Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Sedem najlepších filmov o financiách, ktoré sa oplatí vidieť

Naďa Černá Voľný čas Poslať

Peniaze sú obľúbenou témou, o ktorej sa často hovorí aj píše. Niektorých režisérov inšpirovala aj k nakrúteniu celovečerných filmov s výborným hereckým obsadením a zaujímavým príbehom. Ktoré filmy o peniazoch stojí za to vidieť? Vybrali sme pre vás tie najlepšie.

filmy o peniazoch

Foto: Shutterstock

Wall Street (1987)

Film Wall Street z roku 1987, v ktorom si zahrali hlavné úlohy známi herci, ako Michael Douglas či Charlie Sheen, patrí medzi klasiky, ktoré by ste určite nemali vynechať. Dej sleduje súperenie medzi finančným maklérom Gordonom Gekkom a jeho šikovným žiakom Budom Foxom.

Mladý Bud sa snaží preniknúť do sveta milionárov a vďaka svojej šikovnosti sa mu to začne aj dariť. Cesta k cieľu však nie je jednoduchá a na jej konci bude musieť urobiť Bud dôležité rozhodnutie.

Filmová klasika Wall Street skvelo ukazuje, aké dôležité je udržať si chladnú hlavu pri investovaní a premyslieť si každé rozhodnutie, ktoré sa spája s peniazmi.

Film Wall Street je za poplatok dostupný na YouTube, Apple TV a Google Play, ale určite sa nachádza aj v mnohých domácich filmových archívoch.

Maklér (1999)

Film Maklér z roku 1999 je britská životopisná dráma, ktorá sa sústreďuje na život bývalého obchodníka s cennými papiermi Nicka Leesona. Tento pán pracoval pre pobočku britskej investičnej banky Barings Bank v Indonézii. V práci sa mu darilo, vďaka čomu ho banka povýšila na generálneho riaditeľa obchodnej sekcie a poslala ho do Singapuru.

Film sleduje Leesonov rýchly kariérny vzostup. Po veľmi krátkom čase sa z neho stane jeden z kľúčových pracovníkov Barings Bank. Za jeho úspechom sa však skrývajú obrovské straty, ktoré sa mu niekoľko mesiacov úspešne darilo zakrývať. Keď sa však straty vyšplhajú na 800 miliónov libier, Nick sa spolu so svojou manželkou rozhodne ujsť do Malajzie, kde si v novinách prečíta, že „jeho“ banka zbankrotovala.

Keď sa vráti do Londýna, zatkne ho polícia, ktorá ho vzápätí vydá naspäť do Singapuru, kde ho súd odsúdi na 6 a pol roka väzenia. Jeho trest sa však skráti, pretože mu diagnostikujú rakovinu hrubého čreva.

Film Maklér je v súčasnosti k dispozícii len na streamovacej platforme Roku.

Sociálna sieť (2010)

Životopisný film Sociálna sieť zachytáva niekoľko rokov zo života Marka Zuckerberga, počas ktorých založil sociálnu sieť Facebook, čelil množstvu pracovných problémov a výziev, a stal sa najmladším miliardárom v histórii. S rastom sociálnej siete aj množstvom peňazí, ktoré Zuckerberg má, môže divák sledovať, ako sa mení jeho charakter.

Film Sociálna sieť zožal veľký úspech a Jesse Eisenberg, ktorý si zahral hlavnú postavu Marka Zuckerberga, bol nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe. Okrem neho si vo filme zahrali Andrew Garfield, Justin Timberlake, Armie Hammer a Dakota Johnsonová.

Ak si chcete tento životopisný film pozrieť, nájdete ho na YouTube, Apple TV a Google Play.

Stávka na neistotu (2015)

Životopisný film Stávka na neistotu opisuje príbeh štyroch outsiderov, ktorí si už v roku 2005 uvedomili, že lacné hypotéky môžu spôsobiť veľké komplikácie v ekonomike. Práve preto jeden z nich, Michael Burry, vyvinul finančný nástroj, ktorý mu mal v prípade, že hypotekárna bublina praskne, zaistiť veľké množstvo peňazí. Nástroju tak veril, že doň investoval spolu s ďalšími tromi mužmi celý svoj majetok.

Burryho predpoveď sa o necelé tri roky stala skutočnosťou a vďaka „stávke na neistotu“ zarobili všetci štyria milióny v čase, keď množstvo iných ľudí prišlo o strechu nad hlavou.

Film je nakrútený podľa skutočných udalostí a hlavné úlohy si v ňom zahrali herci, ako Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling a Brad Pitt.

Film Stávka na neistotu je k dispozícii na streamovacej platforme Prime Video a za poplatok na YouTube, Google Play a Apple TV.

Zo zákulisia krízy (2010)

Ďalší film, ktorý sa inšpiroval finančnou krízou z roku 2008, má názov Zo zákulisia krízy. Oscarový dokument je plný rozhovorov s politikmi, novinármi a osobnosťami finančného priemyslu, ktorí odhaľujú pôvod a príčiny vzniku krízy.

Ak máte radi dokumentárne filmy a chceli by ste sa o finančnej kríze z roku 2008 dozvedieť viac, film Zo zákulisia krízy si môžete pozrieť za poplatok na YouTube, Google Play a Apple TV.

Vlk z Wall Street (2013)

V našom zozname filmov o peniazoch rozhodne nesmieme vynechať úspešný film Vlk z Wall Street, v ktorom sa objavili známi herci, ako Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbieová, Matthew McConaughey a mnohí ďalší.

Dej filmu je inšpirovaný skutočným príbehom muža menom Jordan Belfort, ktorý sa po neúspechu na Wall Street snaží nájsť šťastie v takzvaných Pink Sheets. Ide o vysoko rizikové akcie neznámych spoločností, ktoré stoja len niekoľko málo centov. Belfort však dokáže nájsť maklérov, ktorí sú ochotní akcie predávať, a začína sa mu dariť.

Jeho majetok rastie a spolu s ním aj jeho ego. Stáva sa z neho skutočný vlk z Wall Street a zdá sa, že ho nič nedokáže zastaviť. Život je však nepredvídateľný a kedykoľvek sa môže zo sekundy na sekundu zmeniť.

Film Vlk z Wall Street je dostupný na Netflixe a za poplatok na YouTube a Google Play.

Deň pred krízou (2011)

Ak vás zaujíma téma financií, určite by ste nemali prehliadnuť film Deň pred krízou, ktorý zachytáva posledných 48 hodín pred vypuknutím finančnej krízy v nemenovanej investičnej banke v New Yorku.

Príbeh sa začína nečakaným prepustením Erica Dalea, šéfa úseku správy rizík, a ďalších osemdesiatich percent finančníkov pracujúcich na jeho poschodí. Nikto však netuší, že v Ericovom počítači sa nachádza analýza, ktorá ukazuje, že firma stojí na pokraji veľkej krízy.

O analýze sa dozvie Ericov podriadený, ktorý o situácii informuje šéfa obchodného oddelenia a finančného riaditeľa Rogersa. Ten zvolá spolu s ďalšími spolupracovníkmi mimoriadnu poradu. Situácia na Wall Street sa však už začína vymykať spod kontroly.

Deň pred krízou poteší divákov nielen skvelým dejom, ale takisto výborným hereckým obsadením. Hlavné úlohy si zahrali Stanley Tucci, Demi Mooreová, Simon Baker, Kevin Spacey či Jeremy Irons.

Film Deň pred krízou je k dispozícii na streamovacej platforme Roku.

logo
Prečítajte si tiež:
31.5.2023 Redakcia FinReport

Výstava ,,Ľudská tvár – sloboda alebo smrť“ vo Frankfurte

Spolu s honorárnym konzulom SR pánom Imrichom Donathom sa NBS rozhodla uviesť novú výstavu v meste, kde sídli Európska centrálna banka, a to ...

9.5.2023 Redakcia FinReport

Noc múzeí a galérií v SNG

Slovenská národná galéria (SNG) Vás pozýva na Noc múzeí a galérií na tému Vzťahy, ktorá sa uskutoční 13. mája 2023 v Kníhkupectve Ex ...

21.4.2023 Redakcia FinReport

Nová výstava Night Light v Galérii Národnej banky Slovenska

Pozývame vás na sólovú výstavu s názvom "Night Light" od mladého začínajúceho autora Pavla Baghyho. Výstava sa zameriava na umelé nočné ...

3.4.2023 Redakcia FinReport

Veľkonočný koncert slovenskej filharmónie

Slovenská filharmónia Vás pozýva na Veľkonočný koncert, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 6. apríla 2023 o 19.00 hod. v Koncertnej sieni SF, ...

31.3.2023 Jana Schochmann

Banksy – záhadný génius alebo geniálny marketér?

Ak ste nestihli výstavu „The Mystery of Banksy – A Genius Mind“ vo Viedni, máme pre vás dobrú správu. Z dôvodu veľkého záujmu bola ...

30.3.2023 Redakcia FinReport

Zrekonštruovaný areál SNG si môžete pozrieť aj prostredníctvom komentovanej prehliadky

Slovenská národná galéria (SNG) si pre vás na apríl pripravila komentované prehliadky, ktoré záujemcom priblížia príbeh rekonštrukcie ...

16.2.2023 Jana Schochmann

Ako sa tvorí dobrý film?

Slovenskému zábavnému priemyslu je vytýkané mnoho vecí. Povrchnosť, plytký obsah, prispôsobenie sa konzumnému divákovi. Náročnejší ...

30.12.2022 Dominik Horváth

Najväčším strašiakom pre umelcov je umelá inteligencia. Dokáže ich plnohodnotne nahradiť?

Nebolo to tak dávno, čo umelá inteligencia zvládla len tie najjednoduchšie príkazy. V súčasnosti sa však dokázala posunúť na oveľa ...

16.11.2022 Martin Jamnický

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla premiéru celovečerného dokumentu o Michaelovi Kocábovi

Už zajtra na Deň boja za slobodu a demokraciu, ktorý symbolizuje pád komunizmu v Československu, sa v slovenských kinách začne premietať ...

29.10.2022 Martin Jamnický

Filmová novinka: Neuveriteľný pravdivý príbeh o mužovi z Československa, ktorého uznáva celý svet – IDENTITA ES

Do slovenských kín prichádza viacnásobne ocenený film o jednom z najuznávanejších svetových imunológov a genetikov, ktorý celý svoj ...

9.10.2022 Správy

Nobelova cena za literatúru ide francúzskej spisovateľke Annie Ernaux. Dosiahla niečo obdivuhodné a trvalé

9.10.2022 (Webnoviny.sk) - Nobelovu cenu za literatúru získala francúzska spisovateľka Annie Ernaux. Osemdesiatdvaročnú rodáčku z Yvetot ...

30.6.2021 Správy

Grécka polícia dolapila zlodeja obrazov od Picassa a Mondriana, z galérie zmizli v roku 2012

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Grécka polícia našla dva obrazy od Pabla Picassa a Pieta Mondriana, ktoré pred takmer desaťročím ukradli z ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay