Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Noc múzeí a galérií v SNG

Redakcia FinReport Voľný čas Poslať

Slovenská národná galéria (SNG) Vás pozýva na Noc múzeí a galérií na tému Vzťahy, ktorá sa uskutoční 13. mája 2023 v Kníhkupectve Ex Libris v SNG v Bratislave, na Rázusovom nábreží 2.

Foto: Sng.sk

Prehliadka bude k dispozícii od 10.00 do 00.00 (posledný vstup bude možný o 23.30). Program sa bude konať medzi 15.00 a 23.15 hod. Zmena programu vyhradená.

Spoločné vstupné na celé podujatie Vás vyjde na 5 eur. Deti do 12 rokov, ŤZP a seniori nad 70 rokov majú vstup zdarma. Vstupné len do SNG Vás bude stáť 4 eurá; v prípade ŤZP; sprievodu ŤZP; žiakov, študentov; seniorov nad 62 rokov a držitelov preukazu ISIC, ITIC vás to vyjde na 2 eurá. Vstup zdarma len do SNG sa vzťahuje na deti do 6 rokov; držitelov preukazu AICA, ICOM, IAA, RGS, ZMS; študentov škôl výtvarného zamerania a novinárov.

Vzťah k sebe samému, k svojmu okoliu, k tvorbe, architektúre či umeniu. Vzťahy medzi ľuďmi, kultúrami, umelcami, ich dielami a inšpiráciami. Témou programu tohtoročnej Noci múzeí a galérií v SNG pripomíname ich dôležitosť a to, aby sme ich neprestali vytvárať, pozorovať, starať sa o nich a nachádzať aj tam, kde ich na prvý pohľad nevnímame.

Program: 

15.00 – 15.45 | Zoznámte sa s knihou: Marko Blažo Život v linke 

Vodné kasárne – 1. poschodie (odpočívadlo nad pokladnicou)

V roku 2021 zomrel jeden z najvýznamnejších umelcov generácie po roku 1989 Marko Blažo. Jeho mama, maliarka Katarína Blažová Tekeľová, ako spôsob trúchlenia začala písať listy synovi prechádzajúc jeho archívom. V knihe nájdete hlboké záznamy o smrti, chorobe, materstve, detstve, ale aj o spoločnej práci v ateliéri v rodine výtvarníkov. Príďte si vypočuť čítanie z knihy a rozhovor kurátorky Petry Hanákovej s jej autorkou Katarínou Blažovou Tekeľovou.

 

15.00 – 18.00 | Výtvarné aktivity pre všetkých: Budovanie vzťahov 

Vodné kasárne a Premostenie

Na troch stanovištiach Vám bude cez vystavené diela a výtvarné zadania priblížené to, ako a s kým si môžete tvoriť a udržiavať vzťahy. Zastaviť sa môžete kedykoľvek v uvedenom čase.

 

16.00 | Úvod do architektúry SNG

Átrium

Architektúru a zaujímavosti nového areálu SNG vám v krátkosti predstaví kurátor Dušan Buran. S „balíčkom“ základných informácií sa potom budete môcť sami vydať na prechádzku budovou galérie.

 

17.00 – 18.00 | Diskusia: Galéria Re:Modern

Kinosála

Nenechajte si ujsť diskusiu s Pavlom Paňákom a Martinom Kusým (Architekti BKPŠ), autormi rekonštrukcie areálu SNG. Moderuje architekt Martin Zaiček.

 

18.00 – 19.00 | Projekcia: Ikony

Kinosála

Zastavte sa na premietaní dvoch dokumentárnych filmov zo seriálu RTVS Ikony o generácii architektov, ktorá v druhej polovici 20. storočia formovala tvár slovenských miest. Pozriete si epizódu o Vladimírovi Dedečkovi (réžia Jana Durajová, 30 min.) aj diel o Martinovi Kusom a Pavlovi Paňákovi (réžia Lucia Kašová, 27 min.).

V spolupráci s Kinom Lumière.

 

18.00 | Úvod do architektúry SNG

Átrium

Architektúru a zaujímavosti nového areálu SNG vám v krátkosti predstaví kurátor Dušan Buran. S „balíčkom“ základných informácií sa potom budete môcť sami vydať na prechádzku budovou galérie.

 

18.00 – 18.45 | Zoznámte sa s dielom: Aténska škola Vladimíra Kordoša

Vodné kasárne – 1. poschodie, sála I

Scény z umeleckých diel sa už niekoľko storočí zobrazujú aj pomocou živého obrazu (tableau vivant), v ktorom herci v kostýmoch napodobňujú originálnu predlohu. Tento žáner Vám priblíži kurátorka Lucia G. Stach na príklade video performancie Aténska škola od Vladimíra Kordoša na výstave Prológ. 12 farieb reality. Súčasťou programu je projekcia filmu v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.

 

19.00 – 19.45 | Zoznámte sa s dielom: Grafický cyklus Albrechta Dürera

Vodné kasárne – 1. poschodie, sála VI

Očakávanie blížiaceho sa konca sveta nikdy neprestalo fascinovať ľudskú predstavivosť. Do témy Obyčajnej apokalypsy, ktorú zobrazujú diela Albrechta Dürera a Radovana Čerevku na výstave Prológ. 12 farieb reality, vás uvedie kurátor Dušan Buran. Prednáškou zameranou na vplyvný Dürerov grafický cyklus bude pokračovať kurátor Martin Čičo.

 

19.30 – 21.30 | Video workshop pre dospelých

Vodné kasárne – 1. poschodie (odpočívadlo nad pokladnicou)

Workshop budú viesť galerijné pedagogičky Romana Halgošová a Vendy Kováčová. Spolu skúsite objaviť a zachytiť väzby človeka k priestoru zaľudnenej galérie a vytvoriť videá, ktoré následne postprodukčne upravíte.

Program je určený pre 16+. Podmienkou je priniesť si nabitý smartfón a mať konto v stiahnutej aplikácii Lightroom photo & video editor (základná verzia je zdarma). Voliteľné: Finálne zostrihy dotiahneme cez Instagram a pozdieľame do sveta. 

Kapacita je limitovaná. Na workshop je potrebné prihlásiť sa vopred na: vendy.kovacova@sng.sk

 

19.30 – 23.15 | Kino Lumière: Kino SFÚ v SNG

Kinosála

Oddýchnite si po celom dni pri pásme 9 krátkych filmov (73 min. v slučke), ktoré digitálne reštauroval Slovenský filmový ústav. Uvidíte reklamné filmy spred šiestich desaťročí, dokumentárne filmy o umelkyniach, umelcoch a ľudovom umení aj kreslené filmy nestora slovenskej animácie Viktora Kubala, ktorý sa narodil pred 100 rokmi.

Pre NMaG v SNG pripravil Slovenský filmový ústav pri príležitosti 60. výročia jeho existencie.

 

20.00 – 21.00 | Zoznámte sa s autorom: Andrej Dúbravský

Premostenie – 4. poschodie, sála XI

Príďte si vypočuť rozhovor kurátorky Lucie G. Stach so súčasným umelcom Andrejom Dúbravským, ktorého maľby sú vystavené spolu s dielami Ladislava Mednyánszkeho a Žofie Dubovej na výstave Prológ. 12 farieb reality.

 

20.00 | Úvod do architektúry SNG

Átrium

Architektúru a zaujímavosti nového areálu SNG vám v krátkosti predstaví kurátor Dušan Buran. S „balíčkom“ základných informácií sa potom budete môcť sami vydať na prechádzku budovou galérie.

 

21.00 | Úvod do architektúry SNG

Átrium

Architektúru a zaujímavosti nového areálu SNG vám v krátkosti predstaví kurátor Dušan Buran. S „balíčkom“ základných informácií sa potom budete môcť sami vydať na prechádzku budovou galérie.

 

22.00 | Tanečná performancia: Connected / Bachtale Kale Phrala / BKP

Átrium

Bachtale Kale Phrala / BKP je nezávislá umelecká/tanečná skupina zameraná na afroamerické street dance štýly a hudbu, najmä hip-hop, funk a soul. Kombinujú ich s rómskym folklórom a kultúrou, ktoré spájajú všetkých členov skupiny. Ich cieľom je spojiť rómske tradície a kultúru so súčasným mestským životným štýlom, aby prelomili spoločenské stereotypy a motivovali umelcov z rôznych menšinových skupín k sebarealizácii. Motív spájania v ich práci chceme vyzdvihnúť v rámci témy Vzťahy, v ktorej sa nesie tohtoročný program NMaG v SNG.

Novú SNG môžete objavovať aj samostatne s Ester. Stačí si vybrať analógovú alebo digitálnu verziu. S mapou, ktorú nájdete zdarma v pokladnici, Vás Ester zavedie na rôzne miesta, upozorní na zaujímavé detaily a podnieti k pozornejšiemu skúmaniu priestoru galérie.

S aplikáciou atlas.sng.sk, ktorá je ihneď k dispozícii online, spoznáte príbehy vystavených diel a zaujímavé miesta v novej SNG.

Počas celého dňa si môžete kúpiť zaujímavé knihy o umení či rôzne maličkosti v kníhkupectve Ex Libris v SNG alebo si pochutnať na niečom dobrom v kaviarni SVÄG TO GO.

logo
Prečítajte si tiež:
31.5.2023 Redakcia FinReport

Výstava ,,Ľudská tvár – sloboda alebo smrť“ vo Frankfurte

Spolu s honorárnym konzulom SR pánom Imrichom Donathom sa NBS rozhodla uviesť novú výstavu v meste, kde sídli Európska centrálna banka, a to ...

21.4.2023 Redakcia FinReport

Nová výstava Night Light v Galérii Národnej banky Slovenska

Pozývame vás na sólovú výstavu s názvom "Night Light" od mladého začínajúceho autora Pavla Baghyho. Výstava sa zameriava na umelé nočné ...

3.4.2023 Redakcia FinReport

Veľkonočný koncert slovenskej filharmónie

Slovenská filharmónia Vás pozýva na Veľkonočný koncert, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 6. apríla 2023 o 19.00 hod. v Koncertnej sieni SF, ...

31.3.2023 Jana Schochmann

Banksy – záhadný génius alebo geniálny marketér?

Ak ste nestihli výstavu „The Mystery of Banksy – A Genius Mind“ vo Viedni, máme pre vás dobrú správu. Z dôvodu veľkého záujmu bola ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Zrekonštruovaný areál SNG si môžete pozrieť aj prostredníctvom komentovanej prehliadky

Slovenská národná galéria (SNG) si pre vás na apríl pripravila komentované prehliadky, ktoré záujemcom priblížia príbeh rekonštrukcie ...

16.2.2023 Jana Schochmann

Ako sa tvorí dobrý film?

Slovenskému zábavnému priemyslu je vytýkané mnoho vecí. Povrchnosť, plytký obsah, prispôsobenie sa konzumnému divákovi. Náročnejší ...

3.2.2023 Naďa Černá

Sedem najlepších filmov o financiách, ktoré sa oplatí vidieť

Peniaze sú obľúbenou témou, o ktorej sa často hovorí aj píše. Niektorých režisérov inšpirovala aj k nakrúteniu celovečerných filmov s ...

30.12.2022 Dominik Horváth

Najväčším strašiakom pre umelcov je umelá inteligencia. Dokáže ich plnohodnotne nahradiť?

Nebolo to tak dávno, čo umelá inteligencia zvládla len tie najjednoduchšie príkazy. V súčasnosti sa však dokázala posunúť na oveľa ...

16.11.2022 Martin Jamnický

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla premiéru celovečerného dokumentu o Michaelovi Kocábovi

Už zajtra na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý symbolizuje pád komunizmu v Československu, sa v slovenských kinách začne premietať ...

29.10.2022 Martin Jamnický

Filmová novinka: Neuveriteľný pravdivý príbeh o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet – IDENTITA ES

Do slovenských kín prichádza viacnásobne ocenený film o jednom z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý svoj ...

9.10.2022 Správy

Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Osemdesiatdvaročnú rodáčku z Yvetot ...

30.6.2021 Správy

Grécka polícia dolapila zlodeja obrazov od Picassa a Mondriana, z galérie zmizli v roku 2012

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Grécka polícia našla dva obrazy od Pabla Picassa a Pieta Mondriana, ktoré pred takmer desaťročím ukradli z ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay