiráty bohaté na ropu sú prvým štátom Perzského zálivu, ktorý nadviazal vzťahy s Izraelom v rámci dohody, ktorá prišla uprostred rastúceho napätia Izraela s Iránom. S tým Iránom, ktorý jeho susedia obviňujú z podpory regionálnej nestability.

Napriek napätiu udržiavajú SAE a Irán, ktoré sú od seba vzdialené len 70 kilometrov cez strategický Hormuzský prieliv, diplomatické vzťahy a ekonomické väzby, ktoré generujú miliardy dolárov pre obe strany.

„Teherán nie je v pozícii, aby sa mohol vzdať svojich hospodárskych vzťahov s ktoroukoľvek krajinou, najmä nie so SAE, s ktorými sú prakticky v susedstve,“ uviedla vedúca pracovníčka Globálneho energetického centra Atlantickej rady Ellen R. Wald pre portál Today.

Dohoda Izraela a SAE by mala pripraviť pôdu pre priame ekonomické zblíženie izraelských a iránskych podnikateľov v Spojených arabských emirátoch, ktorí by z týchto vzťahov mohli ťažiť, tvrdia odborníci.

Vedecká pracovníčka Európskej rady pre zahraničné vzťahy Cinzia Bianco pre portál The Times of Izrael povedala, že bude „chvíľu trvať“, kým sa Iránci v SAE stretnú s Izraelčanmi.

„Je dôležité zdôrazniť, že väčšina Iráncov so skutočnými väzbami na Islamskú republiku bola v uplynulých rokoch buď vykázaná, alebo vysťahovaná,“ uviedla.

„Tí Iránci, ktorí zostali v Dubaji alebo v Spojených arabských emirátoch všeobecne, sú ultrapragmatickí podnikatelia, ktorí sa odmietajú zapliesť do akejkoľvek politiky. Niektorí z nich preto považujú túto dohodu za príležitosť, nie za výzvu,“ dodala C. Bianco.

Dubaj ako nové finančné centrum

Dubaj, jeden zo siedmich emirátov, ktoré tvoria SAE, zažíva v súčasnosti obrovský finančný rozmach, pričom jeho ekonomika je založená hlavne na obchode s ropou.

V 50. rokoch, keď už Londýn a New York boli na vrchole svojej slávy, Dubaj nebol väčší ako menšie mestečko s približne 20 000 obyvateľmi, pričom nemal ani letisko. Dnes je to metropola.

Jeho finančné centrum, ktoré sa prvýkrát začalo rozbiehať v 90. rokoch, má v súčasnosti nadregionálne postavenie a slúži ako vstupná brána pre investorov, ktorí začínajú podnikať na Blízkom východe, v južnej Ázii a Afrike.

Silné obchodné a dopravné spojenia podporujú jeho finančné postavenie. Mesto má najväčší umelo vybudovaný prístav na svete a jeho letisko patrí ku kľúčovým tranzitným bodom svetových aerolínií.

Podľa indexu globálnych finančných centier, ktorý od roku 2007 hodnotí mestá podľa celého radu finančných a ekonomických ukazovateľov, Dubaj postupne rastie v tomto rebríčku a teraz sa pohybuje tesne pod hranicou prvej desiatky.

Na porovnanie, ostatné mestá v regióne sú na oveľa nižších priečkach, napríklad Tel Aviv je na 36. mieste a hlavné mesto SAE Abú Dabí je 39.

Globálny finančný index

Dubajský Manhattan združuje najlepších

Srdcom dubajského finančného ekosystému je Dubajské medzinárodné finančné centrum (DIFC). Je to 110-árová finančná zóna v centre mesta, ktorá bola založená v roku 2004. „V súčasnosti v DIFC sídli viac ako 2 500 finančných spoločností, medzi nimi napríklad 17 z 20 najväčších svetových bánk, osem z desiatich popredných svetových právnických firiem a šesť z desiatich najväčších správcov aktív,“ uvádza portál Economist.

Úspech DIFC spočíva predovšetkým v jeho osobitnom daňovom postavení a regulácii. Rovnako ako ďalších 40 voľných finančných zón v SAE určuje svoje vlastné pravidlá. Cudzincom umožňuje úplné vlastníctvo (mimo zón je tento limit obmedzený na 49 %) a nestanovuje žiadne kvóty pre miestny prenájom.

Má aj vlastného regulátora, Dubajský úrad pre finančné služby, ktorý rozhoduje o povoleniach pre podnikanie, kým finančné spoločnosti mimo slobodných zón spadajú pod centrálnu banku a iné národné orgány.

DIFC má tiež svoj vlastný súdny systém založený na obyčajovom práve a na súdoch, ktoré rozhodujú o prípadoch v angličtine. Naproti tomu systém SAE je založený na občianskom práve.

Túto autonómiu oceňujú najmä investori, ktorých právne systémy domovských krajín sú menej spoľahlivé, ako napríklad Indovia, ktorí žartujú, že Dubaj a Singapur sú skutočné finančné hlavné mestá Indie.

Odvrátená strana Dubaja

Podľa odborníkov však najväčšia dlhodobá hrozba pre Dubaj pochádza z jeho vnútra a je ňou postoj mesta ku korupčnému kapitálu. Zo všetkých veľkých svetových finančných centier je Dubaj považovaný za najpofidérnejší.

Je známy hlavne tým, že tu okrem poctivých investorov sídlia aj rôzni obchodníci so zbraňami, práčovne peňazí a spoločnosti, ktoré sa chcú vyhnúť plateniu daní v domovských krajinách.

Spojené arabské emiráty a Irán sú jedinými krajinami Perzského zálivu na americkom zozname „známych jurisdikcií v oblasti prania špinavých peňazí“ a ich peniaze sú pod drobnohľadom pre podozrenie z finančných väzieb na sýrskeho prezidenta.

Nie je preto prekvapením, že Spojené arabské emiráty majú zlé výsledky v poprednom indexe, ktorý meria riziko prania špinavých peňazí. SAE majú v skutočnosti horšie umiestnenie ako niektoré notoricky známe daňové raje, akými sú napríklad Seychely alebo Cyprus.

Náchylnosť krajín na pranie špinavých peňazí

Budúcnosť patrí Číne

Dubajskému medzinárodnému finančnému centru sa úspešne podarilo zvládnuť koronakrízu a do prvej polovice roku 2020 sa tu zaregistrovalo 310 nových spoločností, čo je šesťmesačný rekord. Centrum tým nadviazalo na rekordný rok 2019, v ktorom začalo v DIFC podnikať 493 nových spoločností, medzi nimi napríklad skupina Warrena Buffeta, Berkshire Hathaway.

Tento nepravdepodobný rast spôsobuje najmä záujem ázijských firiem a fintechov. Keďže Dubaj investoval značné prostriedky do spustenia fintechového „akcelerátora“, tvrdí, že je domovom viac ako polovice všetkých fintechov na Blízkom východe a v severnej Afrike.

Okrem toho politickí a obchodní vodcovia Spojených arabských emirátov za ostatných niekoľko rokov neúnavne pracovali na posilňovaní kontaktov s Čínou a podpisovali dohody hlavne v oblasti logistiky, chemikálií a financií. Nevadili im napríklad ani sankcie uvalené na spoločnosť Huawei zo strany USA, a tieto dohody začínajú prinášať svoje ovocie.

DIFC je sídlom regionálnych riaditeľstiev pre štyri najväčšie čínske banky a tiež niekoľkých veľkých firiem. Aj keď SAE nie sú kľúčovým hráčom v čínskej iniciatíve, Dubaj sa stáva centrom pre čínsku expanziu v tomto regióne. DIFC podľa portálu Economist do roku 2030 očakáva strojnásobenie svojej veľkosti, a vďaka novým východným prepojeniam sa tento cieľ javí ako veľmi pravdepodobný.

logo
Prečítajte si tiež:
26.4.2024 Martin Jamnický

ASINS: Osobný bankrot by sa nemal vzťahovať na ľudí s nadštandardným príjmom

Počet osobných bankrotov za posledné tri roky významne stúpol. Len minulý rok požiadalo o oddlženie vyše 9 700 ľudí. Problémom je, že v ...

26.4.2024 Robert Juriš

Banka varuje pred podvodníkmi s letenkami alebo dovolenkovými pobytmi

S blížiacimi sa letnými prázdninami sa čoraz intenzívnejšie rozbieha sezóna rezervovania si dovolenkových pobytov. V tejto súvislosti však ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Boj proti praniu špinavých peňazí dostáva prísnejšie pravidlá

Europoslanci schválili ďalší balík finančných zákonov. Najnovšia európska finančná legislatíva je zameraná predovšetkým na posilnenie ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Ceny priemyselných výrobcov klesajú, znižujú ich lacné energie

Pokles výrobných cien domácich priemyselných výrobcov pokračoval už tretí mesiac po sebe. V marci 2024 to bolo v porovnaní s rovnakým ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Informácie o príjemcoch cezhraničných platieb je potrebné nahlásiť do konca apríla 2024

Poskytovatelia platobných služieb majú do konca apríla povinnosť zaslať Finančnej správe SR informácie o príjemcoch cezhraničných ...

26.4.2024 Roland Régely

Koľko stojí vybavenie hypotéky v roku 2024? Tieto poplatky zdraželi

Zdražovanie hypoték pokračuje, a tentoraz to nie je spôsobené len zvyšovaním úrokových sadzieb úverov na bývanie. Od apríla 2024 sa ...

26.4.2024 Redakcia FinReport

Po týždňoch zdražovania sa zvyšovanie cien benzínu konečne zastavilo

Pozitívna správa pre motoristov. Ceny benzínu sa v uplynulých dňoch po niekoľkých týždňoch zdražovania konečne prestali zvyšovať. V ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

UNICEF a detskí lekári adaptovali slovenskú verziu aplikácie Bebbo pre rodičov detí do 6 rokov

Počet detských lekárov na Slovensku klesá a ich priemerný vek je 59 rokov. Jedným z riešení, ako zachovať dostupnosť všestrannej ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Do fondov EÚ sme za dve desaťročia vložili 13,1 miliardy eur, no získali sme takmer 25 miliárd

Slovenská republika je od roku 2004, teda už dve desaťročia, členom Európskej únie. Počas tohto obdobia sme do spoločného uniálneho ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o ochrane spotrebiteľa pomôže nakupujúcim aj obchodníkom

Ďalšia novela zákona o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválili ju poslanci parlamentu a platiť začne od 1. júla tohto roku. Hlavným ...

23.4.2024 Redakcia FinReport

Europarlament: Oprava výrobkov za výhodné ceny bude možná aj po uplynutí záruky

Poslanci Európskeho parlamentu schválili pravidlá jednoduchšieho prístupu k opravám tovarov a výrobkov. Žiadať o ne bude možné aj po ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Deficit verejných financií sa vlani strojnásobil, prekročil 6 miliárd eur

Hospodárenie Slovenska sa v minulom roku skončilo v hlbokom mínuse. Deficit verejnej správy sa v roku 2023 medziročne výrazne zvýšil, keď ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Na úradoch práce evidujú najmenej nezamestnaných za posledných päť rokov

Nezamestnanosť na Slovensku je opäť o niečo nižšia. Znížila sa druhý mesiac za sebou. Podiel disponibilných uchádzačov o prácu sa ...

22.4.2024 Robert Juriš

Predaj bytov v Bratislave zaznamenal prvé oživenie od roku 2022, ceny stagnujú

Začiatok tohto roka sa na bratislavskom trhu s nehnuteľnosťami niesol v znamení mierneho oživenia. Počas prvých troch mesiacov 2024 sa ...

22.4.2024 Redakcia FinReport

Žiadať o príspevok na zabezpečenie kybernetickej bezpečnosti je možné do konca apríla 2024

Už len niekoľko dní majú mestá a obce na Slovensku na to, aby požiadali o finančné prostriedky z eurofondov na zaistenie kybernetickej a ...

19.4.2024 Redakcia FinReport

Prémiový benzín už stojí viac ako 1,90 eura, lacnejší sa blíži k hranici 1,70 eura za liter

Liter oboch druhov benzínu oproti predchádzajúcemu týždňu zdražel v priemere o ďalšie dva centy. Ten drahší prémiový 98-oktánový už ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay